ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    200 ευρώ το μπουκάλι στον Μαχαιρίτσα!

    jorge
    30.12.2010, 22:59

    Πήραμε να κλείσουμε για αυτή την Κυριακή στην Ακτή Πειραιώς, οπου εμφανιζονται οι εικονιζόμενοι.

    Μας είπαν οτι είναι 50 ευρώ το άτομο, δηλαδή 200 ευρώ το μπουκάλι.

     

    Φυσικά το ακυρώσαμε χωρίς πολλά πολλά. Δεν είναι δυνατόν οι μισθοί να πέφτουν και οι τιμές στην Ακτή Πειραιώς να ανεβαίνουν. Όσο καλοί κι αν είναι οι καλλιτέχνες.

    Ήθελα να 'ξερα σε ποιό κόσμο ζουν οι υπεύθυνοι.





    επισυναπτόμενα: B28.jpg 
    antwnispatra
    30.12.2010, 23:26

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 30-12-2010 στις 22:59 έγραψε...

    Πήραμε να κλείσουμε για αυτή την Κυριακή στην Ακτή Πειραιώς, οπου εμφανιζονται οι εικονιζόμενοι.

    Μας είπαν οτι είναι 50 ευρώ το άτομο, δηλαδή 200 ευρώ το μπουκάλι.

     

    Φυσικά το ακυρώσαμε χωρίς πολλά πολλά. Δεν είναι δυνατόν οι μισθοί να πέφτουν και οι τιμές στην Ακτή Πειραιώς να ανεβαίνουν. Όσο καλοί κι αν είναι οι καλλιτέχνες.

    Ήθελα να 'ξερα σε ποιό κόσμο ζουν οι υπεύθυνοι.






    Τσάμπα πράμα...
    οι υπεύθυνοι των καταστημάτων εννοείς?

    jorge
    31.12.2010, 00:08
    Οι υπεύθυνοι των καταστημάτων και οι μεσολαβητές που κλείνουν τις παραστάσεις για λογαριασμό των καλλιτεχνών.

    ΥΓ. Μην κανετε παραθεση οταν απαντατε στο ακριβως απο πανω μηνυμα.
    SouLRocK
    31.12.2010, 00:27
    anneke 16e, pain of salvation 30e, helloween 38e, accept 35e, paradise lost 30e, blind guardian, saxon... αντί για 200 ευρω μπουκάλι πας σε όλες τις συναυλίες!!! καλα λέω εγώ μούντζα σε μπουζούκια και μαγαζιά μέχρι να βγαίνουν να παίζουν ολοι παλι σε φεστιβάλ...
    PAPAZOGLOUFAN
    31.12.2010, 01:53
    φοραει και μπλουζα των pink floyd παναθεμα τον.αν και το 200 ευρω το μπουκαλι εχει διαφορα με το 50 ευρω το ατομο.αλλα δε βαζω το χερι μου στη φωτια οτι δεν κανει και 200 ευρω το μπουκαλι.παντα θυμαμαι κατι ζουγανομπουλαδες με πανω κατω τετοιες συνθεσεισ τοσο το ειχαν και δεν ηταν καν γιορτες οταν ειχα παρει να κλεισω(οταν ηταν σταροβας,καλυβατσης μπουλας ζουγανελης)οπωσ λεει κι ο soulrock πας σε τοσες συναυλιεσ με τοσα λεφτα.
    Thanasis-Gioglou
    31.12.2010, 08:18

    Eγώ νομίζω πως κυρίως φταίει το μεγάλο κοινό...Από τη στιγμή που το μαγαζί γεμίζει με 200 euro και θα γεμίσει και με 300 και με 400 (κι αυτό δεν ισχύει μόνο για το συγκεκριμένο μαγαζί αλλά και για αρκετά άλλα), γιατί να μην το βάλουν τόσο; Κορόιδα είναι; Ή πιστεύετε πως τους νοιάζει αν θα πάνε στο μαγαζί oι πιτσιρικάδες, οι φοιτητές ή οι χαμηλόμισθοι; Με συγχωρείτε για την έκφραση αλλά χεστήκανε...Ίσα ίσα, όσο πιο μεγάλα πορτοφόλια μπούνε στο μαγαζί, τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση θα κάνουνε...

