ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Στίχοι για μελοποιήση

    klefths
    02.03.2011, 20:43

    Δεν ξητησε σε κανεναν να κανει κριτικη στους στιχους, να μελοποιησει ζητησε φιλε freddie, οποτε το παραδειγμα σου με το εστιατοριο ειναι λανθασμενο, δεν δοκιμαζεις την σπεσιαλιτε του σεφ, γιατι απλα πρωτον, το φαι δεν ειναι ετοιμο αλλα ετοιμαζεται ακομα και δευτερον, δεν εισαι πελατης αλλα βοηθος του σεφ.  Ειναι σαν να σου ζηταει ο σεφ που εφτιαξε το ρυζι να τον βοηθησης να φτιαξει την σαλτσα και εσυ αντι σαλτσας να του κανεις κριτικη για το ποσο καλο ειναι το ρυζι.
    Επισης οπως γνωριζεις οτι τα Κυπριακα Ελληνικα ειναι πολυ πιο κοντα στα πραγματικα Ελληνικα (αυτα που μιλουσαν οι προγονοι μας) παρα τα μεταλλαγμενα μπασταρδεμενα Ελληνικα που μιλαμε εδω στο Ellada. Οποτε η Κυπρια φιλη μας ειναι πολυ πιο κοντα στην μητρικη ΜΑΣ γλωσσα, απο οσο ειμαστε εγω κι εσυ.
    Να σου δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις, γραφεις στο πρωτο σου ποστ: "ας μην επιτρεψουμε τον κυνισμο μας να γαμησει την ποιηση μας..." και τωρα κρινεις την lululois λεγοντας της: "η χρήση της Ελληνικής σου δεν είναι και η καλύτερη...μη σου πω απαράδεκτη...γράφεις σαν αν είσαι 12 χρονών..."
    Αναρωτιεμαι λοιπον, ποιανου η χρηση της γλωσσας ειναι σαν 12 χρονων, φιλε freddie? Μαλλον λαθος παραδειγμα ορθου λογου δινουμε στην φιλη μας, δεν νομιζεις?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 02-03-2011 20:44 ]


    lululouis
    02.03.2011, 22:41

    FREDDIEKRUEGER αυτό που λες εκτός πως είναι κακόβουλο δεν ισχύει επίσης διότι φίλε εγώ στην Κύπρο γραφώ σε μια πολύ γνωστή εφημερίδα και λυπάμαι που θα σου το πω αλλά άκουσα έλληνες να μιλούν πολύ χειρότερα ελληνικά από έμενα που η ελληνική μου γλωσσά δεν είναι καν η μητρική. επίσης πρέπει να μάθεις πως να συμπεριφέρεσαι διότι αγαπητέ τύπους σαν εσένα που προσβάλουν συνεχώς διότι έτσι ένιωσα δεν προχωρούν ποτέ στην κοινωνία και γενικά στην ζωή και αντί να παροτρύνεις και να εμψυχώνεις να συνεχίσουμε να γράφουμε στα ελληνικά δημιουργας αντιδράσεις. ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ τέλος διότι από ότι φαίνατε αγαπητέ freddiekrueger δεν έμαθες ποτέ απλά να σταματάς και να βάζεις όρια όπως εγώ προσπάθησα σε ένα πιο πάνω μήνυμα μου. Λυπάμαι ειλικρινά που μερικοί άνθρωποι έχουν τέτοιο τρόπο να εκφράζονται σε ένα καινούργιο μέλος και που τώρα κάνει τις πρώτες του προσπάθειες. πραγματικά λυπάμαι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lululouis στις 02-03-2011 22:44 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lululouis στις 02-03-2011 22:45 ]


    freddieKrueger
    03.03.2011, 18:10

    Δεν έχω κανένα λόγο να είμαι καλός μαζί σου...μα ούτε και κακός...ζήτησες μελοποίηση σε στίχους δικούς σου κι έμμεσα φυσικά και τη γνώμη του κοινού,γιατί πίστεψέ με,για να μελοποιήσει κάποιος τους στίχους σου θα πρέπει να του αρέσουν κιόλας...Όταν ποστάρεις δημόσια δέχεσαι και κριτική,πολλές φορές αρνητική...Να σε τιμάει που εισέπραξες αυτό,αντί της αδιαφορίας...

    Διάβασε ξανά τα κείμενα των ποστ σου...κρίνε τα κι εσύ...εμένα προσωπικά με κούρασες στην ανάγνωση ειδικά στο προτελευταίο σου ποστ...ένα συνοθύλλευμα ασυνταξίας...στην ουσία ο γραπτός σου λόγος μοιάζει με προφορικό...που εκεί τα λάθη είναι φυσικά διότι παίρνεις ανάσες, αναδιατυπώνεις φράσεις και νοήματα,συμπληρώνεις η επαναλαμβάνεις λέξεις,κτλ...Τέλος,δεν χρειαζόταν καν να αναφερθείς στο γεγονός πως  γράφεις και σε ελληνικό στίχο...δεν αλλάζει ούτε την αξία αυτού που έγραψες ούτε το νόημά του...

    Γίνε σκληροτερη με τον εαυτό σου...στην πορεία σου θα συναντήσεις πολλούς σαν και μένα...μάθε να τους ακούς χωρίς να το βάζεις κάτω...πείσμωσε...και δώσε τον καλύτερό σου εαυτό...

     

    Ποτέ μη νοιώσεις αρκετή...

     

     


    lululouis
    04.03.2011, 10:47

    αγαπητέ μου και μια φιλική συμβουλή μάθε να γράφεις το nickname σου σωστά δεν είναι freddiekrueger αλλά freddykrueger εάν δεν ξέρεις να το γράφεις καλύτερα μην το γράφεις καθόλου. αφού λεμε για διορθώσεις διότι φίλε κάποιος πρέπει να διορθώσει και εσένα. και κάτι ακόμη αναφέρθηκα στο ότι γράφω και στα ελληνικά για να εξηγήσω τον λόγο που έχω κάποια συντακτικά λάθη. τέλος το τι με τιμάει και τι όχι δεν θα το κρίνεις εσύ αλλά εγώ αλλά το ότι πιστεύεις ότι με τιμάει που μου έκρινες το κομμάτι εσύ κάνεις μεγάλο λάθος φίλε μου και έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου αυτό έχω να πω και τίποτα άλλο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lululouis στις 04-03-2011 10:48 ]


    freddieKrueger
    04.03.2011, 12:00
    Freddy?ευχαριστω για τη διορθωση,θα το λαβω υποψη... Εσυ εχεις μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου αγαπητη μου... Δεσε τα κορδονια σου ειναι λυμενα By the way...με τα δεματα που εχεις γρηγορα θα πεσεις... Τελος απο μενα
    lululouis
    04.03.2011, 13:02
    οι στίχοι είναι προσωπικοί και μπορώ να τους κάνω ότι θέλω αλλά δυστυχώς για εσένα Freddy είναι όνομα η καλύτερα χαρακτήρας και έχει λάθος και σωστό.
    cobal
    04.03.2011, 15:47
    Μη μαλωνετε βρε....Κι εσυ Lulu μην εισαι και τοσο ευεξαπτη... Γιατι να υπαρχει τοση αρνητικη ενεργεια χωρις λογο???
    Kristalo
    04.03.2011, 17:41

    {#emotions_dlg.confused1}


    lululouis
    04.03.2011, 18:24
    δεν είμαι γενικά ευέξαπτη απλά πως να το θέσω επειδή είναι η πρώτη μου φορά που γράφω στίχους και τους δημοσιεύω δεν περίμενα να γίνει όλο αυτό διότι οι στίχοι μου για εμένα είναι σαν το παιδί μου το μωρό μου εάν ακούω αρνητικά σχόλια και ιδικά κρητικές γίνομαι αμυντική και μου βγαίνει αυτή η επιθετικότητα. τώρα όμως εάν θα συνεργαστώ με κάποιον σίγουρα δέχομαι κάποιες υπόδειξης και διορθώσεις αυτά
    reteos
    04.03.2011, 18:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 04-03-2011 στις 18:03 έγραψε...

    Λοιπόν παιδιά... Είπα θα προσπαθήσω να κάνω κάτι με αυτούς τους στίχους και θα το κάνω...

    Έχω πρόβλημα με το περιεχόμενο των στίχων...? Κανένα... Έχω πρόβλημα με το μέτρο...? Έχω...

    Απο κει και πέρα το θέμα είναι μεταξύ εμένα και της στιχουργού... Τσάμπα flames ρίχνετε...



    Ακριβώς Νίκο . Προφανώς  οι στίχοι χρειάζονται μια τροποίηση σε ότι αφορά το μέτρο.Είναι ωραίο, που προσπαθείς . Θα  με ενδιέφερε   πάντως ( έτσι από περιέργεια και μόνο) να μάθω σχετικά  με το τελικό αποτέλεσμα . Θα το περιμένω . Νάστε καλά .


    freddieKrueger
    04.03.2011, 19:50

    Παράθεση:

    Το μέλος lululouis στις 04-03-2011 στις 13:02 έγραψε...

    οι στίχοι είναι προσωπικοί και μπορώ να τους κάνω ότι θέλω αλλά δυστυχώς για εσένα Freddy είναι όνομα η καλύτερα χαρακτήρας και έχει λάθος και σωστό.

    Οχι,καλη μου κανεις λαθος οι στιχοι σου δεν ειναι προσωπικοι πλεον...τους εξεθεσες...

     

    Ουτε ειναι το μωρο σου,το παιδι σου...ισως ειναι το κυημα σου...Πολυ πριν αυτο γεννηθει λοιπον,καλο ειναι να ακουσεις και καποιες κριτικες που θα σε βοηθησουν να το φερεις στον κοσμο υγιες κι οχι εκτρωμα...

     

    Αν μπορεις να δεχτεις μονο τη θετικη κριτικη τοτε δεν θα πας μακρια...

     

    Και κατι τελευταιο:Η διαφορα μεταξυ ψωνιου και αληθινου ταλεντου ξερεις ποια ειναι?

     

    Το ψωνιο νομιζει πως ειναι ηδη ετοιμο,μεγαλη στιχουργος,διαβαζει και ξαναδιαβαζει τους στιχους του και αναρρωτιεται πως ειναι δυνατο να εγραψε κατι τοσο μεγαλοφυες...τις θετικες κριτικες τις αντιμετωπιζει με ενθουσιασμο και φυσικα δεν μπαινει ποτε στον κοπο να τις καταρριψει...αντιθετα τις αρνητικες κριτικες τις βλεπει ως κακιες η ως προθεση καποιοι να προσγειωσουν τον ενθουσιασμο του...

     

    Το αληθινο ταλεντο,δεν γνωριζει πως ειναι τετοιο...δουλευει σκληρα,βελτιωνεται μερα με τη μερα και ποτε δε νοιωθει ετοιμος-ετοιμη...ακουει με προσοχη τις κριτικες ειτε αρνητικες ειτε θετικες και τις επεξεργαζεται κριτικα...ο πονος της απορριψης δεν ειναι ικανος να σταματησει τον αληθινο καλλιτεχνη...αντιθετα του δινει ακομη περισσοτερο ζωη και κινητρα

    Ηδη μια μεγαλη σου επιτυχια ηταν πως μας εκανες να ασχοληθουμε μαζι σου αντι να σε γραψουμε στα παλια μας τα...δεματα!Κατι ειναι κι αυτο μικρη ξιπασμενη κι αταλαντη στιχουργε μου!!


    lululouis
    05.03.2011, 19:09
    λοιπόν τα έχουμε πει τα έχουμε ξαναπεί , επαναλαμβανόμαστε κουράστηκα ευχαριστώ
    Giorgos_arazei
    05.03.2011, 21:16

    Αχ Ελλαδα, αχ Ελλαδα. Απο τοτε που γεμισες κριτες των ψυχων του καθενος, καταντησες η μεγαλυτερη πουτανα.

