ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Πρόβλημα μπαταρίας με KORG M1 και σύνδεση MIDI

    alekoudis
    20.12.2010, 10:09

    Χαιρετώ το Forum!!!!!!!!!!!!

    Πρόκειται να αγοράσω ένα KORG M1 το οποίο "κάθεται" εδω και πολλά χρόνια (λογικότατη τιμή βέβαια.....)!!{#emotions_dlg.blush}

    Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο στο όργανο είναι η κλαβιέρα του (δημοτικά-ποντιακά....κτλ)!

    Έτσι λοιπόν βρήκα απο γνωστό το οποίο ειναι σε μια "νορμάλ" κατάσταση για τα χρόνια του και αρκετά προσεγμένο σε θήκη.Έτσι, λέω να το πάρω αν φυσικά μπορέσω να πραγματοποιήσω το παρακάτω(MIDI).Όταν λοιπόν μίλησα με το άτομο αυτό μου είπε πως το όργανο απο την πολυκαιρία ''έχασε'' την μπαταρία του και πρέπει να αντικατασταθεί με μια ίδιου τύπου...(ξεβίδωμα-άλλαγμα-βίδωμα)...Όλα OK ....μέχρι εδω !{#emotions_dlg.biggrin}

    Απο μια γρήγορη ''ανασκαφή'' που έκανα στο net είδα πως το όργανάκι αν το πάρω θα μου βγεί άχρηστο επειδή για το M1 όταν λέμε οτι χάνει την μπαταρία του μια και καλή σημαίνει οτι νεκρώνει τελείως.....απλά ''άδειο''!!!{#emotions_dlg.happycrazy}Έτσι κατάλαβα δηλαδή..Πιθανόν να είμαι και λάθος.Επίσεις ξέχασα να αναφέρω πως έχει και κάρτα μνήμης μαζί (MPC-OEX)...ΕΕΕΜΜ τι να την κάνω που δε δουλεύει το insert απο πάνω στο M1!!!!...Και αυτό διορθώνεται ομως!!!!

    Μπαίνω λοιπόν στο κυρίως θέμα!!!

    Η χρήση του θα είναι καθαρά MIDI και όχι σα κυρίως όργανο.Το κυρίως όργανο θα είναι το PA50 στο οποίο έχω ετοιμάσει ένα καλό μπασοκίθαρο σε ένα PROGRAMM το οποίο (M1) θα το ελέγχω με MIDI απο το SEQUENCER ΤΟΥ PA50...Και γενικώς θέλω να ρωτήσω για να μη γίνω κι άλλο κουραστικός αν θα μπορέσω να το συνδέσω στο MIDI IN του PA.Με φόβησε το οτι έχουν σβηστεί τα πάντα απο μεσα (μήπως και οι GLOBAL ρυθμίσεις για το MIDI???...λέω εγώ...δε ξέρω) κι έτσι δεν μπορέσω να ελέγκσω και τα κανάλια απο το GLOBAL π.χ MIDI TRACK 1-2-3...4.....8......16 του M1 απο το PA μου!!!

    Θέλω λοιπόν με τη βοήθειά σας και όσοι γνώστες επι του θέματος φυσικά να μου μείτε αν μπορω να πραγματοποήσω κατι τέτοιο.Και αν ΝΑΙ και τη διαδικασία όποιος δε βαριέται ...περιληπτικά!!!!!{#emotions_dlg.helpsmilie}Θα ήμουν ευγνώμον γιατί καίγομαι και ο άνθρωπος περιμένει!!!

     

     

    Υ.Γ.....einai amartia epeidi einai gia petama tha to fortothw.....epeidi o kairos den einai gia kainouria organa......

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!! ΚΑΘΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΦΥΣΙΚΑ!!!!!

    {#emotions_dlg.beer}


    Faethontas
    18.02.2011, 14:22
    δεν ξέρω τί έπραξες τελικά,αν το πήρες αλλά όταν αλλάζεις μπαταρία σε αυτό το όργανο το μόνο που χάνεται είναι οι ρυθμίσεις των ήχων που έχει το όργανο από την "μάνα" του! Τις οποίες ρυθμίσεις μπορείς να κατεβάσεις ΔΩΡΕΑΝ από το διαδίκτυο και να τις περάσεις στο όργανο με ένα καλώδιο Midi to usb.
    skordalis21
    18.02.2011, 14:32
    Χρησιμοποιησε το midi xl 11 για να περασεις τις μπανκες σου με το καλωδιο που σου λει ο Φαεθοντας σε ενα pc. Μπορω να σου συστησω μαστορα που μπορει να σου αναστησει το Μ1 αν εισαι απο Αθηνα. ΜΠορω να σου δωσω κ ηχους αν θες
    Faethontas
    21.02.2011, 14:30
    Φίλε skordali21 εγώ ψάχνω για κάρτες ram mcr-03 για το Μ1.Και είναι δύσκολο να βρώ,φυσικά.Έχεις κανένα κατάστημα ή ιδιώτη υπόψιν σου που να πουλάει ?
    skordalis21
    21.02.2011, 14:40
    ebay φιλε μου. εγγυηση.