ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Στίχοι για μελοποιήση

    lululouis
    11.02.2011, 11:08

    Κόκκινα παπούτσια φοράς
    και αφού σ΄αρέσουν πετάς
    τα αγόρασες χτες από την λαϊκή
    λεφτά δεν είχες για καλό μαγαζί

    Τι κόκκινα παπούτσια είναι αυτά;
    Μπορείς να τρέξεις , να περπατήσεις , να πηδάς
    Μ' αυτά είναι τα μοναδικά
    γιατί δεν σου φτάνουν τα λεφτά

    Κόκκινα παπούτσια
    Κόκκινα παπούτσια
    τι καλά που τα φοράς δέσε τα κορδόνια σου
    μην πέσεις όταν προχωράς

    Στο δρόμο οι άνθρωποι σταματάνε
    για να θαυμάσουν πόσο σου πάνε
    το κόκκινο είναι το χρώμα σου
    τη σιγουριά ζωγραφίζει στο βλέμμα σου

    Τα μάτια σου λάμπουν για τα παπούτσια που φοράς
    Θα σου μείνουν για πάντα εάν σταματήσεις να τα χαλάς

    Κόκκινα παπούτσια
    Κόκκινα παπούτσια
    τι καλά που τα φοράς δέσε τα δέματα σου
    Μην πέσεις όταν προχωράς

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lululouis στις 25-02-2011 10:31 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lululouis στις 07-03-2011 17:39 ]


    rory166
    19.02.2011, 23:55

    πολυ χαριτωμενο,ευγε  :)


    freddieKrueger
    20.02.2011, 23:47
    Ζητάς μελοποίηση για κάποιους στίχους Θα ήθελα να μας πεις γιατί θεωρείς πως αυτοί οι συγκεκριμμένοι στίχοι αξίζουν να μελοποιηθούν... ποιό είναι το βαθύτερο νόημά τους πέρα από το προφανές δηλ κάποια φτηνα κοκκινα παπουτσια? Χειροκροτω το θαρρος σου να δημοσιευσεις τους στοιχους σου,το γεγονος πως αυτοι ειναι αυθορμητοι και πως πηγαζουν απο ενα αληθινο βιωμα που πιθανον να ειναι οταν πας να κανεις ψωνια στην αγορα Φιλικη συμβουλη:Εμπλουτισε το στιχο δωσε βαθος σε αυτο που γραφεις και απεφυγε να αναφερεσαι στο οτι ''δεν ειχες λεφτα'' για να τα αγορασεις...ακουγεται πολυ ''φλατ'' και ''κυνικο''...εχω βαρεθει να ακουω κοσμο να μιλαει για κριση και να παραπονιεται για αφραγκιες...ας μην επιτρεψουμε τον κυνισμο μας να γαμησει την ποιηση μας...
    lululouis
    21.02.2011, 20:23

    Αγαπητή/ε φίλε ή φίλη οι στίχοι είναι προσωπική υπόθεση του κάθε ενός από εμάς . Εκφράζουν το κάθε στιχουργό διαφορετικά. Τα προσωπικά βιώματα του κάθε ένα από εμάς δεν αφορούν τον κόσμο και μάλλον ζεις υποθέτω σε ένα ειδυλλιακό κόσμο και δεν έχεις βγεις έξω να δεις τι σημαίνει πραγματική φτωχιά και πραγματική δυστυχία σε πολλούς ανθρώπους αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα οικονομική η γενικά οπιαδήποτε κρίση. Αυτοί οι στίχοι σημαίνουν πολλά για εμένα και συμβολίζουν πολλά θέματα αυτό που έχω να πω μόνο είναι ότι παρόλο που είμαι μόνο 18 χρόνων έχω δει και έχω ζήσει πράγματα όσα δεν φαντάζεσαι και δεν οφείλω σε κανένα εξηγήσεις .Τέλος δεν περιμένω να αρέσουν σε όλους οι στίχοι μου αλλά ευτυχώς που υπάρχουν άτομα που τους κατάλαβαν και ενδιαφέρθηκαν να μου τους μελοποιήσουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lululouis στις 21-02-2011 20:48 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lululouis στις 21-02-2011 20:50 ]


    freddieKrueger
    25.02.2011, 11:37

    Απο τη στιγμη που γραφεις σε δημοσιο φορουμ οι στιχοι σου επαψαν να ειναι προσωπικη σου υποθεση...

     

    Επισης μιλησα για τροπο εκφρασης της φτωχιας...παραδειγμα σου εφερα...καποιος που θα γραψει ποιηση οφειλει να μεταλαμπαδευσει τα συναισθηματα του η μερος τους στο ακροατηριο του...και οχι να ειναι φλατ...με το να μου λες ''δεν υπαρχει φραγκο'' μαλλον τσιγκουνια και κυνισμο μου βγαζεις παρα αληθινη φτωχεια...

    Ετσι χωρις διορθωσεις,η παρεμβασεις,δεν νομιζω πως αξιζουν μελοποιησης αυτη ειναι η γνωμη μου...δεν βρισκω καποιο νοημα...Τι θες να πεις αναφερομενη στα κοκκινα παπουτσια?Γιατι να ειναι κοκκινα και οχι πρασινα?Γιατι ειναι τοσο πολυ σημαντικα για εσενα?Κατα τη γνωμη μου θα πρεπε μεσα απο τους στιχους σου να μας βαζεις μες το τρυπακι να αντιληφθουμε το μυθο που περιστρεφεται γυρω απο αυτα...την ιδιαιτερη προσωπικη αξια τοςυ για σενα...την ικανοτητα αυτου που βαδιζει να κανει σταθερα κι επιδεξια βηματα κι ας βαδιζει με φθηνα κοκκινα παπουτσια...κατι τελος παντων που να εμβαθυνει και ομορφυνει τοςυ στιχους σου...

    Δεξου την αρνητικη κριτικη...θα σε κανει καλυτερη...αν ικανοποιεισαι απο αυτο που εγραψες η αν νομιζεις πως ειναι τοσο καλο ωστε να το ποσταρεις δημοσια σε ενα μουσικο φορουμ προς μελοποιηση, τοτε παω πασο...οφειλω ομως να σου πω πως εχω διαβασει και πολυ καλυτερα...μην επαναπαυεσαι...συνεχισε τη προσπαθεια ισως αυτο που εγραψες να ναι ο σκελετος να χτισεις πανω στην αρχικη ιδεα κατι πολυ καλυτερο...

     

    Ευχαριστω


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 25-02-2011 17:24 ]


    lululouis
    25.02.2011, 19:22
    Δέχομαι την αρνητική κριτική αλλά η άποψη μου είναι αυτή όπως εσένα σε έκαναν να διερωτηθείς για τι είναι κόκκινα και όχι πράσινα έτσι πιστεύω πως και άλλοι θα μπουν στην διαδικασία να τους σκεφτούν χωρίς να χάσουν το κύριο νόημα τους αυτή είναι η μαγεία των στοίχων πιστεύω. Άνετα μπορώ να καθίσω να σου πω τι κρύβεται πίσω από κάθε πρόταση των στοίχων μου αλλά για μένα θα είναι σαν έχει χάσει το κάθε νόημα. Δεν λέω πως είναι οι πιο κουλτουριάρικοι η οι πιο τέλειοι στοίχοι που υπάρχουν αλλά σίγουρα αξίζουν να μελοποιηθούν κάτι που γίνεται μάλιστα. Δεν θα σταματήσω να γραφώ και φυσικά θα βελτιώνω τον εαυτό μου αλλά και τους στοίχους μου. βασικά ήθελα να σε ευχαριστήσω για την αρνητική κρητική( παρόλο που η λέξη κρητική δεν αρέσει διότι είναι σαν να μου λες πως είσαι καλύτερος από έμενα η πως είσαι ανώτερος μου μιλώ γενικά και όχι συγκεκριμένα), η αρνητική άποψη σου για τους στοίχους μου με έκανε να πεισμώσω ακόμη περισσότερο και να είσαι σίγουρος πως τώρα είναι που δεν θα τα βάλω κάτω.
    freddieKrueger
    26.02.2011, 01:46

     

    Δεν ειμαι καλυτερος σου αγαπητη μου....ειμαι ισος η χειροτερος,αλλα εξισου πεισματαρης με σενα...δε μιλαω απο την οπτικη του ειδικου,οπως σε παρασυρει το επικριτικο μου υφος και σε κανει να το νομιζεις...μιλω απο την σκοπια του κοινου που θα ακουσει το τραγουδι που θα προκυψει απο τη μελοποιηση και θα διαβασει τους στιχους σου...

     

    Γενικα δεν ασπαζομαι την αποψη ''μην κρινεις για να μην κριθεις''...αντιθετα πιστευω πως μεσω της κριτικης που κανουμε ο ενας στον αλλο μπορουμε να γινουμε ολοι καλυτεροι...

     

    Σου ευχομαι καλη συνεχεια!


    Kristalo
    26.02.2011, 19:13

    Με το συμπάθειο Νίκο αλλα θα διαφωνήσω λίγο μαζί σου και θα συμφωνησω με τον Χρήστο! Τα συγκεκριμένα λόγια δεν μου φαίνονται ότι βγάζουν και πολύ νόημα...μάλιστα μπερδεύτηκα λίγο! Αυτο με τα δέματα δεν το κατάλαβα οπότε και να το μελοποιήσεις θα μου είναι αδιάφορο σαν στίχος ίσως πιο ενδιαφέρον μουσικά! Ο στίχος είναι ναι προσωπική υπόθεση του καθενός αλλα για να βγάλεις κάτι ποιοτικό θα πρέπει να γίνει κάτω από κάποιες προυποθέσεις. Άσχετα με τα βιώματα του καθενός ένα στιχος πρέπει να χει και εκφραστική συνοχή και να βγάζει επιτέλους ένα νόημα. Αφου δεν μπορώ να εκφραστω διαβάζοντας το μια και δυο φορές πως θα βρω την έκφραση του μέσα απο την μουσική; Εγω δεν μπορώ πάντως να το μελοποιήσω.

    Αγαπητό μέλος lululouis o Χρήστος ουτε να σε αποπάρει ήθελε απλά να σε συμβουλέψει. Είσαι 18 χρονών...όμορφα χρόνια αλλα εφηβικά ή μάλλον πολύ νεανικά τα λόγια παιχνιδιάρικα αλλα όχι με συνοχή και νόημα για τους υπόλοιπους. Η τάση σου όμως να γράφεις είναι ότι καλύτερο βγάζοντας από μέσα σου ότι σε ένοχλεί η σου αρέσει. Συνέχισε! Οι συγκεκριμένοι στίχοι έχουν συναισθηματική αξία για σένα αλλα για μένα δεν λένε πολλά! Ίσως εσύ να μπορουσες να ταιριασεις και την μουσική που τους αξίζει αφού ξέρεις πως να εκφραστεις επάνω τους.

    Σ΄ευχαριστώ και με όλο το συμπάθειο!Smile


    cobal
    27.02.2011, 16:17

    Ουτε κι εμενα μου κανουν κατι αυτοι οι στιχοι.

    Το παιδι βεβαια καλα κανει και γραφει και να συνεχισει να γραφει γιατι μεσα απο αυτη τη διαδικασια θα βελτιωθει. Αλλωστε κανεις δεν γενηθηκε ετοιμος (υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια)

    Φιλε Lululoui θα μπορουσες να διαβασεις στιχους απο καποιον καλιτεχνη που σου αρεσει και να παραδειγματιστεις κατα καποιο τροπο απο την πλοκη το δεσιμο κοκ.

    Κι εγω καποτε εγραφα στιχους συχνα και θα ελεγα οτι οσο το εξασκεις τοσο θα βελτιωνεσαι. Πλεον εχω καιρο να γραψω και εχω χασει την συγκεκριμενη εμπνευση.

    Επισης να σου πω οτι μεχρι τωρα εχω γραψει πανω απο 6-7 στιχους αλλα μονο οι δυο μελωποιηθηκαν


    lululouis
    27.02.2011, 20:44
    Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις σας. Το λοιπόν αγαπητέ freddieKrueger η άποψη μου είναι πως ο κάθε ένας από εμάς δεν χρειάζεται κάποιον να τον κρίνει αλλά να προσπαθεί από μόνος του να βελτιώνετε χωρίς την βοήθεια των άλλων. Το να κρίνεις κάποιον αυτόματος σε κάνει εσένα να έχεις τον έλεγχο αλλά δυστυχώς στην κοινωνία όπου ζούμε κρινόμαστε καθημερινά από κάποιον άλλον και καταλήγουμε έρμαια των καταστάσεων που μόνοι μας αφήσαμε να γίνουν έτσι, για αυτό κρίση και αρμόδιοι να κρίνουμε είμαστε εμείς του εαυτού μας. Συνεχίζω και λέω αγαπητέ pentatonikos συμφωνώ απολυτά με τα λόγια σου διότι είναι αυτά που πιστεύω και εγώ επίσης με τα χαράς θα μου άρεσε να μου το μελοποιούσες και ευχαριστώ για την προσπάθεια και μόνο. Επίσης αγαπητή kristalo το profile σου νόμιζα πως έγραφε δασκάλα μουσικής και όχι δικηγόρος δεν χρειαζόταν να μου δικαιολογήσεις τον freddieKrueger κατάλαβα και από μόνη μου τι ήθελε να μου πει , οι στίχοι μου μπορεί εσένα προσωπικά να μην σου άρεσαν ή να μην τους κατάλαβες ίσως διότι έχουμε διαφορετικό τρόπο σκέψης αλλά και επικοινωνίας . Τέλος αγαπητέ cobal πρώτον δεν είμαι φίλος είμαι φίλη θηλυκού γένους και εγώ δεν θέλω να μοιάσω ή όπως λες εσύ να παραδειγματιστώ από κανένα έχω το δικό μου στυλ αλλά και τη δική μου ξεχωριστή προσωπικότητα άρα οι στίχοι που έγραψα και θα γράφω θα είναι ξεχωριστοί και δεν θα μοιάζουν με κανενός άλλου. Φιλιά σε όλους Λουΐζα και σε όποιον αρέσουμε δεν θα αλλάξω για κανένα αλλά σίγουρα θα βελτιωθώ για εμένα.
    Kristalo
    27.02.2011, 20:57

    Δυστυχως καλή μου Λουιζα μάλλον θα πρέπει να διορθώσεις και τον τρόπο έκρφασης σου μεσα απο τον γραπτό λογο γιατί αυτο που απάντησες γενικώς μάλλον επίθεση μου βγάζει προς όλους μας που σου κάναμε την τιμή αγαπητη μικρούλα μου να σου απαντήσουμε! Ηδη αποκαλύπτεσαι ως αλλαζόνα στιχουργός αφου δεν δέχεσαι την γνώμη και την κριτική κανενός! Όσο για μένα καλό θα ταν και το επάγγελμα της δικηγόρου αφου με κρίνεις ότι έχω ταλέντο και σ΄αυτό, όμως προς το παρών ασχολούμαι με τους στίχους τους δικούς σου κρίνοντάς τους. Καλά κάνεις και διατηρείς το στυλάκι που διατηρείς αλλα αν θες να πουλήσεις μούρη να πας να το κάνεις παραέξω και όχι απο το πληκτρολόγιο χρυσή μου. Τέσσερα άτομα σου απάντησαν και τους τρεις μας έβγαλες off γιατί δεν σου άρεσαν αυτά που σου γράψαμε! Αυτά έχουν οι δημόσιες αναρτήσεις , καλα και κακά σχόλια! Είτε σ΄αρεσει είτε όχι!


    lululouis
    27.02.2011, 21:26
    καλά λοιπόν σ ευχαριστώ που μου έκανες την "τιμή" να μου απαντήσεις στους στίχους .και καλή συνεχεία σε ότι κάνεις εύχομαι τα καλυτέρα.
    klefths
    01.03.2011, 02:31

    Ρε σεις, το ατομο ρωτησε αν μπορουμε να μελοποιησουμε τους στιχους και οχι να κανουμε κριτικη σε αυτους, ξεκολατε.  Αν μπορουμε, οκ, αν οχι, δεν πειραζει. Τι ανακατευουμε "ηλικιες", "βιωματα", "μουρες", "βαθυτερα νοηματα" κλπ?
    Ξαφνικα γιναμε ολοι στιχοκριτικοι? Αυτο της αρεσε, αυτο εγραψε, αν αποφασισω να το μελοποιησω και δεν μου κολλαει στιχουργικα το αλλαζω οπως κανουν ολοι στο 90% των τραγουδιων, αν συμφωνει και της αρεσει εχει καλως, αν οχι το ξαναβλεπουμε. Οσο για το τι πρεπει να γραφει κανεις σε ενα τραγουδι, ευτυχως δεν υπαρχει κανονας τα παντα ειναι πιθανα.
    Δηλαδη, εμεις ειμαστε οι ειδικοι των παντων, οι αυτοκλητοι κριτες, οι απολυτοι γνωστες?
    Μηπως γι αυτο κανουμε πραγματικα αλματα προοδου σ' αυτην τη χωρα, επειδη εχουμε αποψη για τα παντα?
    Λεω, μημπως?

    Btw, δεν θελει πολυ μυαλο να καταλαβει κανεις τι ειναι τα "δεματα". Υπαρχουν πολλα πραγματα στα παπουτσια που αν δεν τα δεσεις πεφτεις οταν προχωρας, η να το παρη το ποταμι?


