ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.850 μέλη

    Ο Βασίλης Καρράς τραγουδάει Πασχαλίδη, Μικρούτσικο, Μαχαιρίτσα κα

    Japan88gr
    10.12.2010, 15:11

    Η βαριά λαϊκή φωνή της ελληνικής δισκογραφίας επανέρχεται στο προσκήνιο.

    Το νέο άλμπουμ του Βασίλη Καρρά περιλαμβάνει 6 καινούρια τραγούδια που έγραψαν ο Βασίλης Δαραμούσκας, Λάκης Παπαδόπουλος με τη Σάννυ Μπαλτζή, Γαβρήλος με τον Μπάμπη Χαλκίδη, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας με τον Γιάννη Πάριο, η Ντίνα Παπαϊωάννου με τον Πέτρο Ιμβριο, ο Κώστας Βελιάδης με τον Τέρπανδρο, ο Αλέκος Χαραλαμπίδης με τον Φίλιππο Γράψα.

    6 ιδιαίτερες και απρόσμενες διασκευές σε τραγούδια των Θάνου Μικρούτσικου, Νίκου Παπάζογλου, Μίλτου Πασχαλίδη, Γιάννη Νικολάου και τέλος την επιτυχία με ΛΟΓΙΑ ΦΙΛΙΚΑ που ερμηνεύει μαζί με τους Αλχημιστές με τους οποίους αυτή την περίοδο συνεργάζεται και στις ζωντανές του εμφανίσεις.

     

    Εταιρεία: 7 ΕΠΤΑ 
    Κυκλοφορία: 07/12/2010

     

    Στα είπα όλα

     

     

    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!!!


    Japan88gr
    10.12.2010, 15:17

    Ερωτικό

     

    Αλκη Αλκαιου / Θανου Μικρούτσικου

     

     

    Δε φταίω εγώ που μεγαλώνω

    Στίχοι: Οδυσσέας Εισαγγελέας Μουσική: Γιάννης Νικολάου

     

    -----------------
    Και συ λοιπόν στέκεσαι έτσι βουβός με τόσες παραιτήσεις, απο φωνή, απο τροφή, απο άλογο, απο σπίτι, στέκεις απαίσια βουβός σαν πεθαμένος: Ελευθερία ανάπηρη πάλι σου τάζουν. Μιχάλης Κατσαρός https://www.youtube.com/user/japan88gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 10-12-2010 15:24 ]


    Mad4U
    11.12.2010, 04:57

    Το ερωτικο ειναι μαγικο!!


    TheDarkSideOfTheMoon
    11.12.2010, 18:44

    Γιατί και το ερωτικό?Γιατί να το ακούσω αυτό?Γιατί?Δέχομαι ότι σας άρεσε,αλλά οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι δεν υπάρχει καμία σύγκριση με την εκτέλεση του Παπακωνσταντίνου.


    jacamar
    11.12.2010, 19:09

    Ειδικά στο ερωτικό ειναι σαν να τραγουδάει Βησιγότθος....

    τωρα μην μου πεί κανείς οτι μετά τον Μητσιά, την Αλεξίου, την Αρβανιτάκη, τον Παπακωσταντίνου, τον Μητοπάνο με τον Μπάση, την Βιτάλη ακόμα και την Μπέλλου ανέχεται στα αυτία του τον φθισικό γιατί θα τρελαθώ

    καθείς εφ ω ετάχθει

    ας μείνει στο "οπως παλια το τσιγάρο στα δύο" πως θα γίνει δηλαδή? αντε αντε βγαινουμε και εκτελουμε στα 5 μετρα οτι μας κατσει?


    AlfaWolf
    11.12.2010, 19:29

    Περί ορέξεως....

    Για μένα είναι πολύ θετικό που ο Β. Καρράς τολμά και ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο αυτά τα τραγούδια διότι με αυτό τον τρόπο θα τα μάθει κοινό που δεν θα είχε την ευκαιρία να τα ακούσει και να τα μάθει

    κι αυτό είναι ΚΕΡΔΟΣ

     Τρανταχτό παράδειγμα η Πριγκηπέσα που μετά την ερμηνεία του Καρρά έγινε Πανελλαδική επιτυχία και έμαθαν τον Σωκράτη Mάλαμα και τον τραγουδάμε άνθρωποι και κοινό που ούτε τον ήξεραν.

     


    Japan88gr
    11.12.2010, 19:32

    για να του εμπιστευθούν κομμάτια τους τόσοι καταξιωμένοι δημιουργοί

    κάτι θα βλέπουν παραπάνω..

     

     

    (τα ιδια και χειρότερα έλεγαν στον Θεοδωράκη για τον Μπιθικωτση όταν ο πρώτος τον επέλεξε για τον ''Επιτάφιο'')

     

     

     


    jacamar
    11.12.2010, 19:36

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 11-12-2010 στις 19:29 έγραψε...

    Περί ορέξεως....

    Για μένα είναι πολύ θετικό που ο Β. Καρράς τολμά και ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο αυτά τα τραγούδια διότι με αυτό τον τρόπο θα τα μάθει κοινό που δεν θα είχε την ευκαιρία να τα ακούσει και να τα μάθει

    κι αυτό είναι ΚΕΡΔΟΣ

    Τρανταχτό παράδειγμα η Πριγκηπέσα που μετά την ερμηνεία του Καρρά έγινε Πανελλαδική επιτυχία και έμαθαν τον Σωκράτη Mάλαμα και τον τραγουδάμε άνθρωποι και κοινό που ούτε τον ήξεραν.

     



    αμε να βγάλει και cd τότε με τους υμνους της μεγάλης βδομάδας για να μάθει και το ευρη κοινό τον Γαιτάνο, επισεις γιατι όχι κρητικά για να μάθουν τραγουδιστές σαν τον Γαργανουράκη, να τραγουδίσει και Καββαδία για να μάθουν τον Μικρούτσικο, ας μπει και στα λημέρια του Φραγκούλη γιατι και αυτός δεν τα πάει καλά στην αναγνώρηση....{#emotions_dlg.tt2}


    jorge
    11.12.2010, 19:51
    Πιστεύω είναι καθαρά μια κίνηση εμπορική, από τους καταξιωμένους καλλιτέχνες. Δεν υπάρχει πλέον άλλος τρόπος να βγάζουν χρήματα, παρά από τα πνευματικά δικαιώματα και τις συναυλίες.
    vasilisbSax
    11.12.2010, 20:15

    Θα διαφωνήσω καθέτως με τη λογική του Νικόλα (AlfaWolf), και θα συμφωνήσω οριζοντίως με τον Jacamar, και τούτο διότι, όποιοι μάθουν το "Ερωτικό", ας πούμε, από τον (προηγείται πάντα επιθανάτιος ρόγχος, που λες, θα συνεχίσει το τραγούδι; ή θα μας μείνει) Καρρά, θα αναρωτηθούν οταν, κατά τύχη, ακούσουν την ερμηνεία του Μανώλη Μητσιά για το ποιός είναι αυτός που τραγουδάει έτσι τραγούδια του Καρρά...

    Όσο για την άποψη του Japan88gr περί δημιουργών που του εμπιστεύθηκαν κατά καιρούς τραγούδια (του Καρρά) έχω να παραθέσω τα εξής:
    Μερικοί, άσημοι τότε, (Πυξ Λαξ) βρήκαν έναν πολύ εύκολο τρόπο να γίνουν εξ' αρχής διάσημοι. Όταν κυκλοφόρησε ο πρώτος τους (αν δεν κάνω λάθος) δίσκος, με τη συμμετοχή του Καρρά, πούλησε γι' αυτήν ακριβώς τη συμμετοχή...
    Μερικοί διάσημοι τώρα (Θάνος Μικρούτσικος), έχουν τους δικούς τους λόγους. Φέρνω στο μυαλό μου (στην προσπάθειά μου να εξηγήσω το πως έδωσαν τραγούδια τους στον Καρρά) κάποιες παλαιώτερες κινήσεις. Όταν ο Θάνος Μικρούτσικος κυκλοφόρησε τον πρώτο του δίσκο "Πολιτικά τραγούδια" το 1975, τον πήραμε λίγοι που εκτιμήσαμε τη δουλειά του, ή που ανήκαμε στον μικρό πολιτικό χώρο που ανήκε και ο ίδιος. Όχι σπουδαίες πωλήσεις δηλαδή, μερικές εκατοντάδες δίσκοι. Μόλις ο εν λόγω προσχώρησε στις αγκάλες μεγαλύτερου κόμματος που μέχρι τότε "πολεμούσε", όπως και όλοι μας του χώρου, οι πωλήσεις του δίσκου συμπλήρωσαν ως δια μαγείας αρκετά μηδενικά πίσω απ' το αρχικό νούμερο...

    Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό, και έκρινα σκόπιμο να τα μοιραστώ μαζί σας...

    Ευχαριστώ που τα διαβάσατε.

     


    TheDarkSideOfTheMoon
    11.12.2010, 20:29

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 11-12-2010 στις 19:29 έγραψε...

     Τρανταχτό παράδειγμα η Πριγκηπέσα που μετά την ερμηνεία του Καρρά έγινε Πανελλαδική επιτυχία και έμαθαν τον Σωκράτη Mάλαμα και τον τραγουδάμε άνθρωποι και κοινό που ούτε τον ήξεραν.

