ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.828 μέλη

    Γιώργος Νταλάρας: Κανείς δεν πρέπει να αγγίξει το διαδίκτυο

    jorge
    15.12.2010, 22:50

    Ο Γιώργος Νταλάρας λέει τη γνώμη του για το πειρατικό downloading, αλλά και τους λόγους που έφτασε η ελληνική μουσική στο ναδίρ. Έχει ενδιαφέρον, ακούστε το και σχολιάστε αν θέλετε:


    Japan88gr
    15.12.2010, 22:58

    Το είχα ακούσει πριν καιρό,

    καλά τα λέει..

     

    αλλά γιά δείτε ποιός μιλάει για ΦΑΣΙΣΜΟ.. ο άνθρωπος που

    έστειλε τη σάτιρα στο εδώλιο..

     

     

     

     

     


    Japan88gr
    15.12.2010, 23:07

    για να επανέλθω στο θέμα,

    ας δούμε και μια δήλωση του Χάρη Κατσιμίχα μέσα απο συνεντευξη του

     

    Χρησιμοποιώ Ιnternet τακτικά για να ενημερωθώ και πραγματικά πιστεύω ότι είναι πολύ χρήσιμο στον τομέα αυτό. Καταπληκτικό εργαλείο. Από την άλλη μεριά, αυτή η ελεύθερη ανταλλαγή μουσικής είναι μια νέα μορφή πειρατείας. Εμένα όμως αυτή η πειρατεία δεν με πειράζει καθόλου. Χέστηκα εγώ για τα πνευματικά δικαιώματα. Τώρα θα μας πάρει ο πόνος; Και όλα αυτά τα χρόνια που δισκογραφούσαμε και μας κατάκλεβαν οι δισκογραφικές; Οπότε από πλευράς μας δίνουμε το ελεύθερο στους χρήστες να μας "πειρατεύουν". Μάλλον τους προτρέπουμε κιόλας "πειρατέψτε" μας ανελέητα. Με όλη μας την καρδιά. Μας ηδονίζει μάλιστα αυτό, γιατί οι νταβατζήδες μας (οι δισκογραφικές) χάνουν τα κέρδη τους και τους χαλάει η διάθεση. Εμείς τι έχουμε να χάσουμε; Τα ψίχουλα που παίρναμε; (Γελάμε)

     

     

    (δεν έχω σημειώσει πηγή και δε τη θυμάμαι, όποιος θυμηθεί ας βοηθήσει)

     

     


    koukz
    15.12.2010, 23:12
    Σωστός ο Νταλάρας σωστός και ο Κατσιμίχας!
    Japan88gr
    15.12.2010, 23:23

    Από το MIKIS THEODORAKIS:"Έχω μια λέξη ζωής για σένα."

     

    Μας συγκινεί ιδιαίτερα η πρωτοβουλία του φίλου Χρήστου Ζουλιάτη και δημιουργό του blog

    http://mikis1000songs.blogspot.com/






    Γράφει ο Χρήστος

    Γεια σας
    Σας πληροφορουμε πως δημιουργησαμε ενα blog αποκλειστικα για τον Μικη Θεοδωρακη με σκοπο να διατεθουν τα χιλια τραγουδια του (50 CD), εντελως ΔΩΡΕΑΝ σε ολο τον κοσμο. Για οσους δεν γνωριζουν για τα 1000 τραγουδια, σας ενημερωνω πως, με πρωτοβουλια μιας ομαδας φιλων της μουσικης του Μικη, συγκεντρωσε αυτα τα τραγουδια και εφτιαξε 50 CD. Ο Μικης συμφωνησε να διατεθουν δωρεαν. Μαλιστα το ανακοινωσε στην τηλεοπτικη εκπομπη " Στην υγεια μας βρε παιδια".

     

     

    Στη συνεχεια, ανελαβα εγω να τα συμπιεσω και να τα ανεβασω με το Rapidshare στο διαδικτυο. Επισκεφτηκα το Μικη στο σπιτι του και του εδειξα την κασετινα με τα χιλια τραγουδια, συμπιεσμενα σε mp3, στα 224 kbit/s, για να χωρεσουν σε 10 CD.

    Ενθουσιαστηκε με την ιδεα και με γραπτη δηλωση του, συμφωνησε για την αναρτηση τους. Προσυπογραφει ως εξης:

    "Συμφωνω απολυτα ως προς τον τροπο διαδοσής των και την αναρτηση τους στο διαδικτυο". Περισσοτερα, μπορειτε να διαβασετε στο blog, στις παραπομπες "Σημειωμα Μικη" και "Επιστολη στο Μικη"(η δικη μου δηλαδη). Ετσι, εχετε τη δυνατοτητα, μεσα απο αυτο το blog να αποκτησετε τα χιλια τραγουδια. Αν θελετε να τα γραψετε σε CD, θα πρεπει να δημιουργησετε 10 ενοτητες(10CD) με 5 CD(απο τα 50) η καθε μια. Το εξωφυλλο της κασετινας εινα αναρτημενο και μπορειτε να το τυπωσετε. Κασετινες που να χωράνε 10 cd, υπαρχουν στα καταστηματα που πουλανε αγγραφα cd και dvd.''

    Η πρωτη μερα, ξεκιναει με 12 cd. Συντομα θα αναρτηθουν και τα υπολοιπα. Καλα ακουσματα!!!

     

    http://mikis1000songs.blogspot.com/

     

     

     

     

     

     

     


    jorge
    15.12.2010, 23:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 15-12-2010 στις 22:58 έγραψε...

    αλλά γιά δείτε ποιός μιλάει για ΦΑΣΙΣΜΟ.. ο άνθρωπος που

    έστειλε τη σάτιρα στο εδώλιο..


    Το να στείλεις κάποιον στη δικαιοσύνη τι σχέση έχει με φασισμό;


    Japan88gr
    15.12.2010, 23:29

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-12-2010 στις 23:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 15-12-2010 στις 22:58 έγραψε...

    αλλά γιά δείτε ποιός μιλάει για ΦΑΣΙΣΜΟ.. ο άνθρωπος που

    έστειλε τη σάτιρα στο εδώλιο..


    Το να στείλεις κάποιον στη δικαιοσύνη τι σχέση έχει με φασισμό;



     

    όταν στέλνεις τη σάτιρα(=τέχνη) έχει σχέση Γιώργο,

    αλλά δεν είναι της παρούσης.

     

     


    koukz
    15.12.2010, 23:36
    γιατί όταν λέω κάποιον κλέφτη αυτό είναι τέχνη?
    AntonisXM
    16.12.2010, 00:37

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 15-12-2010 στις 22:58 έγραψε...

     

    αλλά γιά δείτε ποιός μιλάει για ΦΑΣΙΣΜΟ.. ο άνθρωπος που

    έστειλε τη σάτιρα στο εδώλιο..

     

    Από πότε η ψευτιά και η παρασιτική διαδικασία βαφτίζεται σάτιρα?

     

    Ο Γ.Νταλάρας κατά καιρούς έχει τοποθετηθεί για το συγκεκριμένο θέμα πιο αναλυτικά, & ενδεχομένως καλύτερα.

    Ωστόσο από εδώ και πέρα τι ακολουθεί?

    Τι θα πρέπει να κάνει σήμερα ένας νέος μουσικός, τραγουδιστής κλπ, για να ζήσει από τη μουσική και το ταλέντο του?

    

    


    -----------------
    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 01-11-2011 08:12 ]


    o-Zone
    16.12.2010, 01:01

    Ο Νταλάρας εκτός από το αδιαμφισβήτητο τεχνικό ταλέντο του στο τραγούδι (για τη χροιά και την έκταση της φωνής του έχουν καταγραφεί αρκετές ενστάσεις), έχει και το αμφιλεγόμενο ταλέντο να μιλά σχεδόν ακατάσχετα και ασυγκράτητα, χρησιμοποιώντας εξεζητημένες λέξεις και όρους (είναι η αδυναμία του να μαθαίνει και να χρησιμοποιεί καινούργιες εντυπωσιακές λέξεις), πηδά εύκολα από το ένα θέμα στο άλλο κάνοντας πολλές παρενθεντικές σημειώσεις, μιλά με το πάθος ενός φανατικού, με μεγάλη ένταση στο πρόσωπο και με αρκετές αντιφάσεις και κυρίως με το στόμφο ενός "φιλόσοφου" (οι αληθινοί φιλόσοφοι δεν διαθέτουν αυτό το στόμφο στη πραγματικότητα). Τελικώς όμως,  ΔΕΝ μας λέει απολύτως τίποτα ουσιαστικό και γνήσιο. Ο λόγος του θυμίζει αφηρημένο puzzle, όπου τα επιμέρους τμήματα συνθέτουν ένα λεκτικό μωσαϊκό αμφίβολης αισθητικής και ουσίας.

    Το πλέον υποκριτικό δε, είναι ότι στη προκειμένη περίπτωση χρησιμοποιεί βαρύς και αφοριστικούς χαρακτηρισμούς (ηλίθιοι, φασίστες, κ.α.) για να δώσει τη ψευδαίσθηση του ανένταχτου στο Σύστημα. Όμως αγαπητοί μου κύριοι (και κυρίες βεβαίως) ο Νταλάρας (και οι αυλικοί του) ΕΙΝΑΙ το Σύστημα. Ο Νταλάρας ΔΕΝ είναι "ο επαναστάτης" που επιμελώς και μεθοδικά καλλιεργεί δεκαετίες τώρα στη κοινωνική συνείδηση. Ο Νταλάρας (και όχι τα τραγούδια του), είναι ένα ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ και αυτό (δυστυχώς για εκείνον) το γνωρίζει...

     


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 16-12-2010 01:06 ]


    Thanasis-Gioglou
    16.12.2010, 07:59

    Είναι πολλά 40 χρόνια στην κορυφή, πώς να το κάνουμε!!!

    Eίναι πολλά τα χρόνια Jorgeeeeee!!!!!!....


    o-Zone
    16.12.2010, 09:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 15-12-2010 στις 23:07 έγραψε...

    για να επανέλθω στο θέμα,

    ας δούμε και μια δήλωση του Χάρη Κατσιμίχα μέσα απο συνεντευξη του

     

    Χρησιμοποιώ Ιnternet τακτικά για να ενημερωθώ και πραγματικά πιστεύω ότι είναι πολύ χρήσιμο στον τομέα αυτό. Καταπληκτικό εργαλείο. Από την άλλη μεριά, αυτή η ελεύθερη ανταλλαγή μουσικής είναι μια νέα μορφή πειρατείας. Εμένα όμως αυτή η πειρατεία δεν με πειράζει καθόλου. Χέστηκα εγώ για τα πνευματικά δικαιώματα. Τώρα θα μας πάρει ο πόνος; Και όλα αυτά τα χρόνια που δισκογραφούσαμε και μας κατάκλεβαν οι δισκογραφικές; Οπότε από πλευράς μας δίνουμε το ελεύθερο στους χρήστες να μας "πειρατεύουν". Μάλλον τους προτρέπουμε κιόλας "πειρατέψτε" μας ανελέητα. Με όλη μας την καρδιά. Μας ηδονίζει μάλιστα αυτό, γιατί οι νταβατζήδες μας (οι δισκογραφικές) χάνουν τα κέρδη τους και τους χαλάει η διάθεση. Εμείς τι έχουμε να χάσουμε; Τα ψίχουλα που παίρναμε; (Γελάμε)

     

     

    (δεν έχω σημειώσει πηγή και δε τη θυμάμαι, όποιος θυμηθεί ας βοηθήσει)

     

     



     

    Ο Χάρης είναι τρομερός άνθρωπος και γνήσιος καλλιτέχνης. Ό,τι λέει το εννοεί πραγματικά και βγαίνει απ'τη ψυχή του. Είναι πραγματικά "ανένταχτος" και υπεράνω χρημάτων και το έχει αποδείξει πολλάκις. Εξάλλου γιαυτό είναι άφραγκος και ποιητής. Αυτός που τον ξεσήκωνε πάντα είναι ο Πάνος, που είχε πιο "πρακτικό και ισορροπημένο" μυαλό, ένεκα των διαφορετικών αναγκών του. Δε θα περίμενα ο Χάρης να έχει διαφορετική στάση απέναντι στη "πειρατεία" από αυτή που εξέφρασε.  Μπράβο του!


    Japan88gr
    16.12.2010, 12:46

    Χάρης Κατσιμίχας πάλι απο συνέντευξη στην Athens Voice :

    Όσο για τον Νταλάρα: «Γιωργάκη… δεν θέλω να ’μαστε ούτε φίλοι ούτε εχθροί, θέλω μονάχα να μη θυμάμαι» όπως λέει η Αλαγιάννη με τον Παπάζογλου.''


    AntonisXM
    16.12.2010, 13:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 16-12-2010 στις 12:46 έγραψε...

    Χάρης Κατσιμίχας πάλι απο συνέντευξη στην Athens Voice :

    Όσο για τον Νταλάρα: «Γιωργάκη… δεν θέλω να ’μαστε ούτε φίλοι ούτε εχθροί, θέλω μονάχα να μη θυμάμαι» όπως λέει η Αλαγιάννη με τον Παπάζογλου.''



     

    Δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως τη χρησιμότητα αυτής της αντιπαράθεσης, αλλά επειδή συχνά η έλλειψη απάντησης εκλαμβάνεται ως αδυναμία, θα παίξω & εγώ το παιχνίδι των εντυπώσεων.

     

     

        

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 16-12-2010 14:09 ]


    Japan88gr
    16.12.2010, 14:57

    Σαν επαγγελματία του βγάζω το καπέλο, συμφωνω απόλυτα με τον Ελευθερίου,

    για το ''ήθος'' του μιλάω, αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.

     

     


    o-Zone
    17.12.2010, 00:47

    Λες και δε μας έφτανε μόνο ένας Νταλάρας...τώρα ήρθε στο προσκήνιο και η Νταλάραινα!

    ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

    Είμαστε για να (λαθρο)μεταναστεύουμε σε καμμιά σοβαρή χώρα πλέον (π.χ., Ουγκάντα, Πακιστάν, κ.α.) ...

     

    ΥΓ. Ορμώμενος από τον τίτλο του video με την αθάνατη ατάκα του Χάρρυ Κλύνν, παραθέτω και μια ακόμη "αιρετική" άποψη για το ποιόν του Νταλάρα (και ΣΙΑ).

    Οι φανς του κ. Ντάλάρα ας μη το διαβάσουν, γιατί λέγε-λέγε, υπάρχει ο κίνδυνος απομυθοποίησης και κατάρρεύσης του ειδώλου τους (...και μετά ήντα διάολο θα γενούμε...{#emotions_dlg.crying})

    http://kulturosupa.pblogs.gr/2008/04/den-mas-hezeis-re-ntalara.html


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 17-12-2010 01:13 ]


    AntonisXM
    17.12.2010, 07:18

    Είναι κάτι τέτοιες τοποθετήσεις και αντιλήψεις, όπως το περιεχόμενο του παραπάνω post, που με έκαναν να εκτιμήσω πραγματικά το Νταλάρα.

    o-Zone πολύ χαίρομαι που δεν είσαι Νταλαρικός. Ελπίζω όμως στην επόμενη απάντησή σου, τα μόνα επιχειρήματα να μην είναι η εμπάθεια, ούτε η δημιουργία κλίματος παραπληροφόρησης & αποπροσανατολισμού.

    Νομίζω πως ειδικά αυτή την περίοδο μία τέτοια αντιπαράθεση δεν έχει κανένα νόημα, ωστόσο σε αυτές τις περιπτώσεις επιβάλλεται μία απάντηση.

      

     

    Καλοκαίρι 1996. Λίγους μήνες μετά την κρίση των Ιμίων.. Συναυλία στο χωριό Σχοινούδι της Ίμβρου. Κοντά στο χώρο της τουρκικής "ανοικτής φυλακής" του κατεχόμενου νησιού. (http://el.wikipedia.org/wiki/Ίμβρος)

    Εκείνη τη περίοδο ο Γ.Νταλάρας ετοιμάζεται για τη συνεργασία του με τους "Πυξ Λαξ" & τον Goran Bregović, ενώ ταξιδεύει σε κάθε γωνιά της γης με τις μεγαλύτερες συμφωνικές ορχήστρες του κόσμου.

    Παρόλα αυτά μαζί με πέντε μουσικούς έδωσε συναυλία στα ερείπια ενός παλιού σπιτιού, με φόντο το κατεστραμμένο νεκροταφείο & σκηνικό τα γκρεμισμένα σπίτια, με θεατές τους 400 εναπομείναντες Έλληνες του τουρκικού νησιού.

    ("Παραπονεμένα λόγια")

     

                         

     

     

     

     

    Απρίλης 1994,  Ο Γ.Νταλάρας τραγουδά για την Κύπρο!

    Προσωπική συναυλία του Γιώργου Νταλάρα στο "Meadowlands Arena" του New Jersey των ΗΠΑ, μπροστά σε 25.000 θεατές..  "στ' όνειρό της φέρνει τους Έλληνες..."

     

       

    

    

    Προσωπικά τα παραπάνω πράγματα γεμίζουν τη ψυχή μου.

     

    Όταν βρεθεί κάποιος άλλος που μπορεί να κάνει τα μισά από όλα όσα έκανε ο Νταλάρας, που θα πάρει τις μισές πρωτοβουλίες από όσες πήρε ο Νταλάρας, που μπορεί δημιουργήσει έστω τα μισά από τα συναισθήματα που έφερε στην επιφάνεια ο Νταλάρας σε όλους αυτούς τους ανθρώπους...

    ...εύχομαι να έχει περισσότερο "ήθος", να είναι περισσότερο "ανένταχτος"  και κυρίως να πληρωθεί κανονικά & χωρίς φόβο για τη συνεισφορά του.

    Τουλάχιστον ας βρεθεί & κάποιος άλλος να προσπαθήσει...

     

     

    ___________

     

    Όσον αφορά το θέμα του topic, τι θα πρέπει να κάνει σήμερα ένας νέος μουσικός, τραγουδιστής κλπ, για να ζήσει από τη μουσική και το ταλέντο του?  

    Δηλαδή από εδώ και πέρα τι ακολουθεί?

     

     

     

     

    -----------------
    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 01-11-2011 09:44 ]


    Thanasis-Gioglou
    17.12.2010, 08:00

    Έτσι όπως πάει θα ζητάμε άδεια για να γράφουμε για τον Νταλάρα εδώ μέσα...


    o-Zone
    17.12.2010, 13:02

    Παράθεση:

    Το μέλος AntonisXM στις 17-12-2010 στις 07:18 έγραψε...

    Είναι κάτι τέτοιες τοποθετήσεις και αντιλήψεις, όπως το περιεχόμενο του παραπάνω post, που με έκαναν να εκτιμήσω πραγματικά το Νταλάρα.

    Από αντίδραση και μόνο δηλαδή, ε? Πάντως δεν εκπλήσσομαι. Υπάρχουν πολλοί νέοι που αντιδρούν έτσι και γίνονται θύματα του εαυτού τους... Με τα χρόνια και την εμπειρία βέβαια αρχίζουν και αλλάζουν στάση...

    Παράθεση:

    Το μέλος AntonisXM στις 17-12-2010 στις 07:18 έγραψε...o-Zone πολύ χαίρομαι που δεν είσαι Νταλαρικός. Ελπίζω όμως στην επόμενη απάντησή σου, τα μόνα επιχειρήματα να μην είναι η εμπάθεια, ούτε η δημιουργία κλίματος παραπληροφόρησης & αποπροσανατολισμού.

    Τα ντοκουμέντα μιλάνε από μόνα τους φίλε μου. Δες το "πόθεν έσχες" του και πες μου εσύ πού τα βρήκε αυτά τα εκατομμύρια ευρώ. Ποιανού είναι αυτά τα απίστευτα λεφτά που έχει στις τσέπες του ο "τραγουδιστής του Λαού"? Αυτό που ενδιαφέρει το Νταλάρα είναι και η δόξα και το χρήμα και για να τα αποκτήσει-διατηρήσει είναι ικανός να κάνει τα πάντα. Νομίζεις ότι είναι τυχαίο που είναι 40 χρόνια "πρώτο όνομα" στη πιάτσα? ή μήπως δε βρέθηκαν άλλοι καλοί τραγουδιστές όλα αυτά τα χρόνια? Ο μέγας Καζαντζίδης ήταν υποδεέστερος του Νταλάρα? Ο Μπιθικώτσης ήταν τυχαίος? Αυτοί γιατί δεν έκαναν την σκανδαλώδη περιουσία του Νταλάρα ?

    Παράθεση:

    Το μέλος AntonisXM στις 17-12-2010 στις 07:18 έγραψε...Νομίζω πως ειδικά αυτή την περίοδο μία τέτοια αντιπαράθεση δεν έχει κανένα νόημα, ωστόσο σε αυτές τις περιπτώσεις επιβάλλεται μία απάντηση.

    Έχω αντίθετη άποψη. Νομίζω ότι ειδικά αυτή τη περίοδο, της κρίσης και της επερχόμενης μεγάλης φτώχειας, επιβάλλεται να ξεμπροστιάζονται τα κάθε είδους παράσιτα που απομυζούν (μέσω επιχορηγήσεων και επιδοτούμενων καλλιτεχνικών εκδηλώσεων)  το δημόσιο πλούτο και τον ίδιο τον κόσμο. Όλοι αυτοί που εκμεταλλεύονται τη ψυχή και το φιλότιμο του Έλληνα για να θησαυρίσουν. Τώρα είναι η ώρα της "κρίσης" και τώρα πρέπει όλοι μας να κριθούμε για τα πεπραγμένα μας.

    Τα βίντεο που ανέβασες και οι "ακριτικές" μη κερδοφόρες εμφανίσεις του Νταλάρα που αναφέρεις, είναι απλώς ένα μέρος του σχεδίου μάρκετινγκ και image making. Είναι, με άλλα λόγια, "στάχτη στα μάτια" του κόσμου!

    Παράθεση:

    Το μέλος AntonisXM στις 17-12-2010 στις 07:18 έγραψε...Όσον αφορά το θέμα του topic, τι θα πρέπει να κάνει σήμερα ένας νέος μουσικός, τραγουδιστής κλπ, για να ζήσει από τη μουσική και το ταλέντο του?

    Δηλαδή από εδώ και πέρα τι ακολουθεί?

    Το θέμα του συγκεκριμένου topic είναι τι είπε ο Νταλάρας και βεβαίως, ποιός είναι ο Νταλάρας, που μας τα λέει όλα αυτά. Τί ώφελος έχει και τί κρύβεται πίσω από τις απόψεις που εκφράζει...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-12-2010 14:37 ]


    jorge
    17.12.2010, 14:54

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 17-12-2010 στις 13:02 έγραψε...

    Δες το "πόθεν έσχες" του και πες μου εσύ πού τα βρήκε αυτά τα εκατομμύρια ευρώ. Ποιανού είναι αυτά τα απίστευτα λεφτά που έχει στις τσέπες του ο "τραγουδιστής του Λαού"? Αυτό που ενδιαφέρει το Νταλάρα είναι και η δόξα και το χρήμα και για να τα αποκτήσει-διατηρήσει είναι ικανός να κάνει τα πάντα. Νομίζεις ότι είναι τυχαίο που είναι 40 χρόνια "πρώτο όνομα" στη πιάτσα? ή μήπως δε βρέθηκαν άλλοι καλοί τραγουδιστές όλα αυτά τα χρόνια? Ο μέγας Καζαντζίδης ήταν υποδεέστερος του Νταλάρα? Ο Μπιθικώτσης ήταν τυχαίος? Αυτοί γιατί δεν έκαναν την σκανδαλώδη περιουσία του Νταλάρα ?

    Θα προσπεράσω την εμπάθεια που αποπνέει το παραπάνω κείμενο (στοιχεία μηδέν, αναφορά σε προσωπικά δεδομένα που δεν εχουν δημοσιευθεί πουθενά άρα είναι υποθέσεις και εικασίες, δήθεν γνωση περιουσιακων στοιχείων όχι ενός, αλλά τριών καλλιτεχνών κλπ) και θα σου πω το εξής. Έστω και ένα ευρώ να έβγαζε ο Νταλάρας από κάθε έναν άνθρωπο που τον έχει ακούσει, θα ήταν ούτως ή άλλως πολυεκατομμυριούχος. Άρα να η απάντηση που έψαχνες. Τα λεφτά αυτά είναι δικά μου, δικά σου και άλλων δεκάδων εκατομμυρίων Ελλήνων τρεις γενειές τώρα...

    Επίσης δεν προκύπτει από πουθενά στα λεγόμενά σου οτι ο Νταλάρας βούτηξε από κάποιον χρήματα. Περιμένω κάποια στοιχεία, σοβαρά στοιχεία όμως.

    Τέλος, το πόσο νοικοκύρης είναι κάποιος με τα οικονομικά του δεν συνδέεται καθόλου με την καλλιτεχνική του αξία, όπως προσπαθείς να αποδείξεις.