ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.840 μέλη

    Ποια ειναι η γνωμη σας για τα Graffiti;

    ohcaptainmycaptain
    15.01.2011, 18:38

    ε?????


    rockou
    16.01.2011, 03:32

    Τα Graffiti είναι μια ώραια και κάπως πρωτότυπη μορφή τέχνης. Ωστόσο καλό θα ήταν να περιοριζόμασταν όσο αφόρα τα μέρη που γίνονται και να εστιάζαμε την προσοχή μας στα "ωραία". Όχι σε αυτά που γίνονται για να γίνουν. =]


    mary_omikron
    21.01.2011, 21:21

    Ευχάριστο ξάφνιασμα όταν διακοσμούν ένα βρώμικο και άχαρο τοίχο....

    Ενοχλητικά και δαπανηρά(για αποκατάσταση) όταν λερώνουν βαγόνια...βιτρίνες...και τον τοίχο του σπιτιού μας...

    Διττή εντύπωση.... και γνώμη{#emotions_dlg.rolleyes}


    ohcaptainmycaptain
    21.01.2011, 21:41
    Να πω κι εγω την γνωμη μου. Κατ'αρχην το θεμα το ανοιξα καθως μετα απο μια συζητηση για την τεχνικη του γκραφιτι ψαχνωντας ειδα οτι υπαρχουν πολυ περρισσοτερα θαματα για Anti-graffiti παρα graffiti. Εγω παντως πιστευω οτι παλι καλα που υπαρχει και το graffiti για να εχει η καθε κατινα και ο καθε αργοσχολος κατι να ασχοληθει.(φυσικα αυτο δεν το λεω για οσους ειναι αρνητικοι προς το graffiti).
    ixthis
    17.03.2011, 02:03

    Καλλιτέχνες με ολη τη σημασια της λέξης.Υπέροχη τέχνη. Και θα διαφωνήσω με την αγαπημένη μου μαρια .Μακάρι να ήτανε γκραφιτι ολοι οι κρεμ απροσωποι τοιχοι των σπιτων.To κακο ειναι οτι καταστρεφονται και δεν υπαρχει μια προστασια απο το κρατος. Στο γκαζι ας πουμε αυτα τα υπεροχα εργα επρεπε να τα προστατευσουν με ενα πλεξικλας με κατι. Κρίμα τοσος κόπος των παιδιών.

    Δεστε το ειναι εξαιρετικο περνάνε λεωφορεία κόσμος ειναι επι τοπου φτιαγμενο ρεαλ ταιμ που λενε

    >


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 17-03-2011 02:03 ]


    katerina97
    17.03.2011, 13:19
    πολυ ωραια μορφη τεχνης αρκει να γινετε σωστα.Οσο για το που πρεπει να γινονται πιστευω οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν σε ιδιωτικους χωρους οπως σπιτια,αλλα οι δημοσιοι χωροι πιστευω οτι ανηκουν σε ολους και εμεις εχουμε μεγαλυτερο δικαιωμα να τους βαφουμε απο οτι εχουν οι διαφορες εταιριες να βαζουν τις διαφημισεις τους παντου.
    Hastaroth
    17.03.2011, 23:26

    Οι δημόσιοι χώροι ανήκουν σε όλους,αλλά δέν αρέσουν σε όλους τα γκράφιτι.Οπότε το να λέμε ΕΜΕΙΣ αυθαίρετα ότι έχουμε το δικαίωμα να τους βάφουμε,χωρίς να λαμβάνουμε υπ'όψιν μας την πιθανή διαφωνία τών άλλων είναι λάθος.

    Επίσης,προφανώς δέν μάς αρέσει να ταξιδεύουμε με τραίνα και λοιπά οχήματα που έχουν γκράφιτι ακόμα και στά παράθυρα,με αποτέλεσμα να μήν μπορούμε να βλέπουμε έξω και να νιώθουμε σάν να μάς μεταφέρουν σε φορτηγά βαγόνια σάν ζώα.

    Καλό πράγμα η τέχνη,αλλά οι "γκραφιτάδες" πρέπει να σέβωνται και ωρισμένα πράγματα.... 


    ixthis
    18.03.2011, 00:14

    Δε θεώρησα ποτε τόσο πρόβλημα το γκράφιτι .

    Παρ ότι στο μαγαζί που διατηρώ κάνανε γκράφιτι τα παιδιά δύο μέρες αφού το είχα βάψει .

    Χιχιχιχι βρήκανε φρέσκο τελάρο τους καταλαβαίνω.

    ΚΑΙ μάλιστα δε ζωγράφισανε τα ατιμά παρα βάλανε μόνο υπογραφές . Αλλα δε τα κάλυψα γιατι ειναι ομορφότερα έστω και έτσι απο τους τοίχους τους πλακάτα βαμένους.

    Ισως να φταίει οτι είμαστε συνάδελφοι κατα μία έννοια και τους καταλαβαίνω.Smile


    Hastaroth
    19.03.2011, 20:33

    Εγώ όμως φίλτατον ψάρι χρησιμοποιώ καθημερινά τα μέσα μαζικής μεταφοράς και με εκνευρίζει όταν βλέπω graffities που καλύπτουν το παράθυρο και έτσι δέν μπορώ να βλέπω έξω.

    Προφανώς οι "γκραφιτάδες" δέν σκέφτονται παρά μόνο πώς θα εφαρμόσουν την τέχνη τους και τίποτε άλλο.Δέν είναι λιγάακι εγωιστικό αυτό;

    Αν μπή ένας απ'αυτούς σε κάποιο λεωφορείο,τρόλλεϋ ή βαγόνι τού μετρό/προαστιακού/ΟΣΕ κλπ και διαπιστώση ότι κάποιος άλλος,άγνωστός του "γκραφιτάς" έχει βάψει το παράθυρο,οπότε αυτός σ'όλη την διάρκεια τής διαδρομής δέν θα μπορή να βλέπη έξω τίποτε,δέν θα θυμώση;(ειδικά άν πρόκειται να ταξιδέψη αρκετές ώρες στην θέση αυτή).

    Και εν πάσει περιπτώσει,αφού σού αρέσουν τα graffities,γιατί δέν έφτιαξες εσύ ο ίδιος στο μαγαζί σου αλλά το έβαψες απλώς;

     


    ORFEASMIRSINIS
    20.03.2011, 01:53

     Καλύτερα ένας ...  μουντζουρωμένος τοίχος, παρά μια ...  τοιχοποιημένη μουντζούρα!


    ApostolisArmagos
    20.03.2011, 01:59
    όντως συζητηση περι ανεμων...(ωραια ειναι τα γκραφιτι παντως)
    Mad4U
    20.03.2011, 02:44

    Τα graffiti μου αρεσουν λιγο. Ομως αν ισχυε ο αγραφος νομος  respect σε ενα καλο Graffiti δλδ δε γραφεις απο πανω , τοτε θα μου αρεζαν παρα πολυ κι η ζωη μας θα ταν λιγο καλυτερη!!!


    ixthis
    20.03.2011, 21:29

    Kαλέ μου δεν κάνω γκράφιτι είχα ψάξει όμως παιδιά για να μου κανουν καποιες εφαρμογες που ήθελα.