ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.844 μέλη

    Ρεπερτοριο για εισαγωγικες ανωτερας!

    staurosmozart
    20.12.2010, 10:05

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : staurosmozart στις 12-07-2011 18:08 ]


    staurosmozart
    24.12.2010, 12:00
    καμια απντηση καποιος????????????????
    TARATITA
    21.01.2011, 11:36
    έχεις ετοιμάσει ήδη κάποιο απο αυτά τα έργα; Η σπουδή chopin είναι επιπέδου προχωρημένης ανωτέρας.....και το όλο πρόγραμμα δεν είναι και ιδαίτερα εύκολο για παιδί 14 ετών....και σε 6 μήνες δίνεις;;;;;
    Lorelei
    21.01.2011, 15:10

    Πάντως νομίζω ότι ίσως θα έπρεπε κάποιος να ξέρει και τον τρόπο που παίζεις, τις αδυναμίες και τα δυνατά σου σημεία για να σου προτείνει μερικά κομμάτια που θεωρεί ότι μπορεί να είναι τα πιο κατάλληλα για να παίξεις στις εξετάσεις...Innocent


    staurosmozart
    22.01.2011, 12:12
    Bach και Βethoven ειναι ατοιμα...γενικα δεν εχω καποια αδυναμια που να με εμποδιζει.Εχω πολυ καλο αριστερο χερι,καλη πριμα βιστα και καλη αντιληψη...ισως ομως επιδη κανω μονο 3 χρονια πιανο να εχω κανενα προβλημα????
    Mary777
    30.06.2011, 16:04

    Kala stauromzart pws ginetai na kaneis 3 xronia kai na dineis gia anwtera???{#emotions_dlg.confused1} Ayto einai adynaton! Egw kanw tria xronia k twra proetoimazomai gia katatakthries gia G' mesh. H Margarita Bourtsh (per.14 xronwn) pou einai megalo talento einai sthn anwtera kai kanei peripou 7 xronia! An einai dynaton{#emotions_dlg.eek}


    musicloverpiano123
    06.07.2011, 20:24

    ρε παιδια εγω ειμαι 14 χρονων και κανω 3 χρονια πιανο σε ωδειο μετα σταματησα και τωρα κανω ιδιαιτερα και ειμαι επιπεδο κατωτερας β.ενταξει το ηξερα οτι αρχισα αργα πιανο αλλα σε 3 χρονια να φτανεις γ'μεση?φανταζομαι κανεις ιδιαιτερα ετσι?


    bluewolf
    07.07.2011, 02:14

    Ρε παιδιά, η op.10 no.12 του Chopin δεν είναι η "επαναστατική"??????

    Και σας παρακαλώ μην παραπονιέστε για τα χρόνια, γιατί κάνω 9 χρόνια και τώρα θα δώσω για ανωτέρα...... {#emotions_dlg.sad}


    marilloumajore
    07.07.2011, 09:12

    Παράθεση:

    Το μέλος staurosmozart στις 22-01-2011 στις 12:12 έγραψε...

    Bach και Βethoven ειναι ατοιμα...γενικα δεν εχω καποια αδυναμια που να με εμποδιζει.Εχω πολυ καλο αριστερο χερι,καλη πριμα βιστα και καλη αντιληψη...ισως ομως επιδη κανω μονο 3 χρονια πιανο να εχω κανενα προβλημα????

     

    χαχα....."γενικά είμαι καταπληκτικός πιανίστας!!! λέω να δώσω κατευθείαν για δίπλωμα τελικά!"

    (συγγνώμη, έπρεπε να σε δουλέψω, δεν μπορώ...)


    Mary777
    07.07.2011, 13:42

    @musicloverpiano123 kanw kanonika se wdeio apla 8a dwsw katatakthries gia b-g mesh mou to proteine o eksetasths! Kai den einai poly aplo stamatas na dineis eksetaseis gia dyo xronia kai meta dineis gia katatakthriew ton oktovrio!

     


    staurosmozart
    09.07.2011, 20:26
    αλλα δεν εχω κανεναν λογο να παρουσιαστω ως κατι που δεν ειμαι,οσον αφορα τα χρονια που ασχολουμαι με το πιανο και την ταξη στην οποια ειμαι..και οσο για σενα marilloumajore,καλο ια ηταν να ''δουλευες'' μονο τους γνωστους σου,μια και γνωριζεις πραγματα για αυτους.πιστευω οτι το να παρουσιασω τα ''καλα'' στοιχεια που εχω στο παιξιμο μου,θα μπορεσει να ωφελησει περισοτερο στο να μου δωθει καποια συμβουλη.
    staurosmozart
    09.07.2011, 22:07
    Mary777,αυτο για την αποχη απο τις εξετασεις για 2 χρονια πρωτη μου φορα τ'ακουω....
    marilloumajore
    09.07.2011, 22:22

    Παράθεση:

    Το μέλος staurosmozart στις 09-07-2011 στις 20:26 έγραψε...

