ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.846 μέλη

    Προβλήματα και λύσεις για SAM ή winamp..

    presvis77
    09.02.2011, 10:39

    Καταχήν γειά σας.....Να πω την αλήθεια δεν είμαι ευχαριστημένος στο μέγιστο της απόδοσης των δυο [για μένα πάντα] προγραμάτων μετάδοσης των ραδιοφωνικών εκπομπών μου..βλ.sam και winamp.Υπάρχει άραγε ο τρόπος μετάδοσης κάποιου άλλου μέσου!!!! Το κόστος δεν θα με απασχολούσε όσο η λειτουργία του...Η βοήθειά σας θα καλυτερέψει το ραδιόφωνό μας...Συνοψίζοντας θα αναφέρω οτι έμαθα ραδιόφωνο απο την online επικοινωνία των ακροατών κατα την διάρκεια των εκπομπών..Δεν ξέρω αν ήμουν σαφής,αλλά περιμένω λύσεις...Γεια εσας που θα μαζευτείτε και all together θα τα πείτε καλύτερα!!!!! Περιμένω εν αγωνία τις λύσεις εδώ...Με εκτιμηση ο κ.Presvis..[ίσως έχει ξαναγίνει θέμα αλλά δεν είδα κάπου λύσεις]


    SouLRocK
    23.02.2011, 10:54

    Presvi δοκίμασα το Radioboss που είναι κάτι παρόμοιο με το SAM και από μόνο του μου φάνηκε πολύ καλό αλλά δεν κάνει broadcast σε "mono", αλλά μόνο σε "stereo". έτσι πρέπει να βάλεις εξωτερικό plug-in (το edcast) και εκεί αρχίζει το πρόβλημα αφού συνέχεια το πρόγραμμα "κράσαρε" στην εναλλαγή μικροφώνου του plug-in. έχω windows 7 και δυστυχώς ούτε η έκδοση του SAM ήταν τόσο σταθερή.


    pastella
    23.02.2011, 18:24
    (Μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία στα Θέματα Σταθμού)
    jorge
    23.02.2011, 21:01
    Στο SAM το κύριο πρόβλημα για μένα είναι ο scheduler, δηλαδή το να φτιάχνεις ένα αυτόματο πρόγραμμα για κάθε ώρα/ημέρα. Εισαι αναγκασμένος να γράφεις εντολές στα clockweels, αντί να υπάρχει ένα γραφικό περιβάλλον να το κάνεις εύκολα. Κατα τ' άλλα, είναι απόλυτα σταθερό και δεν έχει κρασάρει ποτέ, όλα αυτά τα χρόνια που παίζει 24 ώρες το 24ωρο σε ένα mini laptop με ελάχιστες δυνατότητες.
    SouLRocK
    23.02.2011, 21:42

    Να διευκρινίσω ότι είχα παλιά σπασμένη έκδοση (3) του SAM και win 7 και κράσαρε όταν έκανες εναλλαγή στις ρυθμίσεις του. το τωρινό μπορεί να πηγαίνει καλά.


    presvis77
    24.02.2011, 00:51
    Κυριοι ευχαριστώ για τον κόπο σας!!! Σαν μεγαλυτερη εμπειρία ραδιοεκπομπών διαδυκτιακού χαρακτηρα απο τον δικό μου[βλ L504 σε χιλιόκυκλους...χαχααχα]Δεν μπορουμε μέσω κάποιας κονσόλας ήχου να έχουμε και την ταυτόχρονη έξοδο σε θέση τηλεφώνου...????? Κάπου εδώ θα βρίσκομαι!!
    stauross
    25.02.2011, 16:45

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 23-02-2011 στις 10:54 έγραψε...

    Presvi δοκίμασα το Radioboss που είναι κάτι παρόμοιο με το SAM και από μόνο του μου φάνηκε πολύ καλό αλλά δεν κάνει broadcast σε "mono", αλλά μόνο σε "stereo". έτσι πρέπει να βάλεις εξωτερικό plug-in (το edcast) και εκεί αρχίζει το πρόβλημα αφού συνέχεια το πρόγραμμα "κράσαρε" στην εναλλαγή μικροφώνου του plug-in. έχω windows 7 και δυστυχώς ούτε η έκδοση του SAM ήταν τόσο σταθερή.



    krasare? oso gia to krasarisma exw lisei kai sta 2 programata stile pm na soy pw kai meta na tw anartisw edw ok ? kai otan lew k geia ta 2 programata anaferwmenos panta sto win kai sto sam ;)

     


    -----------------
    ΚΑΝΑΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΘΑΨΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΑΙ !!!!! ΧΑΧΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΠΟΡΟΣ!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stauross στις 25-02-2011 16:48 ]


    SouLRocK
    26.02.2011, 01:24

    Ξαναλέω, το Winamp δε κράσαρε ποτέ όσο παίζω, το Radioboss κράσαρε όταν χρησιμοποιούσες το μικρόφωνο από το εξωτερικό plug-in (Ed-cast), το SAM μου κράσαρε ενίοτε όταν άλλαζα τις καρτέλες αλλά ήταν έκδοση 3, η 4 μπορεί να δουλεύει μια χαρά!


    ohcaptainmycaptain
    12.04.2011, 23:15

    Εγώ ρε παιδιά έχω άλλο πρόβλημα με το winamp (έχω φτιάξει και θέμα για αυτό αλλά το γράφω και εδώ). Θέλω να κανω εκπομπη με μικροφωνο, όταν ομως επιλεγω το line in, ναι μεν ακούγομαι εγω απο το μικροφωνο, αλλα δεν ακουγεται η μουσικη...Βοηθεια παρακαλω!!!


    antwnispatra
    12.04.2011, 23:43

    Έχεις ακολουθήσει τις οδηγίες σωστά?Πες μας και τι windows έχεις,παίζει ρόλο.


    ohcaptainmycaptain
    14.04.2011, 00:56
    το εχω σε 7 και xp. νομιζω οτι τα εχω κανει ολα σωστα.
    miaoulis
    05.04.2014, 18:45
    γεια σας. πώς μπορώ να βάζω τραγούδια και να μιλάω παράλληλα μέσω του winamp; εχω διαβάσει το faq εδώ, έχω ψάξει σε ολο το ίντερνετ αλλά δεν εχουν βοηθήσει. ¨οταν ενεργοποιω την καρτέλα input device: soundcard input, σταματαει ακούγεται η μουσική. Πηγαιίνω και στην καρτέλα open mixer αλλά μου λέιπουν κάποιες επιλογες. Παιζει να εχω προβλημα με την καρτα ήχου ή με την εκδοση του winamp;
    alkyoni
    06.04.2014, 01:25

    Παράθεση:

    Το μέλος miaoulis στις 05.04.2014, 18:45 έγραψε...

    γεια σας. πώς μπορώ να βάζω τραγούδια και να μιλάω παράλληλα μέσω του winamp; εχω διαβάσει το faq εδώ, έχω ψάξει σε ολο το ίντερνετ αλλά δεν εχουν βοηθήσει. ¨οταν ενεργοποιω την καρτέλα input device: soundcard input, σταματαει ακούγεται η μουσική. Πηγαιίνω και στην καρτέλα open mixer αλλά μου λέιπουν κάποιες επιλογες. Παιζει να εχω προβλημα με την καρτα ήχου ή με την εκδοση του winamp;

    Γεια σου miaoulis! :)

    Να υποθεσω οτι εισαι με windows 7?  Τοτε εχεις το κοινο προβλημα οσων εχουν windows 7!

    Δεν μπορουν να εχουν mic και μουσικη μαζι,  μεσω  του winamp , (δε λειτουργει σωστα το stereo mix).

    Δωσε περισσοτερες πληροφοριες αν μπορεις σχετικα με το συστημα σου (τι windows , αν εισαι σε desktop ή laptop και την καρτα ηχου σου... )

    Οπως και να εχει.... αν θες οποσδηποτε το winamp με mic, ψαξε για συστημα που εχει windows xp, τοτε δε θα εχεις αυτο το προβλημα.

    Αν ομως θες να εχεις winamp και mic μαζι, με windows7 , υπαρχει και η λυση με εξωτερικο μεικτη, που ειναι λιγο πιο πολυπλοκη λυση....

    Συνηθως οσοι ειναι με windows 7  χρησιμοποιουν το sam και δεν εχουν προβλημα. :)

    Καλη επιτυχια!


    miaoulis
    06.04.2014, 22:32
    γεια σου αλκυόνη και σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Ο υπολογιστής είναι σταθερός, χρησιμοποιώ windows 7 και η κάρτα ήχου είναι μια απαρχαιομένη creative sb audigy 4 wdm. Το sam το είχα κατεβάσει, μου φάνηκε περίπλοκο, άσε που κάποιες παραμέτρους που έβλεπα σε ξένα φόρουμ σε μένα δεν τα είχε.