ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη

    Γουστάρω Θεσσαλλλλλονίκη...γιατί....

    aviectus
    09.10.2012, 13:49

    Γιατί εδώ ακόμη μαλώνουμε ποιος θα πρωτοκεράσει

    ( κλασικη περιπτωση, σε ολη την Ελλαδα συμβαινει )

    Γιατί δεν λέμε ψιψινέλι, ζουζουνάκι, πιτσιτσιλικολίνι. αλλά γιαβρί μου, καρδιά μου, πουλί μου

    ( Αν αυτος ειναι λογος για τη Σαλλλονικια υπερηφανεια τοτε οι επτανησιοι τρωνε τους Σαλλλονικιους )

    Γιατί μπορείς να συνδυάσεις βόλτα στην αγορά και καφέ με φίλους σε ένα απόγευμα

    ( το ιδιο και σε καθε πολη του Κοσμου )

    ...γιατι σαν τη Χαλκιδική πουθενά!

    ( κρατα μικρο καλαθι, υπαρχουν και αλλα ομορφα μερη )

    Γιατί το σουβλάκι το τρώμε σε σάντουιτς και το καλαμάκι το βάζουμε στον φραπέ μας. Ποτέ αντίστροφα!

    ( αλλα τη διαφορα απο το κασερι ακομα δεν την γνωριζετε )

    Γιατί κανένας άλλος δεν χαίρεται για την καταγωγή του όσο εμείς

    ( τοπικισμος? τον εχουμε και εμεις )

    Γιατί κάνουμε όλες τις δουλειές μας στο κέντρο με τα πόδια!

    ( και εμεις )

    Γιατί δεν κάνουμε ποτέ επίσκεψη «με άδεια χέρια»

    ( ουτε εμεις )

    Γιατί ζούμε στην μοναδική πόλη του κόσμου που γράφεται με δύο "σ" και προφέρεται με πολλά "λ"!

    ( σε Αυτο μπραβο, και οι Σερρες ειναι η μονη πολη που διαβαζεται με το και αναποδα ( Ουααου εε? ) )

    Γιατί το βράδυ όταν οι δρόμοι σε άλλες πόλεις είναι ερημες στη τσιμισκή έχουμε μποτιλιάρισμα! 

    ( ε και? ελα στην Αμαλιας να δεις )

    Γιατί μετά από ξενύχτι και μεθύσι πάμε κατευθείαν για μπουγάτσα με γάλα

    ( σε ποια δεκαετια? για Hot dog και "καραμολεγκους" στα Everest σας βλεπω )


    Γιατί αν πεινάσεις στις τρεις η ώρα το πρωί, μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε πατσά, κρέπα ζεστή ή κουλούρι φρεσκοψημένο

    ( τα ιδια και στην Αθηνα )

    Γιατί όταν βγαίνουμε έξω για ποτό ή καφέ, συναντάμε τουλάχιστον τρεις γνωστούς μας.

    ( Εμεις πεντε )

    Γιατί όταν λέμε "ραντεβού στον Αλέκο" μόνο εμείς καταλαβαίνουμε ότι πρέπει να πάμε στο άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου.

    ( οπως οταν λετε : αναψε το "φουρφουρι?" )

    Γιατί παρόλη την κίνηση στο κέντρο, ένα έτσι να κάνεις βλέπεις θάλασσα.

    ( Οχι σκουπιδια σε Θαλλασες και ακτες, το βουρκο δηλαδη? )

    Γιατί μαζί με τον καφέ ή το ποτό μας κερνάνε λουκουμάκι, γλυκάκια ή μεζεδάκια

    ( Κουραζομαι ... Τα ιδια και στην Αθηνα, στο Ηρακλειο, την Κερκυρα, στη Ροδο )

    Γιατί είμαστε οι μόνοι που ξεκινάμε το μεσημέρι για καφεδάκι και χαλαρά καταλήγουμε να πίνουμε μαλαματίνες μέχρι πρωίας.

    ( Αυτους τους τυπους στο χωριο μου τους λεμε τεμπελιδες )

    Γιατί μπορούμε να δούμε το πιο όμορφο ηλιοβασίλεμα στην παραλία

    ( Αστο, το καλυτερο ειναι αλλου, επισης στην Αθηνα ανεβα στα βραχακια της Ακροπολης, ειναι μαγευτικο )

    Γιατί έχουμε τις πιο όμορφες γυναίκες της Ελλάδας!

    ( φοιτητριες απο αλλες πολεις, ( μην πω για το στερεοτυπο της θεσσαλλλονικας γυναικας :P) )

    Γιατί εδώ οι γυναίκες βάφουν τα νύχια τους με όζα...!

    ( δεν πανε να τα βαψουν και με καμμενο λαδι μηχανης? Βερνικι νυχιων το λενε ( χανουμε και οι δυο ) )

    Γιατί όταν σπάει το τζάμι φωνάζουμε τον ''τζαμτζή''

    ( οταν σας σκαει το λαστιχο, φωναζετε τον "φουϊταζτη"? )

    Γιατί οι ταβέρνες μας συναγωνίζονται ποια θα σερβίρει (προσφορά του καταστήματος) το καλύτερο γλυκό

    ( δινετε και βραβεια ? )

    Γιατί όταν βγάζει ομίχλη μια μοναχική βόλτα στην παραλία λειτουργεί ως ηρεμιστικό 

    ( τη βγαζουν βολτα την ομιχλη ? )

    Και όσους δεν καταλαβαίνουνε το γιατί .κλάιν μάιν

    ( η απλα δεν ειναι κομπλεξαρισμενοι )

    Γιατί έχουμε τη νοοτροπία «και αύριο μέρα είναι»

    ( στο ειπα και παραπανω ... τεμπελια ονομαζεται αυτο )

    Γιατί ακόμα και αν χαθείς, κατεβαίνεις στην παραλία και βρίσκεις τον δρόμο σου! 

    ( η πας στο κοντινοτερο σταθμο ΗΣΑΠ,ΜΕΤΡΟ,ΤΡΑΜ )

    Γιατί μιλάμε δυνατά και γελάμε με την καρδιά μας

    ( εμεις ψιθυριζουμε, ειμαστε ντροπαλοι )

    Γιατί αυτή η πόλη ποτέ δεν κοιμάται !

    ( κανει υπερωριες? )

    Γιατί την 28η Οκτωβρίου μόνο εμείς στην Ελλάδα έχουμε τριήμερη αργία!

    ( αυτο ειναι και γαμω!! )

    Γιατί το «κερασματάκι του μαγαζιού» στις ταβέρνες μας είναι ολόκληρο γλυκό

    ( τελειωσαν οι ιδεες? τριτη φορα για το κερασμα αναφορα? πφφφφτ )

    Γιατί έχουμε ντελίβερι όλο το 24ωρο, ακόμα και για γλυκά!

    ( εμεις ακομα και τσιγαρα και εφημεριδες )

    Γιατί αντιμετωπίζουμε τα ζόρια «χαλλλαρά»!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aviectus στις 09-10-2012 13:53 ]


    mary_omikron
    09.10.2012, 14:31

    {#emotions_dlg.biggrin} Tζωρτζίνο μας ισοπέδωσες εντελώς !!!

    ΥΓ. Μην ξανακούσω οτι έρχεσαι Θεσσαλλλλονίκη θα σε περιμένω με καραμπίνα στα διόδια. Καραούλι κι έξω απ΄του Χατζή, φυλάξου 


    optiras
    10.10.2012, 10:43

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 09-10-2012 στις 01:11 έγραψε...

    δεν θελω να σκεφτομαι οτι καποιος Σαλονικιος μπορει να νοιωθει κομπλεξ απεναντι μου επειδη ειμαι Αθηναιος.

     

    Ο κομπλεξισμός είναι αρκετά διαδεδομένος στην πόλη μου.Δεν χρειάζεται να είσαι αθηναίος για να το καταλάβεις.Και καλλιεργείται.