    Υπάρχει και το "εμπάργκο" όμως. Αν κάνουν όλοι αυτό που έκανε ο Jorge ή αυτό που κάναμε εγώ και η παρέα μου το 2008 σε μαγαζί της Θεσσαλονίκης.

    Η πετυχημένη παράσταση των Αθηνών με Παπακων/νου, Ζουγανέλη, Μαχαιρίτσα, Μπουλά και Σταρόβα μετακόμισε σε γνωστό κέντρο (για να μην το χαρακτηρίσω σκυλάδικο) της Θεσ/νίκης....
    Είπαμε λοιπόν να πάμε....Ε, τόσα και τόσα καλά λόγια ακούστηκαν...Ήταν η 2η φορά  που θα επισκεπτόμουν τέτοιου είδους μαγαζί...ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ....

    Μας έβαλαν σ'ένα τραπέζι , στο οποίο από τα 7 άτομα, έβλεπαν τη σκηνή 1 , άντε 2  το πολύ....Φυσικά άλλο τραπέζι με καλύτερη θέα δεν υπήρχε....Όταν ρώτησα τον μαιτρ αν εκείνος βλέπει απ'αυτό το τραπέζι, μου λέει "Όχι φυσικά..." 
    "Κι εγώ" , του απαντώ, "γιατί να κάτσω εδώ, μ@#άκας είμαι; Να κάτσω εδώ, να μη βλέπω και να πληρώσω και 45-50 euro; "
     
    "Εσείς , μου λέει, το είπατε αυτό κύριε..."¨

    Σα να μου λέει , "Ναι μ@#άκας είσαι κι άμα θες να φύγεις , φύγε..."

    Ίδια ήταν τα χάλια και σ'ένα άλλο τραπέζι που βρέθηκε άδειο, κάπως πιο κεντρικά μέσα στο μαγαζί....

    Σεβασμός στον πελάτη μηδέν λοιπόν...Δε πα να φύγεις, σου λένε...Θα έρθουν άλλοι να μας τα "ακουμπήσουν"....

    Και φυσικά, επειδή ποτέ στη ζωή μου δεν ανέχτηκα να με κοροιδεύουν , πολύ περισσότερο κάτι τέτοιοι τύποι, που κινούνται σ'αυτούς τους χώρους και περιμένουν "φακελάκι" για να σε βάλουν σε καλύτερη θέση, αποχώρησα μαζί με μεγάλο μέρος της παρέας....

    Έξω από το μαγαζί, ο δρόμος είχε μετατραπεί σε ιδιωτικό πάρκινκ...Είχαν βάλει κορδέλες και κρατούσαν τις θέσεις για τους πελάτες....

    Και φυσικά η ευθύνη δεν βαραίνει μόνο τους υπευθύνους του καταστήματος....Αυτοί τη δουλειά τους κάνουν...Βαραίνει και όλους τους καλλιτέχνες που δέχονται να παίζουν σε τέτοιους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ χώρους...Και μη μου πείτε πως δεν ήξεραν που έπαιζαν....Ας έκαναν έναν έλεγχο για την ορατότητα των τραπεζιών....Όταν ο Καζαντζίδης  έκανε έλεγχο στον τιμοκατάλογο αλλά ακόμα και στο φαγητό του μαγαζιού που έπαιζε, ήταν ιδιότροπος...Γι'αυτό δεν άντεξε να παίζει σε τέτοιους χώρους και σταμάτησε πολύ νωρίς....

    Το πρόβλημα δεν υπήρχε μόνο στο δικό μας τραπέζι... Πάρα πολλά, για να μην πω τα μισά, τραπέζια στον εξώστη ήταν περιορισμένης έως μηδαμινής ορατότητας....Κι ο κόσμος καθόταν αδιαμαρτύρητα...Σα να ήταν ευχαριστημένος που του "πιάνουν τον κ#λο"....
    Όλοι έχουν την ευθύνη τους λοιπόν....Όλοι....Οι καταστηματάρχες, οι καλλιτέχνες φυσικά (με τους οποίους, προσωπικά,  απογοητεύτηκα, είχα μια πολύ καλύτερη άποψη για τους συγκεκριμένους) , οι αρχές που επιτρέπουν να γίνεται αυτό το χάλι και φυσικά ο κόσμος....

    Αυτά....Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για το λεξιλόγιό μου αλλά ήθελα να μεταφέρω τον διάλογο αυτούσιο.


    antwnispatra
    31.12.2010, 11:39

    Για αυτό ακριβώς και η πρώτη μου ερώτηση ήταν αν ο Jorge αναφερόταν σε υπευθύνους καταστημάτων ή γενικότερα.

    Όταν ο Πάγκαλος είπε "μαζί τα φάγαμε",η φράση του ενόχλησε πολλούς(και εμένα),αλλά κρύβει πολλά αυτή η φράση.Κατά τη γνώμη μου ένα από τα πολλά είναι πως "φωτογραφίζει" ένα λαό που έχει μάθει να ζει στη λαμογιά αλλά και από αυτήν,ένα λαό που αντί να κοιτάζει τη μακροζωία της επιχείρησής του,κοιτάζει το εύκολο χρήμα με τη νοοτροπία του όσα βγάλουμε σήμερα και αύριο βλέπουμε...

    Εδώ έρχεται ο καταναλωτής που όσο τους τα ακούμπαγε αδρά όπως είπες Thanasi-Gioglou καμάρωνε συχνά πυκνά πως πήγε "εκεί" με 200 ή παραπάνω το μπυκάλι.Αυτά βλέπουν και επειδή και πάλι θα γεμίσουν(λογικά) αυτά τα μαγαζιά,είτε είναι το σχήμα που είπε ο Jorge είτε η...Μπεζαντάκου(!),κρατούν τις τιμές σε αυτά τα επίπεδα.

    Όταν το εμπάργκο αρχίσει να γίνεται πιο έντονο,ίσως τότε να έχουμε αλλαγές.Το ότι οι τιμές είναι σταθερές τόσα χρόνια ενώ σχεδόν τα πάντα έχουν διπλασιαστεί,από μόνο του προδίδει κλεψιά.

    Σχετικά με τους καλλιτέχνες,δείχνουν με αυτή τη συμπεριφορά πόσο "εντεχνοι" είναι!Καίγονται για το καλό της τέχνης,είτε παραχωρόντας την στον Βασίλη Καρρά να την "εκτελέσει",είτε αφήνοντας την θέαμα στους νεόπλουτους που αντέχουν ακόμη να δίνουν 200 και 300 ευρώ για να παρακολουθήσουν.

    Τέλος...οι αρχές...ποιές?????Οι αρχές ενός τόπου που σχεδόν τίποτα δεν λειτουργεί σωστά,τι να πρωτοπούμε για αυτό το κομμάτι?Θα πω ένα απλό και πρόσφατο παράδειγμα.Σε εφορία στο ισόγειο βγάζεις φωτοτυπία ή παίρνεις καφέ και δεν σου κόβουν απόδειξη και ανεβαίνεις επάνω να πληρώσεις την τρομοκρατική περαίωση φοβούμενος ενδεχόμενο έλεγχο που μπορεί να μη γίνει και ποτέ...

    "ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ μ@λ@κ@,η ζωή έχει πλάκα...."

    Υ.Γ.:Jοrge συγγνώμη για την παράθεση,ακόμα μαθαίνω,ευχαριστώ.


    pastella
    31.12.2010, 14:07


    anemonios
    31.12.2010, 14:08
    Και να προσθέσω πως αυτοί οι 'έντεχνοι' σε συνεντεύξεις εμφανίζονται ως αγωνιστές,ασκούν κριτική στο νεοπλουτισμό,κατακεραυνώνουν τη καπιταλιστική κοινωνία,δηλωνουν αριστεροί και συμπάσχουν-στα λόγια- με τους απλούς πολίτες. Τέτοια υποκρισία δυστυχώς...
    pastella
    31.12.2010, 15:16
    "αριστερή ιδεολογία με δεξιές τσέπες" όπως λέει και ο πατέρας μου
    koukz
    31.12.2010, 15:29
    χα ναι ακριβώς αυτό αριστεροί με δεξιές τσέπες, αν ήταν πραγματικά μάγκες και ωραίοι δεν έπρεπε να δεχτούν τέτοια τιμή μπουκαλιού...
    Disasterpiece
    31.12.2010, 15:47

    Βεβαια εαν τους εκλαβουμε ως γελωτοποιους μαλλον λογικο φαινεται το 200αρι.Αλλωστε οι γελωτοποιοι ανεκαθεν διασκεδαστες της βασιλικης αυλης και της μπουρζουaζιας ηταν,των φραγκατων δηλαδη που ηθελαν εναν "αστειατορα" ("καλλιτεχνη"καρικατουρα : λιγο ηθοποιο,λιγο τραγουδιστη,λιγο μιμο,λιγο ζογκερ,λιγο κλοουν) για να σπασουν πλακα..

    Απλα συνεχιζουν την παραδοση οι ανθρωποι!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 31-12-2010 15:48 ]


    cineboy
    31.12.2010, 16:41
    Οσο τα συγκεκριμένα μαγαζιά θα γεμίζουν, δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας γιά τους συγκεκριμένους και όχι μόνο καλιτέχνες....δυστυχώς.
    anemonios
    31.12.2010, 17:10
    Και για να πούμε και του στραβού το δίκιο,πρόκειται για 200 ευρώ το μπουκάλι σε μαγαζί που ο επιχειρηματίας πληρώνει γύρω στα 4 μεγάλα ονόματα.Λόγω της δαιρέσεως,οι συγκεκριμένοι καλλιτέχνες πιστεύω πως καρπώνονται λιγότερα απο έναν μονάχα συνάδελφό τους που εμφανίζεται μόνος με την ορχήστρα του και το μπουκάλι χρεώνεται 120-160 ευρώ. Εαν κάποιος γνωρίζει καλύτερα,ας διαφωτίσει κι εμένα.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    gikostas
    31.12.2010, 20:56

    Όλα για την κονόμα γίνονται.Στα παλιά τους τα παπούτσια τον γράφουν τον κόσμο.Γι'αυτό θα πρέπει κι εμείς να γυρίσουμε την πλάτη σε τέτοια φαινόμενα.Όσον αφορά τους καλλιτεχνες,από όσο έχω καταλάβει φοβούνται πως με τον καιρό ο κόσμος θα πάψει να πηγαίνει να τους ακούει,είτε γιατί τους βαρέθηκε,είτε γιατί θα προτιμήσει κάποιον καινούργιο από τους πολλούς που βγαίνουν συνέχεια.Οπότε αυτό που τους μένει να κάνουν είναι να βγάλουν όσο πιο γρήγορα γίνεται αρκετά λεφτά για να εξασφαλίσουν το μέλλον τους,γιατί έρχονται δύσκολοι καιροί.Δεν καταλαβαίνουν όμως πως αυτό είναι λάθος και ότι ο κόσμος το έχει αντιληφθεί.Μπορεί κάποιος κόσμος ακόμα να πηγαίνει να τους ακούει αλλά έξαιτίας της στάσης τους αυτής έχει σταματήσει να αγοράζει τα cd τους ή τα περιοδικά που έχουν σχέση μ'αυτούς.Και να είναι σίγουροι πως αν συνεχίσουν έτσι ,ούτε στις συναυλίες τους αλλά ούτε και στα μαγαζιά που εμφανίζονται θα πηγαίνει πλέον.Υπάρχει και πιο φθηνή διασκέδαση.Ας επιστρέψουμε στα μικρά μαγαζάκια με είσοδο δωρεάν και την μπύρα 5-6 ευρώ.Υπάρχουν πολλά αξιόλογα νέα παιδιά που κάνουν live εμφανίσεις σε πολλά τέτοια και είναι τέλεια.Και ωραίες φωνές μπορείς να ακούσεις,και ωραία να περάσεις και πάνω απ'όλα οικονομικά.Καλή χρονιά σε όλους.


    Orfeus
    01.01.2011, 11:24

    Ζουγανομπουλαδομαχαιρίτσες είπατε;

    Να ΜΗΝ πηγαίνετε ακόμα κι αν παίζουν ...τσάμπα.
    Αγνοήστε τους! Δώστε τους ένα μάθημα!


    teohaik
    01.01.2011, 16:09

    Τα πράγματα είναι απλά το ανέφεραν πολλά παιδιά πιο πάνω, αν υπάρχει ζήτηση τότε οι τιμές θα παραμένουν ίδιες.

    Ας δουν το μαγαζάκι τους άδειο για μήνες και θα δούμε που θα πάνε οι τιμές. Αλλά σημαντικό φταίξιμο ρίχνω και στους τραγουδιστές. Ρίξτε το κασέ σας κύριοι!! Ρίξτε το! Που νομίζετε οτι ζήτε; Δεν καταλαβαίνετε οτι τα ποσά αυτά είναι εξωφρενικά;

    Αλλά θα έρθει η εποχή που θα βαράτε μύγες τα βράδια αντι να παίζετε σε μαγαζί και τότε θα αναλύετε όλοι μαζί τους λόγους για την κατάρευση της νυχτερινής διασκέδασης όπως αναλύετε τώρα τους λόγους για την κατάρευση της δισκογραφίας...

    Για να μην μπερδευόμαστε όμως, το σημαντικότερο και μεγαλύτερο φταίξιμο βρίσκεται στον καταναλωτή. Αυτός έχει τη δύναμη στα χέρια του. Αυτός νομιμοποιεί τέτοιες τιμές. Ανέφερε πριν λίγο το μέλος Thanasis-Gioglou οτι αποχώρησε απο μαγαζί. Διάβασα και τους λόγους που το έκανε. Έτυχε και σε μένα το ίδιο πράγμα με παρέα στο ίδιο μαγαζί και πάλι ένας απο την παρέα έφυγε για τον ίδιο λόγο. Δεν έκανα το ίδιο κυρίως γιατί είμαι ντροπαλός! Αλλά αυτός που έφυγε έπραξε άριστα! Με τέτοιες τιμές να μείνουν μόνοι τους να τραγουδάνε ο ένας στον άλλο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teohaik στις 01-01-2011 16:13 ]


    delldal
    02.01.2011, 12:37

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 31-12-2010 στις 15:16 έγραψε...

    "αριστερή ιδεολογία με δεξιές τσέπες" όπως λέει και ο πατέρας μου

    Σωστα τα λει ο Πατερας σου!!


    periigitis
    02.01.2011, 17:42

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 31-12-2010 στις 15:16 έγραψε...
    "αριστερή ιδεολογία με δεξιές τσέπες" όπως λέει και ο πατέρας μου

    Το πρόβλημα δεν είναι η "αριστερή ιδεολογία με δεξιές τσέπες" αλλά η "δεξιά ιδεολογία με αριστερές τσέπες". Οι μεγαλύτεροι (αποδεδειγμένα) επαναστάτες κάθε άλλο παρά φτωχοί και κατατρεγμένοι ήσαν. Ο Ηράκλειτος, ο Νταντόν, ο Ρήγας Φεραίος, ο Λόρδος Βύρωνας, ο Ένγκελς, ο Λένιν, ο Βελουχιώτης, ο Τσε δεν ήσαν φτωχοί καθόλου.

    Αντίθετα πολλές φορές οι φτωχοί κι απόκληροι γίνονται μίζεροι, συντηρητικοί και αυλοκόλακες. Η "αριστερά" δεν είναι τόσο θέμα τσέπης όσο "ευαισθησίας". Βέβαια "ευαισθησία" σίγουρα δεν έχει αυτός που πουλάει "αριστερότητα" Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που όλοι αυτοί (ή οι περισσότεροι αν θέλετε) που φωτογραφίζονται στην καταχώρηση (κι όχι μόνον αυτοί) την έχουν απωλέσει (αν ποτέ την είχαν).

    Και προσωπικά δεν χρειάζεται να αναζητήσω αποδείξεις στα μαγαζιά που εμφανίζονται και την τιμή της φιάλης. Αυτά για μένα είναι το λιγότερο! Απλά ακούω (λέμε τώρα) αυτά που γράφουν και παίζουν σήμερα!  

    Καλή χρονιά και είθε τα πράγματα στο Ελληνικό τραγούδι να γυρίσουν τα πάνω-κάτω!

    ΥΓ: Παρ' όλ' αυτά, ο τίτλος της καταχώρησης αδικεί μάλλον τον Μαχαιρίτσα, μιας κι απ' ότι βλέπω δεν είναι ο μόνος "γνωστός" στο εν λόγω σχήμα!


    -----------------
    "Η αισθητική του παρόντος είναι η ηθική του μέλλοντος" - Φ.Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : periigitis στις 02-01-2011 17:44 ]