ελληνική μουσική
110 online   ·  205.990 μέλη

Τι κιθάρα να πάρω;

theskiadopoulos
Βασική Νότα
Chat
08.01.2011, 14:52

Γεια σας! Θέλω να πάρω μια κιθάρα και είμαι ανάμεσα σε δυο κιθάρες ! Η μία είναι η

EPIPHONE FUTURA CUSTOM FX ME                                                                                                                                                                                                                και η άλλη είναι η                                                                                                                          BC RICH MOCKINGBIRD ST TR                  

theskiadopoulos
Βασική Νότα
Chat
08.01.2011, 14:53

Ποια από τις δύο να πάρω την epiphone ή την bc rich ;

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
08.01.2011, 15:35

Γιατι κατέληξες ανάμεσα σε αυτές τις δύο κιθάρες...? Ξέρεις γενικότερα απο κιθάρες, έχεις παίξει πότε, ή απλά τις είδες και σου άρεσε το σχήμα τους...? Τι μουσική παίζεις...? Ξέρεις αν αυτές οι κιθάρες ικανοποιούν τις απαιτήσεις σου...? Και κυριώς... Για πόσα λεφτά μιλάμε...?

Πάντως ανάμεσα στις 2 θα πρότεινα την BC Rich...

theskiadopoulos
Βασική Νότα
Chat
08.01.2011, 15:44

Παίζω 5 χρόνια ηλεκτρική κιθάρα! Η BC RICH είναι σε ένα μαγαζί προσφορά από 835 ευρώ σε 489 και η epiphone απο 1117 σε 529 ευρώ. Μου αρέσει να παίζω ροκ , Metal και alternative!

Pentatonikos
Φθασμένος
Chat
08.01.2011, 16:21

Ωραία... Τι κιθάρα/ες έχεις ήδη...? Εννοώ οτι εάν έχεις ήδη μια Heavy Guitar ίσως να σκεφτείς να δείς και κάποια άλλη κιθάρα όπως μια Les Paul ή μια Stratocaster... Ανάμεσα στις 2 επαναλαμβάνω οτι η BC Rich μου φαίνεται πιο ποιοτική απο την Epi... Βέβαια μην αρκείσαι στη γνώμη μου η κιθάρες που μ'αρέσουν και η μουσική που ακούω/παίζω είναι σε τελειώς άλλο άκρο...

Φαντάζομαι εννοείς τον Thomann όταν λες μαγαζί... Δεν είναι σε προσφορά οι κιθάρες... Αυτές είναι οι τιμές του γενικότερα... Ψάξε όλο το Site και θα βρείς πολλά όργανα σε εξαιρετικές τιμές...

Όταν λες alternative τι ακριβώς εννοείς...?

theskiadopoulos
Βασική Νότα
Chat
08.01.2011, 16:33

Αυτό το μαγαζί λέω!το τρέμολο και οι μαγνήτες της ΕPIPHONE όμως κάνουν μαζί 400 ευρώ! Το τρέμολο είναι το   Floyd Rose Tremolo και οι μαγνήτες είναι οι EMG81 & EMG85 active humbucker pickups!    Το τρέμολο της bc είναι το ίδιο μόνο που οι μαγνήτες είναι οι  2x Rockfield Mafia humbucker pick-ups που δεν είναι τόσο καλές και αποδοτικές όσο της Epiphone!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theskiadopoulos στις 08-01-2011 16:34 ]

Αυτά τα διάβασες;