    αλλα δεν εχω κανεναν λογο να παρουσιαστω ως κατι που δεν ειμαι,οσον αφορα τα χρονια που ασχολουμαι με το πιανο και την ταξη στην οποια ειμαι..και οσο για σενα marilloumajore,καλο ια ηταν να ''δουλευες'' μονο τους γνωστους σου,μια και γνωριζεις πραγματα για αυτους.πιστευω οτι το να παρουσιασω τα ''καλα'' στοιχεια που εχω στο παιξιμο μου,θα μπορεσει να ωφελησει περισοτερο στο να μου δωθει καποια συμβουλη.

    πλάκα κάνω! χαλάρωσε. (βεβαια όταν μιλας έτσι για τον εαυτο σου δημόσια να είσαι έτοιμος να δεχτείς κ τα ανάλογα σχόλια)

    Αλλα τέλοσπαντων, ειλικρινα, μακαρι να είναι όλα όπως τα λες και να εισαι τοσο πιτσιρικας, κ τοσο καλος. Μονο ωραίο νεό μπορεί να είναι κάτι τέτοιο.

    αλλα στο λέω, εγώ πλακίτσα θα συνεχίσω να κάνω......


    staurosmozart
    10.07.2011, 12:01
    ωραια,τοτε συγνωμη και για την παρορμητικοτητα μου,απλα εχω δεχθει πολλη μεγαλη αμφησβητιση ακομα και απο συμμαθητες μου(ειμαι σε μουσικο σχολειο) και σε αυτο το θεμα αρπαζομαι κατευθειαν.
    staurosmozart
    10.07.2011, 12:03
    ααα και κατι ασχετο ,απο οτι ειδα σε προηγουμενα ποστ σου σε αλλεσ συζητησεις,νομιζω πως ξερω την δασκαλα σου. Ε.Κ.
    marilloumajore
    11.07.2011, 12:00

    Επιστρέφοντας στο ρεπερτοριο, αν εξαιρέσεις την etude chopin, θα συμφωνήσω. Η σπουδή που λές είναι πολύ δύσκολη, και δεν υπάρχει κανένας λόγος να κινδυνέψεις με κάτι τέτοιο στις προαγωγικές σου. Αν θές παίξτη στο πτυχίο. Γενικά δεν είμαι υπερ της σπουδης Chopin για να μπεις ανωτέρα. Ακόμα κ οι πιο "ευκολες" ( αν υπάρχουν) απαιτουν μεγάλη ερμηνευτική ωριμότητα.

    Για την "στρατιωτική polonaise" δεν μπορω να διαφωνήσω- και εγώ αυτή έπαιξα...

    Το Beethoven καλό, αλλα θα πρότεινα να μη το παιξεις πολυ γρήγορα (συνήθες πρόβλημα κατ'εμε στη σονατα αυτή)

    Απο ποιο WTC είναι η d minor??

    Γενικά μιλώντας πάντως, είμαι υπέρ της ισορροπίας σε ένα πρόγραμμα. Κάνε σε ένα- δυο κομμάτια την υπέρβαση, οκ. Αλλα μη το τραβήξεις απο τα μαλλια. Είναι καλό να δείχνουμε κ σε κάτι πιο βατό ( επ ουδενί όχι απλο) την ερμηνευτική μας δεινότητα, κ την άνεση μας. Κ αυτό είναι πιο πολύ ψυχολογικό θέμα της περφορμανς. Αν κονταροκτυπιόμαστε με όλα τα έργα για να βγουν, τότε και δεν απολαμβάνουμε τις ικανοτητές μας, κ έχουμε πολλές πιθανότητες να βγει ένα αγχωμένο πρόγραμμα. Κ σίγουρα οι εξεταστές δεν θα απολαύσουν κάτι τέτοιο


    staurosmozart
    11.07.2011, 12:06
    τελικα για σπουδη κατεληξα με την δασκαλα μου μια mozskowski... το μπετοβεν οντως,αυτη η σονατα σε extreme τεμπο διαλυεται πανευκολα..
    staurosmozart
    11.07.2011, 12:07
    οι εξετασεις μου στο ωδειο εγιναν ουτως η αλλως,και τωρα ετοιμαζομαι για κατατακτηριες στο ωδειο αθηνων..
    musicloverpiano123
    11.07.2011, 15:33

    εγω που εκανα 3 χρονια και σταματησα οπως ανεφερα σταματησα στ επιπεδο  κατωτερα β κ τωρα κανω ιδιαιτερα λιγοτερο απο ενα μηνα ιδιαιτερα κ τελικα ειμαι επιπεδο κατωτερα γ και παω για εξετασεις α μεση!!!! ειμαι πολυ χαρουμενη και ελπιζω να τα καταφερω!!!!!!{#emotions_dlg.biggrin}λατρευω τοοοοοσο το πιανο!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.inlove}


    musicloverpiano123
    11.07.2011, 15:33

    εγω που εκανα 3 χρονια και σταματησα οπως ανεφερα σταματησα στ επιπεδο  κατωτερα β κ τωρα κανω ιδιαιτερα λιγοτερο απο ενα μηνα ιδιαιτερα κ τελικα ειμαι επιπεδο κατωτερα γ και παω για εξετασεις α μεση!!!! ειμαι πολυ χαρουμενη και ελπιζω να τα καταφερω!!!!!!{#emotions_dlg.biggrin}λατρευω τοοοοοσο το πιανο!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.inlove}