ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη
    ORFEASMIRSINIS
    04.01.2011, 00:17

    Μείζον θέμα.Μέχρι τώρα έχομε 1,3 παιδιά ανα γυναίκα και μέχρι το 2015,προβλέπεται μείωση πληθυσμού κατα 500000 κατοίκους λόγω της υπογεννητικότητας.

    Και σκέφτομαι τώρα ... με όλα αυτά τα μέτρα λιτότητας που θα επηρεάσουν την υπογεννητικότητα προ το χειρότερο,με την αθρόα έξοδο νέων επιστημόνων προς άλλες χώρες για αναζήτηση εργασίας,τί έθνος πραγματικά θα έχουμε καταντήσει σε 5-8 χρόνια?

    Ένα απέραντο ΚΑΠΗ ίσως,που συνεχώς θα συρρικνώνεται,μετά το απέραντο φρενοκομείο  του Κωνσταντίνου Καραμανλή.


    -----------------
    ... όλα είναι πιθανά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 04-01-2011 00:25 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 04-01-2011 23:42 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 05-01-2011 21:42 ]


    Hastaroth
    04.01.2011, 23:28

    Καλά τό'λεγε ο Τζιμάκος ο Πανούσης από τότε:Γμτε γιατί χανόμαστε...

    Διαχρονικός ο νέος....

    Πάντως σημασία δέν έχει τόσο να είμαστε περισσότεροι όσο έχει το να έχουμε καλύτερη οικονομία (που μάλλον δέν το βλέπω να γίνεται στά προσεχή 40 χρόνια...).Αλλωστε,ο γηράσκων πληθυσμός είναι το μόνο κοινό που έχουμε με τίς ανεπτυγμένες χώρες.......

    ΥΓ.Μείζων είναι ο λόγος ή η κλίμακα.Το θέμα είναι μείζον (ξέρω,το γνώριζες αλλά το έγραψες έτσι εκ παραδρομής Smile ).

    Επίσης,δέν είναι ΚΑΠΙ αλλά ΚΑΠΗ (Κέντρο Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων) (κι'αυτό εκ παραδρομής το έγραψες με "Ι" μάλλον....)

     

     


    -----------------
    Αρχισαν τα όργανα,το μπουζούκι εργάζεται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 04-01-2011 23:31 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 12-01-2011 18:17 ]


    ORFEASMIRSINIS
    04.01.2011, 23:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 04-01-2011 στις 23:28 έγραψε...

    ,δέν είναι ΚΑΠΙ αλλά ΚΑΠΗ (Κέντρο Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων) (κι'αυτό εκ παραδρομής το έγραψες με "Ι" μάλλον....)

     

     


    -----------------
    Αρχισαν τα όργανα,το μπουζούκι εργάζεται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 04-01-2011 23:31 ]



      ... ως θαμώνας ... γνωρίζεις καλύτερα!{#emotions_dlg.lol}


    optiras
    05.01.2011, 19:28

    Βλέπω να αδειάζει πολύ πιο γρήγορα η χώρα λόγω μετανάστευσης:θα μείνουν πίσω μόνο παπαούδες,γιαγιάδες και... πολιτικοί...

     


    ORFEASMIRSINIS
    05.01.2011, 22:58

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 05-01-2011 στις 19:28 έγραψε...

    Βλέπω να αδειάζει πολύ πιο γρήγορα η χώρα λόγω μετανάστευσης:θα μείνουν πίσω μόνο παπαούδες,γιαγιάδες και... πολιτικοί...

     



     + 1000000     {#emotions_dlg.thumbup}


    PsycheLovesDragonflies
    11.01.2011, 04:40

    Ο κόσμος έχει πολύ σημαντικότερα θέματα από τη διαιώνιση του είδους να σκεφτεί. Είναι εύλογο να μη θέλει να φέρει τους απογόνους σε έναν τόπο άνομβρο και ανεπαρκή, και απολύτως δικαιολογήσιμο να προτιμά τη μετανάστευση αντ' αυτού. Το μείζον θέμα, όπως σωστά ειπώθηκε, δεν είναι ο πληθυσμός της χώρας, αλλά η βελτίωση των βιοτικών συνθηκών αυτού. Δυστυχώς, όμως, κι αν γηράζουμε, δεν ωριμάζουμε, όσο εμμένουμε σε ονειδιστικά σχόλια και σαρκασμό, προς υπεράσπιση μιας τάχα υπόληψης.


