ελληνική μουσική
    525 online   ·  210.830 μέλη
    skordalis21
    06.02.2011, 19:20

    Η απανταχου Ροκ κοινοτητα θρηνει ενα ακομα θυμα, ο Gary Moore πλεον δε βρισκεται κοντα μας. Απεβιωσε σε ηλικια 59 ετων.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-02-2011 21:03 ]





    επισυναπτόμενα: GMBBMLive952.jpg 
    Lorelei
    06.02.2011, 20:16

    πέθανε;;; ήταν ένας από τους αγαπημένους μου... {#emotions_dlg.crying}

    R.I.P. Gary


    Link

    "> 

    το πρώτο τραγούδι του που άκουσα και τον έμαθα...


    -----------------
    Expose yourself to your deepest fear; after that, fear has no power, and the fear of freedom shrinks and vanishes. You are free - Jim Morrison

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lorelei στις 06-02-2011 20:24 ]


    pastella
    06.02.2011, 20:31

     

    Κρίμα...


    jorge
    06.02.2011, 20:47
    Δυστυχώς είναι αλήθεια. Bρέθηκε νεκρός σε ένα δωμάτιο ξενοδοχείου στη Κόστα Ντε Σόλ, στην Ισπανία. Το θάνατό του ανακοίνωσε ο μάνατζερ των Thin Lizzy, Αντάμ Πάτερσον, δηλώνοντας στο BBC ότι πέθανε τις πρώτες πρωινές ώρες χωρίς ωστόσο να αναφέρει τα αίτια θανάτου.
    sympetheros
    06.02.2011, 21:06

    Καθε φορά που ένας σπουδαίος μουσικός φεύγει από κοντά μας το ίδιο ξαφνιασμα η ίδια αίσθηση πως μας ξεγέλαστήκαμε πως υπάρχει αθανασία ακόμα μια φορά....

    Αλλά το παίξιμο ο ήχος η φωνή με το σίγμα να βγαίνει σφυρίζοντας σε ρυθμό ροκ και μπλούζ  ήρθαν για να μείνουν και να ανηκουν στις φωτεινότερες στιγμές της παγκόσμιας δισκογραφίας!

    Αντίο gary Moore τα ''άδεια δωμάτια'' θα τα κρατήσουμε  εδώ!


    takispag
    06.02.2011, 21:13

    Τι λέτε ρε παιδιά τώρα???? Τα παιξα τώρα....


    VOICETEACHER
    06.02.2011, 21:23

    Ο Τεραστιοs αυτοs μουσικοs,εφυγε μεσα στον υπνο του σημερα.....ηταν μονο 58......RIP GARY....I STILL GOT THE BLUES FOR YOU.......


    AlfaWolf
    06.02.2011, 21:42

    Ότι και να πούμε για ton Gary Moore ειναι λιγο !!!

    Καλο του ταξίδι !!!


    kwstasagas
    06.02.2011, 21:50

    R.i.p. αγαπημένε καλλτέχνη .... {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}..... Τα τραγούδια του, οι "ηλεκτροκιθαριστικές ψιλοβελονιές" του, η φωνή του υπήρξαν πολύτιμη συντροφιά σε ένα σωρό στιγμές μας ....

    Για μένα, η πιο αγαπημένη "πτυχή" του είναι η καλλιτεχνική δράση του στα 80ς, πριν ακόμη "επιστρέψει" στις μπλουζ ρίζες του, όταν έπαιζε δυναμικό χαρντ ροκ με ψήγματα χέβι μέταλ !!! Όταν, δηλαδή, έβγαλε τραγουδάρες όπως Victims Of The Future και Don't Take Me For A Loser ....


    https://www.youtube.com/watch?v=CpfpRLuYEa8Link

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=ZmqOpUytrjQ 

    Link
    >
    takispag
    06.02.2011, 23:13

    Πραγματικά έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ με αυτό...

    Λες και τον ήξερα στ'αλήθεια! Ανάμεσα στους 3-4 καλλιτέχνες που πάντα λάτρευα τη μουσική τους και το παίξιμο πάνω απ'τους υπόλοιπους... Σαν να έχω χάσει ένα φίλο σήμερα....


    Mad4U
    06.02.2011, 23:22

    R.I.P. Και εσυ θειε και εσυ Garry.


    jorge
    06.02.2011, 23:42

    Από το live στο Φάληρο το 2008... Σαν χθες...


    djmetronomos
    06.02.2011, 23:47

    Δυστυχώς, πρέπει να το χωνέψουμε.. Ακόμα και στο Wikipedia αναφέρονται πλέον στον Gary Moore στον παρατατικό...

    Από τις αγαπημένες μου συνεργασίες: οι κιθάρες που έπαιξε στους Colosseum ΙΙ αλλά και η προσωρινή αναβίωση των Cream, με την ονομασία BBM (Bruce, Baker, Moore)... Ποιος άλλος κιθαρίστας θα μπορούσε να αντικαταστήσει τον Eric Clapton τόσο επάξια...?

    Rest in peace, Gary, we will always love you... you were pure


    ApostolisArmagos
    06.02.2011, 23:48
    Κρίμα...
    sillia
    07.02.2011, 00:08

    Ακόμα πιο φτωχοί{#emotions_dlg.crying}



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sillia στις 07-02-2011 00:09 ]


    επισυναπτόμενα: gary moore.jpg 
    alkyoni
    07.02.2011, 00:11

    Απο την επισημη σελιδα του πριν λιγο....http://www.gary-moore.com/

    It is with deep sorrow and regret, that we have to announce that Gary Moore passed away while on holiday in Spain last night.
    Our thoughts are with his children, family and friends at this sad time. Gary Moore, RIP 1952-2011
    ----------------

    Thank you for the music{#emotions_dlg.inlove}... R.I.P. GaryInnocent {#emotions_dlg.crying}


    kithara-woman
    07.02.2011, 00:24

    Απίστευτο...Μόλις τώρα το διάβασα και δεν ήθελα να το πιστέψω..Από τους αγαπημένους μου..{#emotions_dlg.crying}

    Ήμουνα στη συναυλία στο Φάληρο το 2008..

    Αυτή η κιθάρα...Σαν να ήταν επέκταση του χεριού του..

    Πραγματικά στεναχωρήθηκα..{#emotions_dlg.crying}


    skordalis21
    07.02.2011, 00:45

    Τι να πω πλεον ρε παιδια, οταν ο πρωτος μου ερωτας, ειναι συνδιασμενος στο μυαλο μου με το The loner ...


    Moonchild92
    07.02.2011, 00:55

    Μόλις το έμαθα... Τρελάθηκα! Φαίνεται ότι πρέπει να το δεχτώ ότι έφυγε ο μεγάλος Gary.... Ακούω το Parisienne Walkways και τώρα το Loner κι είμαι έτοιμος να βάλω τα κλάματα.

    R.I.P. GARY MOORE. Πήγαινε να ροκάρεις εκεί πάνω, εκεί, μαζί με τον Phil.


    rouli726
    07.02.2011, 01:12

    Άλλος ένας σπουδαίος ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ!

    Τί να πεις για αυτό το ταλέντο,αυτό τον μουσικό,αυτό τον "μεγάλο" κιθαρίστα..

    Ας τον αναπαύσει ο Θεός...

    Τα λατρεμένα "άδεια δωμάτια" και φυσικά τα "μπλουζ" θα τον φέρνουν πάντα έστω και για λίγο κοντά μας..!

    {#emotions_dlg.sad}




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία