ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη

    Γιώργος Νταλάρας: Κανείς δεν πρέπει να αγγίξει το διαδίκτυο

    periigitis
    22.12.2010, 13:39

    Τότε φίλε kinezes-trexoun-gimnes δεν νομίζω ότι κατάλαβα την ερώτησή σου...

    ΥΓ: Συγνώμη αλλά φαίνεται ότι για κάποιο λόγο η "Παράθεση" δεν δουλεύει!


    ohcaptainmycaptain
    28.12.2010, 21:53

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 16-12-2010 στις 01:01 έγραψε...

    Ο Νταλάρας εκτός από το αδιαμφισβήτητο τεχνικό ταλέντο του στο τραγούδι (για τη χροιά και την έκταση της φωνής του έχουν καταγραφεί αρκετές ενστάσεις), έχει και το αμφιλεγόμενο ταλέντο να μιλά σχεδόν ακατάσχετα και ασυγκράτητα, χρησιμοποιώντας εξεζητημένες λέξεις και όρους (είναι η αδυναμία του να μαθαίνει και να χρησιμοποιεί καινούργιες εντυπωσιακές λέξεις), πηδά εύκολα από το ένα θέμα στο άλλο κάνοντας πολλές παρενθεντικές σημειώσεις, μιλά με το πάθος ενός φανατικού, με μεγάλη ένταση στο πρόσωπο και με αρκετές αντιφάσεις και κυρίως με το στόμφο ενός "φιλόσοφου" (οι αληθινοί φιλόσοφοι δεν διαθέτουν αυτό το στόμφο στη πραγματικότητα). Τελικώς όμως,  ΔΕΝ μας λέει απολύτως τίποτα ουσιαστικό και γνήσιο. Ο λόγος του θυμίζει αφηρημένο puzzle, όπου τα επιμέρους τμήματα συνθέτουν ένα λεκτικό μωσαϊκό αμφίβολης αισθητικής και ουσίας.

    Το πλέον υποκριτικό δε, είναι ότι στη προκειμένη περίπτωση χρησιμοποιεί βαρύς και αφοριστικούς χαρακτηρισμούς (ηλίθιοι, φασίστες, κ.α.) για να δώσει τη ψευδαίσθηση του ανένταχτου στο Σύστημα. Όμως αγαπητοί μου κύριοι (και κυρίες βεβαίως) ο Νταλάρας (και οι αυλικοί του) ΕΙΝΑΙ το Σύστημα. Ο Νταλάρας ΔΕΝ είναι "ο επαναστάτης" που επιμελώς και μεθοδικά καλλιεργεί δεκαετίες τώρα στη κοινωνική συνείδηση. Ο Νταλάρας (και όχι τα τραγούδια του), είναι ένα ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ και αυτό (δυστυχώς για εκείνον) το γνωρίζει...

     


    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 16-12-2010 01:06 ]

    o-Zone συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα κυριως θελω να θιξω το θεμα της πειρατειας μεσω διαδικτιου.

    Μπραβο στον κατσιμιχα που αντιμετοπιζει ετσι το θεμα γιατι κι εγω πιστευω ο,τι αυτη ιστορια με τα πνευματικα δικαιωματα ειναι τελειως ηλιθια καποιες φορες ιδιως οταν οι δημιουργοι εχουν πεθανει. Αλλα εγω απ'οτι ξερω  πολλοι νεοι καλλιτεχνες χρεωνονται για να βγαλουν ενα δισκο και αν δεν πουλησει δεν παιρνουν τιποτα. οποτε ας το εχουμε και αυτο υπ'οψιν.

    Α και κατι αλλο, ρε o-Zone πατριωτακι, κρητικος????


