ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.833 μέλη

    Σχετικά με τον ρομαντισμό..

    xaroumenokoritsi
    06.12.2010, 18:47

    Γεια σας! Έχω μια εργασία για τον 2ο χρόνο ιστορίας μουσικής ..{#emotions_dlg.sad}

    Πρέπει να διαβάσω ένα βιβλίο, ή να δω μια ταινία, ή να πάω σε μια συναυλία που να αφορά την ρομαντική περίοδο και μετά να γράψω μια κριτική σε αυτό που άκουσα/διάβασα κλπ. Γι' αυτό έχετε μήπως να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο ή ταινία; Γιατί η συναυλία είναι στ' αλήθεια το πιο εύκολο και θα ήθελα κάτι διαφορετικό!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων {#emotions_dlg.blush}


    Lorelei
    06.12.2010, 19:11

    Όταν λες ρομαντική περίοδο εννοείς π.χ. μια ταινία με τη "βιογραφία" κάποιου συνθέτη που έζησε τότε? Τι κριτική εννοείς ότι θέλεις να γράψεις?Smile


    periigitis
    06.12.2010, 21:01

    Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς...

    Λες: "Γιατί η συναυλία είναι στ' αλήθεια το πιο εύκολο και θα ήθελα κάτι διαφορετικό!"

    Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεις συναυλία με έργα Σούμαν, Μάλερ ή Ραχμάνινοφ!!!


    xaroumenokoritsi
    06.12.2010, 21:20

    Λοιπόν, να εξηγηθώ:

    Lorelei, ναι λογικά βιογραφία των ρομαντικών συνθετών. Κριτική θα μπορούσε πχ να είναι: στην ταινία για την ζωή του Mozart, ότι δεν είναι ιστορικά τεκμηριωμένο ότι ο Salieri ήταν εχθρός του Mozart κλπ. (αν και δεν ανήκει στην περίοδο του ρομαντισμού)

    Και periigiti, λέω πως είναι πιο εύκολο να βρεις μια συναυλία να σχολιάσεις, γιατί υπάρχει πολύ υλικό με συναυλίες σε βιβλιοθήκες, στο internet κλπ. Και εκεί θα μπορούσε κάποιος να σχολιάσει την εκτέλεση..

    Ελπίζω να σας κατατόπησα λιγάκι παραπάνω!


    Lorelei
    06.12.2010, 21:34

    Χμμ... λοιπόν, κρίμα που δε σας είπε για την κλασική εποχή γιατί το Amadeus είναι ταινιάρα...

    Για τη ρομαντική εποχή έχω δει το Αντιγράφοντας τον Beethoven, το οποίο ήταν... πως να το πω τωρα; λίγο μέτριο, φυσικά μη φαντάζεσαι ότι θα έχει βασιστεί και πολύ σε πραγματικά γεγονότα... τέσπα

    και έχω ακούσει και για άλλες δύο ταινίες το Immortal Beethoven, που πρέπει να είναι πιο καλό, καθώς και το Impromptu που αφορά τον Shopin και τη Γεωργία Σάνδη... σ' αυτό παίζει και ο Χιου Γκραντ νομίζω...

    Αυτά έχω σκεφτεί προς το παρόν!Smile 

    Άμα μου 'ρθει καμιά φλασιά ακόμα, εδώ θα 'μαι!


    xaroumenokoritsi
    06.12.2010, 22:22

    Ευχαριστώ! {#emotions_dlg.biggrin}