ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Aτακες και παρατραγουδα εν ωρα προβας

    skordalis21
    18.02.2011, 02:41

    Σκοπος του θεματος δεν ειναι να βγει κακια η απωθημενο για παλιους συνεργατες, αλλα για να ευθυμησουμε κ να θυμηθουμε σκηνες απειρου καλλους που εχουμε ζησει εν ωρα προβας, με αφορμη το βιντεακι που ειδα απο τους Βραδυνους τυπους με τον στημενο καβγα τους.

    Λοιπον, ας κανω την αρχη. Καποτε επαιζα με ενα κιθαριστα ο οποιος επειδη δεν ηξερε τα κοματια ηθελε παντα να ειναι απεναντι με τον αλλο κιθαριστα για να βλεπει. Κ παμε στο στουντιο κ ο μπασιστας ειχε ειδοποιησει οτι θα αργησει κανα μισαωρο κ ενω αρχισαμε εμεις να παιζουμε ακουγοταν μια παραφωνια, ενα βουητο απο τη κιθαρα του κ ψαχνομασταν να δουμε τι εγινε. Ερχεται μεσα ο στουντιας κ ανακαλυψε οτι ηταν συνδεμενος στον ενισχυτη του μπασσου. Του λεει φιλαρακι εδω ειναι του μπασου ο ενισχυτης εσυ εισαι εδω παραπερα. Κ ο αλλος για να μη χασει τη θεση να βλεπει το κιθαριστα απαντα " κ εμενα η κιθαρα μου ειναι μπασσα".


    skordalis21
    18.02.2011, 10:00
    Eν ωρα προβας και αφου κανεις δεν ειχε ιδιαιτερη ορεξη επικρατουσε η γνωστη χαβρα μεταξυ δυο διαδοχικων κομματιων και τη συγκεκριμενη στιγμη ο πληκτρας ( εγω)επαιζα μονος μου ενα κωμικο θεμα με ηχο απο ακκορντεον στο συνθ . Ο φιλος της τραγουδιαρας (μ....φυλακας... συχνα παρων στις προβες) ενω δεν εδειχνε κανενα ενδιαφερον περι τα μουσικα μεχρι εκεινη τη στιγμη, στο ακουσμα του ακκορντεον απο το συνθ εδειξε ενα μεγαλο ενδιαφερον και αρχισε να περιεργαζεται το συνθ.

    Οταν καποια στιγμη (εγω) πληκτρας σταματησα ο μ....φυλακας θετει το ερωτημα:" φιλε να σε ρωτησω, απο που μπαινει ο αερας?Huh?"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 18-02-2011 10:01 ]


    NikosRoman
    20.02.2011, 02:55

    Το πιο μεγαλο γελιο που εχω ριξει  ειναι με βοηθο ηχοληπτη σε soundcheck.O κανονικος ηχοληπτης εχει παει να φερει καφεδες και η κοπελια στην σκηνη τραγουδαει το ιταλικο comme prima.Οταν γυριζει ο ηχοληπτης με τους καφεδες ο χωρος ειναι γεματος μπασσα.Πεταει τους καφεδες και τρεχει στην κονσολα.

    Τι ηχος ειναι αυτος ρε???του φωναζει

    και αυτος απανταει

    ΕΕΕΕΕ Τι αλλο να κανω??? Κοβε πριμα μου λεει συνεχεια!!Τα εχω κοψει ολα!!

    Αξεχαστο γελιο.


    giannisnats
    20.02.2011, 13:51
    Eιναι το 1971 στο παλιο στουντιο της Κολουμπια και γραφουμε για τον Πουλοπουλο.Εχει φερει ο Λακης Παππας ενα τρικ απο περιπτερο αγορασμενο.Ειναι μια σαμπρελλα που τη φουσκωνεις και καθεσαι επανω της οποτε καθως ξεφουσκωνει βγαζει ηχο κλανιας.Ξεκιναμε λοιπον εγγραφη 1,2,3 και μολις ξεκινα εισαγωγη ο Στ.Ζαφειριου (μπουζουκι)κρυφα ο Λακης καθεται πανω στην σαμπρελλα.Με τον ηχο της κλανιας ξεσπανε γελια απο ολους .Μολις συνερχομαστε ξαναξεκιναμε και επαναλαμβανεται το ιδιο,και παλι το ιδιο.Φανταζεστε το γελιο της αρκουδας που επεσε.......
    skordalis21
    20.02.2011, 14:13
    Ατάκα τραγουδιστή σε πρόβα....Παιδιά όταν βγάζω ψηλές κορώνες νιωθω πόνο στο κεφάλι μου ακριβώς στο κέντρο για αυτό δεν μπορώ να τραγουδίσω καλά!!!!!(Όχι πως κατα τα άλλα πετύχαινε τον τόνο αλλά λέμε τώρα...)
    Hastaroth
    20.02.2011, 14:45

