ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Ο Βασίλης Καρράς τραγουδάει Πασχαλίδη, Μικρούτσικο, Μαχαιρίτσα κα

    Hastaroth
    26.12.2010, 20:59

    Η Βανδή αποκλείεται να γίνη πρόεδρος τού Παναθηναϊκού γιατί δέν θα την αφήνη ο σύζυγος,που αν δέν απατώμαι είναι πρόεδρος τής ΑΕΚ.Αν όμως ο Sakis πή το Αξιον Εστί στο DIOGENIS,θα πώ εγώ μετά το "Δέν φταίω εγώ που θα τον δείρω" ντουέτο με τον Θαλασσινό.....

    Παρεμπιπτόντως,πρίν πολλά πολλά χρόνια,ο -συμπαθέστατος κατά τά άλλα- Φίλιππος Νικολάου (τον οποίον έτυχε να γνωρίσω προσωπικά) είχε τραγουδήσει ένα άσμα με τίτλο "Λίγη τύχη να'χα".Επρόκειτο γιά το "If I were a rich man" από το γνωστό έργο "Ο βιολιστής στην στέγη",με Ελληνικούς στίχους.Οταν το άκουσα έφριξα,φυσικά,διότι καμμία σύγκριση δέν μπορεί να γίνη μεταξύ τού Νικολάου και τού Topol.Προφανώς δέν θα ήταν "κέρδος" γιά το συγκεκριμένο έργο το να το μάθη κάποιος μέσω τής Ελληνικής "απόδοσης" τού If I were a rich man" (που μάλιστα,δέν ήταν και πλήρης,αφού έλειπε το μέρος εκείνο που ο Topol ερμηνεύει ad libitum-όσοι έχουν ακούσει όλο το τραγούδι στα Αγγλικά θα καταλάβουν τί εννοώ)....


    Despinis
    27.12.2010, 22:20

    Πάντως θα πω το εξής...ένα υπέροχο δωρικότατο τραγούδι σαν την Πριγκιπέσσα του Μάλαμα, εξαιτίας της εκτέλεσης στα δύο μέτρα από τον Καρρά, την Παπαδοπούλου και κτους λοιπούς, το σιχάθηκα και δεν θέλω να το ξανακούσω, αφού το σκυλέψανε μέχρις εσχάτων με τις γαυγιστερές τζαλκάντζες τους!

    -----------------
    τζογάρησε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα, ο χαμένος τα παίρνει όλα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Despinis στις 27-12-2010 22:23 ]

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Despinis στις 27-12-2010 22:28 ]


    KokkotasG
    28.12.2010, 19:38

    Αγαπητοι συνμουσικοφιλοι(οχι δεν ειμαι ψωναρα)

    Αν και αργησα κομματακι να ακουσω γι'αυτο το συγκεκριμμενο δισκο του Ακατονομαστου, εχω να πω το εξης:

    Η εκτελεση του τραγουδιου Ερωτικο, (θανος μικρουτσικος) απο τον Καρρα εγινε στο Αποσπασμα. Προσωπικα παντα, δε νομιζω να εχω ακουσει κατι χειροτερο απ'αυτον τον ανθρωπο........ το γεγονος οτι τολμαει να καταστρεφει ετσι ενα τραγουδι, δειχνει και το επιπεδο αυτου ανθρωπου.

    Σαφως και αυτη η αποψη προς το παρον αντιπροσωπευει μονο εμενα, δεκτες και οι αλλες αποψεις........


    delta66
    28.12.2010, 20:29

    Μηπως, λεω μηπως, μεσω αυτου φτανουν καλα τραγουδια στα αυτια καποιων που δεν θα εφταναν αλλιως για διαφορους λογους? (οι λογοι ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα συζητησης).

    Μηπως τελικα το κερδος ειναι για το καλο τραγουδι, εκτος απο τις παραπλευρα κερδη ματαιδοξιας τραγουδιστη και οικομικου οφελους συνθετη?

    Η γεφυρωση του "χασματος" των πολιτισμων δεν απαιτει καποιες μικρες θυσιες?


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 28-12-2010 20:31 ]


    KokkotasG
    29.12.2010, 00:13
    Και παλι....... οχι απ'τον Καρρα ας το παρει ο Σφακιανακης, η ο Τερζης, η ο Μητροπανος(ο οποιος -πληροφοριακα παντα- δεν εχει καμμια σχεση με σκυλαδικο). Θα ηταν πολυ καλυτερο το αποτελεσμα απ'οτι τωρα που το πηρε ο Καρρας. Βεβαια εχε υπ'οψιν σου οτι(κρινοντας απο την κοινωνια στο χωριο στο οποιο ζω) το 90% των μικρων τε και τρανων που θα τ'ακουσουν, θ'αδιαφορησουν πληρως για την προελευση των τραγουδιων. παρ'ολα αυτα ναι, σ'αυτο εχεις δικιο.......
    Hastaroth
    29.12.2010, 11:01

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 28-12-2010 στις 20:29 έγραψε...

    Μηπως, λεω μηπως, μεσω αυτου φτανουν καλα τραγουδια στα αυτια καποιων που δεν θα εφταναν αλλιως για διαφορους λογους? (οι λογοι ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα συζητησης).

    Μηπως τελικα το κερδος ειναι για το καλο τραγουδι, εκτος απο τις παραπλευρα κερδη ματαιδοξιας τραγουδιστη και οικομικου οφελους συνθετη?

    Η γεφυρωση του "χασματος" των πολιτισμων δεν απαιτει καποιες μικρες θυσιες?


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 28-12-2010 20:31 ]



    Στοιχείο ενός καλού τραγουδιού,εκτός από την μελωδία,τον στίχο και την ενορχήστρωση,είναι και η φωνή τού τραγουδιστή.

    Ενα τραγούδι με ωραία μελωδία,δυνατό στίχο και έξυπνη ενορχήστρωση, τραγουδισμένο όμως από μιά αγριοφωνάρα ή-έστω-από μιά φωνή που δέν ταιριάζει στο όλο ύφος του,χάνει αντί να κερδίζη.

    Ανέφερα πιό πάνω το If I were a rich man και την Ελληνική του απόδοση,ώς ένα τέτοιο παράδειγμα.Και μάλιστα η Ελληνική απόδοση έγινε από έναν τραγουδιστή που δέν έχει αγριοφωνάρα,αλλά μιά καλή φωνή-πλήν όμως κατάλληλη μόνο γιά ελαφρά ή ελαφρολαϊκά τραγούδια και όχι γιά κλασσικό τραγούδι.

    Αν η "γεφύρωση τού χάσματος" απαιτή η γέφυρα να είναι φτιαγμένη από υλικά β'ποιότητας,τότε με το πρώτο βάρος που θα πέση επάνω της θα γκρεμιστή.....

     


    KokkotasG
    29.12.2010, 12:14
    1.αυτο ακριβως προσπαθουσα να πω. αλλα ακομη και β'ποιοτητας υλικα κατι κανεις, βρισκεις κανα φραγκο και παιρνεις α' ποιοτητας, αν με πιανεις...... 2.το "πεση" μ'αυτον τον τροπο, το εχω ξαναπετυχει σε κειμενα με καθαρευουσα, ειναι απλο ορθογραφικο εδω η ετσι γραφεις?
    delta66
    29.12.2010, 16:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 29-12-2010 στις 11:01 έγραψε...

    Στοιχείο ενός καλού τραγουδιού,εκτός από την μελωδία,τον στίχο και την ενορχήστρωση,είναι και η φωνή τού τραγουδιστή.

    Ενα τραγούδι με ωραία μελωδία,δυνατό στίχο και έξυπνη ενορχήστρωση, τραγουδισμένο όμως από μιά αγριοφωνάρα ή-έστω-από μιά φωνή που δέν ταιριάζει στο όλο ύφος του,χάνει αντί να κερδίζη.

    Ανέφερα πιό πάνω το If I were a rich man και την Ελληνική του απόδοση,ώς ένα τέτοιο παράδειγμα.Και μάλιστα η Ελληνική απόδοση έγινε από έναν τραγουδιστή που δέν έχει αγριοφωνάρα,αλλά μιά καλή φωνή-πλήν όμως κατάλληλη μόνο γιά ελαφρά ή ελαφρολαϊκά τραγούδια και όχι γιά κλασσικό τραγούδι.

    Αν η "γεφύρωση τού χάσματος" απαιτή η γέφυρα να είναι φτιαγμένη από υλικά β'ποιότητας,τότε με το πρώτο βάρος που θα πέση επάνω της θα γκρεμιστή.....

     

    Η αγριοφωναρα δεν αρεσει σε εμας.

    Αρεσει ομως στην αλλη μερια. Τα νουμερα το δειχνουν.

    Εκει κολλαει η "μικρη θυσια" που ανεφερα απο μερια μας Wink

    Κανουμε τα "στραβα ματια" και ελπιζουμε σε λιγο καιρο να ακουνε ολοι τα τραγουδια οπως πρεπει και οχι απο "αγριοφωναρες". Wink


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 29-12-2010 16:35 ]


    KokkotasG
    29.12.2010, 21:35
    Δυσκολο συντροφε, δυσκολο....... οσο και να ελπιζουμε, δεν θα γινει κατι τετοιο
    AntonisXM
    30.12.2010, 15:30

    Ενδεχομένως οι συγκεκριμένες επανεκτελέσεις να αποδειχθούν πολύ χρήσιμες, αφού μόνο καλό μπορούν να κάνουν στους χώρους που εμφανίζεται ο Καρράς, καθώς & στο κοινό που τον ακολουθεί συνειδητά.

    Ωστόσο νομίζω πως στα ίδια τα τραγούδια, οι συγκεκριμένες επανεκτελέσεις μόνο κακό μπορούν να κάνουν.

     

     

     


    thaleia84
    29.01.2011, 17:37
    ασχετα με το αν συμπαθω ή οχι τον καρρα,ειμαι σιγουρη πως η πλειονοτητα του κοσμου που τον ακουει δε θα μαθει ποτε πως τα τραγουδια αυτα δεν ειναι δικα του...υπαρχουν ανθρωποι που αν τους εβαζες να ακουσουν το ''στα ειπα ολα'' απο το μαλαμα θα το σνομπαραν και τωρα θα το λατρεψουν... ...τι να πεις...!
    AposperithsGR
    30.01.2011, 20:12

    Οι γκρίνιες περί "ποιοτικού" και "μη ποιοτικού" τραγουδιού καθώς για το μπέρδεμα αυτών των δύο, έχουν καταντήσει πέρα για πέρα μπανάλ, όπως και γενικότερα ο όλος ελιτισμός του έντεχνου ακροατηρίου. Θα πρέπει κάποτε να πάρουμε χαμπάρι αρκετά πράγματα. Π.χ, το ότι η καλλιτεχνική πλευρά της μουσικής δεν είναι το ίδιο σημαντική για όλους, δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες προτεραιότητες. Αυτό που εγώ θεωρώ εγκληματικό και "ιερόσυλο" για τον άλλον δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Δεν υπάρχει ασπρόμαυρος διαχωρισμός μεταξύ των μουσικών ειδών, δεν υφίσταται η λεπτή διαχωριστική γραμμή μεταξύ "καλού" και "κακού", μέχρι ένα σημείο όλα εξ' ορισμού περιπλέκονται. Πως πολλοί απ' τους καλλιτέχνες που θεωρούμε ίσως αγνούς, αφιλοκερδείς κ.τ.λ ίσως και να... μην είναι έτσι ακριβώς. Τέλος, να κοιτάμε αυτό που μπαίνει στο δικό μας αυτί να μας αρέσει και να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με ανούσια μικροπράγματα. Ναι, θεωρώ πως το "ερωτικό" από το Καρρά είναι ελλεεινό, το να βγω όμως να μιλάω γι' αυτό και να κατηγορώ, είναι καθαρή κατινιά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AposperithsGR στις 30-01-2011 20:14 ]


    periigitis
    31.01.2011, 10:39

    Ο φίλος AposperithsGR με δύο φράσεις τα είπε ουσιαστικά όλα όσα συμβαίνουν όχι μόνο στο τραγούδι αλλά στην κοινωνία γενικότερα (και όχι μόνο στην Ελληνική).

    "δεν υφίσταται η λεπτή διαχωριστική γραμμή μεταξύ "καλού" και "κακού", μέχρι ένα σημείο όλα εξ' ορισμού περιπλέκονται" είπε. Έτσι είναι!

    Προσπαθούν λοιπόν να μας πείσουν ότι όλα και όλοι είναι το ίδιο. Ίδιο ο Θεοδωράκης με το Φοίβο, ίδιο ο Αγγελάκας με το Ρουβά, "όλοι μαζί τα φάγαμε " είπε ο Πάγκαλος κλπ.

    Για να γυρίσουμε στο τραγούδι... δεν αρκεί να μπορεί να πατάει η φωνή σου πάνω σε ουσάκ ή χιτζαζκιάρ για να είσαι λαικός τραγουδιστής. Δεν είναι καν απαραίτητο (αν και πολύ χρήσιμο). Λαικοί τραγουδιστές ήταν ο Καζαντζίδης, ο Μπιθικώτσης, η Μπέλλου... Λαικός τραγουδιστής σημαίνει να τραγουδάς τους καημούς και τις χαρές του λαού κι όχι την καψούρα και την κ..βλα του κάθε μισομεθυσμένου νεόπλουτου (θα έλεγα βλαχογιάπη αλλά δεν φταίνε σε τίποτα η πολύ συμπαθείς Βλάχοι). 