    Δεν είναι όμως ταπεινωτικό για έναν αξιόλογο καλλιτέχνη να γίνεται γνωστός επειδή κάποιος διασημότερός και τις περισσότερες φορές όχι σπουδαιότερος του, τραγούδησε τα δικά του τραγούδια?

    Καλύτερα να μην μάθει ο κόσμος ποτέ τέτοια τραγούδια απ' το να τα γνωρίσει και να τα συνδυάσει με λανθασμένους ψευτοκαλλιτέχνες.Γιατί αύριο μεθαύριο το κοριτσάκι που ξενυχτάει πρώτο τραπέζι πίστα στον Καρρά και τη βρίσκει με τον τρόπο που η γαίδουροφωνάρα του εκτελεί κυριολεκτικά ένα τραγούδι κάποιου αξιόλογου καλλιτέχνη, θα σου πει κι από πάνω ότι είναι και του Καρρά.Αγαπητέ vasilisbSax δε νομίζω ότι αυτό το κοριτσάκι θα ασχοληθεί με την ερμηνεία του Μητσιά.

    jorge, ελπίζω να κάνεις λάθος.Κάτι τέτοιο θα απογοήτευε βαθύτατα όλους όσους εμπιστεύονται αυτούς τους καλλιτέχνες.


    vasilisbSax
    11.12.2010, 20:53

    Παράθεση:

    Αγαπητέ vasilisbSax δε νομίζω ότι αυτό το κοριτσάκι θα ασχοληθεί με την ερμηνεία του Μητσιά.

    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, γι' αυτό και τόνισα το κατά τύχη. Απλά θα απορίσει με το ποιος είναι αυτός ο "τραγουδιστάκος" (Μητσιάς) που τολμάει να πει τραγούδι του Καρρά...


    Japan88gr
    11.12.2010, 21:01

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisbSax στις 11-12-2010 στις 20:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Αγαπητέ vasilisbSax δε νομίζω ότι αυτό το κοριτσάκι θα ασχοληθεί με την ερμηνεία του Μητσιά.

    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, γι' αυτό και τόνισα το κατά τύχη. Απλά θα απορίσει με το ποιος είναι αυτός ο "τραγουδιστάκος" (Μητσιάς) που τολμάει να πει τραγούδι του Καρρά...



    το εχω δει με τα ματια μου αυτο πολλές φορες στο "Παρτυ" που πρωτοειπε ο Μητσιας και

    το εκανε επανεκτέλεση(κατα τη γνωμη μου πολύ καλη) ο Χατζηγιάννης


    TheDarkSideOfTheMoon
    11.12.2010, 21:06

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisbSax στις 11-12-2010 στις 20:53 έγραψε...

    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, γι' αυτό και τόνισα το κατά τύχη. Απλά θα απορίσει με το ποιος είναι αυτός ο "τραγουδιστάκος" (Μητσιάς) που τολμάει να πει τραγούδι του Καρρά...

    Δυστυχώς κάπως έτσι θα γίνει...Κρίμα!


    jacamar
    11.12.2010, 21:14

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 11-12-2010 στις 19:29 έγραψε...

    Περί ορέξεως....

    Για μένα είναι πολύ θετικό που ο Β. Καρράς τολμά και ερμηνεύει με τον δικό του τρόπο αυτά τα τραγούδια διότι με αυτό τον τρόπο θα τα μάθει κοινό που δεν θα είχε την ευκαιρία να τα ακούσει και να τα μάθει

    κι αυτό είναι ΚΕΡΔΟΣ

    Τρανταχτό παράδειγμα η Πριγκηπέσα που μετά την ερμηνεία του Καρρά έγινε Πανελλαδική επιτυχία και έμαθαν τον Σωκράτη Mάλαμα και τον τραγουδάμε άνθρωποι και κοινό που ούτε τον ήξεραν.

     



    αμε να βγάλει και cd τότε με τους υμνους της μεγάλης βδομάδας για να μάθει και το ευρη κοινό τον Γαιτάνο, επισεις γιατι όχι κρητικά για να μάθουν τραγουδιστές σαν τον Γαργανουράκη, να τραγουδίσει και Καββαδία για να μάθουν τον Μικρούτσικο, ας μπει και στα λημέρια του Φραγκούλη γιατι και αυτός δεν τα πάει καλά στην αναγνώρηση....{#emotions_dlg.tt2}


    tago
    12.12.2010, 12:54

    Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τον αφήσαν να το κάνει αυτό. Αηδία είναι!{#emotions_dlg.thumbdown}


    gikostas
    13.12.2010, 18:34

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11-12-2010 στις 19:51 έγραψε...

