ελληνική μουσική
    680 online   ·  210.851 μέλη

    Οικονομική καρτα ήχου. Επείγον!

    obscureman
    26.01.2011, 17:01

    καλησπέρα, έχω ένα macbook pro και θέλω να πάρω μια κάρτα ήχου που στην συνέχεια να την συνδέσω με ένα μικρόφωνο και να κάνω ηχογράφηση κλασικής κιθάρας, ακουστικης γενικά εγχόρδων και επιπλέον φωνής,, αρχικά θα χρησιμοποιήσω audicity αλλα μελλοντικά σκεφτομαι και για το logic. με πόσα λεφτά μπορώ να βρω μια καλή καρτα ήχου και αν μπορείτε πείτε μου συγκεκριμένα πως λέγεται να την ψάξω thomman ή σε κάποιο μαγαζί(αθήνα).

    έχω ακούσει για m-audio, lexicon, tascam...

    αλλά δεν ξέρω για εμένα ποια θα είναι ιδανική

     

    παράλληλα σκεφτόμουν να πάρω μικρόφωνο με usb και να μην ασχοληθώ καθόλου με κάρτες ήχου αλλά σίγουρα πιστεύω η ποιότητα θα είναι τεραστια

     

    ποια είναι η γνώμη σας?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-01-2011 16:22 ]


    BAGRATION
    29.01.2011, 14:35

    Δεν ξερω αν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί απο εξωτερικές δεν ξερω κ πολλά.

    Πάντως θα διαλεγα μεταξύ m-audio κ tascam και δεν θα κοιτούσα καθόλου lexicon. Επίσης θα προτιμουσα firewire αντί για usb. Η τιμή δεν χρειάζεται να είναι υψηλή γιατί τη βασική δουλεία όλες την κάνουν (οσες δουλεύουν βεβαια - γαυτό μη πας κ πάρεις καμμια lexicon omega και σου βγεί μαπα)

     


    takispag
    29.01.2011, 17:55

    Όταν έψαχνα μου συστήσανε την M-audio fast track pro ως μια απ'τις καλύτερες σε αυτά τα λεφτά. Δεν ξέρω σε τι ποσό θα φτάσεις, αλλά αυτή ήταν γύρω στα 150-160 ευρώ πριν κανά χρόνο, και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Νομίζω αξίζει την προσοχή σου...


    obscureman
    29.01.2011, 19:20

    απλα έχω ακουσει οτι η m audio έχει δυσκολο interface αν και δεν καταλαβαινω πολυ τι σημαινει αυτο...


    takispag
    29.01.2011, 22:56

    Βασικά ούτε εγώ καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό. Μήπως έχει να κάνει με το μιντι. Εγώ γράφω μόνο audio οπότε δεν το ξέρω. Η δικιά μου είναι αυτή:

    http://www.americanmusical.com/Item--i-MII-FTRACKPRO-LIST

    Ά! σκέτο μικρόφωνο χωρίς κάρτα ήχου για μένα μην το σκέφτεσαι καν...


    obscureman
    30.01.2011, 01:00

    σε ευχαριστω παντως πολυ.. παιζει να παρω αυτην ή την tascam που ειναι πιο φτηνη.


    obscureman
    06.02.2011, 20:22
    το πολυ διακοσα ευρω. αν βρω και με 100 ευρω κατι που να κανω την δουλεια αυτη που εχω γραψει θα ειναι ακομη καλυτερο
    AntonisXM
    07.02.2011, 03:20

    Μία τίμια κάρτα ήχου επίσης είναι η "ESI U46 XL". Νομίζω πως ανταποκρίνεται πλήρως σε αυτά που ζητάς. Η τιμή της είναι γύρω στα 135€.

    http://www.esi-audio.com/products/u46xl/

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 07-02-2011 03:22 ]


    obscureman
    07.02.2011, 19:49
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!