    Σ'ένα στούντιο στο Μοσχάτο ηχογραφούμε την τρίτη μας δουλειά (και πρώτη σε μορφή CD).Η ηχογράφηση είναι νυχτερινή και έχει πάει περίπου τέσσερις το πρωϊ.Κάποια στιγμή λέει ο πληκτράς και μπασίστας (όχι,δέν είχε δυό κεφάλια,απλώς έπαιζε δύο όργανα):"εδώ θα πήγαινε θαυμάσια ένας ήχος οκαρίνας".Λέει ο ηχολήπτης "δυστυχώς αυτό το keyboard δέν έχει τέτοιο ήχο".Λέω εγώ "κρίμα,άν είχαμε μιά οκαρίνα θα την περνούσαμε στο sampler του..."

    Κι'άλλο ένα:κάνω session σε ηχογράφηση ενός demo.Είναι στην αίθουσα ο τραγουδιστής και γράφει,ενώ εμείς οι υπόλοιποι μουσικοί καθόμαστε στο control room.Το τραγούδι είχε μιά στροφή πού έλεγε περίπου "τα σκουλαρίκια μήν σε τρομάζουν,δέν είμαι π*στης".Κάθε φορά που έλεγε ο τραγουδιστής αυτόν τον στίχο-και μάλιστα τόνιζε την συγκεκριμένη λέξη- εμείς απαντούσαμε ρυθμικά και εν χορώ "είσαι,είσαι" (δέν ήταν,βέβαια,ο άνθρωπος,αλλά άμα ακούς τέτοιο στίχο,μπαίνεις στον πειρασμό να κάνης την πλάκα...) και φυσικά σκάζαμε στα γέλια.Μάς έβλεπε αυτός από την αίθουσα να χασκογελάμε αλλά καθώς δέν μάς άκουγε κιόλας,δέν καταλάβαινε γιά ποιό λόγο γελούσαμε και υπέθετε πως λέγαμε κάποιο αστείο,τον έπιαναν κι'αυτόν τα γέλια και φυσικά η ηχογράφηση ξανάρχιζε....   


    inkve
    20.02.2011, 17:08

     καναμε προβες στην αιθουσα συνεστιασης που ανηκε στον πατερα του ντραμμερ που συνηθως φιλοξενουσε γλεντια για γαμους βαφτισεις κτλ....

    ειναι γνωστο σε ολους το χαρακτηριστικο και υπερβολικο σε ποσοτητα echo που χρησιμοποιουν οι λαικοι και παραδοσιακοι τραγουδιστες....φανταστειτε λοιπον πως ακουγεται το συγκεκριμενο εφε σε υπερβολικη ποσοτητα οταν παιζεις ροκ!!!{#emotions_dlg.lol}

     στο τελος καθε προβας φυσικα φερναμε της ρυθμισεις εκει που ηταν αλλα οχι με την ιδια φυσικα ακριβεια οποτε το θεμα  ειχε και δευτερο γυρο οταν το βραδυ προσπαθουσαν να βρουν τι τους φταιει που η φωνη τους δεν ακουγονταν με το αναλογο.......συναισθημα!!!{#emotions_dlg.lol}

    στην συγκεκριμενη αιθουσα καναμε και τον πειραματισμο να βαλουμε distortion στο μπουζουκι!!!{#emotions_dlg.lol}


    aggelosd
    03.03.2011, 16:49
    σε μια πρόβα μερικές μέρες πριν από ένα live παίζαμε για πλάκα το "όταν θα πάω κυρα μου στο παζάρι" και μετά από καποια ωρα ειχαν τελειωσει ολα τα ζωακια , και του ηρθε του τραγουδιστή να πει "να σου φέρω ένα ψαράκι" είναι απερίγραπτος ο ήχος που έκανε και καλά το ψαράκι xD
    AlfaWolf
    03.03.2011, 22:07

    Έχει αρρωστήσει ο κιθαρίστας σε ένα σχήμα και στην θέση του ήρθε ένας καλαμπορτζης μεν ετοιμόλογος όμως δε

    Στο τραγούδι λοιπόν του Β. Καζούλη ''Αεροπλάνα'' κάνουμε εισαγωγή Synth & Bass και όταν φτάνουμε στο Cuple μπαίνουμε όλοι κανονικά  Em            Am                C       D             Em   όλοι κανονικά, ο κιθαρίστας όμως έπαιζε μόνο Em στο τέλος του λέει ο μπασιστας  φιλαράκι μόνο Em έπαιζες στο Couple δεν είναι έτσι το κομμάτι, κι εκείνος του απαντά.. ε εντάξει ρε φιλαράκι αφού έτσι κι αλλιώς πάλι από το Εm θα περάσετε.


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 03-03-2011 22:10 ]


    AlfaWolf
    04.03.2011, 13:39

    Και άλλο ένα που δεν θα το ξεχάσω ποτέ...

    Σε ένα Club στην Πετρούπολη παίζαμε για 3 σεζόν συνεχόμενα και είχαμε το έθιμο το καλημέρα να το λέει το αφεντικό του μαγαζιού που ψιλοτραγουδούσε ένα - δυο τραγούδια στην  τέταρτη σεζόν αλλάξαμε πιανίστα και ο καινούριος στις πρόβες είχε περάσει ο άνθρωπος όλο τ πρόγραμμα δεν είχε περάσει όμως από δική μας παράληψη τα τραγούδια του αφεντικού, όταν έφτασε λοιπόν το τέλος του προγράμματος εκείνος ήρθε πήρε το μικρόφωνο όπως έκανε πάντα κι όταν ο πιανίστας του είπε δεν ξέρω το τραγούδι που του ζήτησε του είπε το εξής ιστορικό πλέον...

    ''Έλα ρε σι κάπου άδω το έπαιζε ο Ανδρέας'' (ο προηγούμενος πιανίστας)

    και του έδειξε την 4η οκτάβα {#emotions_dlg.biggrin}

    Y.Γ Ισως ειμαι εκτός τοπικ μιάς και το γεγονος δεν έγινε εν ώρα πρόβας {#emotions_dlg.tt2}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 04-03-2011 13:41 ]


    takispag
    04.03.2011, 13:58

    Πολλά χρόνια πριν, ερασιτεχνική φάση, ψιλοδείχνω κάποια τραγούδια στους άλλους για μια εκδήλωση.

    -Λοιπόν ,πάμε, ''Μ'αρέσει να μη λέω πολλά''.

    (Απόλυτη σιωπή όλοι, νέκρα...)

    -'Ελα παιδιά, ''Μ'αρέσει να μη λέω πολλά''!!!

    (ούτε κιχ σου λέω...)

    -Καλά ρε δεν το ξέρει κανείς το τραγουδάκι???? Απαντήστε τουλάχιστον, τόσο γραμμένο μ'έχετε?????

    Και απαντάει ο ένας : ’, για το τραγούδι λες? Νομίζαμε ότι το λες αυτό γιατί δεν γουστάρεις να μιλάμε!!!!


    cobal
    04.03.2011, 15:57

    ..... Κι αφου καναμε ενα διαλειμα καθησαμε στο τραπεζι να συζητησουμε περι του καινουριου τραγουδιου.

     

    Ολοι πιναμε μπυρες εκτος απο τον τραγουδιστη που επινε ουισκυ και ειχε φερει ενα μπουκαλι εκεινη τη βραδια. Καποια στιγμη παει να βαλει κι αλλο ποτο αλλα το μπουκαλι ειχε αδειασει και λεει. " Ρε.... ποιος το ηπιε το ουισκυ???"

    Μια αλλη φορα ο τραγουδιστης (και κουμπαρος μου) ελεγε ενα ανεκδοτο με τον πουλμαν...... Ο πρωην Μπασιστας που ειχε πολλα καμενα και ηταν συνεχως στον κοσμο του και ενω επαιζε χαμηλα μπασσο κατι ψιλοεπιασε και αφου τελειωνει το ανεκδοτο πεταγετε και λεει. "Ρε... απο που περναει το πουλμαν ρε???"

     

    Γενικως στο στουντιο πεφτει πολυ γελιο....


    skordalis21
    04.03.2011, 16:26
    Εκανα προβα με εναν απιθανο κιθαριστα καποτε ο οποιος καθε φορα εκανε 2 ωρες να κουρδισει. Οταν τον παρατηρησα για ποιο λογο κανει ετσι, μου απαντησε επειδη λεει μετα απο καθε προβα χαλαρωνει τις χορδες για να μη σκευρωνει το μπρατσο
    Hastaroth
    04.03.2011, 22:19

    Με το πρώτο συγκρότημα που έπαιξα,κάναμε πρόβες στο υπόγειο που χρησιμοποιούσε ο πατέρας μου γιά γραφείο,στην πολυκατοικία που μένω.Συνήθως οι πρόβες γινόντουσαν σε ώρες που ο πατέρας μου έλειπε,όμως έτυχε μιά μέρα να ξεχάσω ότι θα ήταν στο γραφείο και κανόνισα να έρθουν τα παιδιά από το γκρούπ γιά πρόβα.Οπότε κάποια στιγμή καθώς παίζαμε,μπαίνει μέσα,κάθεται στο γραφείο του και μάς λέει "συνεχίστε παιδιά,δέν θα σάς ενοχλήσω".......

    Ενα ευτράπελο όχι από πρόβα,αλλά από live-συγκεκριμένα με είχε φωνάξει ένας γνωστός μου μπασίστας να παίξουμε σε μιά γαμήλια δεξίωση.Αφού έστησα τα τύμπανα στον χώρο τής δεξίωσης και γνώρισα τους υπόλοιπους μουσικούς (όπως καταλάβατε,πρόβα δέν κάναμε...) γυρνάει ο πιανίστας (που εκτελούσε και χρέη μαέστρου) και μού λέει:"λοιπόν,πάμε.Δωδεκάμετρο από ρέ ματζόρε"...

    Κι'ένα τελευταίο,πάλι από live,σε γνωστό μεγάλο ξενοδοχείο τής Αθήνας:φτάνοντας στον χώρο τής εκδήλωσης,ανακαλύπτω ότι μεταξύ τού μαέστρου και τής ορχήστρας παρεμβαλλόταν πολυπληθής χορωδία αποτελούμενη από καλλίφωνες (και καλλίμορφες,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..) νεάνιδες.Αυτό είχε σάν συνέπεια να μήν έχουμε οπτική επαφή με τον μαέστρο,τον οποίο όμως μπορούσε να βλέπη έστω και ελάχιστα ο πιανίστας,που καθόταν στα αριστερά μου.Ετσι,προκειμένου να αρχίσουμε το κάθε τραγούδι,έδινε ο μαέστρος σήμα μετρώντας ένα μέτρο (1,2,3,4) το οποίο αντιλαμβανόταν ο πιανίστας,έδινε και αυτός με την σειρά του άλλο ένα μέτρο (1,2,3,4) και ξεκινούσαμε.Πλήν όμως,στο τρίτο τραγούδι,όπου χορωδία και ορχήστρα έπρεπε να ξεκινήσουν μαζί,ξεχάστηκαν οι τσούπρες και άρχισαν να τραγουδάνε αμέσως μόλις έδωσε σήμα ο μαέστρος,με αποτέλεσμα τα πρώτα μέτρα τού τραγουδιού να τα πούνε-ώς μή ώφειλαν-a capella.....


    skordalis21
    08.03.2011, 10:28
    Μια ιστορία από την επαρχία... Live σε ροκάδικο, στήνουν τύμπανα 2 "ηχολήπτες" και ο drummer μας... και έρχεται η ερώτηση: "Φίλε, θες και την πιατέλα;" αναφερόμενοι στο ride.
    Hastaroth
    09.03.2011, 00:00

    Εγώ σε τέτοια ερώτηση θα απαντούσα:"φυσικά,μαζί με τα μαχαιροπήρουνα"....

    Να και κάτι άλλο που θυμήθηκα:κάναμε πρόβες μ'έναν φίλο συνθέτη γιά εμφάνιση στούς μουσικοπυς αγώνες τής Κέρκυρας (τελικά δέν πήγαμε,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).Στο ολιγομελές σχήμα συμμετέχει ένας πολύ καλός πιανίστας και ενορχηστρωτής,που όμως έχει αναπτύξει μιά δική του μουσική "ορολογία",φιλοδοξώντας ίσως να γίνη ο Μπαμπινιώτης τής μουσικής.Ετσι,την ώρα που παίζαμε το τραγούδι,σταματάει και μού λέει:"εδώ,σ'αυτό το σημείο,πάτα δίσκους".Τον κοιτάζω με απορία προσπαθώντας να καταλάβω τί εννοεί,οπότε μού δείχνει τα πιατίνια (προφανώς εννοώντας να παίξω σ'αυτά,όχι να πατήσω επάνω τους)......


    skordalis21
    09.03.2011, 00:22
    Αν ελεγε σκληρους δισκους θα εννοουσε το hihat?
    Hastaroth
    09.03.2011, 22:19

    Χεχεχεχ σωστά...αλλά την εποχή που συνέβη αυτή η ιστορία δέν υπήρχε PC στην Ελλάδα ούτε γιά δείγμα,τα δέ λεγόμενα mainframe computers (που υπήρχαν στο Υπουργείο Οικονομικών και σε καμμιά-δυό άλλες δημόσιες υπηρεσίες) χρησιμοποιούσαν μαγνητοταινίες με καρούλι...

    Κι'επειδή με την κουβέντα έρχονται και οι αναμνήσεις,θυμήθηκα το εξής:όταν έπαιζα στούς ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΕΣΙΣ,αρχικά κάναμε πρόβες σε ένα κτίριο στα Κάτω Πατήσια το οποίο προηγουμένως στέγαζε ένα φροντιστήριο και συνεπώς ήταν διαμορφωμένο ανάλογα.Στό ίδιο κτίριο έκαναν πρόβες και άλλα συγκροτήματα (μεταξύ τών οποίων οι Magic de Spell και ο Σιδηρόπουλος με τούς ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ-που τότε όμως λεγόντουσαν ΣΥΓΧΙΣΙΣ BAND).Ενα από τα συγκροτήματα αυτά,οι DREAMS,συμμετείχαν στίς συναυλίες που κάναμε (δηλαδή ήταν το support group μας).Επειδή όλοι μας τότε ήμασταν φοιτητές ή μαθητές,δέν είχαμε την δυνατότητα να κάνουμε πρόβες παρά μόνο κάθε Κυριακή.Και επειδή τα δωμάτια-πρώην τάξεις φροντιστηρίου που χρησιμοποιούσαμε δέν είχαν την κατάλληλη μόνωση (βάζαμε βέβαια αυγοθήκες αλλά δέν είχαν ιδιαίτερα καλό αποτέλεσμα),γινόταν ένας ψιλοχαμός-μόλις σταματούσαμε εμείς να παίζουμε,ακούγονταν όλοι οι υπόλοιποι από τα άλλα δωμάτια.Μιά Κυριακή λοιπόν,ήμασταν εμείς οι ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΕΣΙΣ στο δωμάτιό μας και εκεί που παίζαμε ένα κομμάτι,ακούμε ξαφνικά τους DREAMS (που είχαν το δικό τους δωμάτιο απέναντι απο εμάς) να παίζουν πολύ πιό δυνατά απ'όσο συνήθως.Ανοίγουμε την πόρτα και διαπιστώνουμε ότι είχαν βγάλει στον διάδρομο τα όργανά τους (τα μουσικά εννοώ,πονηρούληδες {#emotions_dlg.biggrin}...).Και το έκαναν αυτό γιά να μάς θυμίσουν ότι στην τελευταία συναυλία,είχαμε δανειστεί μιά ζώνη γιά κιθάρα και ένα πιατίνι και δέν τους τα είχαμε επιστρέψει ακόμα..  


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης