ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.847 μέλη

    Ηχομόνωση σε δωμάτιο για ντράμς

    cobal
    15.02.2011, 17:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 15-02-2011 στις 17:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 15-02-2011 στις 09:40 έγραψε...

    Pentatonike δεν ειναι ο Ringo κουλος απλα καποιοι ειναι κουφοι


    Δεν συμβάλω στην άποψη ότι ο Ringo είναι κουλός... Απλά λέω οτι μόνο μέσω άτοπων συγκρίσεων θα μπορούσαμε να καταλήξουμε σε αυτό το συμπέρασμα...



    + 1000


    ORFEASMIRSINIS
    15.02.2011, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 15-02-2011 στις 16:49 έγραψε...

     

    Απολυτως....



      ... μπαα ... δεν νομίζω οτι θα ασχοληθώ μαζί σου ... .... ούτε και με τον Ringo!{#emotions_dlg.biggrin}


    Hastaroth
    15.02.2011, 20:51

    Δέν νομίζω να τον νοιάζη ιδιαιτέρως τον Ringo που δέν ασχολείται μ'αυτόν ο οδοντογιατρός μας....

    ΥΓ.Το βίντεο περιμένουμε.....

     


    cobal
    16.02.2011, 00:58
    Hastaroth......video next year.....
    drumaddict
    16.02.2011, 22:35

    Delta,τι στο καλό κάνεις εδώ με τους ντράμερ!>>!!που βρίσκεις την όρεξη θάθελα νάξερα!

     

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 15-02-2011 στις 00:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 15-02-2011 στις 00:44 έγραψε...

    ... δεν ξέρω κανέναν που να έχει ως πρότυπο και να μελετά τον Ringo



    ΟΚ.

    Μιιχαλης Καπηλιδης, Γρηγορης Συντριδης .....

     

    Μη το θετεις ομως ετσι.

    Δεν μελεταει κανεις αποκλειστικα κατι συγκεκριμενο (παρα μονο οι κολλημενοι και ππυ δεν καταξιωνονται ποτε τελικα, παρα μονο γινονται "κοπιες")

    Μεέτανε οτι αξιζει να μελετηθει.

    Και ο Star ηταν μεσα σε αυτα.

     


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 15-02-2011 00:53 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 15-02-2011 00:54 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 15-02-2011 00:56 ]




    delta66
    16.02.2011, 23:13

    Παράθεση:

    Το μέλος drumaddict στις 16-02-2011 στις 22:35 έγραψε...

    Delta,τι στο καλό κάνεις εδώ με τους ντράμερ!>>!!που βρίσκεις την όρεξη θάθελα νάξερα!



    Τα τυμπανα ειναι το 2ο μου οργανο, αλλα και να μην ηταν, ενας μουσικος πρεπει να εχει αποψη και να μελεταει κι αλλα οργανα για να μπορει να παιξει καλυτερα το δικο του στο συνολο.

    Συνονοματε Σπυρο, θα επρεπε να τα γνωριζεις αυτα παιχταρα μου. ;)


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 16-02-2011 23:15 ]


    ORFEASMIRSINIS
    16.02.2011, 23:30

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 16-02-2011 στις 23:13 έγραψε...

    !



     ενας μουσικος πρεπει να εχει αποψη και να μελεταει κι αλλα οργανα για να μπορει να παιξει καλυτερα το δικο του στο συνολο.




      Σωστόοοος !{#emotions_dlg.thumbup}


    drumaddict
    17.02.2011, 09:55


    Παράθεση:

    Τα τυμπανα ειναι το 2ο μου οργανο, αλλα και να μην ηταν, ενας μουσικος πρεπει να εχει αποψη και να μελεταει κι αλλα οργανα για να μπορει να παιξει καλυτερα το δικο του στο συνολο.

    Συνονοματε Σπυρο, θα επρεπε να τα γνωριζεις αυτα παιχταρα μου. ;)

    Έχεις δίκιο,αν και θάλεγα ότι αυτό ισχύει μόνο-η έστω περισσότερο- για τους τυμπανοκρούστες δηλ.,καλό θα ήταν για'αυτούς να ξέρουν και ένα όργανο που βγάζει μουσική αντί για κρότο μόνο.Τώρα αν ένας κιθαρίστας ξέρει να παίζει drums η όχι δε νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό από μουσική άποψη,δε του προσθέτει κάτι.Με την έννοια ότι  αν έισαι καλός μουσικός δε χρειάζεται να παίζεις ντραμς για να έχεις άποψη στα ντραμς.

    Θα ήθελα να μάθω κιθάρα αλλά που να βρεθεί ώρα και κουράγιο.Και είναι και λίγο αργά τώρα.Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι ο ρόλος του εκτελεστή -timekeeper drummer δεν μου έιναι αρκετός.Από δημιουργική άποψη είναι σχεδόν μηδαμινός (-'πρόσθεσα και γώ κάτι στο κομάτι ανοιγοκλείνω το χάι χατ στις άρσεις'-ΕΛΕΟΣ!).Άσε που ένας ντράμερ σχεδόν πάντα συμβιβάζεται να παίξει τη μουσική που του σερβίρουν και φυσικά υπάρχει πάντα το ('μήπως μπορείς να παίξεις κάτι πιο απλό?' ).Γιαυτό και μπήκα στο κόπο να γράψω δικιά μου μουσική με samples προσθέτοντας τα δικά μου φυσικά τύμπανα.Σπύρο έχω να σου πω ότι το σόλο κιθάρας που προγραμμάτισα -νομίζω το έχεις ακούσει- έχει ξεγελάσει και έχει κομπλάρει πολλούς έμπειρους κιθαρίστες που με ρωτάνε 'ποιος παίζει???'.Στο καινούριο μου κομάτι πάντως έπαιξε κιθαρίστας σόλο,είπα να μη το ξεφτιλίσω το θέμα με τα προγραμματισμένα σόλο κιθάρας...

    Κάτι για το θέμα Ρίνγκο.Καταρχήν Σπύρο,επειδή ακούω τι μελετάει ο Μιχάλης Καπηλίδης (παίζει ακριβώς από πάνω μου ) σε διαβεβαιώνω ότι ΔΕΝ μελετάει Ρίνγκο.(Μπορεί να το έκανε όταν ξεκίνησε να παίζει πριν καμιά εικοσαετία).Αυτή τη στιγμή καθόμαστε και μιλάμε για το Ρίνγκο μόνο και μόνο επειδή υπήρξε ο ντράμερ των Beatles,και για κανέναν άλλο λόγο,αλλιώς δε θα τον ξέραμε καν.Ήταν τέλειος για τη μουσική των Beatles ,ενώ πολλά από αυτά που έπαιζε αν και απλά ήταν πολύ έξυπνα.Σεβασμός λοιπόν,αλλά ως εκεί.Το 'μελετάω Ρίνγκο΄ ακούγεται αστείο.

     






    SouLRocK
    17.02.2011, 10:26

    Επειδή έχω ενα φίλο που έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (ντραμς σε πολυκατοικία) και θέλει να παίζει ντραμς στο σπίτι, σκεφτήκαμε το εξής: να στρώσουμε μοκέτα στο πάτωμα, να βάλουμε τα ντραμς πανω σε μια ξύλινη έδρα και να "ντύσουμε" το δωμάτιο με κάποιο ηχομονωτικό υλικό...

    αν ξέρετε κανένα που να κάνει δουλειά (ως προς την ηχομόνωση) και να μη μας έρθει και ο κούκος αηδόνι, πείτε το...

    μέχρι τώρα είχαμε χρησιμοποιήσει μπλούζες,πετσέτες και τα μονωτικά στα τύμπανα αλλά δε λέει και πολύ το αποτέλεσμα...

    {#emotions_dlg.beer}


    djmetronomos
    17.02.2011, 14:50

    Ξεφεύγουμε διαρκώς από το αρχικό θέμα, το ξέρω.
    Αν και η όλη κουβέντα για τον Ringo ξεκίνησε από ένα σχόλιο μου για τη μέθοδο μόνωσης που χρησιμοποίησαν οι Beatles...
    Το ότι ο Ringo είναι απλός, το γνωρίζουμε. Με την ίδια λογική κι ο Charlie Watts ήταν λίγος για τους Rolling Stones. Το να λέμε όμως ότι έγινε γνωστός επειδή έπαιζε με τους Beatles, μού θυμίζει αυτά τ'ανέκδοτα για τους ντραμίστες - "3 μουσικοί κι ένας ντραμίστας"...
    Ακόμα και σήμερα, καινούργιοι μουσικοί ανακαλύπτουν τους Beatles και τους μελετούν διεξοδικά, τι ήταν αυτό που τους έκανε να είναι σπουδαίοι, τι έκανε τα τραγούδια τους αθάνατα.. Δεν μπορείς λοιπόν να μελετάς τις συγχορδίες του John Lennon, αλλά όχι τους ρυθμούς του Ringo.. Πάνε πακέτο.
    Στους αρχάριους μαθητές μου, όταν θέλω να τους δείξω τον βασικό ρυθμό της ροκ, τους βάζω το "Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band"... Και δεν είναι τα χτυπήματα μόνο. Είναι η αίσθηση που αποπνέει το παίξιμο του Ringo, το "feel", ο τρόπος που "γκρουβάρει" τα κομμάτια. Και φυσικά ο ήχος του, πράγμα που μας επαναφέρει στην αρχική μας κουβέντα κι εδώ σταματάω.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    drumaddict
    17.02.2011, 18:23

     

    Παράθεση:
    Φίλε μου τέτοια ακατάσχετη μπουρδολογία,είχαν καιρό να ματαξαναδούν τα ματάκια μου.Επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω στα επι μέρους θέματα που θίγεις,μια και μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να απαντώ σε τόσο ανυπόστατες ανοησίες.Προς το παρόν,θα πω μόνο οτι το πήρα αντίστροφα απο εσένα,ξεκινώντας με κιθάρα και καταλήγοντας στα τύμπανα

    Φιλαράκο,απευθυνόμουνα όπως είδες στο φίλο μου Delta.Δε ζήτησα τα σχόλια σου,τα οποία δεν ενδιαφέρουν κανέναν,ειδικά όταν προέρχονται από ένα εμπαθές και κομπλεξικό  άτομο σαν εσένα.

     









    delta66
    17.02.2011, 18:48

    Παράθεση:

    Το μέλος drumaddict στις 17-02-2011 στις 09:55 έγραψε...

     

     

    Τώρα αν ένας κιθαρίστας ξέρει να παίζει drums η όχι δε νομίζω ότι είναι τόσο σημαντικό από μουσική άποψη,δε του προσθέτει κάτι.

    Με την έννοια ότι  αν έισαι καλός μουσικός δε χρειάζεται να παίζεις ντραμς για να έχεις άποψη στα ντραμς.

    ..(Μπορεί να το έκανε όταν ξεκίνησε να παίζει πριν καμιά εικοσαετία)....

    ..Το 'μελετάω Ρίνγκο΄ ακούγεται αστείο.

    Σε διαβεβαιω οτι του προσθετει πολλα. Εκτος οτι μπορει να εχει αποψη στα ντραμς ιδιως οταν συνθετει ή οταν προγραμματιζει, σαν κιθαριστας κερδιζει πολλα στο οργανο του. Οι μουσικες του φρασεις αποχτουν ρυθμο και δεν ακουγονται σαν ασκησεις δαχτυλων με ενδιαφερον μονο ως προς την σειρα των νοτων και τα διαστηματα (ενα "ελλατωμα" που εχουν πολλοι κιθαριστες).

    Επισης του δημιουργει σημαντικη εσωτερικη αισθηση του χρονου.

     

    Οσο για το Ρινγκο, δεν ειπα οτι μελεταει "τωρα" καποιος επισταμενα και μαλιστα αποκλειστικα.

    Ειναι σαν να μου λες οτι επειδη αυτη τη στιγμη εγω δεν μελεταω Eric Clapton ή Jimi Page, δεν τoυς μελετησα ποτε ή/και δεν εχει να προσφερουν τιποτα ο αργοχερης και ο κουλος σε ενα κιθαριστα.

     

     

     

     


    cobal
    17.02.2011, 21:13

    Καταρχην να πω οτι ειναι κριμα που εχουμε ξεφυγει τελειως απο το θεμα.

    Για να πετυχουμε μια καλη αυτοσχεδια ηχομονωση και ηχητικη χρειαζομαστε. Πετροβαμβακα, Γυψοσανιδα(διπλη). Φελιζολ και αυγοθηκες. (επειδη ρωτησε καποιος)

    Drumaddict: Εισαι λαθος σε αυτο που λες,

    Πιστευω καθετα και συμφωνω με τον Δελτα οτι ενας κιθαριστας αν ασχοληθει με τα τυμπανα θα εχει παρα πολλα να κερδισει απο αυτο. Κυριως "θα φτιαξει" το δεξι του χερι (αν ειναι δεξιοχειρας)

    Ενα παραδειγμα.... Στην μπαντα μου μερικες φορες γραφω εγω μουσικη. Ο τροπος που παιζω εγω τα ακορντα στην κιθαρα με το δεξι χερι, στους κιθαριστες φαινεται πολυ δυσκολος. Και πολλες φορες δεν καταφερνουν να βγαλουν τα κοματια ακριβως οπως τα επαιζα εγω.

    Τα τυμπανα.... Μπορει να μην βγαζουν μελωδιες (αυτο μονο ο Ορφεας το καταφερνει) αλλα δινουν ενα "χρωμα", μια δυναμικη, ενα ευρος και μια αλλη διασταση στη μουσικη περισοτερο απο αλλα οργανα

    Τον Ρινγκο πολυ τον συζητησαμε και δεν του αξιζει

     

     


    SouLRocK
    17.02.2011, 21:22

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 17-02-2011 στις 21:13 έγραψε...

    Καταρχην να πω οτι ειναι κριμα που εχουμε ξεφυγει τελειως απο το θεμα.

    Για να πετυχουμε μια καλη αυτοσχεδια ηχομονωση και ηχητικη χρειαζομαστε. Πετροβαμβακα, Γυψοσανιδα(διπλη). Φελιζολ και αυγοθηκες. (επειδη ρωτησε καποιος)

     

    αν εννοείς εμένα cobal, όταν λες "αυγοθήκες", εννοείς το ricofon? ρικοφον γιατι σ'αυτό έχω καταλήξει, είναι σχετικά φθηνο..


    cobal
    17.02.2011, 21:27
    Οχι.... Οταν λεω αυγοθηκες εννοω αυγοθηκες αλλα αν εχεις λεφτα για ρικοφον μαλλον ειναι καλυτερα. Μονο ρικοφον ομως σιγουρα δεν θα σου κανει ηχομονωση, θε επιτυχεις μονο ηχητικη αν και απο οτι ξερω υπαρχει κατι παραπλησιο και για ηχομονωση
    ORFEASMIRSINIS
    17.02.2011, 21:28

    Παράθεση:

    Το μέλος drumaddict στις 17-02-2011 στις 18:23 έγραψε...

     

    Παράθεση:
    Φίλε μου τέτοια ακατάσχετη μπουρδολογία,είχαν καιρό να ματαξαναδούν τα ματάκια μου.Επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω στα επι μέρους θέματα που θίγεις,μια και μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να απαντώ σε τόσο ανυπόστατες ανοησίες.Προς το παρόν,θα πω μόνο οτι το πήρα αντίστροφα απο εσένα,ξεκινώντας με κιθάρα και καταλήγοντας στα τύμπανα

    Φιλαράκο,απευθυνόμουνα όπως είδες στο φίλο μου Delta.Δε ζήτησα τα σχόλια σου,τα οποία δεν ενδιαφέρουν κανέναν,ειδικά όταν προέρχονται από ένα εμπαθές και κομπλεξικό  άτομο σαν εσένα.

     










       Αν θέλεις να απευθυνθείς στον φίλο σου κάντο με π.μ..Όταν καταθέτεις όμως,δημόσια την άποψη σου στο φόρουμ,δεν μπορείς να γράφεις ανοησίες και εμείς να σε ανεχόμαστε.Σε ότι αφορά την συμπλεγματικότητα που αναφέρεις σε παραπέμπω στο κείμενό σου.Εγώ σαν ντράμμερ αισθάνομαι λατρεία για το όργανο και παρά το ότι παίζω και κιθάρα και πληκτράκια δεν αλλάζω με τίποτα τα τυμπανάκια μου.

       Και βέβαια,όπως αναμενόταν,σε άδειασε και ο Δέλτα,γιατί ο άνθρωπος έχει μουσική σκέψη και παιδεία και δεν γράφει ανοησίες.

     


    SouLRocK
    28.02.2011, 00:35

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 17-02-2011 στις 21:27 έγραψε...

    Οχι.... Οταν λεω αυγοθηκες εννοω αυγοθηκες αλλα αν εχεις λεφτα για ρικοφον μαλλον ειναι καλυτερα. Μονο ρικοφον ομως σιγουρα δεν θα σου κανει ηχομονωση, θε επιτυχεις μονο ηχητικη αν και απο οτι ξερω υπαρχει κατι παραπλησιο και για ηχομονωση

    θέλουμε κάπου 5000 αυγοθήκες να το καλύψουμε όλο {#emotions_dlg.lol}

    ισως ο πετροβάμβακας κάνει δουλειά ως προς τη μόνωση..


    ORFEASMIRSINIS
    28.02.2011, 00:55

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 28-02-2011 στις 00:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 17-02-2011 στις 21:27 έγραψε...

    Οχι.... Οταν λεω αυγοθηκες εννοω αυγοθηκες αλλα αν εχεις λεφτα για ρικοφον μαλλον ειναι καλυτερα. Μονο ρικοφον ομως σιγουρα δεν θα σου κανει ηχομονωση, θε επιτυχεις μονο ηχητικη αν και απο οτι ξερω υπαρχει κατι παραπλησιο και για ηχομονωση

    θέλουμε κάπου 5000 αυγοθήκες να το καλύψουμε όλο {#emotions_dlg.lol}


      ... ήτοι κάπου 30000 αυγά.Μάλλον θα πάει σκαστός,πριν προλάβει να ολοκληρώσει την μόνωση{#emotions_dlg.biggrin}


    cobal
    28.02.2011, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 28-02-2011 στις 00:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 17-02-2011 στις 21:27 έγραψε...

    Οχι.... Οταν λεω αυγοθηκες εννοω αυγοθηκες αλλα αν εχεις λεφτα για ρικοφον μαλλον ειναι καλυτερα. Μονο ρικοφον ομως σιγουρα δεν θα σου κανει ηχομονωση, θε επιτυχεις μονο ηχητικη αν και απο οτι ξερω υπαρχει κατι παραπλησιο και για ηχομονωση

    θέλουμε κάπου 5000 αυγοθήκες να το καλύψουμε όλο {#emotions_dlg.lol}

    ισως ο πετροβάμβακας κάνει δουλειά ως προς τη μόνωση..



    Δεν χρειαζετε να φας 30000 αυγα οπως λεει και ο φιλτατος για να παρεις αυγοθηκες.

    Στην Αθηνα αλωστε τα βρισκεις ολα ευκολα, μπορεις να πας στη βιοτεχνια και να τις παρεις ατακα και επι τοπου.

    Λοιπον, οι αυγοθηκες ειναι για την ηχητικη (αντι ρικοφον). Ο πετροβαμβακας και η γυψοσανιδα για ηχομονωση. Χρειαζεσαι τουλαχιστον 10 ποντους παχος πετροβαμβακα (2 φυλλα επι 5cm παχος) αν σε παιρνει και παραπανω και διπλη γυψοσανιδα.

    Θα μπορουσες να συμβουλευτεις και ενα γυψοσανιδα επισης