    Δεν είναι τυχαίος ο χαρακτηρισμός της Θεσσαλονίκης σαν ''συμπρωτεύουσα''.Αν το σκεφθείς είναι γελοίος.Πρωτεύουσα είναι η Αθήνα.Η Θεσσαλονίκη είναι απλά η δεύτερη σε πληθυσμό πόλη της ελλάδας.Το ίδιο ισχύει και για το υπουργείο βορείου ελλάδας!Ας παραλείψουμε τα αθλητικά όπου το φαινόμενο είναι ακόμα πιο έντονο...Κλασσική περίπτωση ακόμα είναι η δεθ και τα ετήσια καραγκιοζλίκια...

    Στο κείμενο που παρέθεσε η συμφορουμίτισα τα περισσότερα είναι κλισέ και αστικοί μύθοι.Παραμύθια και στοιχειώδη πράγματα και επιχειρήματα που δεν στέκουν...

    Δεν χρειάζομαι επιχειρήματα για να πω ότι γουστάρω την πόλη που γεννήθηκα,εννοείται!Εδώ είδα το φως,εδώ είναι φίλοι μου,εδώ είναι το σπίτι μου,εδώ είναι οι γονείς μου!Την αγαπώ,κι ας έχει ελαττώματα.Δεν θα τα κρύψω όμως.Δεν θα ωραιοποιήσω μια τραγική κατάσταση,όπως είναι η τωρινή!

    Για μένα η θεσσαλονίκη είναι η πιο σημαντική πόλη του κόσμου γιατί είναι η δική μου πόλη.Για άλλους είναι άλλες οι πιο σημαντικές πόλεις...Αυτό είναι υποκειμενικό.

    Παράθεση:

    Το μέλος freak έγραψε..

    (η Αθήνα) δεν εχει να ζηλεψει και πολλα. Πιστεψε με. 

    Συμφωνώ.Ούτε στα αρνητικά,ούτε στα θετικά...Όπως έχουν επισημάνει και άλλοι συμφορουμίτες αυτό ισχύει όμως και για άλλες πόλεις

    Παράθεση:

    Το μέλος freak έγραψε...

    Καποιοι ισχυριζονται πως η Αθηνα τα εχει ολα. Μπορει, αλλά αν αυτο συμβαινει, συμβαινει επειδη ειναι οικονομικη και διοικητικη πρωτευουσα. Και ισως και λογω δημογραφικου. Πεντε μυρια ειναι μιση Ελλαδα.

    Υπάρχουν πράγματα που δεν βρίσκεις στην Θεσσαλονίκη.Αυτό όμως αντιμετωπίζεται.Ο κομπλεξισμός δεν προκύπτει από επιχειρήματα ή από δεδομένα.

    Συνήθως οι κομπλεξικοί δεν κάνουν τίποτα για να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που υπάρχουν.Θα έχεις ακούσει το κλασσικό Θεσσαλονικιότικο επιχείρημα πως για ''όλα φταίει η Αθήνα''.Στο επιχείρημα ότι ένα σωρό πολιτικοί είναι από εδώ και κατείχαν και πολύ υψηλές θέσεις(πρωθυπουργού,υπουργών,αρχηγού αντιπολίτευσης κτλ) φυσικά δεν ξέρουν τι να απαντήσουν.

    Σαν θεσσαλονικιός θα πω πως η πόλη μου έχει νοοτροπία περισσότερο επαρχιώτικης πόλης παρά κοσμοπολίτικης μεγαλούπολης.Δεν βλέπω γιατί να το κρύβω ή να αισθάνομαι μειονεκτικά για αυτό.Η πραγματικότητα είναι αυτή!

    Παράθεση:

    Το μέλος freak έγραψε...

    Απο την αλλη ομως, σκεψου πως την Αθηνα ενω την εχω φαει στην μαπα με το κουταλι και την ξερω τοσο καλα...που θα μπορουσα να ειμαι ταξιτζης...ωστοσο...υπαρχουν περιοχες που ακομα δεν γνωριζω.

    Τι σημαινει αυτο? Οτι ειναι αχανης αρα και πιο απροσωπη σε αντιθεση με την Σαλονικα που την εχω περπατησει μπολικες φορες (και δεν εννοω μονο το κεντρο της).

    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η Αθήνα είναι μεγάλη και η θεσσαλονίκη μικρότερη από αυτή.Και η Θεσσαλονίκη είναι πολύ μεγάλη,υπάρχουν μέρη της που δεν τα ξέρω,σημεία της που δεν τα έχω επισκεφθεί.

    Και η Θεσσαλονίκη πάσχει από το σύνδρομο της απρόσωπης πόλης.Δεν υπάρχει η έννοια της γειτονιάς...Οι οικοδομές στο κέντρο αδειάζουν...Από τους παλιούς κατοίκους έμειναν λίγοι...Τους περισσότερους στην γειτονιά δεν τους ξέρεις πια...Έχει χαθεί η ανθρώπινη πλευρά της πόλης...

    Είμαι της άποψης ότι το ανθρώπινο μέγεθος πόλης είναι κοντά στο 25-30000 κάτοικοι. 

    Παράθεση:

    Το μέλος freak έγρψε...

    Μποχα δεν εχει μονο ο Θερμαικος. Εχει και ο Πειραιας. Θα μου πεις ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα λιμανια στον κοσμο και αρα δικαιολογειται να εχει μποχα. Απαντω: ΟΧΙ.

    Και παρολο που εχει πεσει μπολικο "καθαρισμα" και πλεον δεν μυριζει οπως ο Θερμαικος, συνεχιζει να παραμενει βρωμικος.

    Η Θεσσαλονίκη και η Αθήνα (εννοώ το πολεοδομικό συγκρότημα που συμπεριλαμβάνει και τον Πειραιά) έχουν τα (ίδια) κλασσικά προβλήματα ελληνικών μεγαλουπόλεων

    Παράθεση:

    Το μέλος freak έγραψε...

    ...δεν γινεται να μην τονισω πως η Θεσσαλονικη εχει μια δικη της ομορφια. Μια γλυκεια γραφικοτητα. Και μια ιδιαιτερη κουλτουρα φυσικα.

    Δεν θα διαφωνήσω.Αυτό όμως ισχύει και για ένα σωρό άλλα μέρη της ελλάδας!


    freak
    24.03.2016, 09:19


    Hastaroth
    24.03.2016, 12:05

    Επειδή δέν έχει από δαύτο.....

    Να σάς είπω και το άλλο;

    Λοιπόν,πρό αρκετών ετών είχα ανέβει στην Θεσσαλλονίκη καλοκαιριάτικα και ηθέλησα να υπάγω yabanaki (που λέν και οι Ιάπωνες).Ερωτήσας κάποιους συγγενείς μου που διαβιούν εκεί,έμαθα ότι στην Επανωμή υπάρχει μιά ωραία παραλία και απεφάσισα να την επισκεφτώ.Γιά να γίνη αυτό,έπρεπε να πάρω λεωφορείο από το κέντρο τής πόλης (αναμονή περί τα 30 λεπτά),να πάω στον σταθμό τού ΚΤΕλ (διαδρομή περί την 1ώρα εντός οχήματος τίγκα στον κόσμο και στην ιδρωτίλα/ποδαρίλα/μπόχα ),να πάρω άλλο λεωφορείο (αναμονή περίπου 1 δεκάλεπτον,διαδρομή περίπου 1 ώρα,πάλι εντός οχήματος τίγκα στον κόσμο και στην ιδρωτίλα/ποδαρίλα/μπόχα) και να καταλήξω στο λεγόμενον "κτήμα τού Καραγκιόζη"),που ήτο μιά μετρίας ποιότητος παραλία με πολλή άμμο που έμπαινε και μέσα στα παπούτσια μου.Και,βεβαίως,να ξανακάνω την διαδρομή τής επιστροφής (σύνολο διαρκείας περί τίς 2 ώρες και 50 λεπτά),πάλι εντός οχήματος τίγκα στον κόσμο και στην ιδρωτίλα/ποδαρίλα/μπόχα.

    Ενώ εδώ στην Αθήνα,κατερχόμενος με τον ΗΣΑΠ στον Πειραιά (συνολική διάρκεια με αναμονές κλπ γύρω στα 40 λεπτά),ευρίσκομαι φάτσα-κάρτα στο λιμάνι,απ΄όπου μπορώ να φύγω γιά όλα τα νησιά τού Αργοσαρωνικού,με πλοίον ωραιότατον,σε διαδρομή επί καταστρώματος,αναπνέων καθαρόν αέρα.Το έχετε εσείς οι Θεσσαλονικείς αυτό;Μπααααα...

    ΥΓ.Τα καραβάκια γιά την Περαία (δανεικά από εμάς είναι,τής γραμμής Πειραιώς-Σαλαμίνας) απ'όσο ξέρω,δέν λειτουργούσιν πλέον...

    ΥΓ.Και όπως έγραψε πιό πάνω και ο σκάπουλος οπτήρας,γιά τον καθένα μας,η πόλη όπου γεννήθηκε και κατοικεί είναι η ωραιότερη τού κόσμου.Με όλα της τα ελαττώματα κι'όλες τίς χάρες...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 24-03-2016 12:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 24-03-2016 12:11 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 24-03-2016 12:12 ]


    sven
    24.03.2016, 12:47

    Αλβέρτο,

    οι συγγενείς σου θα είχαν, μάλλον, κατά νου την ακτή του Κτήματος Καραγκιόζη της δεκαετίας του 60΄ή του 70΄. Από τότε και μετά, άρχισε η παρακμή και η "λεηλασία" με αποτέλεσμα να είναι πραγματικά Ακτή του "Καραγκιόζη"...

    Η απόσταση Θεσσαλονίκη-Επανομή -ή Επανωμή- δεν είναι μεγαλύτερη των 30 χιλιομέτρων. Το Κτήμα Καραγκιόζη είναι λίγο κοντύτερα, αν πάει κάποιος μέσω Μηχανιώνας και όχι μέσω Επανομής. Τώρα πως γίνεται να σου πήρε τόσες ώρες να πας εκεί είναι...επίτευγμα!!! Και δεν πήγες, ως τουρίστας, με ταξί, αλλά κι ούτε πόντιος είσαι...όπως εγώ...{#emotions_dlg.clap}

    Με αυτοκίνητο, από την Καλαμαριά που μένω, είναι το πολύ 20 λεπτά, ως εκεί.

    Σε 2 ώρες βαρειά-βαρειά, πηγαίνεις με λεωφορείο σε μερικές δεκάδες φανταστικές παραλίες της Χαλικιδικής που όμοιές τους δύσκολα βρίσκεις. Θα πρέπει να ρωτήσεις, όμως, το "σωστό" άτομο...

    Εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια, ακόμα και οι παραλίες της Περαίας, του Μπαχτσέ Τσιφλίκ (Νέοι Επιβάτες) και της Αγίας Τριάδας, που βρίσκονται σε απόσταση 15 περίπου χιλιομέτρων από το κέντρο της πόλης, είναι απείρως καλύτερες αυτής του Κτήματος Καραγκιόζη. Πέραν του ότι στο Κτήμα -κι αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό- δεν υπάρχει κάποιο ταβερνάκι της προκοπής για το απαραίτητο ψαράκι με τσιπουράκι μετά το μπάνιο{#emotions_dlg.thumbup}!!!


    tallos
    24.03.2016, 14:09
    Χαλκιδική,Γλαροκαβος.η Σιθωνια,Τορωνη,Σαρτη,Βουρβουρου,ορμος παναγιας.παραδεισενια μερη.
    Hastaroth
    24.03.2016, 14:55

    Σε ό,τι αφορά τα λεωφορεία,όπως είδες συμπεριέλαβα και τους χρόνους αναμονής.Ο λόγος που έκανα περίπου μιάμιση ώρα γιά να πάω στην Επανωμή οφείλεται πιθανώς και στο ότι ήταν Αύγουστος μήνας και η κίνηση πρός τίς παραλίες ήταν αυξημένη σε σχέση με άλλες εποχές.

    Το ότι δέν υπάρχει ταβερνάκι στο Κτήμα τού Καραγκιόζη,το διαπίστωσα κι'εγώ-και ήταν άλλος ένας λόγος που δέν έκατσα πολύ εκεί,διότι μόλις βγήκα απ'την θάλασσα,άρχισε να με "θερίζη" η πείνα :)

    Επίσης,σε άλλη επίσκεψή μου-πάλι Αύγουστο μήνα-είχα πάει στην Χαλκιδική σε μιά πολύ ωραία παραλία,όπου οι αυτοί συγγενείς μου είχαν (δέν ξέρω άν το έχουν ακόμη) εξοχικό παραθαλάσσιο (εντάξει,κατεβαίνεις μιά κατηφόρα γιά να πάς στην παραλία,αλλά ντάξ,εδώ στην Μύκονο που είχα πάει μιά χρονιά μού διαφημίζανε το ξενοδοχείο ώς "δίπλα στην παραλία" κι'εννοούσαν τα βράχια τού Τούρλου).

    Ωραία όλ'αυτά,δέν λέω,αλλά γιά να πάς εκεί πρέπει να'χης αυτοκίνητο.Γιά κάποιον που δέν έχει,οι προσβάσεις στίς παραλίες τής Θεσσαλονίκης είναι σχετικώς δύσκολες και χρονοβόρες.Επίσης,η Θεσσαλονίκη δέν έχει κοντά της μικρά νησιά όπως έχει η Αθήνα τα νησιά τού Σαρωνικού,όπου μπορείς να κάνης μονοήμερες "αποδράσεις" με πλοίο.Επί δεκαετίες τώρα,τα καλοκαίρια πηγαίνω γιά μπάνιο τίς Κυριακές ή τα Σάββατα στην Αίγινα ή στην Σαλαμίνα-παλιότερα μάλιστα,που "λεφτά υπήρχαν",πήγαινα στην Αίγινα ακόμη και γιά μπύρα-και όχι μόνο το καλοκαίρι.Μπορεί να σού φαίνεται εξωφρενικό,αλλά δέν είναι-ή μάλλον δέν ήταν.Η Αίγινα είναι σχεδόν μιά ώρα και κάτι λεπτά απόσταση απ'τον Πειραιά,η Σαλαμίνα γύρω στα σαράντα λεπτά και ίσως λιγώτερα.

    Γιά να συνοψίσουμε,πάντως,θεωρώ ότι αυτού τού είδους οι συζητήσεις και συγκρίσεις ελάχιστη αντικειμενικότητα έχουν αφού,όπως είπα και πιό πάνω,γιά τον καθένα μας η πόλη όπου γεννήθηκε και κατοικεί,είναι "η καλύτερη" και την "γουστάρει".Διότι ώς γνωστόν,περί ορέξεως ουδείς λόγος....


    freak
    24.03.2016, 19:06

    Ειχα παει κ γω στο ιδιο σημειο για για μπανιο.

    Αυγουστος ηταν και δεν εκανα πανω απο 40 λεπτα. Ισως να΄πεσα και σε καλη μερα.

    Οσον αφορα τις προτιμησεις:

    Πειραια μεγαλωσα και στην συνεχεια ανεβηκα Αθηνα και εμεινα αρκετα χρονια εκει πριν φυγω για Αμερικα.

    Ωστοσο εκανα συχνα ταξιδια στην Σαλονικα και μαλιστα εμενα και για μεγαλο χρονικο διαστημα πανω.

    Το ιδιο συνεχιστηκε και οταν γυρισα Ελλαδα. Νιωθω το ιδιο ανετα και στις δυο πολεις κ ας ειμαι Αθηναιος.