ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Ο Κυνόδοντας στα Όσκαρ...

    mary_omikron
    25.01.2011, 16:40

     

    Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες - Ο Κυνόδοντας στα Όσκαρ!

    Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα φετινά Όσκαρ, που θα απονεμηθούν στις 27 Φεβρουαρίου στο Kodak Theatre του Λος Άντζελες. Μεγάλη επιτυχία η συμμετοχή του "δικού μας"  Κυνόδοντα του Γιώργου Λάνθιμου στη χρυσή πεντάδα των ταινιών που διεκδικούν το Όσκαρ ξενόγλωσσου φιλμ!

    Ο Λόγος του Βασιλιά καθοδηγεί την κούρσα των Όσκαρ, ενώ ακολουθεί το Αληθινό Θράσος των αδελφών Κοέν με δέκα υποψηφιότητες και τα Inception και Social Network με οκτώ.


    Οι υποψήφιοι στις βασικές κατηγορίες


    Όσκαρ καλύτερης ταινίας:

    127 Ώρες

    Μαύρος Κύκνος

    TheFighter

    Inception

    Τα Παιδιά Είναι Εντάξει

    Ο Λόγος Του Βασιλιά

    TheSocialNetwork

    Toy Story 3

    True Grit

    Winter’s Bone

     

    Όσκαρ καλύτερης Ταινίας Αnimation:

    Πώς να Εκπαιδεύσετε το Δράκο σας

    Ο Θαυματοποιός

    Toy Story 3

     

    ΌσκαρΠρωτότυπουΣεναρίου:

    Mάικ Λι (Μια Χρονιά Ακόμα)

    Σκοτ Σίλβερ, Πολ Τάμασι, Έρικ Τζόνσον (The Fighter)

    Κρίστοφερ Νόλαν (Inception)

    ΛίζαΤσολοντένκο, Στιούαρτ Μπλούμπεργκ (Τα Παιδιά Είναι Εντάξει)

    Ντέιβιντ Σίντλερ(Ο Λόγος του Βασιλιά)

     

    Όσκαρ Διασκευασμένου Σεναρίου:

    Ντάνι Μπόιλ, Σάιμον Μπουφόι (127 Ώρες)

    Μάικλ Αρντ, Τζον Λάσετερ, Άντριου Στάντον, Λι Ούνκριχ (ToyStory3)

    Ίθαν και Τζόελ Κοέν (TrueGrit)

    Ντέμπρα Γκράνικ, Αν Ροσελίνι (Winter’s Bone)

     

    Όσκαρ ΞενόγλωσσηςΤαινίας:

    Biutiful (Αλεχάντρο Γκονζάλεθ Ινιάριτου– Μεξικό

    Κυνόδοντας(Γιώργος Λάνθιμος- Ελλάδα)

    In a Better World (Σουσάνε Μπίερ– Δανία)

    Incendies (Ντενί Βιλνέβ– Καναδάς)

    Εκτός Νόμου(Ρασίντ Μουσαρέμπ– Αλγερία)

     

    Πηγή:e-ego.gr

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 25-01-2011 16:44 ]


    jj7
    25.01.2011, 20:37
    THN EXEIS DEI THN TAINIA MAIROULA? AXIZEI? EINAI YPERVOLIKA KATATHLIPTIKI?
    mary_omikron
    25.01.2011, 21:16

    Παράθεση:

    Το μέλος jj7 στις 25-01-2011 στις 20:37 έγραψε...

    THN EXEIS DEI THN TAINIA MAIROULA? AXIZEI? EINAI YPERVOLIKA KATATHLIPTIKI?

    Μου την πρότεινε ένα απόγευμα πριν τις γιορτές ένας φίλος από εδώ από το ΜΗ χωρίς κανένα σχόλιο και δεν είχα ακούσει και τίποτα σχετικά... Ξεκίνησα να την βλέπω αδιάφορα και έπαθα πλάκα... Είναι (γνώμη μου) απίστευτα σκληρή ταινία, έξω από αναμενόμενα, οι ήρωες έχουν μια αφοπλιστική αθωότητα που σοκάρει και γενικά το θέμα της είναι απρόβλεπτο, σκληρό και σοκαριστικό.... Πολύ προχώ ταινία κατά την άποψή μου, και νομίζω δίκαια μπήκε στην πεντάδα των Οσκαρ για ξενόγλωσση ταινία... Επεδίωξε να την δείς, αξίζει τον κόπο...


    jj7
    25.01.2011, 21:24
    θα επιδειώξω αλλα αν ειναι να παθω καταθληψη για καμια εβδομαδα οπως ειπε ο πεντατονικος αστο καλυτερα..δεν ειμαι για τετοια τωρα!! αν ειναι υπερβολικη μαυριλα θα την αποφυγω (πχ σαν το Νησι στο μεγκα.) !!
    mary_omikron
    25.01.2011, 21:36

    Παράθεση:

    Το μέλος jj7 στις 25-01-2011 στις 21:24 έγραψε...

    θα επιδειώξω αλλα αν ειναι να παθω καταθληψη για καμια εβδομαδα οπως ειπε ο πεντατονικος αστο καλυτερα..δεν ειμαι για τετοια τωρα!! αν ειναι υπερβολικη μαυριλα θα την αποφυγω (πχ σαν το Νησι στο μεγκα.) !!

    Ο Πεντατονικός δεν είπε οτι είναι καταθλιπτική... έκανε μιά βδομάδα είπε να συνέλθει, αλλά όχι από κατάθλιψη...

    Μπορείς να δώσεις πολλούς χαρακτηρισμούς, αλλά σίγουρα όχι κατάθλιψη...

    Τέλος πάντων... εσύ αποφασίζεις Smile


    KIT_KAT
    25.01.2011, 23:42

    Είναι απίστευτα συγκλονιστική... αυτό.

    Και φυσικά δικαίως υποψήφια.


    jj7
    26.01.2011, 00:43
    ωραια θα την δω και ελπιζω να μην με επηρεασει αρνητικα !! και να δωσω μονο αισιοδοξη σημασια σε αυτα που θα δω..
    Spirous
    26.01.2011, 18:26

    Σίγουρα δεν είναι μια ταινία για το μέσο Έλληνα πόσο μάλλον για συντηρητικά μυαλά.  Και αυτό γιατί τα χώνει άγρια στο καθιερωμένο μοντέλο οικογένειας του οποίου πολλές πτυχές ταυτίζονται με τις παθολογικές εκδοχές της ταινίας. Γενικά είναι μια ταινία με πολλούς συμβολισμούς και καυστικά μηνύματα. Αμφιβάλλω αν οι περισσότεροι την καταλάβουν και φυσικά αν θα την αντέξουν.

    Εύγε Λάνθιμε.


    inkve
    27.01.2011, 16:42

    ναι ειναι δυνατη ταινια....

    ομως θυσιαζει πολλα στον βωμο της ωμοτητας και κατανταει βαρετη...το ακινητο πλανο στα πρωτα 15-20 λεπτα το μονο που καταφερνει ειναι οτι οταν τελικα ξεκολησει να σου δωσει την εντυπωση οτι απλα κατι διορθωθηκε που μεχρι εκεινη την στιγμη ηταν λαθος....δεν εχω κατι με την συγκεκριμενη αποψη...αλλα οκ...το να κοβονται τα κεφαλια στο πλανο δεν το θεωρω γοητευτικο

    οντως παιρνεις μηνυμα(κοινωνικο-οικογενειακο) ομως εν τελη ξεχνας οτι ειδες μια ταινια που την ευχαριστηθηκες....και εγω την συζητουσα-ξεπερνουσα για μερες απο το βραδυ που την ειδα....ομως και ενα ασχημο ονειρο το συζητας για ημερες...

    για ποιο λογο τελικα θα μας μεινει αυτη η ταινια??

    για την ωμοτητα και την σκληροτητα της??

    η για το μηνυμα που θα μπορουσε ετσι και αλλιως να το περασει με πολυ πιο εξυπνο τροπο?

    μηπως τελικα φτασαμε σε σημειο να γινουμε οτι κατηγορουμε??τοσο αναισθητοι που τελικα μονο οτι μας σοκαρει το θεωρουμε ομορφο επειδη ακριβως μας ξεκουνησε απο την θεση μας?


    BAGRATION
    28.01.2011, 16:00

    Συμφωνώ με Spirous. Τωρα που δόξαστηκε η ταινία στις Αμερικές και στα εξωτερικά, ο μέσος Έλληνας ανακαλύπτει και καλά, το ποσο μεγάλη, συγκλονιστική και βαθειά είναι η ταινία. Μια ταινία που μάλλον στρεφεται εναντίον του.

    Εγώ βεβαια σαν ενας κλασσικός Ελληναρας-προφήτης, την είχα δει την ταινία πολύ πριν προταθεί για Όσκαρ και είχα πεί τοτε από μέσα μου: Αυτή η ταινία θα πάει πολύ μποροστά!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 28-01-2011 16:00 ]


    PsycheLovesDragonflies
    02.03.2011, 00:34

    Η τελετή των Όσκαρ έλαβε χώρα, το βραβείο για την καλύτερη ξενόγλωσση ταινία απονέμη στο In a Better World της Δανής σκηνοθέτιδας Susanne Bier, αλλά η εξής δημοσίευση εντοπίστηκε στα άδυτα του διαδικτύου.

    http://news.yahoo.com/s/nm/20110228/en_nm/us_oscars_foreign_1 />


    Mad4U
    02.03.2011, 18:15

    Εγω την ειδα προχθες την ταινια.. Ολοι μιλατε για μηνυμα αλλα κανεις δεν γραφει τι μηνυμα πηρε! Κατι μου λεει οτι μοιαζει με το "μυνημα" των εκλογων δηλαδη για ολους διαφορετικο! Για μενα ηταν πολλα τα μηνυματα κι οχι 1 αλλα οπως και να το κανουμε θελει να σαι μπροστα για να τα καταλαβεις αλλα και για να σεβαστεις την γνωμη μου!

    Ας γραψω μερικα μηνυματα:

    1 Ποσο ευπλαστος ειναι ο ανθρωπινος εγκεφαλος -ποσες δυνατοτητες εχει να εξελειχθει.

    2 Η Ηθικη ειναι εικονικοι κανονες που φτιαχνουν οι ανθρωποι ενω στην πραγματικοτητα τιποτα δεν ειναι ανηθικο.

    3 Η περιεργια και η θεληση για ελευθερια ειναι εμφυτα στον ανθρωπο!!!

    ΥΣ Η ταινια εχει και κωμμικα στοιχεια δεν τον λες black humor ομως!


    ApostolisArmagos
    03.03.2011, 22:37
    Η γνώμη μου είναι πως η ταινία είναι ενδιαφέρουσα αλλά είναι κακή και επικίνδυνη(όμως η γνώμη μου δεν αφορά κανέναν μάλλον)
    jj7
    04.03.2011, 22:54
    τι είδα και εγω, τι να πω η ταινια κινειται μεταξυ της παρανοιας και της γελοιοτητας με πολυ λεπτες ισορροπιες και ενα τελος εξισου τρελο. Για μενα η ποιο καλτ ελληνικη ταινια ολων των εποχων και για αυτό ισως να βραβευοταν σε κανενα ελληνικο φεστιβαλ, οχι και στα οσκαρ..μη τρελαθουμε..
    Mad4U
    06.03.2011, 03:07

    Παράθεση:

    Το μέλος jj7 στις 04-03-2011 στις 22:54 έγραψε...

    τι είδα και εγω, τι να πω η ταινια κινειται μεταξυ της παρανοιας και της γελοιοτητας με πολυ λεπτες ισορροπιες και ενα τελος εξισου τρελο. Για μενα η ποιο καλτ ελληνικη ταινια ολων των εποχων και για αυτό ισως να βραβευοταν σε κανενα ελληνικο φεστιβαλ, οχι και στα οσκαρ..μη τρελαθουμε..

    Βασικα δεν ξερω αν βραβευτικε σε ελληνικο φεστιβαλ αλλα βραβευτικε στο Cannes film festival.


    Spirous
    07.03.2011, 00:22

    Εντάξει η ταινία δεν είναι political correct, μην περιμένετε να δείτε κάτι τέτοιο. Το αντίθετο. Η φάση θα είναι να κάτσει κανά όσκαρ. Εκεί είναι που θα πέσει γέλιο, πολύ γέλιο. Διότι η αρχουσα τάξη και η συντηρητική κοινωνία μας δεν θα έχει από που να την πιάσει για να ξεκινήσει τους παιάνες. Η ταινία τα χώνει από παντού, από σενάριο, απο σκηνοθεσία, από ηθοποιία, τα πάντα. Έτσι το πιο πιθανό είναι οι showbiz κριτικοί μας να την ξεφτυλίσουν με τις ανόητες κριτικές και αναλύσεις τους. Είπαμε, δεν είναι για όλους. Όσο δεν σηκώνει η ελληνική κοινωνία το "100 ημέρες στα Σόδομα" αλλό τόσο δεν σηκώνει τον Κυνόδοντα, τη Στρέλλα και το Attenberg.