    ORFEASMIRSINIS
    11.01.2011, 08:32

    Παράθεση:

    Το μέλος PsycheLovesDragonflies στις 11-01-2011 στις 04:40 έγραψε...

    Ο κόσμος έχει πολύ σημαντικότερα θέματα από τη διαιώνιση του είδους να σκεφτεί.

     Όταν θα βγεις στην παραγωγική διαδικασία και θα πρέπει εσύ να συντηρείς άλλους δέκα συνταξιούχους,τότε έλα να ξαναμιλήσουμε,για τη διαιώνιση του είδους
    Παράθεση:
     Είναι εύλογο να μη θέλει να φέρει τους απογόνους σε έναν τόπο άνομβρο

    ... περίεργο...διότι ειδικά φέτος ... μουλιάσαμε!{#emotions_dlg.yes}

      ... ωστόσο ... η Έκθεση Ιδεών ... καλά κρατεί!

     


    -----------------
    ... όλα είναι πιθανά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 11-01-2011 08:34 ]


    takispag
    11.01.2011, 10:03

    Παράθεση:

    Το μέλος PsycheLovesDragonflies στις 11-01-2011 στις 04:40 έγραψε...

    Είναι εύλογο να μη θέλει να φέρει τους απογόνους σε έναν τόπο άνομβρο και ανεπαρκή, και απολύτως δικαιολογήσιμο να προτιμά τη μετανάστευση αντ' αυτού.



    Δεν έχει να κάνει τόσο με το που θα ζήσει το παιδί σου. Αν ήταν 'ετσι στις υπανάπτυκτες χώρες δεν θα γεννάγανε καθόλου. Στην Ελλάδα έχει να κάνει κυρίως με το πως θα βρω τα λεφτά για να του παρέχω ότι χρειάζεται (και χρειάζονται πολλά...).Γι'αυτό και μένουν οι περισσότεροι με 1 παιδί και δεν πάνε για περισσότερα. Και τώρα πιθανόν να ζορίσει κι άλλο η κατάσταση...

    (Ή που θα φτάσουμε να μας κόψουν και το ρεύμα - άρα δεν παίζει η TV - και θα πέσουμε με τα μούτρα στις προσπάθειες αύξησης πληθυσμού!!!)


    PsycheLovesDragonflies
    11.01.2011, 15:34

    Προσωπικές νύξεις, κ. Mirsini, εφόσον δε γνωρίζετε το άτομό μου, αναδεικνύουν μια μωρία που ελπίζω να μην σας χαρακτηρίζει. Κατά τα άλλα, είναι μάλλον σοφό να αναλογιστείτε τα λεγόμενα κάποιου, ιδίως όταν σας πλήττουν με όποιο τρόπο, παρά να σπεύδετε απελπισμένα να τα χλευάσετε. Όταν θέτετε ένα ζήτημα προς συζήτηση, είναι επόμενο να υπάρχει ο αντίλογος. Ας μην αποσυρόμαστε από το θέμα που ο ίδιος θέσατε: υπογεννητικότητα λέγεται, όχι ORFEASMIRSINIS. Τα σέβη μου.


    ORFEASMIRSINIS
    11.01.2011, 17:11

     Η έννοια της μωρίας,προσήκει περισσότερο σε αυτόν που πλατειάζει μπουρδολογώντας,παρά σε αυτόν που στηλιτεύει την ασυναρτησία.Οπότε,σας επιστρέφω τον χαρακτηρισμό,ως την πλέον αρμόδια να τον υποστηρίξετε,αγαπητή φοιτήτρια.

       Υ.Γ Δεκτά,τα σέβη σας.

     


    Hastaroth
    12.01.2011, 18:16

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 04-01-2011 στις 23:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 04-01-2011 στις 23:28 έγραψε...

    ,δέν είναι ΚΑΠΙ αλλά ΚΑΠΗ (Κέντρο Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων) (κι'αυτό εκ παραδρομής το έγραψες με "Ι" μάλλον....)

