ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Ηχομόνωση σε δωμάτιο για ντράμς

    NOFX
    25.01.2011, 22:56

    Θα πάρω σε μία εβδομάδα ντράμς. Δυστυχώς, όμως, μένω στον πέμπτο οροφο μιας πολυκατοικίας, οπότε δεν μπορώ να παίζω ελέυθερα, επειδή ακούγονται. Τί μπορώ να κάνω για ηχομόνωση;
    Δεν θέλω να δώσω πάνω από 200 ευρώ (15 τετραγωνικά ειναι το πάτωμα του δωματίου). Επίσης,
    θέλω να μπορώ να πάρω μαζί μου το ηχομωνοτικό, εάν μετακομίσω, χωρίς να αφήσει σημάδια στους
    τοίχους... Έχει κανείς καμία πρόταση;


    djmetronomos
    26.01.2011, 00:59

    Χμμμ... τι σύμπτωση. Μένω κι εγώ στον 5ο όροφο. Και όχι μόνο παίζω ντραμς, αλλά παίζουν και οι μαθητές μου τις Κυριακές... Κανείς δεν μπορεί να σου το απαγορεύσει, αν δεν παίζεις σε ώρες κοινής ησυχίας. Δυστυχώς σ'αυτή τη χώρα, θέλουμε να βγαίνουμε στους δρόμους και να φωνάζουμε όσο πιο δυνατά γίνεται - είτε στο κινητό, είτε στις διαδηλώσεις - και μετά να κλεινόμαστε σπίτι μας, να κατεβάζουμε τα παντζούρια και "σσσσ, μη μας ακούσει ο γείτονας"... Τι να πω...

    Πάντως, για να διευκολύνω τη ζωή των γειτόνων, έχω μπουκώσει τα ντραμς. Στο σπίτι δεν χρειάζομαι και τον σούπερ-ήχο, οπότε έβγαλα τα κάτω δέρματα, έβαλα εφημερίδες τσαλακωμένες μέσα και μετά ξανάβαλα τα δέρματα. Στο πιατίνι έχω βάλει ένα μικρό πανάκι κοντά στην τρύπα του, δεν αφήνει τον ήχο να απλώνεται. Το πιάνεις από την πεταλούδα που βιδώνεις το πιατίνι, αλλά να μην κρέμεται μέχρι κάτω, να εμποδίζει το παίξιμο. Υπάρχει και η λύση της ταινίας, αλλά δεν μου αρέσει γιατί αφήνει κόλλα μετά στο πιατίνι. Δοκίμασε με ένα μικρό ξεσκονόπανο της μαμάς. Είναι πολύ απορροφητικό - στον ήχο εννοώ!

    Το μεγάλο θέμα είναι η κάσα. Διότι είναι στο πάτωμα, το δικό μου είναι και ξύλινο, και κάθε κοπάνημα είναι σφυριά στο κεφάλι του από-κάτω. Λοιπόν, κατ'αρχάς, έχω μια κάσα 22" για τα κλαμπ και μια κάσα 18" για τα μικρά κλαμπ. Αυτήν χρησιμοποιώ στο σπίτι, της έχω βάλει μαξιλάρια και μια κουβέρτα, έχω 2 παχιά χαλιά από κάτω και αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρος, βρες ένα κόντρα-πλακέ που να χωράει όλη την ντραμς, βάλε και σκληρό αφρολέξ από κάτω, να υπερυψωθεί όλη η ντραμς. Οι βάσεις των πιατινιών μπορούν να είναι στο πάτωμα, δεν χρειάζεται να χωρέσουν κι αυτές... Ρώτα σε μαγαζιά ηλεκτρικών ειδών, ή πέρασε απ' έξω όταν κλείσουν. Έτσι τα βρήκε ένας φίλος, κάτι κόντρα-πλακέ και μακριές λωρίδες από αφρολέξ, που συγκρατούσαν κάτι ψυγεία και πλυντήρια μέσα στις κούτες τους. Θα τσακωθείς λίγο με τους γύφτους, που τα θέλουν κι αυτοί, καλύτερα να πας με παρέα!

    Στους τοίχους δεν έχω βάλει τίποτα. Όχι, θα χαλάσω το σαλόνι μου για τον γείτονα. Υπάρχουν όμως υλικά, μαύρα αφρολέξ με μικρές πυραμίδες που εξέχουν, πωλούνται με το τετραγωνικό μέτρο. Όσο πιο καλό το υλικό, τόσο πιο ακριβό. Έχω ακούσει για τιμές (ανά m2) από 15 ευρώ μέχρι 150 ευρώ... Ρώτα στα προβάδικα, αυτοί ξέρουν που να τα βρεις...

    Καλή τύχη!

    Υ.Γ. Μη βάλεις τίποτα μέσα στο ταμπούρο. Εκεί χρειάζεσαι τον αέρα να πηγαινοέρχεται ελεύθερα και θα ακούγεται και πολύ μούφα. Μπορείς να βάλεις μια πετσέτα από πάνω, δεν θα έχει την ίδια επαναφορά η μπαγκέτα, θα δυναμώσουν οι καρποί όμως πιο πολύ έτσι! Κι αν το θέλεις πιο ήσυχο, κάθε φορά που παίζεις, να λύνεις τις χορδές του.

     

     


    klefths
    26.01.2011, 03:00

    Τα ντραμσς ανηκουν αποκλειστικα στα στουντιο και στα live. Οσο και να τα ηχομονωσης δεν θα παψουν να ειναι δυνατα, ενω οι κραδασμοι που μεταδιδουν στις στερεες επιφανειες που ακουμπουν θα προκαλουν και αυτοι μεγαλη ενοχληση.

    Αν προσπαθεις να παιζεις απαλα, χτυπωντας τα με λιγοτερη δυναμη, σε αλλα σημεια και με αλλο τροπο απο οτι κανονικα χρειαζεται, τοτε το παιξιμο σου θα ειναι λαθος, θα υστερει στην πραγματικοτητα, μιας και δεν θα μπορεις να εισαι εξασκημενος σωστα για καποια δουλεια στουντιου η live. Ενα αλλο προβλημα ειναι και η επαναφορα της μπακετας, αν εχουμε προσθεσει δηλαδη καποιο υλικο, ο τροπος επαναφορας θα ειναι εντελως διαφορετικος απο οτι εαν τα χτυπαμε φυσικα, οποτε σε περιπτωση που χρειαστει να παιξεις live με κανονικα τυμπανα θα εχεις μεγαλο προβλημα στο παιξιμο σου.

    Λυσεις υπαρχουν αλλα ειναι ακριβες, ειδικα αν παιζεις σε ξυλινο πατωμα. Αν δεις οτι παρολες τις προσπαθειες σου και τις συμβουλες του φιλου djmetronomos οι γειτονες σου ενοχλουνται ακομα, παρολο που τα χτυπας με δυναμη ασθενικου μυρμηγκιου, μπορεις να περασεις σε drum pads για εξασκηση.

    Ο ηχος του pad ειναι μηδαμηνος, αλλα εχει την αισθηση του πραγματικου τυμπανου οταν το χτυπας. Το προτερημα ειναι οτι θα μπορεις να παιζεις και να εζασκησαι χωρις να χρειαζεται να κανεις υποχωρησεις στον τροπο που παιζεις. Υπαρχουν πολλων ειδων και εινα αρκετα φτηνα, απο pads που κουρντιζονται μεχρι και ιδιοκατασκευες.

    Αν πιανει το χερι σου μπορεις ευκολα να τα κατασκευασεις, υπαρχουν πολλα sites στο διαδυκτυο με οδηγιες οπως το http://www.pearldrummersforum.com/showthread.php?227341-Bass-drum-practice-pad-DIY, η ψαξε για "diy drum practice pad". Θα πρεπει μονο να εχεις τα καταλληλα υλικα οπως λεει και ο djmetronomos, ωστε να τα απομονωσεις απο το πατωμα.

    Δες αν θελεις και τα παρακατω links απο εταιριες που τα πουλανε ετοιμα, μπορει να βρεις κατι το ενδιαφερον.

    http://www.activemusician.com/Drum-Practice-Pads--c1289

    http://www.drumwright.co.uk/practice_silencing_pads/

    http://store.drumbum.com/all-drum-learning-drums.htm

    http://www.drumpracticepads.net/


    NOFX
    27.01.2011, 23:30
    thnx
    Hastaroth
    28.01.2011, 09:52

    Εγώ πάντως,την περίοδο που είχα τα τύμπανα στο σπίτι (στον 3ο όροφο) και έπαιζα,μόνο ένα χαλί είχα από κάτω,που "κάλυπτε" όλο το σέτ μαζί με το κάθισμά μου (γιά την ακρίβεια,κάλυπτε όλο το πάτωμα τού σαλονιού).Ουδέποτε μού παραπονέθηκε γείτονας (και δέν είχαμε ποτέ κουφούς στην πολυκατοικία).