    Πιστεύω είναι καθαρά μια κίνηση εμπορική, από τους καταξιωμένους καλλιτέχνες. Δεν υπάρχει πλέον άλλος τρόπος να βγάζουν χρήματα, παρά από τα πνευματικά δικαιώματα και τις συναυλίες.

     

    Συμφωνώ αλλά δεν νομίζω καλλιτέχνες του βελινεκούς του Μάλαμα ή του Μικρούτσικου,με τόσα χρόνια καριέρα και με εκατομύρια πωλήσεις δίσκων αλλά και sold out συναυλίες ,να αντιμετωπίζουν βιοποριστικό πρόβλημα και να αναγκάζονται να δώσουν τα τραγούδια τους στον Καρρά.Αν είναι μόνο οικονομικό το θέμα μάλλον πρόκειτε περι απληστίας.Αν θυμηθώ και τις δηλώσεις του Μικρούτσικου στον Ιανό για την Πέγκυ Ζήνα,τότε τι να πώ;Κι ώρες,ώρες απορώ με τον εαυτό μου που είμαι τόσο επικριτικός στα σχόλιά μου με τον Χατζηγιάννη,τον Κότσιρα,την Βίσση,την Βανδή κ.α.Αν μη τι άλλο διακρίνω μια ειλικρίνια στη στάση αυτών.Αλλά όπως λέει και ο λαός μας''ότι σπέρνεις θερίζεις''.


    jorge
    13.12.2010, 19:20
    Αν δεχτούμε πως πρόκειται για μια αυθόρμητη κίνηση των καλλιτεχνών να δώσουν τα τραγούδια τους στον Καρρά, τότε δεχόμαστε οτι στους συγκεκριμένους καλλιτέχνες αρέσει η αισθητική του Καρρά. Να αρέσει στον Πασχαλίδη; Οκ. Να αρέσει στον Παπάζογλου; Άντε και σε αυτόν. Ε δε γίνεται να αρέσει σε όλους αυτούς τους έντεχνους, όταν στο αντίστοιχο κοινό η αποδοχή του Καρρά είναι ελάχιστη. Δεν θεωρώ λοιπόν οτι ταιριάζει στην αισθητική τους, οπότε πρόκειται για κίνηση τόνωσης του image τους και των εισοδημάτων τους.

    Αν συνεργάζονταν με τον Καρρά ή παρόμοιους πριν μερικά χρόνια, δε θα έλεγα τα παραπάνω. Θα ήταν καθαρή επιλογή. Τώρα μου φαίνεται ανάγκη.
    Japan88gr
    14.12.2010, 00:26

    Εμένα μου αρέσει ο Πασχαλίδης, ο Μικρούτσικος (πολύ ομως!), ο Παπάζογλου,

    ο Λάκης Παπαδόπουλος και(!) ο Βασίλης Καρράς.

     

     

    Τι έχω γιατρέ;; 


    Japan88gr
    14.12.2010, 01:04

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13-12-2010 στις 19:20 έγραψε...


    Αν συνεργάζονταν με τον Καρρά ή παρόμοιους πριν μερικά χρόνια, δε θα έλεγα τα παραπάνω. Θα ήταν καθαρή επιλογή. Τώρα μου φαίνεται ανάγκη.

     

    Κι όμως αυτό δεν είναι κάτι καινούριο φίλε Γιώργο..

     

    Ο Μαχαιρίτσας έχει συνεργαστεί με την Στανίση σε πολύ μεγάλο κομμάτι του Μάνου Ελευθεριου..

     

     

    οππ! κατσε γιατι ήρθε φλασιάά.. και ο Ελευθερίου πολλά χρόνια πριν τη Ζήνα είχε δωσει (εφτά νομίζω) τραγούδια στον Βασίλη Τερλέγκα (και σε πολλούύ άλλους "μη εντεχνους")..

     

     

    ο Σαββόπουλος είχε δώσει το παρον στην συναυλίατου Μανόλη Αγγελόπουλου στον Λυκαβητό

     


     

     

    όταν όλες οι ''ΈΝΤΕΧΝΕΣ'' εφημερίδες εκείνης της εποχής έσταζαν χολή..

     

     

     

     

     

     

     

     

    ο Αγγελόπουλος τραγούδησε με τον "έντεχνο" Νταλάρα

     

     

    και

     

    ο Μανός Χατζιδάκις είχε καλέσει στην εκπομπή του και πήρε συνέντευξη

    στον Φλωρινιωτη

     


     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Σύνορα υπάρχουν μόνο στα μυαλά μας..νομίζω..