ελληνική μουσική
273 online   ·  204.269 μέλη

Βοήθεια στην επιλογή Hi-Fi

rockou
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
02.01.2011, 23:00

Καλή χρονιά σε όλους !! {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.thumbup}

Θα ήθελα να αγοράσω ένα "καλό" Hi-Fi όμως δεν έχω ιδέα από αυτά. Θα το εκτίμουσα λοίπον αν μπορουσε κάποιος να μου προτείνει-συστήσει κάτι.

Θα επιθυμούσα να έχει τα εξής χαρακτηριστίκα : MP3 ,RADIO ,CD ( & USB player ).
Ακόμη, θα ήθελα να έχει κάποια εφέ ήχου ( πχ Bass ).
Φυσικά τιμή προσιτή για μένα είναι γυρω στα 250Ε και λιγότερο. Innocent

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Spoiler
Σολίστ
Chat
03.01.2011, 02:30

Φίλτατε (ή φίλτατη;) rockou.

ο ορος Hi-Fi είναι συντομογραφία των λέξεων High Fidelity, όπερ μεθερμηνευόμεστον εστί "υψηλή πιστότητα".

Είθειστε να αναφερόμαστε σε συσκευές, οι οποίες πληρούν τον όρο αυτό, να αποτελούν "ξεχωριστά κομμάτια" ήτοι ξεχωριστή πηγή (cd player π.χ.) ξεχωριστός ενισχυτής και ξεχωριστά ηχεία.

Δεδομένου του οικονομικού ορίου που θέτεις, θα σου πρότεινα μια βόλτα σε γνωστές αλυσίδες ηλεκτρονικών όπου μπορείς να βρεις συστήματα "όλα σε ένα" τα οποία πληρούν τις προδιαγραφές που θέτεις.

Μην περιμένεις Hi-Fi με αυτό το ποσό, αλλά τουλάχιστον ένα αξιοπρεπές ηχοσύστημα που θα τα κάνει όλα και θα βολεύει.

Καλό ψάξιμο Cool

rockou
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.01.2011, 13:23

Φίλτατη  =]

Η απάντηση σου είναι πλήρως κατανοητή κ σε ευχαριστώ.
Ωστόσο έχω μία ακόμη απορία. Είναι το επόμενο ηχοσύστημα κατάλληλο ;
http://www.public.gr/prod/sound-and-vision/home-audio-and-speakers/micro-hi-fi/jvc-ux-tb30-micro-hifi-radio-cd-mp3-usb-audio-player/prod991352pp/

Spoiler
Σολίστ
Chat
03.01.2011, 15:42

Κρίνοντας από αυτά που αναφέρει ο κατασκευαστής:

Ισχύς Εξόδου (RMS, 10% THD) 20 W x 2, 1 kHz, 6 ohms

Θα έλεγα πως μπορεί να καλύψει τις ανάγκες ενός γραφείου ή μικρού δωματίου, επαρκώς.

rockou
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
08.01.2011, 02:08

Κατάλαβα =]
Σε ευχαριστώ κ πάλι.
{#emotions_dlg.biggrin}

djmetronomos
Σολίστ
Chat
09.01.2011, 11:15

Tο ιδανικό Hi Fi σύστημα περιέχει έναν συνδυασμό από διάφορες εταιρίες...

Δεν θα προτείνω μάρκες, απλά τι έχω εγώ...

Ενισχυτή NAD, πικάπ Techinics, CD player: Marantz, κασσετόφωνο TEAC, ηχεία ADS...

Δυστυχώς πολύς κόσμος πλεόν αγοράζει DVD player για να ακούει και τα CD του. Είναι όμως τεράστια η διαφορά σε απόδοση ήχου.
Το ψηφιακό σήμα του CD πρέπει να μετατραπεί σε αναλογικό για να ακουστεί από τα ηχεία. To Marantz 63SE που έχω, διαθέτει έναν πολύ εξελιγμένο "μετατροπέα", με αποτέλεσμα να είναι "ζεστός" ο ήχος. Είναι σύνηθες το πρόβλημα με τα ψηφιακά μέσα αναπαραγωγής - σκληρός, ψυχρός ήχος...

Μια μέρα αξίζει να επενδύσεις σ' ένα καλό Hi Fi σύστημα,
Καλή τύχη...

Spoiler
Σολίστ
Chat
10.01.2011, 01:04

Περνώντας μια βόλτα από το εν λόγω κατάστημα, είχα την ευκαιρία να ακούσω λίγο το JVC. Ήταν αυτό που περίμενα. Ένα μικρό ηχοσύστημα που θα καλύψει τις ανάγκες ενός μικρού χώρου.

Γενικώς αυτά τα συστήματα "όλα σε ένα" αδικούνται από τα ηχεία τους.

rockou, άκουσα καλύτερο ήχο από συστήματα "ένα κλικ πιο πάνω" από το οικονομικό όριο που θέτεις. Αξίζουν γιατί φτάνεις εντάσεις καλές εκεί που τα υπόλοιπα τελειώνουν.