ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Πέρασμα στο PC τραγουδιών από pickup-κασετόφωνο

    tiagrat
    22.02.2005, 15:15
    pws na peraso mesa sto pc tragoudia apo kasetofono kai picup?



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 22-02-2005 15:37 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 22-02-2005 19:02 ]
    Pavlo
    22.02.2005, 18:30
    Ναι, περασε τα !!!??


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Pavlo on 22-02-2005 19:59 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Pavlo on 22-02-2005 20:04 ]
    vouliakis
    22.02.2005, 18:43
    Και με κάποιο προγραμματάκι όπως το Audacity που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν κάνε τα μετά mp3
    MariannaP
    22.02.2005, 18:52
    Λογικά η tiagrat δεν θέλει το ok για να περάσει τα τραγούδια από το κασετόφωνο στο pc, αλλά τον τρόπο...

    Αν μάντεψα σωστά tiagrat, θα πρέπει να μας πεις πρώτα τι κασετόφωνο και τι κάρτα ήχου διαθέτεις.
    vouliakis
    22.02.2005, 19:38
    Αν δεν κάνω λάθος είναι ο tiagrat που του αρέσει η Αντζελίνα και μας μπερδεύει με το avatar...

    Λοιπόν, στο θέμα μας τώρα. Θα συνδέσεις την line έξοδο του ενισχυτή σου (του στερεοφωνικού) με την line είσοδο της κάρτας ήχου στο pc. Θα χρειαστείς καλώδιο που θα έχει στη μια άκρη βύσματα RCA και στην άλλη ένα μικρό stereo βύσμα -"καρφί". Το δικό μου παρόμοιο καλώδιο το παράγγειλα σε ηλεκτρολόγο...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 22-02-2005 19:39 ]
    tiagrat
    22.02.2005, 20:27
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 22-02-2005 στις 19:38 έγραψε:

    Αν δεν κάνω λάθος είναι ο tiagrat που του αρέσει η Αντζελίνα και μας μπερδεύει με το avatar...

    Λοιπόν, στο θέμα μας τώρα. Θα συνδέσεις την line έξοδο του ενισχυτή σου (του στερεοφωνικού) με την line είσοδο της κάρτας ήχου στο pc. Θα χρειαστείς καλώδιο που θα έχει στη μια άκρη βύσματα RCA και στην άλλη ένα μικρό stereo βύσμα -"καρφί". Το δικό μου παρόμοιο καλώδιο το παράγγειλα σε ηλεκτρολόγο...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 22-02-2005 19:39 ]





    Aggelina swsta lei o vouliakis o tiagrat eimai.
    poli mperdema!

    i line isodos sto pc epidi den lei 'line isodos' , mipos einai kokini i tripoula kai exei san ikona mia nota kai ena velos pros ta mesa.?



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 22-02-2005 20:59 ]
    vouliakis
    22.02.2005, 20:49
    Και από την πράσινη έξοδο, με ένα παρόμοιο καλώδιο, μπορείς να ακούς τον υπολογιστή από το στερεοφωνικό σου...
    MariannaP
    22.02.2005, 20:52
    Καλά βρε παιδιά ένα λάθος έκανα, να με συμπαθάτε...

    Αν το βέλος είναι προς τα μέσα, καλά πας...
    Στο κασετόφωνο πρέπει να βρεις την έξοδο και στην κάρτα γραφικών την είσοδο (line out & line in αντίστοιχα)

    Με μερικές δοκιμές θα τα καταφέρεις...
    vouliakis
    22.02.2005, 20:54
    Στην κάρτα ήχου, όχι στην κάρτα γραφικών Aggelina
    MariannaP
    22.02.2005, 20:59
    Τι είπα η αθεόφοβη;;;;;;;;;;;;
    Είδες πως φαίνεται ο γραφίστας;;;; Κάνει μπαμ....

    marlene
    22.02.2005, 23:38
    Καλά μία και θιξατε αυτό το θέμα δεν μου λέτε και εμένα πως να περάσω κάποια κομμάτια που έχω από md σε pc;;;; και όταν τα περάσω μέσα σε τι μορφή θα πρέπει να τα διαμορφώσω;;;
    Hastaroth
    22.02.2005, 23:44
    Θα ακολουθήσης την ίδια διαδικασία σάν να είχες κασετόφωνο και όχι minidisc..

    Ητοι:MINIDISC LINE OUT -> SOUND CARD LINE IN

    Θα πρέπη να έχης και κάποιο πρόγραμμα που,αφού ηχογραφήση το τραγούδι θα το μετατρέψη σε mp3.

    Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσης και το built-in τών Windows,αλλά αυτό ηχογραφεί σε .wav (που ενδέχεται να είναι ενα πελώριο αρχείο) και μετά να το μετατρέψης σε mp3
    vouliakis
    22.02.2005, 23:53
    Συμφωνώ. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να είχε το md και έξοδο optical out, αυτή όμως υπάρχει στα ακριβά μοντέλα (πχ Tascam). Και βέβαια θα έπρεπε να την υποστηρίζει και η κάρτα ήχου σου.
    tiagrat
    10.03.2005, 16:56
    to pira to kalodio me ta RCA , alla tora proseka kati allo, oti den exo kaseta sto stereofoniko mou ,giati exo pari se komatia enisxiti kai cd player,alla exo ena kasetofonaki me kaseta,kai apo avto den mporo na ta peraso?
    xriazome kalodio mono me karfia nomizo ee?kai san line out tha xrisimopioiso ekei pou mpenoun ta akoustika sosta?
    xreiazome kai programa,pio programa na katevaso?
    vouliakis
    11.03.2005, 01:50
    tiagrat, εγώ θα δανειζόμουν το deck κασετόφωνο κάποιου φίλου, για να έχω καλύτερη πιστότητα. Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να σου "βγάλει" η έξοδος των ακουστικών. Πάντως, αν το προσπαθήσεις, θα χρειαστείς stereo-καρφί...

    Κατέβασε κάποιο προγραμματάκι όπως το Audacity

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 11-03-2005 01:51 ]
    vouliakis
    11.03.2005, 12:07
    Jasmine, line in - out: με απλά λόγια είναι η είσοδος και η έξοδος σήματος προς και από τον ενισχυτή του στερεοφωνικού.
    Το κασετόφωνο π.χ., χρειάζεται την είσοδο για να ηχογραφήσει και την έξοδο για να στείλει το σήμα στον ενισχητή...


    Jasmine
    11.03.2005, 16:51
    Μπράβο βρε Παναγιώτη, σ' ευχαριστώ!! Τό λεγα εγώ πως είσαι καλό παιδί!! Αυτό όμως θέλει καλώδιο. Από που μπορώ να το πάρω?? Από δισκοπωλείο?? Και πες οτι τα καταφέρνω και τα συνδέω κασετόφωνο με υπολογιστή. Πώς θα περαστούν τα τραγούδια απο κασέτες στο δίσκο?? Απλά βάζοντας την κασέτα να παίζει? Ξέρω ότι θα περαστούν κανονικά. ¶μα περαστούν μέσα, μετά έχω πρόγραμμα στο pc να τα κάνω mp.3!! Ή χρειάζεται και πρόγραμμα για να τα γράψω σε κανονική μορφή απ' την κασέτα στο δίσκο??