ελληνική μουσική
    756 online   ·  210.833 μέλη

    Γινεται να βελτιωσεις μονος την φωνη σου 2011 και αλλες ερωτησεις

    nausica
    02.12.2012, 23:39

    ΑΝ  ΞΕΡΕΙΣ  ΠΙΑΝΟ  Η  ΑΡΜΟΝΙΟ  ΜΙΑ  ΠΟΛΥ  ΚΑΛΗ  ΜΕΘΟΔΟΣ  ΕΙΝΑΙ  ΤΟΥ  NICOLA  VACCAI.ΑΥΤΗ  ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ  ΟΛΟΙ  ΚΑΙ  ΣΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ.ΕΙΝΑΙ  ΙΤΑΛΙΚΗ  ΜΕΘΟΔΟΣ.ΠΑΝΤΑ  ΝΑ  ΚΑΝΕΙΣ  ΕΝΑ  ΖΕΣΤΑΜΑ  ΠΡΙΝ  ΝΑ  ΑΡΧΙΣΕΙΣ.ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΣΜΑ  ΣΤΟ  ΑΡΜΟΝΙΟ  ΜΕ  Α  ΚΑΙ  ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ  ΦΩΝΗΕΝΤΩΝ  Α  ΚΑΙ  Ο  ΑΛΛΑ  ΚΑΙ  ΑΡΠΕΖ.ΜΕΤΑ  ΤΗ  ΜΕΘΟΔΟ.ΚΑΙ  ΦΥΣΙΚΑ  ΠΟΛΥ  ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ  ΤΗΣ  ΦΩΝΗΣ.ΑΚΟΥΣ  ΤΗ  ΝΟΤΑ  ΣΤΟ  ΑΡΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ  ΣΕ  ΑΥΤΗ.ΚΑΙ  ΕΞΑΣΚΗΣΗ  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΣ.ΔΕΣ  ΤΗΝ  ΑΣΚΗΣΗ  ΠΟΥ  ΠΡΟΤΕΙΝΑ  ΣΤΟ  ΠΩΣ  ΝΑ  ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ  ΜΕ  ΤΟ  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ.ΓΙΑ  ΕΜΕΝΑ  ΤΟ  ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ  ΣΤΟ  ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ  ΒΑΘΜΟ  ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ  ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ  ΕΞΑΣΚΗΣΗ.


    NellyKaperony
    01.03.2013, 18:39
    to pan einai na exeis dynati fleva sto akousma!!!!dyladi ayti pou na borei na piasei tis notes!!!
    menelaosp
    24.06.2014, 14:50

    Καλησπέρα! Θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι. Είμαι 17 χρονών και δεν έχω κάνει μαθήματα φωνητικής, μόνο σολφέζ στη μουσική. Γενικά τραγουδάω στο πιάνο διάφορα τραγούδια και έχω ηχογραφήσει τη φωνή μου και ακούγεται αρκετά καλή, στο σωστό τόνο. Όμως πρόσφατα έτυχε να τραγουδήσω σε live (χωρίς να έχω κάνει προβες -δεν ξέρω αν έχει σημασία- γιατί ήταν εντελώς τυχαίο) και δεν μπορούσα καθόλου να βρω τον τόνο. Ενώ δηλαδή το τραγούδι το ήξερα και το είχα ξανατραγουδήσει μόνος μου μπερδευόμουνα πάρα πολύ όταν το έλεγα στο μικρόφωνο με συνοδείο κιθάρας και πιάνου. Και αυτό είχε ξανασυμβεί και παλιότερα, όμως ήταν πολύ πρόχειρα  στημένο με μικρόφωνο σε ενισχυτή κιθάρας σε μια πρόβα και νόμιζα ότι ήταν απαυτό. Όσο το τραγουδούσα ένιωθα άσχημα που δν μπορούσα να "το βρω". Είναι πραγματικά δυσκολότερο να τραγουδήσεις σε μικρόφωνο ή είναι θέμα συνήθειας; Θέλω να πω ότι αν τραγουδήσω πολλές φορές στο μικρόφωνο θα τα καταφέρω κάποια στιγμή;

    Σας ευχαριστώ  εκ των προτέρων


    labrosvi
    04.07.2014, 21:51
    Όχι δεν είναι δυσκολότερο να τραγουδήσεις με μικρόφωνο.Μάλλον τα όργανα έπαιζαν σε διαφορετικό τόνο από αυτόν που είχες συνηθίσει να τραγουδάς το κομμάτι και γι'αυτό σε δυσκόλευε.
    freddieKrueger
    06.07.2014, 15:06

    Παράθεση:

    Το μέλος menelaosp στις 24.06.2014, 14:50 έγραψε...

    Καλησπέρα! Θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι. Είμαι 17 χρονών και δεν έχω κάνει μαθήματα φωνητικής, μόνο σολφέζ στη μουσική. Γενικά τραγουδάω στο πιάνο διάφορα τραγούδια και έχω ηχογραφήσει τη φωνή μου και ακούγεται αρκετά καλή, στο σωστό τόνο. Όμως πρόσφατα έτυχε να τραγουδήσω σε live (χωρίς να έχω κάνει προβες -δεν ξέρω αν έχει σημασία- γιατί ήταν εντελώς τυχαίο) και δεν μπορούσα καθόλου να βρω τον τόνο. Ενώ δηλαδή το τραγούδι το ήξερα και το είχα ξανατραγουδήσει μόνος μου μπερδευόμουνα πάρα πολύ όταν το έλεγα στο μικρόφωνο με συνοδείο κιθάρας και πιάνου. Και αυτό είχε ξανασυμβεί και παλιότερα, όμως ήταν πολύ πρόχειρα  στημένο με μικρόφωνο σε ενισχυτή κιθάρας σε μια πρόβα και νόμιζα ότι ήταν απαυτό. Όσο το τραγουδούσα ένιωθα άσχημα που δν μπορούσα να "το βρω". Είναι πραγματικά δυσκολότερο να τραγουδήσεις σε μικρόφωνο ή είναι θέμα συνήθειας; Θέλω να πω ότι αν τραγουδήσω πολλές φορές στο μικρόφωνο θα τα καταφέρω κάποια στιγμή;

    Σας ευχαριστώ  εκ των προτέρων



    Καλημέρα φίλε μου...

    Όχι,δεν θεωρώ πως είναι δυσκολότερο να τραγουδήσεις με μιρκόφωνο,απλά αλλάζει η αίσθηση της αντίλήψης ποιυ έχεις όταν ακούς την επιστροφή της φωνής σου.

    Αυτό συμβαίνει διότι έχουμε μάθει να τραγουδάμε ενώ ακούμε τον εαυτό μας.Όταν ακούμε πως πάει να ξεφύγει τονικά αμέσως και υποσυνείδητα λειτουργούμε και διορθώνουμε το παρ μολι΄γιον φάλτσο...

    Όταν τραγουδάς με μικρόφωνο δεν ακούς τη δική σου φωνή καθεαυτη αλλά την ενίσχυσή της μέσα από τα ηλεκτρονικά συστήματα.Αυτό σημαίνει πως μπορεί να υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση μέχρι να ακούσεις τη φωνή σου και αν τη διορθώσεις.

    Επίσης παίζει ρόλο και το άγχος της δημόσιας εμφάνισης ή της έκθεσης στο κοινό.

    Ας μη ξεχνάμε τελος πως οταν τραγουδάμε με μικρόφωνο μαζ΄λιο με την ένταση της φωνής μας αυξάνεται και η έκθεση των ετελειων της.

    Μπορεί για πχ όταν τραγουδάς με το πιάνο να κάνεις μικροφαλτσάκια,τα οποία γίνονται πολύ πιο εμφανή με το μικρόφωνο.


    reteos
    06.07.2014, 17:02

    Παράθεση:

    Το μέλος menelaosp στις 24.06.2014, 14:50 έγραψε...

    Καλησπέρα! Θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι. Είμαι 17 χρονών και δεν έχω κάνει μαθήματα φωνητικής, μόνο σολφέζ στη μουσική. Γενικά τραγουδάω στο πιάνο διάφορα τραγούδια και έχω ηχογραφήσει τη φωνή μου και ακούγεται αρκετά καλή, στο σωστό τόνο. Όμως πρόσφατα έτυχε να τραγουδήσω σε live (χωρίς να έχω κάνει προβες -δεν ξέρω αν έχει σημασία- γιατί ήταν εντελώς τυχαίο) και δεν μπορούσα καθόλου να βρω τον τόνο. Ενώ δηλαδή το τραγούδι το ήξερα και το είχα ξανατραγουδήσει μόνος μου μπερδευόμουνα πάρα πολύ όταν το έλεγα στο μικρόφωνο με συνοδείο κιθάρας και πιάνου. Και αυτό είχε ξανασυμβεί και παλιότερα, όμως ήταν πολύ πρόχειρα  στημένο με μικρόφωνο σε ενισχυτή κιθάρας σε μια πρόβα και νόμιζα ότι ήταν απαυτό. Όσο το τραγουδούσα ένιωθα άσχημα που δν μπορούσα να "το βρω". Είναι πραγματικά δυσκολότερο να τραγουδήσεις σε μικρόφωνο ή είναι θέμα συνήθειας; Θέλω να πω ότι αν τραγουδήσω πολλές φορές στο μικρόφωνο θα τα καταφέρω κάποια στιγμή;

    Σας ευχαριστώ  εκ των προτέρων



    Kαλησπέρα Μενέλαε.

    Νομίζω πως στο ερωτημά σου , διακρίνω δύο σκέλη . Το ένα έχει σχέση με τον τόνο και τό άλλο με τη δυσκολία του μικροφώνου .

    1. Ως πρός τον τόνο :

    Είναι ένα από τα δυσκολότερα σημεία , όταν τραγουδάς με μουσικούς χωρίς να έχεις κάνει πρόβα .

    Πρέπει να έχεις εξασκηθεί , ώστε να καταλάβεις αμέσως τον τόνο των οργάνων και να προσαρμοστείς (αν μπορείς) σαυτόν . Μη ξεχνάμε πως ένα τραγουδι σε μία μόνο οκτάβα ,τραγουδιέται από 12 διαφορετικούς τόνους. Συνήθως ζητάμε από τους μουσικούς να παίξουν σε συγκεκριμένο τόνο πάνω στον οποίο έχουμε ξανατραγουδήσει το κομμάτι.

    2) Ως πρός τη δυσκολία του μικροφώνου:

    Θα έλεγα πως ναι, είναι πιο δύσκολο να τραγουδήσεις με μικρόφωνο απ΄ότι χωρίς αυτό. Και αυτό το λέω διότι στο μικρόφωνο ακούγονται όλες οι λεπτομέρειες της φωνής σου (άρθρωση , χροιά κλπ).΄Εχει σημασία η απόσταση του στοματός σου απ αυτό, η ποιότητα του μικροφώνου , οι ρυθμίσεις (ένταση,πρίμα-μπάσσα) κ.α.

    Kαι στις δύο παραπάνω περιπτώσεις  (και όχι μόνο) χρειάζεται εξάσκηση και είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις.