ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη
    tolaruba
    11.07.2006, 13:15
    πολυ ενδιαφερον αλλα εμενα που το κουτι μου δεν ειχε τιποτα απολυτος μεσα?(ηταν χαρτινο)
    ageloudaki
    11.07.2006, 15:09
    Το κουτι...
    το δικό μου το κουτί ήταν ξύλινο, μικρό και σε έντονο κόκκινο χρώμα αλλά μέσα είχε ένα αγνωστο για μένα μενταγιόν

    Το άλογο...
    ολόλευκο με μακρια χαίτη και ουρά σε ανοιχτό καφέ χρώμα. Το πλησίασα, το χάιδεψα, ήταν πολύ φιλικό μαζί μου, το καβάλησα και το πήρα μαζί μου

    Η σκάλα...
    είναι σιδερένια και κάπως παλιά, είναι πολύ ψηλή και αν ανεβή κανείς επάνω θα μπορέσει να δεί όλο το τοπιό τριγύρο του

    Η όαση...
    είναι μια μεγάλη λίμνη με πράσινα πεντακάθαρα νερά και τριγύρω της υπάρχει πλούσια βλάστηση και πολύχρωμες πεταλούδες και πουλία πετάνε απο πάνω

    Τέλος η πόλη...
    Θα διαλέξω την κατοικιμένη πόλη λόγο συντροφιάς και παρέας. Αν θα έλεγα την στοιχειωμένη αλλά μόνο με παρέα

    ..............................................

    περιμένω τις εξηγίσεις των απαντησεών μου...

    Some times an angel
    Some times a demon
    But it's always ME....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageloudaki στις 11-07-2006 19:10 ]


    movflower
    11.07.2006, 20:21
    to kouti mou einai xylino alla epixryswmeno, lampei kai tyflwnei... alla to anoigw, anhsyxw vevaia mhn petaxtei kanena fidi afou eimai sthn erhmo alla to anoigw apofasistika kai vlepw ena plousio thhsauro, apo xryso, polytimes petres kai ena biblio.
    enw koitw ton thhsauro akouw to podovolhto enos agriou alogou... proxwrw pros thn phgh tou thoryvoy kai vlepw ena leuko, agrio kai perhfano alogo, to apofeugw parolo pou tha hthela na synexiza thn poreia sthn erhmo panw tou anti sta podia... omws auto me vlepei kai trexei pros emena, fovamai giati einai agrio, alla telika oso pio konta mou erxetai toso pio hremo deixnei. to xaideuw kai tou dinw ena mhlo pou exw sthn tseph mou.... xlimintrizei eutuxismeno kai me afhnei na to kavalikepsw gia na anakalypsw oti exei thn iktanothta na petaei....

    synantame mia skala marmarinh, pou synagwnizetai ton pyrgo ths vavel sto ypsos, pou na ftanei arage? skeftomai, poios thn anevainei twra authn? den variesai tha thn anevw ki egw... alla perimene, eimai sto petoumeno alogo, ti exw na fovhthw? tha pame sthn koryfh ths petwntas.. kai etsi ginetai, ftanoume ston ourano....

    oash sthn koryfh ths? oash ston ourano? mhpws prokeitai gia ton paradeiso? einai kataprasinos, san ta hlysia pedia ths mythologias, frouta, louloudia kai agaphmenoi pou efygan hdh... tous agkaliazw me tolh mou thn psyxh kai niwthw eleutherh.... eytyxismenh.
    to alogo omws deixnei na pethymhse th gh... as epistrepsoume tote....

    se mia stoixeiwmenh polh pou den exei kamia sxesh me tis stoixeiwmenes poleis twn amerikanikwn tainiwn. einai hremh h aura ths. mou aresei... mallon edw tha meinw :))))

    doritsa78
    11.07.2006, 22:35
    Το μέλος dinaki13b στις 03-04-2003 στις 21:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις που καθεμία συμβολίζει και ενα στοιχείο του χαρακτήρα σας (υποτίθετε αλλά μέχρι στιγμής σε όσους το χω κάνει συμφώνησαν με τα αποτελέσματα)
    Φανταστείτε τον εαυτό σας σε μια έρημο. Βαδίζεται μόνοι και ξαφνικά συναντάτε ενα κουτί. Περιγράψτε το (σχήμα, υλικό, το ανοίγετε ή όχι, βλέπετε κάτι μέσα? και ότι άλλο σας έρχεται)
    Φεύγοντας απο κει περπατάτε και συναντάτε ένα άλογο (περιγράψτε το, χρώμα, ομορφιά και πως συμπεριφέρεστε σε κείνο, το καβαλάτε, το χαϊδεύετε, το παίρνετε μαζί σας και ότι άλλο σας έρθει)
    Συνεχίζοντας, βρίσκετε μια σκάλα (περιγράψτε τη, υλικό, ύψος και πως συμπεριφέρεστε στη θέα της κλπ..)
    Ξεθεωμένοι φαντάζομαι συνεχίζετε... (Αμαν!) και φτάνετε σε μια όαση. Πως τη φαντάζεστε? (Αφήστε τη φαντασία σας ελεύθερη και περιγράψτε την αυθόρμητα)
    Τέλος, (επιτέλους!) φτάνετε σε ένα σταυροδρόμι ο ένας δρόμος οδηγεί σε μια στοιχειωμένη πόλη και ο άλλος σε μια κατοικημένη πόλη. Που θα πάτε?
    Ελπίζω να μης σας κούρασα απαντήστε έχει πλάκα. Βέβαια είμαι σίγουρη πολλοί θα καταλάβετε περι τινος πρόκειται

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 09-04-2003 01:46 ]
    ΛΟΙΠΟΝ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΒΕΛΟΥΔΙΝΟ.ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΛΕΙΔΙ ΜΕΤΑΛΙΚΟ,ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ ΚΑΙ ΨΗΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΙΔΕΥΩ..Η ΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΩ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΓΥΑΛΙ,ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΟΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ.
    ΦΤΑΝΩ ΣΤΗΝ ΟΑΣΗ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΞΥΛΙΝΗ,ΑΝΟΙΓΩ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑΝ ΚΗΠΟ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙ ΜΕ ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟ ΝΕΡΟ.ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΗ ΠΟΛΗ,ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ.
    ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΤΙΝΑΚΙ,ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ?
    evonni
    12.07.2006, 02:12
    Έχουμε και λέμε... Το κουτί είναι τεράστιο, τετράγωνο, πολύχρωμο και μαλακό, σαν αυτά που έχουν τα μωρά για να παίζουν. Το ανοίγω και βλέπω μέσα έναν ιππόκαμπο! Το άλογο είναι κάτασπρο, πανέμορφο και απρόσιτο. Προσπαθώ να το πλησιάσω και μετά από αρκετή ώρα καταφέρνω να το χαιδέψω. Αμέσως μετά το καβαλάω και χάνομαι στον ορίζοντα! Η σκάλα είναι σιδερένια, σχετικά λεπτή, και μόλις ξεπροβάλει στο διάβα μου, αρχίζω να την ανεβαίνω για να θαυμάσω τη θέα από ψηλά. Η όαση είναι μια λιμνοθάλασσα γεμάτη φοίνικες και γάργαρα νερά. Αράζω στις όχθες της και απολαμβάνω τη σκιά των δέντρων. Στο σταυροδρόμι ξεκινάω οπωσδήποτε για την κατοικημένη πόλη. Αρκετά πέρασα μόνη μου!

    p.s.: Είναι σοβαρό γιατρέ???
    Pucca
    12.07.2006, 12:56
    Το κουτί- ειναι λούτρινο και μέσα έχει σοκολατακια και ένα mp3 player.

    Το άλογο- είναι καφε με ανοιχτοτερα καφέ σχέδια και μακρια μαλλια. Μολις το βλέπω το πλησιάζω το χαϊδέυω και το παίρνω μαζί μου αλλά δεν ανεβαίνω αν δεν κουράστω γιατι είμαστε στην έρημο και πρέπει να είναι ξεκούραστο και αυτό.

    Η σκάλα-ειναι φουτουρίστικη με πολλα χρώματα και την ανεβαινω κανοντας μια σταση στη μεση.

    Η όαση- ειναι μεγάλη με πολλούς φοινικες εναν καταράκτη και υφασματινες αιώρες που ανοικουν σε νομαδες αλλα θα ξαπλωσω και εγω γιατι πριν θα εχω πιασει φιλιες μαζι τους.

    Η πολη- θα πηγαινα στην κατοικημενη μετα απο τοση κουραση στην ερημο δε λεει για εξερευνησεις
    θα χρειαζομουν ενα μπανιο.

    Οποτε μπορεις θα ηθελα τις επεξηγησεις
    ευχαριστω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pucca στις 12-07-2006 12:57 ]


    dimitrela
    12.07.2006, 21:44
    λοιπόν...το κουτί είναι ξύλινο, σε σχήμα μπαούλου, μικρούλικο και σκούρο καφέ στο χρώμα. το ανοίγω και μέσα βρίσκω ένα μικρό θησαυρό. το ξανακλείνω και το παίρνω μαζί μου.
    το άλογο που βλέπω είναι καφέ, ψηλό, με λαμπερό τρίχωμα και άσπρα σημάδια στα πόδια και το κεφάλι του. είναι πανέμορφο και υγιέστατο.το χαϊδεύω, ανταποκρίνεται και το παίρνω μαζί μου(για να κάνω και τη ζωή μου πιο εύκολη..!!!)
    τώρα για τη σκάλα...από πού ξεφύτρωσε μέσα στην έρημο???στηρίζεται κάπου??τέλοσπάντων...είναι κανονική σε ύψος,ξύλινη και πεσμένη στην άμμο. Δεν την αγγίζω,την παρατάω εκεί και φεύγω!!!(τί να την κάνω ούτως ή άλλως?και πώς θα την κουβαλήσει το άλογο???)
    είναι σχετικά μικρή, έχει τους κλασσικούς ψηλούς φοίνικες και τις λιμνούλες, πολλή και παχιά σκιά και δροσιά και πολύ...πολύ φαϊ!!!!!!!!!
    όσο για την τελική μο απόφαση για τοπο΄θα πάω..Εννοείται πως θα πάω στην κατοικημένη πόλη...!!!!!(όλοι ξέρουν πόσο φοβιτσιάρα είμαι....ρισκάρω να φύγω από εκεί-στην καλύτερη περίπτωση-με αθεράπευτα ψυχολογικά τραύματα ή να μη φύγω καθόλου???????????????)

    αυτά...ελπίζω να ΄μην είμαι τελέιως τρελλή!!!

    dimitrela
    12.07.2006, 21:51
    Dinaki....θα μου στείλεις κι εμένα τις απαντήσεις...?βασικά για τη σκάλα θέλω να μου πεις, γιατί αν τα επαγγελματικά μου τα παρατήσω και φύγω..τότε κλάφτα Χαράλαμπε!!!!!!!!!θα είμαι με το χέρι απλωμένο στην Ομόνοια!!!!! αν έχεις χρόνο και δε σε κουράσει στείλε μου τις απαντήσεις....