ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη

    Μιλάμε ή όχι όταν παίζει ένας καλλιτέχνης; (με αφορμή το 6ο Live)

    delta66
    22.02.2011, 08:45

    Την προσοχη του κοινου την κερδιζει ο  καλλιτεχνης δεν την απαιτει.

     


    AntonisXM
    22.02.2011, 09:15

    Συμφωνώ. Γι‘ αυτό κι ο κάθε καλλιτέχνης πρέπει να επιλέγει το χώρο που θα εμφανιστεί, ανεξάρτητα από τη μουσική που παίζει.

     

     

     

       

    -----------------
    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 23-02-2011 09:41 ]


    KIT_KAT
    22.02.2011, 16:33

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 22-02-2011 στις 02:32 έγραψε...

    Συμπέρασμα?
    Αδύνατον να επιτευχθεί πλήρης αρμονία καλλιτέχνη/κοινού σε ένα πάρτι του Musicheaven, με κάθε καλλιτέχνη να παρουσιάζει ένα διαφορετικό στυλ ανά 10 λεπτά... από τα ηλεκτρικά κιθαριστικά arpeggio του Κροκίδη (διασκευή του Jeff Beck), στις unplugged εκτελέσεις των τραγουδιών της Φούστας της Ρεβέκκας...

     

    Χωρίς να διαφωνώ ιδιαίτερα σε κάτι απ'όσα λες, θυμίζω ότι η συζήτηση γίνεται με αφορμή το 6ο live και δεν αφορά αποκλειστικά και μόνο το 6ο live όπου είναι αναμενόμενο και δικαιολογημένο το "μωσαϊκό" πολλών διαφορετικών καλλιτεχνών - ακροατών - ειδών - γούστων - προελεύσεων - συμπεριφορών.


    jorge
    22.02.2011, 18:21
    Είμαι ιδιαίτερα "ευαίσθητος" με το θέμα φασαρίας στα Live του MusicHeaven και αυτό είναι συνήθως η μεγαλύτερη ανησυχία που έχω. Φέτος η αίσθησή μου ήταν οτι είχαμε τη λιγότερη βαβούρα από όλα τα Live. Οκ, υπήρξαν κάποιοι λίγοι πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ που έκαναν φασαρία σε σημεία που έπρεπε να κάνουμε όλοι λίγο ησυχία, αλλά σε γενικές γραμμές θεωρώ πως υπήρξε σεβασμός. Το κακό είναι οτι όταν γίνεται φασαρία η προσοχή εστιάζεται στους 2-3 που χασκογελάνε και όχι στους υπόλοιπους 300 που ακούνε.

    Η γνώμη μου είναι πως μπορούμε να μιλάμε άνετα κατά τη διάρκεια του Live, αρκεί να το κάνουμε χαμηλόφωνα. Και αν δεν μπορεί να γίνει αυτό, επειδή ο συνομιλητής μας κάθεται μακριά, ας αλλάξουμε για λίγο θέσεις.
    delta66
    22.02.2011, 18:30

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 22-02-2011 στις 18:21 έγραψε...

    Είμαι ιδιαίτερα "ευαίσθητος" με το θέμα φασαρίας στα Live του MusicHeaven και αυτό είναι συνήθως η μεγαλύτερη ανησυχία που έχω. Φέτος η αίσθησή μου ήταν οτι είχαμε τη λιγότερη βαβούρα από όλα τα Live. Οκ, υπήρξαν κάποιοι λίγοι πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ που έκαναν φασαρία σε σημεία που έπρεπε να κάνουμε όλοι λίγο ησυχία, αλλά σε γενικές γραμμές θεωρώ πως υπήρξε σεβασμός. Το κακό είναι οτι όταν γίνεται φασαρία η προσοχή εστιάζεται στους 2-3 που χασκογελάνε και όχι στους υπόλοιπους 300 που ακούνε.

    Η γνώμη μου είναι πως μπορούμε να μιλάμε άνετα κατά τη διάρκεια του Live, αρκεί να το κάνουμε χαμηλόφωνα. Και αν δεν μπορεί να γίνει αυτό, επειδή ο συνομιλητής μας κάθεται μακριά, ας αλλάξουμε για λίγο θέσεις.

    Παντα θα υπαρχουν οι "απαραδεκτοι" που ακομα και αν στην σκηνη βρισκεται ο Θεος δεν θα τον σεβονται ουτε αυτον ουτε και τους θεατες.

    Εκει προτεινω για την επομενη εκδηλωση να υπαρχουν και 2-3 ατομα ως "ασφαλεια" για την ομαλη διεξαγωγη της.

    Διευκρινζω, οχι "αστυνομους" αλλα διακριτικα βοηθους στην ομαλη διεξαγωγη.

     

    ΥΓ γιατι σε μερικα θεματα (οπως εδω) δεν μπορω να κανω "προεπισκοπιση" ? {#emotions_dlg.crying}

     


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 22-02-2011 18:31 ]


    KIT_KAT
    22.02.2011, 19:18

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 22-02-2011 στις 18:30 έγραψε...

    ΥΓ γιατι σε μερικα θεματα (οπως εδω) δεν μπορω να κανω "προεπισκοπιση" ? {#emotions_dlg.crying}

     

    Off topic full αλλά μήπως πουθενά δεν μπορείς;


    djmetronomos
    23.02.2011, 02:59

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 22-02-2011 στις 16:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 22-02-2011 στις 02:32 έγραψε...

    Συμπέρασμα?
    Αδύνατον να επιτευχθεί πλήρης αρμονία καλλιτέχνη/κοινού σε ένα πάρτι του Musicheaven, με κάθε καλλιτέχνη να παρουσιάζει ένα διαφορετικό στυλ ανά 10 λεπτά... από τα ηλεκτρικά κιθαριστικά arpeggio του Κροκίδη (διασκευή του Jeff Beck), στις unplugged εκτελέσεις των τραγουδιών της Φούστας της Ρεβέκκας...

     Χωρίς να διαφωνώ ιδιαίτερα σε κάτι απ'όσα λες, θυμίζω ότι η συζήτηση γίνεται με αφορμή το 6ο live και δεν αφορά αποκλειστικά και μόνο το 6ο live όπου είναι αναμενόμενο και δικαιολογημένο το "μωσαϊκό" πολλών διαφορετικών καλλιτεχνών - ακροατών - ειδών - γούστων - προελεύσεων - συμπεριφορών.


    Συγγνώμη αν έχω κολλήσει στο 6ο Live... Είναι το μοναδικό Live του Musicheaven που παρακολούθησα... και ταυτόχρονα έπαιξα... οπότε γι'αυτό του έχω δώσει ειδικό βάρος... δεν έχω άλλο σημείο αναφοράς... Άραγε, μετά από κάθε Live ακολουθεί αυτή η κουβέντα? ! ? !
    Έτσι κι αλλιώς, μάλλον εξαντλήθηκε... το θέμα εννοώ... 
    Μιλάμε στο μουσείο? Μιλάμε στο θέταρο? Μιλάμε στο σινεμά?... 1001 απορίες... που εντέλει επαφίονται στην καλοσύνη και στην ευαισθησία του κάθε ανθρώπου...

    Over and out...

    Κάποιος που χαίρεται που ήταν εκεί... κι ας γκρινιάζει καμιά φορά...


    Hastaroth
    23.02.2011, 21:50

    Πέραν τών όσων είπα σε προηγούμενο post μου,επισημαίνω και τα εξής:

    Ακόμα και ο χώρος,το είδος τής μουσικής,η σύνθεση τής ορχήστρας κλπ,"υποβάλλουν" στο κοινό το πώς πρέπει να συμπεριφερθή.Γιά παράδειγμα,στό "Μακάρι",όπου έχω παίξει αρκετές φορές με τον Αγγελο Σκορδίλη,δέν βρεθήκαμε ποτέ αναγκασμένοι να παρακαλέσουμε γιά ησυχία πρίν αρχίσουμε να παίζουμε.Ο ίδιος ο χώρος-μιά αίθουσα περίπου η μισή σε εμβαδόν από την κύρια αίθουσα τής Αυλαίας-καθώς και το γεγονός ότι ήμασταν τρία άτομα-ακουστική κιθάρα,κρουστά και φωνή-άνευ μικροφώνων (ούτε ένα γιά δείγμα δέν διέθετε το μαγαζί) "υποδήλωνε" σε όποιον έμπαινε μέσα ότι άν ήθελε να ακούση τους επί σκηνής,ώφειλε να το βουλώση και να μήν κουνιέται κάν-γιατί και τα τριξίματα από τίς καρέκλες ακουγόντουσαν έντονα.Ωστόσο,έτυχε στο ίδιο μαγαζί ν'ακούσω ένα άλλο σχήμα που έπαιζε τζάζ.Πάλι με ακουστικά όργανα μέν,αλλά επειδή υπήρχε σέτ τυμπάνων (παρ'ότι ο συνάδελφος έπαιζε με σκουπάκια και rods),κοντραμπάσο και σαξόφωνο (και άν θυμάμαι καλά,και πιάνο),το όλο στήσιμο καθιστούσε φανερό ότι ένα ψιθύρισμα μεταξύ δύο ατόμων δέν θα γινόταν αντιληπτό και δέν θα ενοχλούσε αυτούς που ήθελαν να ακούσουν τους μουσικούς-μιά κάπως πιό έντονη ομιλία όμως θα ήταν ενοχλητικώτατη.

    Συνεπώς ακόμα και ο θόρυβος που τυχόν προέρχεται από το κοινό κάποιες φορές μπορεί να είναι σε "αρμονία" με τον ήχο που έρχεται από τη σκηνή-όπως πολύ σωστά έγραψε πιό πάνω ο γκρινιάρης συνάδελφος μετρονόμος-και κάποιες φορές μπορεί να είναι σε "δυσαρμονία".Εναπόκειται στο κοινό αυτό να έχη αντιληφθεί εκ τών προτέρων τί πάει να ακούση,γιατί πάει να το ακούση και μάλιστα στον συγκεκριμένο χώρο και να συμπεριφερθή ανάλογα.....