ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.848 μέλη

    Κυκλοφόρησε ο νέος δίσκος του Θανάση Παπακωνσταντίνου!

    nikos99
    30.01.2011, 15:17

    Το σωστότερο ρήμα είναι το διέρρευσε μιας και ο δίσκος κυκλοφορεί επίσημα την Τρίτη 1 Φεβρουαρίου! Πέραν τούτου, τραγούδια του νέου δίσκου έχουν ήδη "ανεβεί" σε πασίγνωστη ηλεκτρονική πλατφόρμα με το κομμάτι "Ελάχιστος Εαυτός" (που αποτελεί και τον τίτλο του δίσκου) να κλέβει την παράσταση μέσα από την υπέροχη ερμηνεία του Φώτη Σιώτα! Τα τραγούδια είναι σε σύνθεση του ίδιου του Θανάση Παπακωνσταντίνου με το ίδιο να έχει κάνει και την ενορχήστρωση κάποιον εξ αυτών! Ήδη οι θετικές εντυπώσεις δίνουν και παίρνουν στο διαδίκτυο!





    επισυναπτόμενα: thanasis_papakonstantinou.jpg 
    sympetheros
    30.01.2011, 22:17

    Παράθεση:

    Το μέλος nikos99 στις 30-01-2011 στις 15:17 έγραψε...

    Το σωστότερο ρήμα είναι το διέρρευσε μιας και ο δίσκος κυκλοφορεί επίσημα την Τρίτη 1 Φεβρουαρίου! Πέραν τούτου, τραγούδια του νέου δίσκου έχουν ήδη "ανεβεί" σε πασίγνωστη ηλεκτρονική πλατφόρμα με το κομμάτι "Ελάχιστος Εαυτός" (που αποτελεί και τον τίτλο του δίσκου) να κλέβει την παράσταση μέσα από την υπέροχη ερμηνεία του Φώτη Σιώτα! Τα τραγούδια είναι σε σύνθεση του ίδιου του Θανάση Παπακωνσταντίνου με το ίδιο να έχει κάνει και την ενορχήστρωση κάποιον εξ αυτών! Ήδη οι θετικές εντυπώσεις δίνουν και παίρνουν στο διαδίκτυο!






    Ετσι αρχίζει η χρονιά με τους καλύτερους οιωνούς ...τουλάχιστον για τη μουσική!
    Εγώ περιμένω την ειδική έκδοση που έρχεται όπου να ναι!

    kasel
    31.01.2011, 21:27

    Εγώ πάλι νομίζω οτι ο Θανάσης εξελίσεται.Κι αυτή είναι η συνέπεια προς το κοινό του και γι'αυτό με τη σειρά του το κοινό τον ακολουθεί.Θα ήταν πολύ εύκολο να ξαναγράψει τα ίδια.Δεν είναι εύκολος δίσκος σε καμία περίπτωση κι αυτό από μόνο του τον κάνει ιδιαίτερο.Σίγουρα δε  μπορεί να αρέσει σε όλους.Άλλωστε είναι αρκετοί αυτοί που θα προτιμούσαν να τον βλέπουν 200 άτομα το πολύ όπως παλιά,όσοι ίσως να διάβαζαν και τα ποιήματά του.Θα ήταν άδικο για τους υπόλοιπους.Δε ξέρω αν με τις καινούργιες μουσικές του αυτά τα λόγια θα φτάσουν στους πολλούς,ξέρω όμως οτι παραμένει ανήσυχος.Ίσως μετά από πολλές ακροάσεις να έχουμε πιο ολοκληρωμένες απόψεις.Δυστυχώς πλέον ακούμε μουσική συνοδευτικά κάνοντας κάτι άλλο.Και φταίει η πληθώρα μουσικής που έχουμε πλέον και δε μας αφήνει να εστιάσουμε.Τουλάχιστον ας εστιάσουμε σε αυτούς που αποδεδειγμένα,όπως ο Θανάσης μας έχουν χαρίσει σπουδαίες στιγμές.


    cobal
    03.02.2011, 22:39
    Παντα εχουν ενδιαφερον οι δουλειες του Θαναση.....
    Lansetris
    11.02.2011, 12:41

    Μου άρεσε ο νέος δίσκος του Θανάση. Περισσότερο από αρκετούς προηγούμενους. Υπάρχουν δυνάτά κομμάτια, καλή ενορχήστρωση. Δε μπορώ τη γκρίνια "δεν είναι αυτός που ήταν", και άλλα τέτοια. Πώς είναι δυνατό να βγάζει κάποιος συνέχεια "βραχνούς προφήτες"...


    kwstasagas
    11.02.2011, 18:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 11-02-2011 στις 12:41 έγραψε...

     Δε μπορώ τη γκρίνια "δεν είναι αυτός που ήταν", και άλλα τέτοια. Πώς είναι δυνατό να βγάζει κάποιος συνέχεια "βραχνούς προφήτες"...


    Μπράβο, πολύ - πολύ σωστά το θέτεις το ζήτημα !!! Είναι δυνατόν ένας καλλιτέχνης, όσο σπουδαίος κι αν είναι, να βγάζει συνέχεια "αριστουργήματα" ??? Είναι δυνατόν π.χ. ο Θανάσης να βγάζει συνέχεια "Αγρύπνιες" και "Βραχνούς Προφήτες" ???

    Ο καινούριος του δίσκος, φυσικά, δεν είναι σαν τα παραπάνω πολύ σπουδαία έργα του. Ξέρω, όμως, ότι αν τον ακούσω, θα .... γεμίσω το καλάθι μου με κάμποσα "νόστιμα και ζουμερά φρούτα" !!! Σίγουρα, το .... "καλάθι" μου δεν θα ξεχειλίσει από τα φρούτα, όπως συνέβη με τον Βραχνό Προφήτη !!! Όμως ... ξέρω ότι και πάλι, κάποια όμορφα λόγια, κάποιες "λυτρωτικές" εικόνες, κάποια "ευρηματικά" μελωδικά γυρίσματα .... όλο και κάπου θα υπάρχουν για να τα ανακαλύψω !!!

    [Θυμήθηκα {το 'χω ξαναπεί, εδώ στο ΜΗ ό,τι θυμάμαι χαίρομαι {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}} ότι κάτι παρόμοιο είχε συμβεί στα 80ς, όταν οι Pink Floyd - προερχόμενοι από καυγάδες, αποχωρήσεις μελών κλπ - έβγαλαν το Momentary Lapse of Reason !!! Οι συμμαθητές μου, που περίμεναν πώς και πώς την έκδοσή του δίσκου, άρχισαν τη γκρίνια : "τι μάπα είν' αυτή, πού είναι οι ιδέες τους και οι τραγουδάρες τους όπως στο Dark Side Of The Moon" κλπ κλπ .... Εγώ, όμως, τον απόλαυσα τον δίσκο, κι ας μη θύμιζε σε τίποτα τους παλιούς Floyd !!! Διότι από τους πραγματικά σπουδαίους καλλιτέχνες, ακόμη και στη "χειρότερη φάση" τους να τους πετύχεις, πάντα θα βρεις όμορφα πράγματα για να πάρεις  ..... ] .....  

     


    -----------------
    How can we Dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 11-02-2011 18:48 ]