    Μικρη μας "στιχουργε" , συνεχισε ετσι και βγαλε οτι καλυτερo μπορεις. Σ ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας κατι απο τον εσωτερικο σου κοσμο.


    klefths
    06.03.2011, 04:36

    Ρε freddy ελεος, συγκρατησου λιγακι γιατι καταντας κουραστικος με τους χαρακτηρισμους σου, καθε φορα τα ιδια, σου ειναι τοσο δυσκολο να εκφραστεις ωριμα, χωρις να βριζεις και να προσβαλεις? Ολοι φιλοι ειμαστε, δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα, γιατι να χαλιομαστε?

    Λες κατι αξιολογο, και στο τελος πετας και ενα "μικρη ξιπασμενη κι αταλαντη στιχουργε μου", γιατι ρε φιλε? Ποιος ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως εισαι?

    {#emotions_dlg.thumbdown}

    Δεν καταλαβαινεις πως εισαι σε δημοσια συζητηση και πρεπει ΚΑΙ ΕΣΥ να σεβεσαι τους συνομιλιτες σου κι ολους οσους τυχαινει να διαβαζουν, ειδικα οταν τους παραδιδεις και μαθηματα Ελληνικης γλωσσας? Σε εβρισε κανενας? Σε προσβαλε κανενας? Οποτε γιατι αυτοι οι χαρακτηρισμοι σου σε καποιον που απλα τυχαινει να μην συμφωνει μαζι σου? Χουντα εχουμε?

    Ειδες που τελικα εκανες λαθος, σχετικα με τα αληθινα ταλεντα και τα ψωνια που ελεγες προηγουμενως, το μεγαλο ταλεντο freddie ειναι ο τροπος που απαντησε η φιλη στις προσβολες σου, talk to the hand, kinda way.

    Μπορεις να συνεισφερεις στην συζητηση, με σεβασμο και πολιτισμενα, ωστε να βγουμε ολοι κερδισμενοι απο αυτην? Ειλικρινα το ελπιζω.

    Αν παλι δεν μπορεις να συνεισφερεις στην συζητηση, τι να πω ρε φιλε, τραβα γηπεδο, αρκετα!


    freddieKrueger
    07.03.2011, 04:57

    Εμένα ας μου λύσει κάποιος μια απορία...από τη στιγμή που διαβάζω κάτι και δεν μ αρέσει για ποιό λόγο να μην εκφέρω την άποψή μου?Γιατι θα πρέπει κατ ανάγκη να ενθρρύνω μια προσπάθεια να μου φαίνεται αποτυχημένη?Γιατί κάποιος που κρίνει αυστηρά θα πρέπει απαραίτητα να έχει μεγάλη ιδεα για τον εαυτό του,να ναι χουντα η δεν ξερω γω τι αλλο?Μονο οτι μας αρεσει δηλ ακουμε κι αποδεχομαστε?

     

    Είπα την αντικειμενική μου άποψη και ΤΕΛΟΣ.Εγώ έχω μάθει στη ζωη μου αυτούς που με κολακεύουν να τους κρατάω σε αποσταση ασφαλείας...οι πιο καλοι μου φιλοι ειναι εκεινοι που παντα εχουν μια αποψη στο τι θα πρεπει να αλλαξω...Κι οχι εκεινοι που με χαιδευουν η με κολακευουν...

     

     

     

     

     

     

    Προς Κλέφτη για τελευταία φορά:Ακόμη να με ξεπερασεις βρε Κλεφτάκο?{#emotions_dlg.lol}

     

    Γιατί δεν κοιτάς τη δουλειά σου?Κανείς δε σε όρισε δικηγόρο...αναλώθηκα στο παρελθόν να κουβεντιάζω μαζί σου...είσαι κουραστικός.Δεν θα μου πεις εσύ πως και τι θα γράψω.Βλέπεις πως σε αγνοώ.Κάνε κι εσύ το ίδιο.ΤΕΛΟΣ