     

     


    -----------------
    Αρχισαν τα όργανα,το μπουζούκι εργάζεται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 04-01-2011 23:31 ]



      ... ως θαμώνας ... γνωρίζεις καλύτερα!{#emotions_dlg.lol}



    Δέν είναι ανάγκη να είσαι θαμώνας σε ΚΑΠΗ για να ξέρης πώς γράφεται.

    Κατά τα άλλα,θα συμφωνήσω με την PsycheLovesDragonFlies ότι το μείζον ζήτημα είναι η βελτίωση τού βιοτικού επιπέδου τής χώρας και όχι η αύξηση τού πληθυσμού του.Ειδικώτερα,σχετικά με το ζήτημα τής κοινωνικής ασφάλισης που αναφέρεις,ιδού ένα απόσπασμα άρθρου που έγραψε ο ομόθρησκος και συνονόματός μου οικονομολόγος Αλβέρτος Αρούχ στην εφημερίδα "Αγορά" τής 07.01.1994:

    "Το επιχείρημα τής κοινωνικής ασφάλισης έχει επίσης οικονομική βάση.Τοάν θα υπάρχουν πόροι γιά να συντηρούν τούς συνταξιούχους τού 2020 εξαρτάται από το απόθεμα που παράγει η οικονομία.Και το απόθεμα που παράγει η οικονομία δέν εξαρτάται από τον πληθυμό της ή την ποσότητα τού ενεργού πληθυσμού,αλλά από τίς επενδύσεις σε φυσικό,κοινωνικό και-το σημαντικώτερο-ανθρώπινο κεφάλαιο.Δηλαδή,πιό πολύ από την ποσότητα τού πληθυσμού χρειάζεται η ποιότητα.Αυτοί είναι οι συντελεστές οι οποίοι συνεισφέρουν περισσότερο στην ανάπτυξη,στη δημιουργία αποθέματος και άρα σε υγιή κοινωνική ασφάλιση"

    Κι'ακόμα:

    "Επίσης η κοινωνική ασφάλιση στην Ελλάδα έχει και πολιτική βάση,διότι το ένα τρίς έλλειμμα (σ.σ.τότε ήταν σε δραχμές) του ΙΚΑ δέν οφείλεται στο γεγονός πως έχουμε λίγους εργαζόμενους και πολλούς γέρους.Οφείλεται στην εισφοροδιαφυγή τών ιδιωτών και τού κράτους,στην αντιπαραγωγική και ρουσφετολογικλη λειτουργία τού ΙΚΑ και στην μή ανταποδοτική ασφάλιση.Κι'εδώ χρειάζεται το ένστικτο τής επιβίωσης και η πολιτική θέληση γιά να καθαριστή η κόπρος τού Αυγείου τής κοινωνικής ασφάλισης και όχι η σεξουαλική θέληση"

    Και καταλήγει το άρθρο:

    "Αυτοί που αλαλάζουν και οδύρονται γιά την κατάντια τού Ελληνικού πληθυσμού έχουν μπερδέψει-αρκετά φροϋδικά-την πολιτική και οικονομική ένδεια τής Ελλάδας με τον σεξουαλισμό τών Ελλήνων..."


    -----------------
    Αρχισαν τα όργανα,το μπουζούκι εργάζεται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 12-01-2011 18:20 ]


    jethroomi
    12.01.2011, 23:43

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 04-01-2011 στις 00:17 έγραψε...

    Μείζον θέμα.Μέχρι τώρα έχομε 1,3 παιδιά ανα γυναίκα και μέχρι το 2015,προβλέπεται μείωση πληθυσμού κατα 500000 κατοίκους λόγω της υπογεννητικότητας.

    Και σκέφτομαι τώρα ... με όλα αυτά τα μέτρα λιτότητας που θα επηρεάσουν την υπογεννητικότητα προ το χειρότερο,με την αθρόα έξοδο νέων επιστημόνων προς άλλες χώρες για αναζήτηση εργασίας,τί έθνος πραγματικά θα έχουμε καταντήσει σε 5-8 χρόνια?

    Ένα απέραντο ΚΑΠΗ ίσως,που συνεχώς θα συρρικνώνεται,μετά το απέραντο φρενοκομείο  του Κωνσταντίνου Καραμανλή.


    -----------------
    ... όλα είναι πιθανά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 04-01-2011 00:25 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 04-01-2011 23:42 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 05-01-2011 21:42 ]



    Άλλο ενα κακοδιατυπωμενο θεμα. Προφανως ο ORFEASMIRNIS εννοει το κρατος .

    Ε... απο κει και κατω συζητηση να γινεται, αγαπητε μου Hastatoth.

     


    ORFEASMIRSINIS
    13.01.2011, 00:46

     Δεν μιλώ για την οργανωμένη πολιτική οντότητα που αποτελεί το κράτος,αλλά για το άθροισμα των ανθρώπων που αποτελούν ένα σύνολο με κοινά γνωρίσματα δηλ. το έθνος αγαπητέ jethroomi

       Αποσαφήνισε λοιπόν πρώτα τις εννοιες  και μετά κάνε διορθώσεις σε κείμενα  άλλων ... αγαπητέ μου ...


    jethroomi
    13.01.2011, 01:30

    φιλε ορφεα εσυ πρεπει να μου πεις τι ειναι εθνος.

    τι ειναι κρατος και τι ειναι εθνικισμος.

    Αν παρεις συνταξη απο εργαζομενους πακ.αλβ.βουλγ.πολ.ρωσ κλπ, θα σε πειραξει;

    ή θα αντισταθεις σθεναρα και θα πεις ΕΓΩ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ;


    ORFEASMIRSINIS
    13.01.2011, 10:32

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 13-01-2011 στις 01:30 έγραψε...

    φιλε ορφεα εσυ πρεπει να μου πεις τι ειναι εθνος.

    τι ειναι κρατος και τι ειναι εθνικισμος.

    Εγώ τα ανέπτυξα αρκούντως.Απο τα γραφόμενά σου διακρίνω μια δική σου σύγχυση περί των εννοιών.Και το θέμα του Εθνικισμού είναι νιού έντρυ(κάποιο μπαλάκι ίσως ... )
    Παράθεση:

    Αν παρεις συνταξη απο εργαζομενους πακ.αλβ.βουλγ.πολ.ρωσ κλπ, θα σε πειραξει;

    ή θα αντισταθεις σθεναρα και θα πεις ΕΓΩ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ;



    ... εμένα φίλε μου όχι ... αυτούς δεν ξέρω,όταν θα πρέπει να ταίζουε τα δύο τρίτα των

    γηγενών


    tallos
    14.01.2011, 01:53

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 13-01-2011 στις 01:30 έγραψε...

    φιλε ορφεα εσυ πρεπει να μου πεις τι ειναι εθνος.

    τι ειναι κρατος και τι ειναι εθνικισμος.

    Αν παρεις συνταξη απο εργαζομενους πακ.αλβ.βουλγ.πολ.ρωσ κλπ, θα σε πειραξει;

    ή θα αντισταθεις σθεναρα και θα πεις ΕΓΩ ΑΝΗΚΩ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ;



    σιγα μη συνεισφερουνε στα ασφαλιστικα ταμεια πακιστανοι,βουλγαροι,ταμ ταμ και μαο μαο.αυτοι δεν κολανε ενσημα.μαζευουνε και την τελευταια δεκαρα και στελνουν τα λεφτα τους στη χωρα τους.αν περιμενεις συνταξη απο αυτους,ψωνισες απο σβερκο.


    aviectus
    14.01.2011, 03:45

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 11-01-2011 στις 17:11 έγραψε...

    Η έννοια της μωρίας,προσήκει περισσότερο σε αυτόν που πλατειάζει μπουρδολογώντας,παρά σε αυτόν που στηλιτεύει την ασυναρτησία.Οπότε,σας επιστρέφω τον χαρακτηρισμό,ως την πλέον αρμόδια να τον υποστηρίξετε,αγαπητή φοιτήτρια.

    Υ.Γ Δεκτά,τα σέβη σας.

     




    το φοιτητρια ειναι για να προσβαλεις? εσυ το πτυχιο πως το πηρες? με το Μεγα καζαμια?

    και δεν ειναι η πρωτη φορα που σε thread Που ανοιγεις προσπαθεις να περασεις τη δικη σου γνωμη. ( και τον ορο Φοιτητριουλα ,τον εχεις ξαναχρησιμοποιησει)