ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.850 μέλη

    200 ευρώ το μπουκάλι στον Μαχαιρίτσα!

    kikosn
    03.01.2011, 11:35
    Εσείς που λέτε για τον Λαό της λαμογιάς, προφανώς είστε κομμάτι αυτών που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τα φάγατε μαζί με τον ΚΑΘΕ πάγκαλο. Ακόμα και εσείς που για κάποιο ρουσφέτι κάνετε την πάπια στα στραβά και στα άδικα αυτού του τόπου και τους ψηφίζεται τόσα χρόνια. Δεν με ενδιαφέρετε εσείς που "μαζί τα φάγατε"! Με ενδιαφέρει ότι εμείς οι υπόλοιποι "που δεν τα φάγαμε" είμαστε περισσότεροι και κάποια στιγμή θα κατέβουμε στους δρόμους και θα διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας, στην δουλειά, στην υγεία, στην μόρφωση, στον πολιτισμό, στην Ζωή... Για ένα καλύτερο μέλλον για όλους μας και τα παιδιά μας. Καλή χρονιά σε όλους.
    antwnispatra
    03.01.2011, 16:00

    Επειδή αναφέρεσαι στα σχόλια μου,αν πρόσεξες έγραψα πως πειράχτηκα από αυτές τις δηλώσεις και ο βασικός λόγος είναι πως δεν ανήκω σε αυτούς που τα "έφαγαν".Το θέμα της συζήτησης δεν είναι αυτό,απλά τα έγραψα διότι κακά τα ψέμματα,πολλοί τα έφαγαν.

    Στο θέμα απλά άφησα το σχόλιο μου από τη δική μου οπτική γωνία και είδα πολύ σωστά σχόλια στη συνέχεια.Συμφωνώ με τα περισσότερα και η πικρή αλήθεια είναι πως πολλά στη χώρα μας παραμένουν πανάκριβα και ειδικά στο θέμα της διασκέδασης τα νούμερα είναι εξωπραγματικά και αποτρεπτικά για πολλούς από εμάς.


    rouli726
    06.01.2011, 11:47

    Καταρχήν σε καμμία οικονομία ή ανάλυση,οι τιμές δε διαμορφώνονται σύμφωνα με τη ζήτηση κι ακόμα κι αν συμβαίνει αυτό,όπου υπάρχει ζήτηση οι τιμές πέφτουν,δεν ανεβαίνουν!
    Μη τρελαθούμε λοιπόν,οι τιμές δεν είναι εκεί "πάνω" επειδή εξακολουθεί ο κόσμος να πηγαίνει και να πληρώνει τέτοια ποσά για να δει τέτοιους ή άλλους καλιτέχνες!
    Τα αίτια είναι άλλα και πιο βαθειά στην ανασφάλεια και το κόμπλεξ του δήθεν έντεχνου κομματιού της Ελληνικής μουσικής σκηνής.

    Το μόνο που μπορεί να πει κανείς είναι ένα μεγάλο ΚΡΙΜΑ που η "ποιότητα" κοστίζει όσο και η Βανδή.....

     

    Υ.Γ.Πολλοί βγήκατε εκτός θέματος,αν όχι κι εκτός τόπου και χρόνου!Είπε μια μ@λ@κία ο Πάγκαλος και θα την ακούμε κάθε μέρα????

     


    Thanasis-Gioglou
    10.01.2011, 17:12

    "Ο ελληνικός τρόπος"
    Ένα άρθρο του Κοσμά Βίδου από το "ΒΗΜagazino" (9-1-10) για τον ελληνικό τρόπο διασκέδασης, από τα πιο ενδιαφέροντα που έχω διαβάσει (Συμπίπτει 100% και με τις δικές μου απόψεις και νομίζω πως έχει άμεση σχέση με ότι γράφτηκε  παραπάνω)

     


    aviectus
    10.01.2011, 18:55

    καλο το κειμενακι για τα νυκτερινα κεντρα

    αλλα η προπαγαδ..εεμμ κακιουλα του κυριου για τα πολιτικα που απο οτι ειδα, δουλευει στο βημα βγηκε{#emotions_dlg.blush}.

    αντι να κοιταει την χωρα μας που σε μια χρονικη ζωνη 100 ετων,να κανει απολογησμο τι μας εφερε εδω ωστε νεα παιδια να βγαινουν και να στηνονται σε αυτες τις ουρες, να κρινει ζωντανους και νεκρους, και καταλαβενετε οτι δεν μιλαω για την δευτερα παρουσια....

    να κανει τον απολογησμο ΟΡΘΟ και οχι πισω απο μια εφημεριδα που πληρωνεται απο τα τυπακια που αρπαζουν τα 200 ευρω το μπουκαλι,για να δωσει τα δωρεαν Σιντι στο λαο..ετσι για παταξει την ακριβεια στους δισκους μουσικης...

     

     

     


    maraki163
    12.01.2011, 22:02
    paidia xwris na exw diavasei oles tis parapanw apanthseis para8etw mia apantisi tou idiou tou maxairitsa pou eixe dwsei s mia sunenteu3h tou... Ποια είναι η αντίδρασή σας;*Ρίξατε τις τιμές τουλάχιστον; Λ.Μ.:!Έχουμε ρίξει τις αμοιβές μας.!Ξεκινάμε από εκεί. Εσείς,*μπορεί,*αλλά τα μαγαζιά δεν είδα να μειώνουν τις τιμές τους. Λ.Μ.:!Θα αναγκαστούν να το κάνουν.!Σφίγγει και ο φορολογικός κλοιός. Νομίζω πως έχετε ευθύνη κι εσείς οι καλλιτέχνες για την κατάσταση που επικρατεί στα νυχτερινά κέντρα.*Από τις υψηλές τιμές μέχρι τα πενήντα ευρώ που «σπρώχνεις» στον μετρ για να σε βάλει σε καλύτερο τραπέζι.*Και μου έχει τύχει αυτό σε μαγαζί που έπαιζες εσύ. Λ.Μ.:! Και τι μπορώ να κάνω;! Να γίνω λογιστής ή φοροτεχνικός;! Να ελέγχω τα γκαρσόνια;!Ή μήπως να γίνω αστίατρος και υγειονομικός να εξετάσω αν είναι καλά και τα ποτά;!Το μόνο που μπορώ είναι να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη να μειώσει τις τιμές.!Όμως,!μην ξεχνάτε πως μιλάμε για μερικά μαγαζιά που ενώ συμβαίνει όλο αυτό είναι γεμάτα.! Κάποιοι καλλιτέχνες γινόμαστε μόδα και το εκμεταλλεύεται ο καταστηματάρχης.!Να σου πω κάτι άλλο όμως;!Κάνω ένα σωρό συναυλίες τον χρόνο δωρεάν.! Έρχεται κανείς να με δει από εκείνους που διαμαρτύρονται για τις τιμές;! Δηλαδή,!δεν κατάλαβα;!Θέλει να κάτσει ο άλλος πρώτο τραπέζι,!να πάρει!Dimple,!να τσακωθεί με τον μετρ που θα βάλει μπροστά μπροστά τον λαχαναγορίτη με το χρήμακαι μετά του φαίνεται ακριβό το μπουκάλι!200! ευρώ;! Είμαστε και περίεργοι.! Στον Ζυγό από τα χίλια άτομα οι μισοί εκνευρίζονται που τελειώνουμε στις!3!και πηγαίνουν μετά στην Πέγκυ Ζήνα.! Αυτούς να σεβαστώ;! Θέλω να είμαι ακριβοδίκαιος,! βέβαια.! Τιμή μου κάνουν που τους αρέσω. pisteuw oti apantise akrivws kai egw dn exw na pw tipota parapanw...(gia thn akriveia t mpoukali einai 160 eurw t wiskey kai 80 t krasi opws kai sta perissotera magazia fetos...logw eortwn vevaia panta au3anontai oi times..)
    jethroomi
    12.01.2011, 23:59

    Ο,τι φαμε, ο,τι πιουμε κι ο,τι αρπαξ' η τσεπη μας (κλπ κλπ).

    ΥΓ. συνοπτικη περιληψη του προηγουμενου κειμένου.


    rouli726
    13.01.2011, 00:39

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 10-01-2011 στις 18:55 έγραψε...

    καλο το κειμενακι για τα νυκτερινα κεντρα

    αλλα η προπαγαδ..εεμμ κακιουλα του κυριου για τα πολιτικα που απο οτι ειδα, δουλευει στο βημα βγηκε{#emotions_dlg.blush}.

    αντι να κοιταει την χωρα μας που σε μια χρονικη ζωνη 100 ετων,να κανει απολογησμο τι μας εφερε εδω ωστε νεα παιδια να βγαινουν και να στηνονται σε αυτες τις ουρες, να κρινει ζωντανους και νεκρους, και καταλαβενετε οτι δεν μιλαω για την δευτερα παρουσια....

    να κανει τον απολογησμο ΟΡΘΟ και οχι πισω απο μια εφημεριδα που πληρωνεται απο τα τυπακια που αρπαζουν τα 200 ευρω το μπουκαλι,για να δωσει τα δωρεαν Σιντι στο λαο..ετσι για παταξει την ακριβεια στους δισκους μουσικης...

     

     

     



    Καλά τον κύριο Βίδο τον ξέρουμε....τέλος πάντων μην επεκταθώ δεν είναι αυτό το θέμα!

    Όσο για την απάντηση του κυρίου Μαχαιρίτσα θα συμφωνήσω με τον προηγούμενο..Προφανώς και δε κάνουν κουμάντο οι τραγουδιστές στο μαγαζί αλλά και το "τί να κάνω εγώ,δν ειμαι αστυφύλακας στο μαγαζί" δεν είναι αντιμετώπιση!Σα να λέει ότι τον χαλάει μεν όλη αυτή η κατάσταση αλλά δε προτίθεται να κάνει κ κάτι για αυτό!Το νυχτοκάματο να βγαίνει κ ας κόψουν το λαιμό τους οι άλλοι!Στο κάτω κάτω αφού μετά πάνε στη Ζήνα καλά να πάθουν.!

    Πολύ ωραία!!!!{#emotions_dlg.thumbdown}


    maraki163
    13.01.2011, 01:49
    nai kai sto idio keimeno leei oti o idios kanei ena swro dwrean sunaulies...giati autes den tis anaferei kaneis?giati profanws oloi 8eloume thn anesh mas...oi ellhnes an dn pame se ena trapezaki gia t opoio dn plirwsoume kai extra gia na eimaste mprosta dn mporoume...! Kai ti mporei na kanei diladi o idios opws kai oi omoioi tou?les kai oi tragoudistes stis meres mas exoun perissoterh e3ousia apo tous katasthmatarxes (k eidika o katasthmatarxis ths akths fainetai megalo lamogio!). an dn tragoudisoun autoi 8a proslavei kappoion allon kai oi "agwnistes" 8a vgoun sthn afaneia...sthn ellada zoume!!
    periigitis
    14.01.2011, 09:54

    Παράθεση:

    Το μέλος maraki163 στις 12-01-2011 στις 22:02 έγραψε...

    paidia xwris na exw diavasei oles tis parapanw apanthseis para8etw mia apantisi tou idiou tou maxairitsa pou eixe dwsei s mia sunenteu3h tou... Ποια είναι η αντίδρασή σας;*Ρίξατε τις τιμές τουλάχιστον; Λ.Μ.:!Έχουμε ρίξει τις αμοιβές μας.!Ξεκινάμε από εκεί. Εσείς,*μπορεί,*αλλά τα μαγαζιά δεν είδα να μειώνουν τις τιμές τους. Λ.Μ.:!Θα αναγκαστούν να το κάνουν.!Σφίγγει και ο φορολογικός κλοιός. Νομίζω πως έχετε ευθύνη κι εσείς οι καλλιτέχνες για την κατάσταση που επικρατεί στα νυχτερινά κέντρα.*Από τις υψηλές τιμές μέχρι τα πενήντα ευρώ που «σπρώχνεις» στον μετρ για να σε βάλει σε καλύτερο τραπέζι.*Και μου έχει τύχει αυτό σε μαγαζί που έπαιζες εσύ. Λ.Μ.:! Και τι μπορώ να κάνω;! Να γίνω λογιστής ή φοροτεχνικός;! Να ελέγχω τα γκαρσόνια;!Ή μήπως να γίνω αστίατρος και υγειονομικός να εξετάσω αν είναι καλά και τα ποτά;!Το μόνο που μπορώ είναι να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη να μειώσει τις τιμές.!Όμως,!μην ξεχνάτε πως μιλάμε για μερικά μαγαζιά που ενώ συμβαίνει όλο αυτό είναι γεμάτα.! Κάποιοι καλλιτέχνες γινόμαστε μόδα και το εκμεταλλεύεται ο καταστηματάρχης.!Να σου πω κάτι άλλο όμως;!Κάνω ένα σωρό συναυλίες τον χρόνο δωρεάν.! Έρχεται κανείς να με δει από εκείνους που διαμαρτύρονται για τις τιμές;! Δηλαδή,!δεν κατάλαβα;!Θέλει να κάτσει ο άλλος πρώτο τραπέζι,!να πάρει!Dimple,!να τσακωθεί με τον μετρ που θα βάλει μπροστά μπροστά τον λαχαναγορίτη με το χρήμακαι μετά του φαίνεται ακριβό το μπουκάλι!200! ευρώ;! Είμαστε και περίεργοι.! Στον Ζυγό από τα χίλια άτομα οι μισοί εκνευρίζονται που τελειώνουμε στις!3!και πηγαίνουν μετά στην Πέγκυ Ζήνα.! Αυτούς να σεβαστώ;! Θέλω να είμαι ακριβοδίκαιος,! βέβαια.! Τιμή μου κάνουν που τους αρέσω. pisteuw oti apantise akrivws kai egw dn exw na pw tipota parapanw...(gia thn akriveia t mpoukali einai 160 eurw t wiskey kai 80 t krasi opws kai sta perissotera magazia fetos...logw eortwn vevaia panta au3anontai oi times..)

     

    Θεωρώ την τοποθέτηση του Μαχαιρίτσα επιεικώς απαράδεκτη και απαξιωτική!!!

    Είναι ακριβώς η ωχαδεφίστικη στάση του λεγόμενου "μέσου" Έλληνα που επέτρεψε να φτάσει η χώρα εδώ που έφτασε είτε συμμετέχωντας στο παιχνίδι είτε αδιαφορώντας.

    Θεμιτό είναι να βιοπορίζεται απο το τραγούδι ο κ.Μαχαιρίτσας όπως και οι συν αυτώ και οι περι αυτόν. Ας κάνει λοιπόν συναυλίες το καλοκάιρι με λογικό εισητήριο κι ας πάψει να συχνάζει σε τέτοια μαγαζιά.

    Τώρα αν ο κόσμος που πηγαίνει στα μαγαζιά που εμφανίζεται, συμπεριφέρεται όπως ο ίδιος λέει και μετά πηγαίνει στην Πέγκυ Ζήνα, αυτό θα πρέπει να προβληματίσει τον ίδιο κι όχι αυτό τον κόσμο!!!


    qqpp
    23.02.2011, 23:15

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση δεν είναι τόσο το 200άρι του μπουκαλιού (σχεδόν το καθετί μου φαίνεται πανάκριβο άλλωστε) αλλά το ίδιο το "μπουκάλι"! Όπως επήσεις το "πρώτο τραπέζι πίστα" & όλα αυτά τα ...ήθη & έθιμα του Μπουζουκιστάν. Κε Μαχαιρίτσα, να τις βράσω τις ροκ κιθάρες που σας συνοδεύουν, το μπλουζάκι των floyd που φοράτε & τις επαναστατικές συνεντεύξεις που δίνετε. Απ'τη στιγμή που επιλέγετε να εμφανίζεστε σ'έναν χώρο που λειτουργεί σαν κανονικό σκυλάδικο, μην σας κάνει εντύπωση που έχετε τους ίδιους θαμώνες με την Πέγκυ Ζήνα. Είσαστε σταρς του ίδιου μπόλιγουντ. 

     

     


    skordalis21
    23.02.2011, 23:47
    Εαν εμεις δε το ανεχομασταν ολο αυτο το σκηνικο δε θα υπηρχε. Ξερετε ποσα λεφτα φαγωθηκαν απο εμας σε μπουζουκοδανεια? Κ μετα μας φταιει ο Μαχαιριτσας? Ας αναλογιστουμε γιατι επιτρεψαμε αυτη τη νοοτροπια να γινει status quo πρωτα απ τους εαυτους μας κ μετα να επιρριψουμε ευθυνες στον εκαστοτε Μαχαιριτσα η Πεγκυ ΖΗνα
    periigitis
    24.02.2011, 09:34

    Φίλε Skordalis21 αυτό το "εμείς" είναι πολύ γενικό. Σε ποιούς αναφέρεστε; Για λογαριασμό ποιών μιλάτε;


    skordalis21
    24.02.2011, 09:40
    Μιας πλειοψηφιας νεοελληνων του ωχαδερφισμου, της μπουζουκοκουλτουρας , της φιγουρας, του εντυπωσιασμου κλπ κλπ
    periigitis
    24.02.2011, 09:56

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 24-02-2011 στις 09:40 έγραψε...

    Μιας πλειοψηφιας νεοελληνων του ωχαδερφισμου, της μπουζουκοκουλτουρας , της φιγουρας, του εντυπωσιασμου κλπ κλπ

    Ναι υπάρχουν! Είναι η ράτσα των βλαχομπαρόκ νεόπλουτων που επι 30 χρόνια δημιούργησε το ΠΑΣΟΚ (με άνωθεν πάντα εντολή). Είναι σίγουρα μερικές εκατοντάδες χιλιάδες αλλά φαίνονται πολύ περισσότεροι διότι προβάλλονται παντιοτρόπως!


    skordalis21
    24.02.2011, 10:07
    Aκριβως φιλε μου. Η χρυση γενια της μεταπολιτευσης του δανεισου , κλεψε, μη δουλευεις, μπες στο δημοσιο, παρε χλιδατο αμαξι, κ εννοιες οπως πατριδα, θρησκεια κλπ στη τουαλετα. Η γενια που εθρεψε το Παπαντρεικο γαλα.
    ufoghinos
    28.02.2011, 10:50
    ας σταματήσουν όλοι αυτοί να μας το παίζουν επαναστάτες με τα λόγια και ας περάσουν στην πράξη..όλοι μας αναγνωρίζουμε την προσφορά τους και ίσως και να αξίζουν αυτά τα λεφτά αλλά σε τέτοιες εποχές δεν είναι δυνατόν να θέλουμε 50 ευρώ το άτομο για να ακούσουμε έναν γνωστό τραγουδιστή ή να δούμε μια θεατρική παράσταση με επίσης γνωστούς ηθοποιούς..η δύναμη και η ανωτερότητά τους τόσο ώς άτομα αλλά και ως καλλιτέχνες θα φανεί όταν σ'αυτές τις δύσκολες εποχές για τον λαό αυτοί θα κάνουν τα πάντα για να είναι η τέχνη τους προσιτή και στον απλό εργαζόμενο με τα 700 και 800 ευρώ το μήνα..εκεί να δούμε τη μαγκιά τους,όλα τα άλλα είναι άχρηστα
    Athws
    28.02.2011, 14:52

    θυμάμαι γύρω στο 1980 πιτσιρικάδες είχαμε πάει στο Τζιμάκο τον Πανούση σ ένα μαγαζί κάπου στου Γκύζη όπου είχανε βάλει μέσα διπλάσιους απ ότι χώραγε και έγινε χαμός. Βγαίνει λοιπόν ο Τζιμάκος και λέει α παιδιά εμείς ευθυνόμαστε για το από δώ (και έδειχνε τη σκηνή) για το από κεί (και έδειχνε εμάς) κανονίζουν οι από κει (και έδειχνε προς τα γραφεία). Καταφέραμε (με τσαμπουκά) και πήραμε τα λεφτά μας και φύγαμε.

    30 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα..

    Οι κύριοι Μαχαιρίτσες και λοιποί με τέτοιες απόψεις, ας μας ξεκαθαρίσουν είναι υπαλληλίσκοι του μαγαζιού κάτι σαν τα γκαρσόνια δηλαδή ? (τότε ΟΚ δεν έχουν καμμιά ευθύνη) ή είναι ελεύθεροι επαγγελματίες που κλείνουν συμφωνίες (οπότε έχουν και παραέχουν ευθύνη, μαζί μας τα τρώνε των κορόιδων..)


    skordalis21
    28.02.2011, 22:29
    To Θεμα μας ειναι ομως οι ροκαδες με νοοτροπια σκυλαδικου η οι μαγαζατορες?
    Athws
    28.02.2011, 22:56

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 28-02-2011 στις 22:29 έγραψε...

    To Θεμα μας ειναι ομως οι ροκαδες με νοοτροπια σκυλαδικου η οι μαγαζατορες?

    ε προφανές είναι ότι την ευαισθησία την περιμένουμε από αυτούς που την πουλάνε (και αυτοί δεν είναι οι μαγαζάτορες)