    KokkotasG
    29.12.2010, 00:58

    Να πω κι εγω την αποψη μου. Κατ'αρχας, ολη αυτην την αηδια Νταλαρας Vs Πανουσης, την ξεκινησε ο δευτερος, οπως ολοι εδω μεσα ξερουμε, πετωντας αιχμες για το Νταραλα(οπως ειναι το κανονικο ονομα του) για το θεμα της Κυπρου, δε χρειαζεται, πιστευω, να επεκταθω σε βαθος, μιας κι, επαναλαμβανω, ολοι ξερουμε για το θεμα. Το μονο λοιπον που εχω να πω ειναι οτι, Πανουσης και Νταραλας ειναι δυο εξαιρετικοι καλλιτεχνες, με ηθος και δυναμη, βεβαια ο καθενας στον τομεα του. Προσωπικα, θα μπορουσα να φανταστω ανετοτατα συνεργασια Νταραλα-Πανουση, οποτε αγορια και κοριτσια, καλο θα ηταν να μην συνεχιζουμε αυτη τη δηθεν κοντρα για το ποιος ειναι καλυτερος και πιο σωστος ηθικα, γιατι και οι δυο κανανε τις μαλακιες τους. Το δευτερο που εχω ν'αναφερω, ειναι οτι ξεφυγατε απ'το θεμα. Το θεμα ηταν η Δηλωση του Νταραλα για το διαδικτυο, και οι αποψεις μας πανω στο θεμα, εσεις, αει φυγατε, πιασατε οι μισοι τον εναν και οι μισοι τον αλλον και οι αλλοι μισοι τον αλλον και που σε πονει και που σε σφαζει. Οσον αφορα το θεμα του διαδικτυου και της πειρατειας, το να αποκοπτεις την επικοινωνια και την ανταλαγη πληροφοριων και αποψεων, ολοι ξερουμε ποσο φασιστικο ειναι, αν το καλοσκεφτειτε τα πνευματικα δικαιωματα ειναι μια μεθοδος υποχθονιας λογοκρισιας, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα το οποιο ψιλοβαριεμαι ν'αναπτυξω. Ο κοσμος πλεον ακουει μονο οτι προβαλλεται, οτι θα δειξουν οι δισκογραφικες, παιδια, νεοι αλλα και πιο μεγαλοι σε ηλικια, δεν εχουν ιδεα για τη μουσικη της Ελλαδας και το τι εχει παραγαγει αυτη η δολια η ρημαδα η μαυρη. Και ολο αυτο ειναι θεμα της ΔΗΘΕΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑΣ! ΕΛΕΟΣ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KokkotasG στις 29-12-2010 01:00 ]


    KokkotasG
    29.12.2010, 12:09
    Ναι ρε συ, πουρκουα νοτ? εχουν και οι δυο ενα ταλεντο το οποιο αν το βγαλουν ταυτοχρονα πανω στη σκηνη θα γινει το ελα να δεις........
    optiras
    29.12.2010, 12:18

    Παράθεση:

    Το μέλος KokkotasG στις 29-12-2010 στις 12:09 έγραψε...

    Ναι ρε συ, πουρκουα νοτ? εχουν και οι δυο ενα ταλεντο το οποιο αν το βγαλουν ταυτοχρονα πανω στη σκηνη θα γινει το ελα να δεις........

    Για αγώνα κατς ή ελεύθερης πάλης;

    Άσε καλύτερα να μου λείπει:θα αρχίσουν και τις υπερωρίες και οι δικηγόροι....


    optiras
    29.12.2010, 12:35

    Παράθεση:

    Το μέλος KokkotasG στις 29-12-2010 στις 00:58 έγραψε...
    Κατ'αρχας, ολη αυτην την αηδια Νταλαρας Vs Πανουσης, την ξεκινησε ο δευτερος, οπως ολοι εδω μεσα ξερουμε, πετωντας αιχμες για το Νταραλα(οπως ειναι το κανονικο ονομα του)

    Ο Πανούσης δεν αφήνει σε χλωρό κλαρί κανένα...Αν ο Νταλάρας είχε αγνοήσει απλά τον Πανούση η υπόθεση μάλλον θα είχε ξεφουσκώσει εκεί όπως τόσες άλλες...

    Άλλοι άκουσαν πολύ χειρότερα από τον Πανούση και μάλιστα πολλά τελείως άδικα..Δεν αντέδρασαν όμως έτσι όπως αντέδρασε ο Νταλάρας...Και με άλλους είχε μπελάδες ο Πανούσης αλλά δεν τράβηξε η υπόθεση σε μάκρος....

    Ο Νταλάρας είχε πολύ εύκολες τις μηνύσεις και κατά άλλων..Άρα μάλλον πιο πολύ ευθύνη έχει ο Νταλάρας ,χωρίς βέβαια και ο Πανούσης να είναι άμοιρος ευθυνών...

    Παράθεση:

    Το μέλος KokkotasG στις 29-12-2010 στις 00:58 έγραψε...

    Πανουσης και Νταραλας ειναι δυο εξαιρετικοι καλλιτεχνες, με ηθος και δυναμη, βεβαια ο καθενας στον τομεα του.

    Συμφωνώ...Με τα ελαττώματά τους και τα όρια τους...Μια μικρή ένσταση στο ήθος και για του δύο...

    Παράθεση:

    Το μέλος KokkotasG στις 29-12-2010 στις 00:58 έγραψε...

    ξεφυγατε απ'το θεμα. Το θεμα ηταν η Δηλωση του Νταραλα για το διαδικτυο, και οι αποψεις μας πανω στο θεμα

    Έχεις απόλυτο δίκιο...Αν κάποιος διάβαζε τις απαντήσεις μας μετά πό ένα σημείο και μετά θα ήταν αδύνατο να βρει ποιος ήταν ο τίτλος του θέματος...

    Εδώ μάλλον θα ήταν καλύτερο να επεμβαίνει ο διαχειριστής και να μας κράζει λιγάκι(δεν εξαιρώ τον εαυτό μου)....

    Σαν ελαφρυντικό θα πω πως απάντησα εκτός θέματος όταν κάποιοι προσπαθούσαν να αποδείξουν πόσο εκτός συστήματος είναι ο Νταλάρας.Πράγμα καταφανέστατα που δεν ισχύει....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 29-12-2010 12:36 ]


    KokkotasG
    29.12.2010, 21:35
    Τι να πω φιλε......... μπορω ανετα να το φανταστω αυτο που ειπες........
    Thanasis-Gioglou
    30.12.2010, 08:10

    Αν και έχει ξεφύγει πολύ το θέμα από τον αρχικό τίτλο του topic, νομίζω πως είναι δύσκολο να πραγματοποιηθεί μια τέτοια συνεργασία, για ένα και μοναδικό λόγο...

    Στους χώρους που δουλεύει ο Νταλάρας δεν σε πετάνε έξω αν ενοχλήσεις τον καλλιτέχνη...

    http://www.elliniki-skini.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=784%3Aoi-mpatsoi-tou-tzimakou-se-rolo-mpatson&catid=10%3Aold-school&Itemid=8

    Αλήθεια τα 140 euro το μπουκάλι είναι τιμές προ ή μετά ΔΝΤ;

     


    Orfeus
    30.12.2010, 09:43

    3 σελίδες off topic ρε παιδιά; 
    Ωραία! Τα είπατε, εκτονωθήκατε, άντε...για μπείτε τελικά στο θέμα. Αν θέλετε να συζητήσετε για το ήθος του, δημιουργήστε ένα άλλο topic (αν και νομίζω ότι υπάρχει) και πείτε τα εκεί! Το θέμα εδώ, είναι το διαδίκτυο.

    Πολύ ωραία τα λέει λοιπόν ο Γιώργος για το διαδίκτυο, συμφωνώ μαζί του, δεν με ενοχλούν καθόλου οι λέξεις "ηλίθιος" & "φασίστας"  που χρησιμοποιεί και το να συμφωνώ ή να διαφωνώ με τα λεγόμενά του, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είμαι ή δεν είμαι -αντίστοιχα- φαν του. Μένω στο θέμα και είναι απλό!


    -----------------

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 30-12-2010 12:16 ]


    Thanasis-Gioglou
    30.12.2010, 10:31

    Έχεις δίκιο Οrfeus, ζητώ συγγνώμη.


    optiras
    30.12.2010, 11:46

    Για να διευκολύνω τη συζήτηση αλλά και για να κάνω κάποιες παρατηρήσεις επί της ουσίας απομαγνητοφώνησα την παρέμβαση Νταλάρα(το έκανα εγώ που δεν είμαι νταλαρικός)....Μόλις το ξαναελέγξω θα το βάλω,θα το αφήσω για λίγο χωρίς να το σχολιάσω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 30-12-2010 11:50 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 30-12-2010 13:01 ]


    Orfeus
    30.12.2010, 12:50

    Θεωρώ περιττό και  άσχετο με το θέμα, το να διευκρινίζω αν είμαι ή δεν είμαι φαν του Νταλάρα. 
    Αν δηλαδή το είχε πει ο Robert Plant θα έπρεπε επί πλέον να διευκρινίζω  εάν μου αρέσουν ή όχι οι Led Zeppelin?


    optiras
    30.12.2010, 16:40

    Η παρέμβαση Νταλάρα:

    ''Η τεχνολογία απελευθέρωσε πάρα πολλούς ανθρώπους και τους έκανε να αισθάνονται σπουδαίοι μέσα στην αυτονομία τους πατώντας το κουμπί.Κανείς δεν προλαβαίνει να σκέφθεται ότι παρανομεί...Γιατί μες στην παρανομία ο ελεύθερος άνθρωπος,ο επαναστάτης του διαδικτύου γιατί προκειται για την οασιαστικότερη και σημαντικότερη επανάσταση που έγινε ποτέ από γεννήσεως κόσμου,η επανάσταση αυτή του διαδικτύου,την οποία δεν πρέπει κανείς να αγγίξει ποτέ χέρι...Όποιος το κάνει θα είναι ηλίθιος ή φασίστας...Συγνώμη που εκτρέπομαι...

    Με αυτό θα ζήσουμε αυτά τα χρόνια,προσπαθώντας να πείσουμε τους ελεύθερους πολιορκημένους του διαδικτύου ότι δεν ήταν έτοιμη η κοινωνία και αδικεί ένα μεγάλο αριθμό λατρεμένων ανθρώπων.Ποιοι είναι αυτοί;Συγγραφείς,καλλιτέχνες,συνθέτες,μουσικοί,δημοσιογράφοι...Δηλαδή όλοι οι άνθρωποι που θαυμάζει...

    Χωρίς να το θέλει...Γίνεται απατεώνας...Κλέβει...Γιατί;Γιατί ένιωσε την παντοδυναμία αυτής της απίστευτης επικοινωνίας...

    Να περάσουμε σε ένα άλλο;Πολύ σημαντικό και αυτό:η καταστροφή του καλού τραγουδιού από τους παραγωγούς του.Τι σημαίνει αυτό;

    Θα τα πω πολύ λαϊκά...Όσο μπορώ πιο λαϊκά..

    Έχουμε στην γωνία,έχουμε ένα πολύ καλό οπωροπωλείο.Από χρόνια ξέρουμε ,από τότε που ζούσαμε με τη μαμά μας,ότι ο κύριος Βαγγέλης,δίπλα,βάζει στα καφάσια του πολύ ωραίες ντομάτες.Έχουμε σιγουριά και πάμε από τον κύριο Θανάση και παίρνουμε τις φρέσκες μας ντομάτες και τις κάνουμε ωραία γεμιστά που είναι και μεσογειακή τροφή.Ξαφνικά ο κύριος Θανάσης βγαίνει στη σύνταξη και το μαγαζί το παίρνει ο κύριος Μανώλης ο οποίος αποφασίζει ναβάλει την σάπια πλευρά της ντομάτας από κάτω,να μην τη βλέπουμε και από πάνω εσείς,βιαστικοί,παίρνετε κάποιες ντομάτες και ανακαλύπτετε στο σπίτι ότι είναι σάπιες.

    Αυτό έγινε στο τραγούδι:το τραγούδι εν μέρει σάπισε από τις επιλογές και την χρηματοδότηση των λεγόμενων εραστών-παραγωγών της τέχνης...

    το τρίτο είναι ότι δεν μπορεί πια ο κόσμος να βρει τα τραγούδια όπως έκανε πριν.ήταν πιο λίγα τα μέσα...Υπήρχαν διαφημιστικές εκπομπές αλλά αποκλείεται να μην άκουγες μια σφαιρική...να μην είχες μια σφαιρική εικόνα για το τι είναι το τραγούδι.Σήμερα δεν είναι έτσι...Σήμερα είναι μεθοδευμένο και καθοδηγούμενο...''

    Υ.Γ.1:ξέρει κανένας από που είναι (ημερομηνία κτλ);

    Υ.Γ.2:Καλή χρονιά σε όλους!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 30-12-2010 19:22 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 30-12-2010 19:25 ]


    Tropaiatissa
    30.12.2010, 17:28

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 30-12-2010 στις 16:40 έγραψε...

    Υ.Γ.1:ξέρει κανένας από που είναι (ημερομηνία κτλ);

    Υ.Γ.2;Καλή χρονιά σε όλους!

    Η συνέντευξη ακούστηκε σε ένα 2ήμερο αφιέρωμα στον Γιώργο Νταλάρα στο Δίφωνο 96.6 στις 20&21/2/2010.

    Καλή χρονιά!


    optiras
    30.12.2010, 19:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 30-12-2010 στις 17:28 έγραψε...

    Η συνέντευξη ακούστηκε σε ένα 2ήμερο αφιέρωμα στον Γιώργο Νταλάρα στο Δίφωνο 96.6 στις 20&21/2/2010.

    Thank you!


    PanGuitar
    06.01.2011, 12:16

    Ας πω κι εγώ την γνώμη μου. Θα μιλήσω αρκετά εχθρικά και συγνώμη αν ενοχλήθείτε κάποιοι. Θα μιλήσω εχθρικά καθώς δεν τον συμπαθώ καθόλου, αλλά κόσμια.

    Καταρχήν τον Πανούση τον γουστάρω με χίλια και ακούω φανατικά. Ο άνθρωπος είναι πανέξυπνος, τα τραγούδια του για άλλους θεωρούντε "αστεία" αλλά μέσα απο τους αστείους (για τους άλλους που είπα, όχι για μένα) στίχους δίνει πάρα πολλά μυνήματα. Έτσι κι αλλιώς τραγούδια σαν ο "Νεοέλληνας" δεν γράφοντε κάθε μέρα έτσι; Για το ερωτικό για άλλους θεωρείτε ότι βρίζει τον Χρίστο και για άλλους απλά ότι δεν έχει νοήμα. Αντίθετα αυτό και άλλα τόσα παρεξηγημένα τραγούδια κρύβουν τεράστιο νόημα. Όσο για την κόντρα με τον Νταλάρα, όπως είπε ο Japan88gr, για δείτε ποιος μιλάει για φασίσμό. Προσωπικά τον αντιπαθώ, αν βάλει τραγούδι του στο ράδιο θα αλλάξω σταθμό. Για μένα ο Νταλάρας είναι αριστερός στην κουλτούρα αλλά φασίστας στην τζέπη και στην σκέψη. Τα λευτά που έχει αυτός δεν τα έχει όλη η χώρα που πινάει και σκεύτεται τι συναυλία, τι αφιέρωμα να κάνει για να βγάλει κι άλλα. Άσε που πέρνει και την σάτιρα στα δικάστηρια να βγάλει και από εκεί. Όλοι οι τραγουδιστές έχουν τα τραγούδια τους τα δικά τους να τα γράψουν οι ανθρώποι να βγουν να τα πουν σαν κύριοι και αυτός κάνει του κόσμου τις διασκευές, βγάζει λεφτά. Πας να γράψεις τον τίτλο κάποιου τραγούδιου στο youtube (ειδικά παλιά λαικά) και πρώτο βίντεο βγάζει εκτέλεση Νταλάρα αντί την αυθεντική. Τον αήδιασες. Δεν είναι ότι δεν γράφει το πρόβλημα. Ούτε ο Κώστας Μακεδόνας γράφει ο άνθρωπος απ'όσο ξέρω, τραγουδά μόνο αλλά τραγουδά δικά του τραγούδια που του έγραψαν για να τα πει και δεν πάει να πάρει του κόσμου τα τραγούδια ντα πει επειδή την είδε Ο τραγουδιστής και ψωνίστηκε σαν τον νταλάρα. Δεν είναι το ότι δεν γράφει αλλά οι διασκευές. Δίσκος 1: Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη, Δίσκος 2: Αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη, Δίσκος 3: Αφιέρωμα στον Γρηγόρη Μπιθικώτση. Τους ρεμπέτες τους ρώτησε ή περίμενε να πεθάνουν για να τους τα πάρει και να τα πει; Το παίζει αριστερός ενώ είναι φασίστας και έχει το θράσος να βγεί να μιλήσει για φασισμό ο άνθρωπος που πήρε την ΣΑΤΙΡΑ στα δικαστήρια.

    Όσο για τον Τζιμάκο ότι κι αν πω τώρα δεν έχει σημασία (εξάλλου το τοπικ είναι για τον Νταλάρα. Ο άνθρωπος είναι χρόνια μπροστά και εμείς κοιμόμαστε. Τραγούδια σαν ο Νεοέλληνας, το είμαι γυφτάκι, το ένα τραγούδι για τον χειμώνα και άλλα πολλά απλά δεν υπάρχουν..


    Tropaiatissa
    06.01.2011, 14:14

    Παράθεση:

    Το μέλος PanGuitar στις 06-01-2011 στις 12:16 έγραψε...

    Ούτε ο Κώστας Μακεδόνας γράφει ο άνθρωπος απ'όσο ξέρω, τραγουδά μόνο αλλά τραγουδά δικά του τραγούδια που του έγραψαν για να τα πει και δεν πάει να πάρει του κόσμου τα τραγούδια ντα πει επειδή την είδε Ο τραγουδιστής και ψωνίστηκε σαν τον νταλάρα.

    Σέβομαι τις απόψεις σου, αλλά θα μπορούσες να το ψάξεις λίγο καλύτερα πριν αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα...


    "Ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδά Νίκο Γούναρη"
    http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=00000zqe

    Κι αυτό το Live περιέχει αρκετά τραγούδια σε επανεκτέλεση...
    http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=00000ysl


    Hastaroth
    06.01.2011, 15:18

    Επί τού θέματος,λοιπόν:

    Παράθεση:

    Η παρέμβαση Νταλάρα:

    ''Η τεχνολογία απελευθέρωσε πάρα πολλούς ανθρώπους και τους έκανε να αισθάνονται σπουδαίοι μέσα στην αυτονομία τους πατώντας το κουμπί.Κανείς δεν προλαβαίνει να σκέφθεται ότι παρανομεί...Γιατί μες στην παρανομία ο ελεύθερος άνθρωπος,ο επαναστάτης του διαδικτύου γιατί προκειται για την οασιαστικότερη και σημαντικότερη επανάσταση που έγινε ποτέ από γεννήσεως κόσμου,η επανάσταση αυτή του διαδικτύου,την οποία δεν πρέπει κανείς να αγγίξει ποτέ χέρι...Όποιος το κάνει θα είναι ηλίθιος ή φασίστας...Συγνώμη που εκτρέπομαι...

    Τί εννοεί εδώ άραγε ο ποιητής; (ή μάλλον ο τραγουδιστής).Γιά ποιά παρανομία μιλάει;Κι'άν θεωρή παράνομους όσους χρησιμοποιούν το διαδίκτυο,γιατί λέει πως κανείς δέν πρέπει να αγγίξη κανείς το διαδίκτυο;

    Πέραν τούτου,προσέξτε πώς ΔΕΝ ολοκληρώνει τούς συλλογισμούς του:"Γιατί μες στην παρανομία ο ελεύθερος άνθρωπος,ο επαναστάτης του διαδικτύου γιατί προκειται για την οασιαστικότερη και σημαντικότερη επανάσταση που έγινε ποτέ από γεννήσεως κόσμου,η επανάσταση αυτή του διαδικτύου,Διαβάστε προσεκτικά την πρόταση και θα καταλάβετε τί εννοώ....

    Παράθεση:

    Με αυτό θα ζήσουμε αυτά τα χρόνια,προσπαθώντας να πείσουμε τους ελεύθερους πολιορκημένους του διαδικτύου ότι δεν ήταν έτοιμη η κοινωνία και αδικεί ένα μεγάλο αριθμό λατρεμένων ανθρώπων.Ποιοι είναι αυτοί;Συγγραφείς,καλλιτέχνες,συνθέτες,μουσικοί,δημοσιογράφοι...Δηλαδή όλοι οι άνθρωποι που θαυμάζει...

    Αν και ο λόγος τού κ.Νταλάρα είναι και εδώ νεφελώδης,νομίζω πως αντιλαμβάνομαι "πού το πάει".Παρακάτω όμως λέει ξανά:

    Παράθεση:

    Χωρίς να το θέλει...Γίνεται απατεώνας...Κλέβει...Γιατί;Γιατί ένιωσε την παντοδυναμία αυτής της απίστευτης επικοινωνίας...

    Να υποθέσω μ'όλα αυτά πως φάσκει και αντιφάσκει;"Το διαδίκτυο απελευθέρωσε πολλούς ανθρώπους,τους έκανε να γίνωνται χωρίς να το θέλουν απατεώνες,αλλά κανείς δέν πρέπει να πειράξη το διαδίκτυο"....

    Τελικά,βγαίνει κανένα νόημα από τη παρέμβαση αυτή τού κ.Νταλάρα;Εγώ πάντως δέν βγάζω....

    ΥΓ.Τώρα αντιλαμβάνομαι γιατί ταίριαξαν με την νύν υφυπουργό Μεταναστευτικής Πολιτικής....

     


    PanGuitar
    06.01.2011, 15:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 06-01-2011 στις 14:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PanGuitar στις 06-01-2011 στις 12:16 έγραψε...

    Ούτε ο Κώστας Μακεδόνας γράφει ο άνθρωπος απ'όσο ξέρω, τραγουδά μόνο αλλά τραγουδά δικά του τραγούδια που του έγραψαν για να τα πει και δεν πάει να πάρει του κόσμου τα τραγούδια ντα πει επειδή την είδε Ο τραγουδιστής και ψωνίστηκε σαν τον νταλάρα.

    Σέβομαι τις απόψεις σου, αλλά θα μπορούσες να το ψάξεις λίγο καλύτερα πριν αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα...


    "Ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδά Νίκο Γούναρη"
    http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=00000zqe

    Κι αυτό το Live περιέχει αρκετά τραγούδια σε επανεκτέλεση...
    http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=00000ysl



     

    Και τι μ'αυτό φιλαράκι; Παράδειγμα πήρα τον Κώστα. Υπάρχουν άλλοι που δεν γράφουν και δεν κάνουν ούτε διασκευές.

    Αλλά και επειδή έκανε μια συναυλία-αφιέρωμα ο άνθρωπος; Συγκρίνεται με τις τόοοοοσες που έχει κάνει ο νταλάρας; Δεν νομίζω


    klefths
    06.01.2011, 19:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 06-01-2011 στις 15:18 έγραψε...

    Επί τού θέματος,λοιπόν:

    .........

    Τελικά,βγαίνει κανένα νόημα από τη παρέμβαση αυτή τού κ.Νταλάρα;Εγώ πάντως δέν βγάζω....

    ΥΓ.Τώρα αντιλαμβάνομαι γιατί ταίριαξαν με την νύν υφυπουργό Μεταναστευτικής Πολιτικής....

     

    Χα, χα, χα, καλο!

    Συμφωνω κι εγω μαζι σου, νοημα δεν βγαινει.

    Τι εννοει βεβαια ολοι καταλαβαινουμε πανω κατω, ετσι?

    Απλα δεν μπορει να το γραψει ξεκαθαρα μην τον παρεξηγησουν οι εναπομειναντες οπαδοι του και δεν τον ξαναπουν επαναστατη.

    Αχ, αυτα τα μουσικα δικαιωματα!