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 07-03-2011 13:57 ]


    klefths
    07.03.2011, 13:52

    Ηξερα πως δεν θα καταλαβαινες. Υπαρχουν οι κανονισμοι του forum, τους οποιους παραβαινεις α) καθε φορα που βριζεις και β) καθε φορα που προσβαλλεις τους συνομιλιτες σου. Stick to the rules λοιπον, προσεξε την γλωσσα που χρησιμοποιεις στις δημοσιες συζητησεις freddie και σεβασου και τους υπολοιπους, δες το σαν ΦΙΛΙΚΗ προειδοποιηση. Σιγουρα δεν θα στου πω εγω τι θα γραψεις, την επομενη φορα θα ειναι ο διαχειριστης.

    Τελος κι απο εμενα.

    Πισω στο θεμα μας. Pentatonikos ειμαι περιεργος να δω πως θα κολλησης το ρεφρεν, καθως και τι μετρο σκοπευεις να χρησιμοποιησεις. Αν μου επιτρεπατε να πω κι εγω την γνωμη μου, πιστευω πως οι πεντε στιχοι στο ρεφρεν (εγω πεντε τους βγαζω) ειναι ενα μια καλη προκληση καθως και ενα πολυ ενδιαφερον σημειο στο κομματι. Η λεξη κορδονια αντι δεματα ισως να ταιριαζει περισσοτερο για να κολληση ο στιχος στο μετρο -με την αδεια της στιχουργου φυσικα, το σημειο απο "τα ματια σου" μεχρι "να τα χαλας" θα μπορουσε να ειναι μια γεφυρα, οσο για το υφος που ρωτουσε πριν η kristalo, εχω την γνωμη πως μαλλον καποιο μινορε θα του ταιριαζε περισσοτερο. Οποτε οπως λεει και ο φιλος reteos θα περιμενω κι εγω με ενδιαφερον το αποτελεσμα.


    freddieKrueger
    07.03.2011, 14:04

    Παράθεση:

    Το μέλος klefths στις 07-03-2011 στις 13:52 έγραψε...

    Ηξερα πως δεν θα καταλαβαινες. Υπαρχουν οι κανονισμοι του forum, τους οποιους παραβαινεις α) καθε φορα που βριζεις και β) καθε φορα που προσβαλλεις τους συνομιλιτες σου. Stick to the rules λοιπον, προσεξε την γλωσσα που χρησιμοποιεις στις δημοσιες συζητησεις freddie και σεβασου και τους υπολοιπους, δες το σαν ΦΙΛΙΚΗ προειδοποιηση. Σιγουρα δεν θα στου πω εγω τι θα γραψεις, την επομενη φορα θα ειναι ο διαχειριστης.

    Τελος κι απο εμενα.

     



    Ασε το διαχειριστη να κανει τη δουλεια του τοτε,υποδειξεις απο σενα δεν δεχομαι,ουτε φιλικες προειδοποιησεις απο τη στιγμη που δεν ειμαστε φιλοι.Ειναι τοσο απλο,αγνοησε με...

     


    lululouis
    07.03.2011, 17:42
    οποιαδήποτε άλλη αλλαγή θέλετε να μου πείτε πάνω στους στίχους μου είναι καλοδεχούμενη και απλά μου λέτε ευχαριστώ
    sevensecrets
    14.04.2011, 15:25
    edo ekanaΝ vera lamprou , h Tzoulia k alloi tosoi kallitexnes pou apla den eixan tipota na poun oxi oti to aspazomai prosopika alla.... Elladara sto xabale k karagioziliki protoi eimaste pio eukola tha kanei kariera o catman para kapoios allos k na kleiso me stixous pou akousa k emeina EINAI K EPIKAIROI ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΗ , ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΤΕΛΕΙΑ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sevensecrets στις 14-04-2011 15:28 ]


    Kristalo
    15.04.2011, 05:21

    {#emotions_dlg.eek} Πότε να λιποθυμησω; Τωρα η πιο αργότερα;{#emotions_dlg.thumbdown} Μπαααααα!!! Τον στιχουργό ήθελα να ξέρω!!!