ελληνική μουσική
352 online   ·  204.269 μέλη

Ερώτηση για Sibelius 6.0

dimitrtis
Περαστική Νότα
Chat
24.01.2011, 21:01

Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση... Επιλέγοντας ένα όργανο  π.χ την κιθάρα και γράφοντας με δύο φωνές... Πως μπορώ την πρώτη νότα που έχω επιλέξει να έιναι η δεύτερη φωνή και σε όγδοα να είναι κοινή νότα με την πρώτη φωνή,  ώστε  στην πρώτη φωνή να μην μου βγάζει παύση...; Έχω βρει σχεδόν όλες τις βασικές λειτουργίες ψαχτατά και αυτή τη λειτουργία δεν μπορώ να την βρω... 

Δοκίμασα και το Finale αλλά τα βρήκα πολύ δύσκολα τα πράγματα εκεί...

Ευχαριστώ...

dimitrtis
Περαστική Νότα
Chat
24.01.2011, 21:09

Παράθεση:

Το μέλος dimitrtis στις 24-01-2011 στις 21:01 έγραψε...

Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση... Επιλέγοντας ένα όργανο  π.χ την κιθάρα και γράφοντας με δύο φωνές... Πως μπορώ την πρώτη νότα που έχω επιλέξει να έιναι η δεύτερη φωνή και σε όγδοα να είναι κοινή νότα με την πρώτη φωνή,  ώστε  στην πρώτη φωνή να μην μου βγάζει παύση...; Έχω βρει σχεδόν όλες τις βασικές λειτουργίες ψαχτατά και αυτή τη λειτουργία δεν μπορώ να την βρω... 

Δοκίμασα και το Finale αλλά τα βρήκα πολύ δύσκολα τα πράγματα εκεί...

Ευχαριστώ...

AIDONOGLOUNEKTARIA
MusicHeaven Guru
Chat
25.01.2011, 22:39

Καλησπέρα,

Χρησιμοποιώ Finalle & θα σου πω το εξής: Όταν ανοίγεις ένα αρχείο στην διαδικασία γραφής κάτω αριστερά έχει 4 αριθμούς μέσα σε κουτάκια. Πατώντας κάθε κουτάκι μεταφερέσαι στην επόμενη φωνή. Αν κατάλαβα καλά.
Γράφω πάρα πολλές παρτιτούρες για κιθάρα στο πρόγραμμα, & σπάνια χρειάζεται να χρησιμοποιήσω 2 φωνές, ως επί το πλείστον στο πιάνο χρειάζεσαι περισσότερες φωνές.

SakisKouroupos
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
31.01.2011, 00:08
Στο sibelius πηγαίνεις στο keypad και βάζεις στο δεύτερο κουτάκι που είναι πράσινη η νότα , αν έχεις 3 στο τρίτο και αν έχεις 4 στο τέταρτο με διαφορετικά χρώματα έτσι ακούγονται καθε μία ξεχωριστά...