    Κατά καιρούς χρησιμοποιούσα επίσης και τα διάφορα mufflers που έβρισκα στα μαγαζιά.Είτε εξωτερικά (αυτά που πιάνουν με κλιπάκι στα στεφάνια),είτε εσωτερικά ("στεφάνια" από πλαστικό που ακουμπούν στο χείλος τού τυμπάνου και μέσα σε αναδίπλωση περιέχουν ένα στεφάνι από αφρολέξ ή σφουγγάρι).Στο bass drum έβαζα ένα μαξιλάρι ή κουβέρτα).

    Γιά τά πιατίνια υπάρχουν επίσης ειδικά mufflers λαστιχένια,αλλά και η πετσέτα δέν είναι άσχημη λύση.Το μόνο πρόβλημα με τίς πετσέτες είναι ότι άμα τίς τρυπήσης (γιά να τίς περάσης στον "άξονα" τής βάσης τού πιατινιού),μετά δέν μπορείς πλέον να τίς χρησιμοποιήσης ώς πετσέτες-και επιπλέον,άν μένης με τους γονείς σου,μετά θα σε κυνηγάνε που χάλασες την οικοσκευή....

     

     


    NOFX
    29.01.2011, 16:29
    ok
    NOFX
    31.01.2011, 23:32
    allos?
    ORFEASMIRSINIS
    01.02.2011, 21:19

     Άκου φίλε μου.Εσύ θέλεις να παίξεις ντράμς.Ακουστικά Ντράμς και πολυκατοικία,δεν γίνεται.Ούτε είναι λύση το στούπωμα με μαξιλάρια,κουβέρτες,πανωσέντονα,κατωσέντονα,πετσέτες θαλάσσης,προσώπου,ποδιών,σερβιέτες,πάμπερς,μπειμπιλίνο.Δεν θα αγαπήσεις ποτέ το όργανο και αφού τα παρατήσεις θα κλαίς τα λεφτά που έδωσες για να την αγοράσεις.

       Γι αυτό λοιπόν,ηλεκτρονικά ντράμς και όταν δημιουργήσεις συνθήκες στούντιο θα πάρεις και τα φυσικά,τα οποία βέβαια κρύβουν και όλη τη μαγεία του οργάνου


    cobal
    02.02.2011, 00:36
    Αυτο που σου λεει ο μπαρμπα Hastaroth ειναι μια καλη λυση. Εγς οταν εμενα σε πολυτκατοικια χρησιμοποιουσα πανια με λαστιχο γυρω απο το τυμπανο.... Χωρις να το παιζω εξυπνος προτεινω ακουστικα τυμπανα με χιλια.......
    NOFX
    02.02.2011, 10:42
    i agree λατρευω τα ακουστικα δεν 8α μπορουσα ποτε να παιξω με ηλεκτρονικα μου τη σπανε. ουτε θελω να βαλω τιποτα πανς τους οπωσ πετσετεσ...
    drumaddict
    11.02.2011, 00:22

    NOFX,οι πετσέτες και τα μπουκώματα δεν είναι λύση.Τάπερ θα παίζεις, όχι drums.Θα ξενερώσεις.Θα σου πρότεινα να πάρεις ενα σετ practice pad για το σπίτι για μελέτη και να κλείνεις μερικές ώρες τη βδομάδα στο στούντιο της γειτονιάς σου για το “real thing”.Για practice τα στούντιο χρεώνουν λιγότερο (έως και 5 ευρώ μπορείς να βρείς).Πολλά εξαρτώνται και από τους γείτονες.Παλιά είχα τα τύμπανα σε γκαρσονιέρα μονωμένη με υαλοβάμβακα (-μη γελιέσαι, η αυτοσχέδια μόνωση έχει σχεδόν μηδαμινό αποτέλεσμα,μιλάω εκ πείρας) και έπαιζα κάθε μέρα.Με διπλωματία και ευγένεια κέρδισα την ανοχή των γειτόνων,αλλά η περίπτωσή μου είναι μάλλον σπάνια.Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι απορώ πως με ανέχονταν.Καλή τύχη!




    cobal
    11.02.2011, 01:09

    Παράθεση:

    Το μέλος drumaddict στις 11-02-2011 στις 00:22 έγραψε...

     

     

    NOFX,οι πετσέτες και τα μπουκώματα δεν είναι λύση.Τάπερ θα παίζεις, όχι drums.Θα ξενερώσεις.Θα σου πρότεινα να πάρεις ενα σετ practice pad για το σπίτι για μελέτη και να κλείνεις μερικές ώρες τη βδομάδα στο στούντιο της γειτονιάς σου για το “real thing”.Για practice τα στούντιο χρεώνουν λιγότερο (έως και 5 ευρώ μπορείς να βρείς).Πολλά εξαρτώνται και από τους γείτονες.Παλιά είχα τα τύμπανα σε γκαρσονιέρα μονωμένη με υαλοβάμβακα (-μη γελιέσαι, η αυτοσχέδια μόνωση έχει σχεδόν μηδαμινό αποτέλεσμα,μιλάω εκ πείρας) και έπαιζα κάθε μέρα.Με διπλωματία και ευγένεια κέρδισα την ανοχή των γειτόνων,αλλά η περίπτωσή μου είναι μάλλον σπάνια.Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι απορώ πως με ανέχονταν.Καλή τύχη!



     

     



    Φιλε δεν συμφωνω μαζι σου αλλα ο καθενας εχει την αποψη του και καλα κανει....

    Δεν εχεις καθολου δικιο για την αυτοσχεδια μονωση... αν ξερεις τι υλικα χρειαζεσαι και πιανουν λιγο τα χερια σου (και εχεις και το χρημα) δεν ειναι τιποτα.......


    djmetronomos
    11.02.2011, 12:17

    btw...

    κάποια από τα πιο γνωστά τραγούδια των Beatles ηχογραφήθηκαν με πετσέτες κουζίνας απλωμένες πάνω στα τομ και το ταμπούρο... είναι αυτός ο χαρακτηριστικός "στεγνός" ήχος του Ringo Starr σε δίσκους όπως το "Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band"...


    ORFEASMIRSINIS
    11.02.2011, 15:21

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 11-02-2011 στις 12:17 έγραψε...

    btw...

    κάποια από τα πιο γνωστά τραγούδια των Beatles ηχογραφήθηκαν με πετσέτες κουζίνας απλωμένες πάνω στα τομ και το ταμπούρο... είναι αυτός ο χαρακτηριστικός "στεγνός" ήχος του Ringo Starr σε δίσκους όπως το "Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band"...



      Άντε ... να βάλουμε  και κανα τσιπουράκι και λίγη ντοματούλα,ελίτσες,τυράκι και αν το βαθύ είναι 18άρι παίρνει και κανα ψαράκι,έτσι,για να στανιάρει η μπάντα μετά την πρόβα!

      Και όλα αυτά επειδή ο κουλός,άπλωνε πετσέτες στα τύμπανα .... Βρε δεν πάμε καλά! ...
    djmetronomos
    11.02.2011, 19:04

    χα, χα, τι αστείο! ο κουλός παραγωγός George Martin αναλαμβάνει τον ήχο του κουλού ντράμερ Ringo Starr (με το όνομά του ν'αποτελεί σημείο αναφοράς σε όλα τα recording studios της Αμερικής) στο κουλό συγκρότημα που το έλεγαν Beatles... χα χα, μα πώς γέλασα...


    cobal
    11.02.2011, 20:07
    Και τι να μας πει ο κουλος ο Ringo που επαιζε ρυθμικα τυμπανα.....Ηταν κουλος και γι' αυτο εβαζε πετσετες για να κρυψει τα κουλα του...... αλλα ο Ορφεας!!!!!! Ο Ορφεας παιζει μελωδικα τυμπανα και τον συνοδευει η περιφημη μπαντα απο την Ανω Μαγουλα γνωστη παγκοσμιως..... Ναιιιιιι κατσε καλα. Τι να του πει και ο Ringo star απο καποιους Beatles????? ( Θεε μου συγχωρα με)
    djmetronomos
    12.02.2011, 00:09

    Σωστά... Αντί να πάνε για ψάρεμα, κάθονταν κι έχαναν τον χρόνο τους φτιάχνοντας βλακείες όπως το "White Album"...
    Ήταν άτυχοι, βλέπεις. Διότι εαν είχαν γνωριμίες με Έλληνες, που ως γνωστόν έχουν αλλάξει τον χάρτη της μουσικής παραγωγής παγκοσμίως, θα είχαν πάρει 1) καλύτερο ντράμερ, 2) καλύτερο παραγωγό και 3) το κυριότερο... θα είχαν κάνει οικονομία σε πετσέτες κουζίνας, τις οποίες ο Έλληνας χρησιμοποιεί αποκλειστικά για να τυλίγει τον άρτον τον επιούσιον... Καλά, αυτός ο Ringo, δεν είχε μαμά να τον μαλλώσει..?


    ORFEASMIRSINIS
    12.02.2011, 00:56

     ... αυτό το όργανο,φίλοι μου του MH ονομάζεται ... drums.

        Συνοδεύεται απο διάφορα πετσετάκια κουζίνας και εαν δώσετε κάτι παραπάνω παίρνετε και τη νέα collection ( συν + λέγω --->συνλέγω----->το συν γίνεται ο σύνδεσμος con--->>conlego-->collego-->συλλέγω--->collection) πετσετοειδών του Tommy Hilfiger,Ringos drum covers collection.

      Τώρα ... εαν ο πιτσιρικάς είναι ο ... Ringo ... δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά!

       

     


    djmetronomos
    12.02.2011, 02:08

    ... αυτό το γκρουπ, φίλοι μου του MH... ονομάζεται The Beatles

       Συνοδεύεται από διάφορα δισκάκια και εαν δώσετε κάτι παραπάνω, παίρνετε και τη νέα collection που ονομάζεται CD Box και περιέχει όλους τους δίσκους τους, τους οποίους για κάποιο ανεξήγητο λόγο, οι νέοι κάθε γενιάς και φυλετικής απόχρωσης εξακολουθούν να αγοράζουν...

    http://en.wikipedia.org/wiki/The_beatles΄

    Έβαζαν πετσέτες στα ντραμς, ηχογραφούσαν ανάποδα φωνητικά και έκαναν ταξίδια στην Ινδία.
    Χρόνια αργότερα, κάποιοι Έλληνες εξακολουθούν να έχουν την εμμονή ότι οι ίδιοι θα μπορούσαν να κάνουν πολύ καλύτερα αυτό που έκαναν οι Beatles...

    Αυτούς θα τους βρείτε εδώ...

    http://www.thefreedictionary.com/cretin

    Αυτοί οι Έλληνες συνήθως εργάζονται σε μικρούς, κλειστοφοβικούς χώρους και η καθημερινή τους φαντασίωση είναι πώς θα αποδείξουν στον υπόλοιπο πλανήτη ότι ό,τι έκαναν οι Beatles ήταν λάθος...
    Τα βράδια, θα τους βρείτε στην παιδική χαρά της γειτονιάς τους να παίζουν με πεντάχρονα παιδάκια, και να μουρμουράνε: "Me good... Ringo bad... Me good... Ringo bad"


    cobal
    12.02.2011, 15:20

    Το πιο ωραιο ειναι οτι ο γιατρος επιμενει κιολας!!!!!!!!!!!

    Και εκτος απο τυμπανα θα μας μαθει Ελληνικη ΑΛΛΑ ΚΑΙ  Αγγλικη φιλολογια..... Προφανως τα μαθηματα ειναι υποχρεωτικα μιας και δεν χρειαζετε να τα ζητησει κανεις..

    Οσο για καποιους Beatles.... Δεν εγιναν ποτε τους κατι γιατι ηταν κουλοι και εβαζαν πετσετακια στα τυμπανα μην αφηνωντας τα να βγαλουν την μελωδια τους ( τι?? δεν το ξερατε οτι τα τυμπανα βγαζουν μελωδιες???).

    Αν ομως ειχαν τον γενικο επιστημονα πισω απο τα τυμπανα θα γινοντουσαν σιγουρα η κορυφαια μπαντα που γνωρισε ποτε ο πλανητης μιας και οι κιθαρες θα συνοδευαν της μελωδιες του.

    (Θεε μου συγχωρα με παλι)