    Giorgos_arazei
    03.02.2011, 21:10

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι χαλιεστε. Ολα ειναι θεμα χρηματων, λεφτων, πως το λενε. Οσοι πιστευουν οτι οι κινησεις ρομαντισμου μεταξυ εντεχνης-σκυλαδικης μουσικης, σκοπευουν στη γεφυρωση χασματος, ανηκουν σε αλλο πλανητη. Σκεφτειτε λογικα γιατι οι ρομαντισμοι σε τετοια πραγματα δυστυχως μενουν απ εξω. Προσωπικα, καρφι δεν μου καιγεται, ας το τραγουδησει και ο πάπας. Ελπιζω οσοι θεοποιουν καλλιτεχνες ή στασεις ζωής, να μην τους γκρεμιζεται ο κοσμος με αυτες τις συνεργασιες...ας βαλουν το μυαλο τους το ελαχιστο να δουλεψει.

    Φτανει δε να δειτε, το τι γινεται στο youtube κατω απ τις εκτελεσεις του Καρρα απ τους μεν και δεν... Τι διαφορα εχουν λοιπον στ'αληθεια, οι Ρουβιτσες, οι Πασχαλιδιτσες, κλπ? Μια ομοιοτητα μονο. Οτι αυτοι σκοτωνονται και τα "ειδωλα" τους ξεκαρδιζονται στα γελια και στα χρηματα.


    count
    03.02.2011, 22:44

    ο (φου)καρρας η ο τερ(ε)ζη(λη)ς .....πολυ κλαμα και οι δυο.......δωστε πονο στο λαο...αααααααααααχχχχχχχχ αγαπησα και πονεσα....ξανθοπουλοι της μουσικης..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : count στις 03-02-2011 23:07 ]


    ApostolisArmagos
    04.02.2011, 15:19
    Τί σημασία έχει αν είναι έτσι ή αλλιώς;Ο count μιλά σωστά όπως και όλοι οι παραπάνω:σημειώνω το 'δωστε πονο στο λαο'.Αυτό έγινε και με τις κλάψες του Καζαντζίδη (μεγάλη φωνή μεν)...ό,τι έχει αναγκη ο λαος-δισκογραφικές.Προσφυγιά;προσφυγιά.Κλάμα;κλάμα....πολλή συζητηση αλλά τι σημασία εχει;Ό,τι πιστεύει ο καθενας μας είναι μια αλήθεια...
    delta66
    04.02.2011, 15:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 03-02-2011 στις 21:10 έγραψε...
    Οσοι πιστευουν οτι οι κινησεις ρομαντισμου μεταξυ εντεχνης-σκυλαδικης μουσικης, σκοπευουν στη γεφυρωση χασματος, ανηκουν σε αλλο πλανητη.
    Ποιος μιλησε για γεφυρωση ή "συμφιλιωσης" των ειδων μουσικης, οπως βλεπω να εκλαμβανετε το θεμα.

    Οι διαφορες στα ειδη παραμενουν ως εχουν και αν αλλαξουν αυτα (λεμε τωρα), δεν θα υπαρχουν ως ειδη πια. Θα ειναι κατι καινουριο, κατι αλλο (να μην το αναλυσουμε τωρα αυτο, δεν αξιζει).

    Εγω τουλαχιστον ανεφερθηκα στην προσεγγιση των ανθρωπων να ακουσουν πιο "ποιοτικη" μουσικη.

    Ενας τροπος λοιπον φαινεται να ειναι αυτος των "διασκευων".

    Ακουει λοιπον ο "απαιδευτος μουσικα" κοσμος το "καλο τραγουδι" με τον καλο στιχο και μουσικη, απο μια "λαικη" φωνη και μια "λαικη" ενορχηστρωση και περιμενεις σταδιακα να ασχοληθει σοβαροτερα αναγκαζοντας την "βιομηχανια της μουσικης" (βιοτεχνια πλεον), να ριξει περισσοτερο βαρος και ενδιαφερον σε αυτο, με αποτελεσμα η "ποιοτικη" μουσικη να αναβαθμιστει με τους οικονομικους πορους που θα βρει. (Η παραγωγη χρειαζεται πορους. Δεν θα ξερετε ποσες καλες μουσικες χανονται και δεν ολοκληρωνονται απο ελλειψη πορων).

    Γιατι η "βιομηχανια" δεν ενδιαφερεται ποιο ειναι το καλο το ειδος μουσικης, αλλα πιο ειναι αυτο που πουλαει.


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 04-02-2011 15:40 ]