    Kristalo
    01.03.2011, 05:24

    Ενταξει με όλα αυτά και συμφωνώ! Τελικά δεν μας είπες αν μπορεις να το μελοποιήσεις εσυ τους στίχους;

    Νομίζω έτσι δεν την βοηθάμε ! όταν κάνεις κριτική σε κάτι που σε ρωτούν δημόσια, γιατι το συγκεκριμένο φόρουμ απευθύνεται σε όλους πρέπει να γράψεις αν μπορεις ή όχι και γιατί! Η κριτική γι΄αυτο έγινε αγαπητε κλέφτη! Και λες φυσικά μέσα από όλα αυτά τι θα πρέπει κατά την γνώμη σου να διορθωθεί! Αυτό καναμε και την πρώτη φορά. Αλλα ξαφνικά δεν αρέσαμε...γίναμε δικηγόροι..εξυπνάκηδες κτλ. Της κοπέλας να βοηθησουμε θέλαμε! Σόρρυ τι να πω δεν θα ξαναγράψω!

    Και κάτι άλλο! Δεν είμαι της γνώμης ότι θα πρέπει να ενθαρρύνουμε τα πάντα σ΄αυτή την ζωή! Αν θες πάντα να προκόψεις βέβαια σ΄αυτο και να κάνεις κάτι! Γνώμη μου παιδια μην με κρεμάσετε!Wink


    lululouis
    01.03.2011, 11:05
    Κοιτάξτε το θέμα πήρε μια άλλη διάσταση κάτι που σίγουρα δεν ήθελα να γίνει. Έιμαστε όλοι εδό σ'αυτό το φόρουμ για ένα και μόνο σκοπό για την μουσική το να τσακόναμαστε και να λέμε ο ένας στον άλλο μπηχτές και να θυμόνουμε και να νευριάζουμε έιναι κάτι εντελός αντίθετο με την μουσική και εκείνα που πρεσβέβει το νόημα της μουσικής. Για εμένα οι κριτικές δεν μπορώ να τιισ ακούσω αλλά ούτε να τις καταλάμβαινω αλλά οι απόψεις ‘ΟΛΩΝ των ειδών θετικές ή αρνητικές είμαι ανοιχτή να τις δεχτώ. Τέλος ας μην αφήσουμε την περηφάνια μας και αρνητικότιτα μας και ας βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον με όλη μας την θετική ενέργεια για να βγεί ένα ωράιο και αληθινό αποτέλεσμα.
    klefths
    01.03.2011, 12:21

    Κατ'αρχας δεν χρειαζεται να το παιρνεις προσωπικα kristalo, γιαυτο η προηγουμενη απαντηση μου αλλα και αυτη γραφτηκαν σε πολλα σημεια σε πρωτο πλυθηντικου, ξερω που ανηκω, τι λαθη κανω και θελω να τα διορθωσω.

    Κανεις δεν ζητησε απο κανεναν να μην ξαναγραψει, τετοια εξουσια ουτε εγω ουτε κανεις αλλος δεν εχει πανω σου.

    Για να μην λεω πουθενα ομως οτι θα το μελοποιησω εγω, σημαινει μονο ενα πραγμα. Τα ακουσματα μου ειναι διαφορετικα και δεν ειμαι ειδικος στην μελοποιηση. Αν ομως υποθετικα- εξαρτοταν η ζωη μου απο αυτο η αν ηθελα να δωσω μια προκληση στον εαυτο μου, ε, τοτε ναι, θα μπορουσα να προσπαθησω, το αποτελεσμα δεν ξερω ομως αν ικανοποιουσε την ιδια την στιχουργο γιατι οπως ειπα θα το εκοβα και εραβα στα δικα μου μετρα. Νομιζω οτι αυτο ισχυει για ολους μας, χωρις να παιρνω ορκο βεβαια. Σιγουρα ενας επαγγελματιας ενορχηστρωτης θα εκανε χιλιες φορες καλυτερη δουλεια απο εμενα.

    Εγω κατι αλλο ελεγα, για παραδειγμα, αν εμενα που δεν καπνιζω μου ζητησει καποιος φωτια για να αναψη το τσιγαρο του, η εχω φωτια και δινω η οχι, δεν με ρωταει αν συμφωνω μαζι του η αν κανει καλα που καπνιζει η οχι, πως να καπνιζει καλυτερα, την αποψη μου για τον καπνο, κλπ, φωτια ζηταει ο ανθρωπος, δεν ζηταει την δικη μου κριτικη. Ποιος ειμαι εγω για να του πω αν ειναι σωστος η οχι, η μαλλον καλυτερα, ποιος ειμαι εγω για να του πω πως ΕΓΩ ειμαι σωστος?

    Η κριτικη λοιπον δεν εγινε για να βοηθησουμε εμεις την φιλη, μιας και δεν ζητησε πουθενα την βοηθεια μας ΓΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ, για ενορχηστροση ζητησε, αρα η κριτικη εγινε -μαλλον υποσυνειδητα (οχι, δεν ειμαι ψυχολογος, βαρατε!) για να βοηθησουμε εμεις τους ιδιους μας τους εαυτους να επιβεβαιωσουν το ποσο καλοι κριτες ειμαστε, και οχι εκεινη.


    Ξαναδιαβαζοντας τωρα τους στιχους, προσωπικα δεν νομιζω οτι ειναι και τοοοοσο χαλια, ενω αν λαβουμε υπ' οψιν μας, πρωτον, οτι η φιλη ειναι απο την Λευκωσια και ολοι ξερουμε οτι στην Κυπρο τα πραγματα ομιλουνται πολυ πιο διαφορετικα απο οτι στην Ελλαδα, οποτε το "δεματα"- "κορδονια" μπορει να κατανοηθει ευκολοτερα, και δευτερον οτι ειναι μονο 18 χρονων και ΤΟΛΜΗΣΕ να ποσταρει στο site των προσποιουμενων φωτεινων παντογνωστων, τοτε μονο καλοι μπορουν να χαρακτηριστουν.

    Ποσοι πια απο εμας εγραφαν καλυτερους στιχους στα δεκαοχτω?

    Ποσοι απο εμας δεν ειμασταν γεματοι απο φωτια και πεισμα?

    Ποσοι απο εμας δεν δεχομασταν μυγα στο σπαθι μας και τωρα εχουμε βαλει νερο στο κρασι μας?

    Απο ποιον θα ερχοταν κατι καινουργιο, μοντερνο, αυθορμυτο, παραξενο, ενδιαφερον, προοδευτικο στο τραγουδι, απο καποιον βολεμενο ενηληκα με αστικη λοβοτομη και δουλεια γραφειου για να μπορει να συντηρει την τετραμελη του οικογενεια, και το τριαρι που νοικοιαζει στα Πατησια, η απο καποιον δεκαοχταρη που βλεπει την ζωη και οσα περικλειει αυτη με τα ματια που την βλεπαμε καποτε κι εμεις? Οι πιθανοτητες ειναι με το μερος του δεκαοχταρη, γιαυτο και οτι καινουργιο κομματι βγαινει σημερα απο 18αρηδες μας φαινεται χαλια αν ειμαστε ανω των 25 ετων. Αν ηταν στο χερι μας και μπορουσαμε να σταματησουμε την προοδο εμεις οι ανω των 25, τοτε θα ειμασταν ακομα σε σπηλιες με κοκκαλα στη μυτη ακουγοντας τα χιτ των παπουδων μας στα ταμ - ταμ, περιμενοντας τα γεραματα μας στα 30.

    Η αποψη "δεν χρειαζομαι συμβουλες, λαθη μπορω να κανω και μονος μου" τι εγινε, ξεχαστηκε?


    Τελειωνοντας, οπως δεν εισαι της γνωμης οτι δεν θα πρέπει να ενθαρρύνουμε τα πάντα σ΄αυτή την ζωή, δεν ειναι λογικο να πεις οτι δεν θα πρεπει να αποθαρρυνουμε και τα παντα σ'αυτην τη ζωη?

    Οποτε, τι μενει?

    Να αφησουμε τα πραγματα να εξελιχθουν απο μονα τους χωρις την δικη μας ενθαρρυνση η αποθαρρηνση. Δεν ειμαστε δα και θεοι.
    Let it be.


    lululouis
    02.03.2011, 12:18
    Α και ακόμη κάτι εκτός του ότι στην Κύπρο έχουμε μια διαφορετική διάλεκτο , αλλά επίσης εγώ πηγαίνω σε αγγλικό λύκειο και το να εκφράζομαι εγώ στα ελληνικά χρειάζεται μια περισσότερη προσπάθεια αλλά πάλι εγώ επιλέγω να εκφράζουμε στην ελληνική γλώσσα διότι έχει απεριόριστο λεξιλογικό πλούτο . παρόλο που αυτό δεν το γνωρίζατε εγώ επέλεξα να γράφω ελληνικούς στίχους και να κρίνομαι και να κατακρίνομαι για μια λέξη. με αυτό το τρόπο μερικοί άνθρωποι μας φοβίζουν και δεν μας βοηθούν να εξελικτουμε εμείς μαζί με τη ελληνική γλώσσα . αυτό δεν τα είπα ούτε για να δικαιολογήσω τον εαυτό μου ούτε τίποτα απλά ήθελα να θίξω αυτό το θέμα με σαν παράδειγμα εμένα. ευχαριστω.
    Kristalo
    02.03.2011, 13:07

    Αχ παιδιά με έχετε παρεξηγησει! Την πρώτη φορά που έγραψα καθόλου δεν ήθελα να κάνω κριτική! Απλά να της πω πως με τους στίχους της αυτούς σίγουρα εγω δεν μπορώ έυκολα να τους μελωποιήσω. Επίσης Λουίζα μου αυτό δεν το ξερα ότι πας αγγλικό λύκειο και ο φίλος μας ο κλέφτης έχει δίκιο που μιλάει και για την κυπριακή διάλεκτο! Να πω κάτι! Όταν είναι να μελωποιηθούν κάποιοι στίχοι θα πρε΄πει να υπάρχει στενή συνεργασία στιχουργου και αυτου που θα κάνει την μελωποίηση. Και αυτό για να τακτοποιηθούν οι στίχοι σε ένα μέτρο ή σε δύο τελοσπάντων. Επίσης θα πρέπει ο στιχουργός να εξηγήσει ακριβώς το νόημα των στίχων με ακριβή τονισμό αυτών και το συναίσθημα που θέλει να βγάλει και σε ποιο σημείο. Εκτός αν και οι δυο είναι τέλειοι επάγγελματίες σ΄αυτό που κάνουν και  βρεθεί τρόπος εποινωνίας και συνεργασίας από τόσο μακριά!

    Ο συνδιασμός μουσικής και στίχου είναι αυτό που απογειώνει ένα τραγούδι! Αυτό δυστυχώς είναι δύσκολο από δω! Εν πάση περίπτωση, αν πω να μελωποιήσω τους στίχους θα πρέπει να σου κάνω κάποιες υποδείξεις για το πως θα πρέπει να είναι οι στίχοι ή αλλαγή λέξεων που να βοηθάνε στην ροή πάντα με συνεργασία. Προς Θεού, είπα και σε προηγούμενη απάντηση πως είναι καλό που γράφεις και να συνεχίσεις όσο μπορείς αυτό σε κάνει καλύτερη. Αλλα ας μην στραβώνουμε όταν υπάρχει μια αρνητική υπόδειξη. Ποια είμαι εγω στο κάτω κάτω της γραφής που θα κρίνω μια συναισθηματική σου στιγμή που κάθισες και έγραψες; Αλλα για να το κάνεις τραγουδι κατα την γνωμη μου θέλει λίγο στρώσιμο.

    Οχι οι στίχοι δεν είναι και τόσο χάλια και μάλιστα είναι και πολύ νεανικοί. Εχουν και ένα ρεφραιν. Μου βγάζουν μια αισιοδοξία- ελπίδα αλλα και λίγο μιζέρια. Μου λείπει η Λουίζα μέσα απο αυτό για να καταλάβω.

    Τι να είναι το κομμάτι μινόρε ή ματζόρε; πως το νιώθεις εσύ Λουίζα;

    Υπάρχουν ερωτήματα που πρέπει να λυθουν ίσως και λόγια που πρέπει να αλλάξουν! Αυτό είναι κακό για ένα ποίημα βέβαια γιατί σου χαλάει αυτό που έγραψες την δεδομένη στιγμή αλλά αν θες να το μελοποιήσεις έτσι πρέπει να γίνει εκτός αν γνωρίζεις εσύ μουσική και καθίσεις και πεις ότι θα του βγάλω την ψυχή αλλα θα το μελωποιήσω!

    Δυστυχώς πολλές φορές ο γραπτός μας λόγος εδώ μέσα δεν μας βοηθάει με το ύφος που θέλουμε να πούμε ορισμένα πράγματα με αποτέλεσμα πολλά να παρερμηνεύονται ή να παρεξηγούνται. Μακάρι όλοι να χουν όρεξη να βάλουν και από ένα λιθαράκι σ΄αυτό που λέγεται εξέλιξη της μουσικής.

    Λουίζα δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα κορίτσι μου. Έγραψες κάποιους στίχους που για σένα ήταν ότι πιο όμορφο έβγαλες την δεδομένη στιγμή. Αν μπορείς να βρεις κάποιον που να σε βοηθήσει από κοντά, θα δεις τους στίχους σου και με μουσική. Είναι όμορφοι, έχουν χρώμα, χρειάζονται λίγο συνοχή...πιστεύω ότι μπορείς να το καταφέρεις!

    Αυτά βρε παιδιά! Πάντα με όση καλύτερη πρόθεση έχω ειλικρινά!{#emotions_dlg.thumbup}


    freddieKrueger
    02.03.2011, 16:32

    Κατά τη γνώμη μου,κρίνουμε και κρινόμαστε και γι αυτό δεν χρειάζεται να είμαστε ούτε Θεοί,μα ούτε και ειδικοί κριτικοί-στιχουργοί...

     

    Είναι σαν να μου λες αν ποτέ πάω σε ένα εστιατόριο και δοκιμάσω τη σπεσιαλιτέ του σεφ η σε μια απλή καθημερινή κουζίνα και γευτώ ένα πιάτο να μην εκφέρω την άποψη μου αν θέλει πιο πολύ αλάτι η λιγότερο η αν είναι εντελώς άνωστο...

     

    εκτός κι αν είμαι Θεός της μαγειρικής η γνώστης του αντικειμένου...

     

    ίσα ίσα που η τέχνη όποια κι αν είναι αυτή προορίζεται για να ικανοποιήσει τα αισθητήρια του ΑΠΛΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΑΚΡΟΑΤΗ,γευσιγνωστη,θεατη,κτλ...αυτός,οφείλει και πρέπει να είναι πολύ αυστηρός...Και τα μονα του κριτηρια:Μου αρεσει-δεν μου αρεσει....

     

    Δεν θα ενθαρρύνω την κακοτεχνία ούτε και θα χαιδέψω τα αυτιά κάποιου για μετριότητες...

     

    Το ότι γράφεις σε ελληνικό στίχο ενώ είσαι από Αγγλικό σχολείο της Κύπρου δεν σημαίνει κάτι...η χρήση της Ελληνικής σου δεν είναι και η καλύτερη...μη σου πω απαράδεκτη...γράφεις σαν αν είσαι 12 χρονών...είχα Κύπριους συμφοιτητές που ήταν άριστοι στο χειρισμό της ΜΗΤΡΙΚΗΣ τους γλώσσας...

    Ευχαριστώ


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 02-03-2011 17:02 ]


    reteos
    02.03.2011, 20:18

    Mπράβο σου lululouis που είχες το θάρρος να εκθέσεις κάτι το προσωπικό σου σε δημόσια συζήτηση . Μην ξεχνάμε πως πολλά διαχρονικά τραγούδια είχαν σαν θέμα απλά καθημερινά μας αντικείμενα π.χ. ένα κομπολόι που έγινε  θέμα σε ένα πασίγνωστο τραγούδι  του Γ. Μητσάκη (φτωχοκομπολογάκι μου ) και πολλά άλλα  με απλά καθημερινά θέματα ,τα οποία βρήκαν αποδοχή σε συντριπτικά μεγάλο ποσοστό  του Λαού. Το να μελωποιήσουμε λοιπόν κάποιους στίχους ( όχι για εμπορία . Αυτό είναι μια άλλη ιστορία) είναι και αυτό μια έκφραση της συναισθηματικής  κατάστασης κάποιας δεδομένης στιγμής ή γενικότερα της ψυχικής μας κατάστασης . Αυτή λοιπόν η συναισθηματική φόρτιση ( όπως προφανώς είχες όταν έγραψες στίχους για τα κόκκινα παπούτσια  της λαικής ) δεν επιδέχεται κριτική . Είναι καθαρά προσωπικό  θέμα  του καθενός . Συμφωνώ  όμως απόλυτα με την Kristalo για το θέμα του μέτρου και ίσως (ίσως λέγω)  οι στίχοι αυτοί να χρειάζονται κάποια τροποποίηση . Εγώ βέβαια δεν μπορώ και δεν είμαι ειδικός γιαυτό . Απλώς εκφράζω την γνώμη μου σαν απλός αναγνώστης ( σαφέστατο το παράδειγμα του προλαλήσαντος αγαπητού freddieKrueger).  Αλλά θα μου επιτρέψεις, ως δημιουργός της συζήτησης που «εν προκειμένω» είσαι, να πω κάτι γενικότερο :Καλό είναι είναι να ακούμε  (αντί « αμυντικής» επιθέσεως  που κινδυνεύει να χαρακτηρισθεί ως αλαζονία ), και αν θέλουμε   λαμβάνουμε υπό όψη μας ,  τις  συμβουλές  κάποιων αν όχι σαν ιδιότητα  την οποία τυχόν έχουν τουλάχιστον σαν  διαφορά ηλικίας.  Συνέχισε να γράφεις , είναι ωραίο αυτό που κάνεις και μπράβο σου .