ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.826 μέλη
    jethroomi
    22.12.2010, 14:57

    Γεια σας φιλοι.

    Εχω ενα παλιο IDEAL ALPHA (δυστυχως δεν μπορω να βαλω φωτό) με χειροποιητο σκελετο, πεταλιερα και σασμαν shimano σε χρωμα πετρόλ.

    Το χρησιμοποιουσα κυριως για αναψυχη, απλα εκανα βολτες στην παραλια της Θεσσαλονικης.

    Απο το περασμενο καλοκαιρι ομως το χρησιμοποιω σαν κυριο μεταφορικο μεσον και ειμαι ευτυχισμενος. Πρωτα απ ολα κανω οικονομια στη βενζινη και δευτερο (ισως και σπουδαιοτερο) νιωθω πιο ελευθερος - ανεξαρτητος.

    Τελικα το ποδηλατο ειναι τροπος ζωης, οι ποδηλατες-ισσες καταλαβαινουν τι θελω να πω.

    Θα ηθελα να γραψετε για τα ποδηλατα σας και να ανταλλαξουμε αποψεις, σκεψεις, προβληματισμους και γιατι οχι να προσελκυσουμε κι αλλους στο σπορ.

    Τα λεμε.


    jethroomi
    29.12.2010, 23:19
    Κανεις!;..δεν...ποδηλατεί;...!
    jethroomi
    29.12.2010, 23:22

    μα κανεις στο σαιτ δεν ειναι ποδηλατης-ισσα;

    περιεργο...


    Spirous
    30.12.2010, 01:36

    Βιάζεσε{#emotions_dlg.biggrin} Σίγουρα μέσα σε τόσα χιλιάδες μέλη κάποιοι είναι και ποδηλάτες. Για κέντρο Αθήνας δεν το βρίσκω πάντως τόσο καλή ιδέα για δύο λόγους: πρώτον γιατί είναι ζήτημα χρόνου να σε πατήσουν τα άλλα μεταφορικά και δεύτερον γιατί αναπνέεις διπλάσιο καυσαέριο. Για επαρχία όμως ναι, είναι μια πολύ καλή ιδέα και πρέπει να γίνει κουλτούρα για πολλούς λόγους(κυκλοφοριακό, καθαρός αέρας, άθληση κτλ). Στην Αθήνα όμως δεν υπάρχει μέλλον για το ποδήλατο. 9 ρίχτερ πρώτα και μετά βλέπουμε{#emotions_dlg.biggrin}


    optiras
    30.12.2010, 08:24

    Συμφωνώ και εγώ με τον Spirous...Το να κάνεις ποδήλατο στους δρόμους μιας πόλης όπως η Θεσσαλονίκη το θεωρώ επικίνδυνο για διάφορους λόγους (έλλειψη υποδομών,κακοσχεδιασμένοι ποδηλατοδρόμοι-θα έχεις προσέξει το μπάχαλο κοντά στις στάσεις του ΟΑΣΘ,το γεγονός ότι οι άλλοι οδηγοί δεν σε προσέχουν).

    Πάντως έχω να παρατηρήσω και κάτι:το ότι είμαστε ποδηλάτες δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ξέρουμε ή να μην εφαρμόζουμε τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας...Συναντώ ποδηλάτες που συμπεριφέρονται όπως συμπεριφέρονται  και οι οδηγοί αυτοκινήτων:κυκλοφορία στα πεζοδρόμια,πέρασμα ξυστά από πόρτα οικοδομής με κίνδυνο να παρασυρθούν πεζοί-το μηχανάκι κάνει θόρυβο και το αντιλαμβάνεσαι περισσότερο,δέσιμο ποδηλάτου οπουδήποτε ακόμα και με τρόπο που εμποδίζει την κυκλοφορία σε πεζοδρόμιο η το πέρασμα από μπάρα για αναπηρικό καροτσάκι..

    Έχω δει ακόμα ποδηλάτη να περνά ανάμεσα σε αστικό που κατεβάζει κόσμο στη στάση και μόνο από τύχη δεν παρασύρθηκε κανείς...

    Ακόμα μερικοί ποδηλάτες παίζουν τη ζωή τους κορόνα -γράμματα στην κυριολεξία:κυκλοφορούν το βράδυ χωρίς φως,το ποδήλατο δεν έχει επιφάνειες που αντανακλούν το φως,δεν έχουν καθρέφτη στα ποδήλατα,δεν δείχνουν πρόθεση αλλαγής πορείας...

    Είμαι της γνώμης πως στο δημοτικό θα έπρεπε να γίνεται κάποιο μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής και για πεζούς και για ποδήλατα....


    Conspiratus
    31.12.2010, 21:30

    Εμένα μου το κλέψανε πριν κάμποσο καιρό και δεν έχω πάει να πάρω καινούργιο ακόμα!! Πρέπει να μαζέψω λεφτά πρώτα!!!  {#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.crying}


    kasel
    01.01.2011, 15:51

    Εγώ ξεκίνησα ποδήλατο πριν 3 μήνες και πραγματικά δε πίστευα οτι θα μου άρεσε τόσο πολύ.Το μόνο που με ενοχλεί είναι οτι μένω ψηλά κι όπου κι αν παω μετά έχω πολλή ανηφόρα.Ακόμα κι έτσι μου αρέσει που μπαίνω στη διαδικασία να σκέφτομαι νέους δρόμους για να εξυπηρετούμαι καλύτερα με το ποδήλατο.Η αλήθεια είναι οτι σκέφτομαι αν μαζέψω λεφτά να πάρω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο κυρίως για τις ανηφόρες.Αν και στην Αθήνα ακόμα και οι ευθείες είναι ανηφορικές.

    Πάντως εμένα μου αρέσει που αν και η Αθήνα δε προσφέρεται για ποδήλατο,οι ποδηλάτες έχουν αυξηθεί σε τρομερό ποσοστό κι ας είναι πιο επικίνδυνο ακόμα κι από μηχανή.Αυτό δείχνει οτι ο κόσμος έχει μπουχτίσει.

    Εγώ θεωρώ οτι το μέλλον είναι στο ποδήλατο,γιατί αν με αυτές τις συνθήκες αυξάνονται οι ποδηλάτες,τότε που να φτιάξουν και τον ποδηλατόδρομο Κηφισιά - Φάληρο 40 χλμ.Δύσκολο για μες το 2011 που λένε αλλά ελπίζουμε......


    rouli726
    01.01.2011, 17:03

    Πολυ ωραιο θεμα!Τωρα το ανακαλυψα..

    Ειμαι κ εγω μια απο τους πολλους λατρεις του μαγικου δικυκλου!

    Σε γυμναζει,σε κυκλοφορει και σε απελευθερωνει.

    Διαφωνω πως δε ταιριαζει στις μεγαλουπολεις,ξερω πολλουα φιλους στην Αθηνα που το χρησιμοποιουν ως μεταφορικο μεσο,αλλωστε επιτρεπεται και σε μετρο-προαστιακο.

    Ειναι ενας τροπος ζωης που τον λατρευεις πολυ ευκολα και πολυ γρηγορα.

    Κι εγω το "καμαρι μου" απο Αθηνα το εχω αγορασει,πριν ενα χρονο,δυστυχως στην Πατρα,οπου ζω,δεν υπαρχει ακομη μαγαζι με ατομα με εξειδικευση,αν και εχουμε μια βιομηχανια με πολυ καλα ποδηλατα,την IDEAL.





    επισυναπτόμενα: 45196_101474523246263_100001511465830_7878_770659_n.jpg 
    ORFEASMIRSINIS
    02.01.2011, 00:14

     Έχω ένα  Ideal Multigo και το αγαπώ πολύ.

     Τσικι-τσικι,τσικι-τσικι,μου διώχνει τον πόονόο μουου

    τσικι-τσίκι και κυλά,η παλιόοοζωήηηηηηηη ....


    optiras
    02.01.2011, 17:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 31-12-2010 στις 21:30 έγραψε...

    Εμένα μου το κλέψανε πριν κάμποσο καιρό και δεν έχω πάει να πάρω καινούργιο ακόμα!! Πρέπει να μαζέψω λεφτά πρώτα!!!  {#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.crying}



     

    Δυστυχώς το θέμα της κλοπής είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα κυρίως εκεί που το ποδήλατο χρησιμοποιείται πολύ (ευρώπη)...Και δεν υπάρχουν και πάρα πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει κανένας για να το αποτρέψει...Ευτυχώς στην ελλάδα ακόμα τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά αλλά δυστυχώς θα γίνουν....


    djmetronomos
    03.01.2011, 10:48

    Δηλώνω κι εγώ λάτρης του ποδηλάτου... το χρησιμοποιούσα όμως όταν ζούσα στη Νέα Υόρκη, είναι επίπεδη η πόλη κι επίσης σε αφήνουν οποιαδήποτε ώρα, σε οποιοδήποτε βαγόνι, να το παίρνεις μαζί σου στο μετρό (subway). Επίσης ήταν πολύ συχνό θέαμα να βλέπεις ποδηλάτες να μπαίνουν στο μετρό εκεί με μια ρόδα κρεμασμένη στον ώμο! Το έδεναν κάπου, και για να μην τους το κλέψουν, έβγαζαν την μπροστινή ρόδα, έκαναν τις δουλειές τους και στο τέλος της ημέρας την τοποθετούσαν πάλι.
    Στην Αθήνα δεν θα το τολμούσα, όχι μέσα στην πόλη τουλάχιστον. Πολλές ανηφόρες και έλλειψη λωρίδων για ποδήλατα. Too risky!!!


    optiras
    03.01.2011, 16:52

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 03-01-2011 στις 10:48 έγραψε...

    το χρησιμοποιούσα όμως όταν ζούσα στη Νέα Υόρκη, είναι επίπεδη η πόλη κι επίσης σε αφήνουν οποιαδήποτε ώρα, σε οποιοδήποτε βαγόνι, να το παίρνεις μαζί σου στο μετρό (subway). Επίσης ήταν πολύ συχνό θέαμα να βλέπεις ποδηλάτες να μπαίνουν στο μετρό εκεί με μια ρόδα κρεμασμένη στον ώμο! Το έδεναν κάπου, και για να μην τους το κλέψουν, έβγαζαν την μπροστινή ρόδα, έκαναν τις δουλειές τους και στο τέλος της ημέρας την τοποθετούσαν πάλι.
    Στην Αθήνα δεν θα το τολμούσα, όχι μέσα στην πόλη τουλάχιστον. Πολλές ανηφόρες και έλλειψη λωρίδων για ποδήλατα. Too risky!!!



    Δεν είχα υπόψη μου τέτοιο αντικλεπτικό μηχανισμό...Στην Ιταλία είχα εντοπίσει ποδήλατο που αναδιπλωνόταν και έμπαινε σε θήκη με μεγέθος λίγο μεγαλύτερο από αυτό της ρόδας...

     

    Συμφωνώ μαζί σου:όποιος έχει κάνει ποδήλατο έξω εδώ τα βρίσκει λίγο άγρια τα πράγματα....

    Κάτι άλλο:είναι σπανιότατες -τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη-οι θέσεις όπου μπορεί κανείς να παρκάρει το ποδήλατο του....

    Στην Ιταλία κυκλοφορεί και περιοδικό αφιερωμένο στον τουρισμό με ποδήλατο με τίτλο ''in bici'':

    http://www.itinerarieluoghi.it/area/le-riviste/le-riviste/in-bici/

    Δυστυχώς μόνο στα ιταλικά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 03-01-2011 17:00 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 03-01-2011 17:03 ]


    djmetronomos
    03.01.2011, 20:48

    O David Byrne (Talking Heads) δηλώνει λάτρης του ποδηλάτου.
    To βιβλίο του "Τhe Bicycle Diaries" εξιστορεί τις περιπέτειες του σε διάφορες πόλεις, από την οπτική γωνία του ποδηλάτη.

    http://www.davidbyrne.com/art/books/bicycle_diaries/


    optiras
    31.05.2011, 10:10

    Δυο ενδιαφέροντα πραγματάκια που βρήκα:

    -Οι δέκα εντολές για τον καλό ποδηλάτη στο μετρό:

    http://www.bloglife.gr/pid/11112

     

    -πολύ καλή ιδέα για νέους ποδηλατόδρομους:

    http://www.bloglife.gr/pid/11097

    -ακόμα πιο πολύ μου άρεσε η ιδέα συνδυασμού της ετήσιας εκδήλωσης για το κρασί ''ανοιχτές πόρτες'' με ποδηλατικό γύρο(στα υπόψη για του χρόνου):

    http://www.cycling4wine.gr/ 

    Ανάλογη εκδήλωση γίνεται το φθινόπωρο ...


    giotapiano
    31.05.2011, 13:03

    μενω κατερινη και χρησιμοποιω σχδον καθημερινα το ποδηλατακι μου.

    Συμφωνω το ποδηλατο ειναι κατι μαγικο...τα αμαξια να μην υπηρχαν για να μας κορναρουν μονο Wink

    γεια χαρα και καλες βολτες!{#emotions_dlg.biggrin}


    optiras
    20.08.2011, 20:56

    Ωραίοι οι τουρίστες:

    http://www.nooz.gr/greece/apo-to-krouazieroploio-sto-podilato

    Έχω όμως την εντύπωση ότι θα τα βρήκαν λίγο σκούρα όσον αφορά στις υποδομές!!!!