ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη

    Θέμης Καραμουρατίδης 'Έχω ένα σχέδιο

    AlfaWolf
    21.02.2011, 19:00

    ΖΩΝΤΑΝΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΠΠΑ


     
    Ο Θέμης Καραμουρατίδης έγινε γνωστός ως συνθέτης, κυρίως από τη συνεργασία του με τον στιχουργό Γεράσιμο Ευαγγελάτο σε τραγούδια που ερμήνευσε η Νατάσσα Μποφίλιου. Οι τρεις τους, αν και πολύ νέοι, έχουν δημιουργήσει μια καλλιτεχνική παρέα που έχει ήδη δώσει σπουδαία τραγούδια. Τραγούδια του Θέμη Καραμουρατίδη έχουν ερμηνεύσει επίσης η Τάνια Τσανακλίδου, ο Μάριος Φραγκούλης, η Ρίτα Αντωνοπούλου και ο Δώρος Δημοσθένους.   
     
    Τον περασμένο Οκτώβριο ο Θέμης Καραμουρατίδης παρουσίασε για δύο βραδιές στο θέατρο Κάππα, μία παράσταση με τίτλο «Έχω ένα σχέδιο». Όπως σημειώνει ο ίδιος: «Το καλοκαίρι του 2010 ο Θέμης Μουμουλίδης μου πρότεινε να φτιάξω μια μουσική παράσταση στην οποία θα παρουσιάζονται δικές μου συνθέσεις καθώς και κάποιες στιγμές προσωπικής συγκίνησης από το θέατρο και τον κινηματογράφο. Ενθουσιάστηκα με την ιδέα και ζήτησα από αγαπημένους φίλους τη βοήθειά τους. Η ανταπόκρισή τους υπήρξε άμεση και συγκινητική. Έτσι στις 12 και 13 Οκτώβρη, στο θέατρο ‘Κάππα’ παρουσιάσαμε το ‘Έχω ένα σχέδιο’…»
     
    Το άλμπουμ «Έχω ένα σχέδιο» περιλαμβάνει τη ζωντανή ηχογράφηση αυτής της παράστασης καθώς και δύο καινούρια – ηχογραφημένα στο στούντιο- τραγούδια του.
     
    Η παράσταση περιλαμβάνει συνθέσεις του Θέμη Καραμουρατίδη, τραγούδια σε στίχους δικούς του, Γεράσιμου Ευαγγελάτου, Παρασκευά Καρασούλου, Στέλλας Βλαχογιάννη, Άκη Δήμου, Δημήτρη Χαλιώτη αλλά και ορχηστρικά θέματα. Κάποια από αυτά έχουν ακουστεί μόνο σε θεατρικές παραστάσεις για τις οποίες ο Θέμης Καραμουρατίδης έγραψε μουσική. Περιλαμβάνονται επίσης τρία ξένα τραγούδια που έχουν ακουστεί σε ταινίες ή θεατρικές παραστάσεις και που ο ίδιος αγαπά πολύ. Εκτός από τον Θέμη Καραμουρατίδη τα τραγούδια ερμηνεύουν η Νατάσσα Μποφίλιου, ο Γιάννης Χαρούλης, η Ρίτα Αντωνοπούλου και οι ηθοποιοί Αλέξανδρος Μπουρδούμης, Νάντια Κοντογεώργη, Ελευθερία Μπενοβία, Κωνσταντίνος Ασπιώτης, Μίνως Θεοχάρης.
     
    Το άλμπουμ κλείνει με τη studio-ηχογράφηση των δύο καινούριων τραγουδιών του Θέμη Καραμουρατίδη. Πρόκειται για το «Μάθε μου να περπατώ ξανά» σε στίχους και ερμηνεία του ίδιου και το «Θρυψαλάκι» σε στίχους Γεράσιμου Ευαγγελάτου που ερμηνεύει μοναδικά η Γιώτα Νέγκα.  
     
    Το «Έχω ένα σχέδιο» είναι ένα άλμπουμ ατμοσφαιρικό, δημιουργεί εικόνες και συναισθήματα και θα μπορούσε άνετα να αποτελεί το soundtrack μιας ταινίας ή μίας παράστασης.








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 21-02-2011 19:01 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 21-02-2011 19:02 ]


    επισυναπτόμενα: KARAMOURATIDHS-cover.jpg KARAMOURATIDHS_photo_oloi.jpg 
    despinakontogianni
    21.02.2011, 20:23

    Εγώ να δεις τί σχέδια έχω για αυτό το δίσκο..Θέλω να το λιώσω! Cool


    jorge
    03.03.2011, 00:39
    Το παρέλαβα. Μου αρέσει πάρα πολύ ως concept. Ωραίες επιλογές κομματιών, ποικιλία ακουσμάτων και φωνών και 19 ολοκληρα τραγούδια.

    Βέβαια θα προτιμούσα να μην τραγουδούσε ο συνθέτης, αλλά η Νατάσσα και οι υπόλοιποι τραγουδιστές. Πολύ πολύ κουραστική στην ερμηνεία της η Ρίτα Αντωνοπούλου.

    Nα τo πάρετε όμως, αξίζει!
    jorge
    03.03.2011, 00:41
    Το παρέλαβα. Μου αρέσει πάρα πολύ ως concept. Ωραίες επιλογές κομματιών, ποικιλία ακουσμάτων και φωνών και 19 ολοκληρα τραγούδια.

    Βέβαια θα προτιμούσα να μην τραγουδούσε ο συνθέτης, αλλά η Νατάσσα και οι υπόλοιποι τραγουδιστές. Πολύ πολύ κουραστική στην ερμηνεία της η Ρίτα Αντωνοπούλου.

    Nα τo πάρετε όμως, αξίζει!
    despinakontogianni
    05.03.2011, 00:51

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-03-2011 στις 00:39 έγραψε...
    Πολύ πολύ κουραστική στην ερμηνεία της η Ρίτα Αντωνοπούλου.

     

    Έρχομαι να συμφωνήσω απόλυτα! Innocent


    jorge
    05.03.2011, 01:04
    Χαιρομαι που δεν ειμαι ο μονος τρελός. Ε μα εκεί που άκουγα χαλαρός το CD, ξαφνου ένιωσα την ανάγκη να το αλλάξω, χωρίς να έχω συνειδητοποιήσει οτι τραγουδάει η συγκεκριμένη. Γενικα ψάχνω να βρω κάποιον να του αρέσει, αλλά τίποτα. Νομίζω έφαγε πολύ promo από τον Μικρούτσικο, χωρίς να το αξίζει. Ωραία κοπέλα πάντως :)
    kasel
    05.03.2011, 11:31

    Ανεξάρτητα απ'το promo που έφαγε απ'τον Μικρούτσικο,γιατί η αλήθεια είναι οτι το έφαγε,δε νομίζω οτι δε το αξίζει,απλά οτι είναι υπερεκτιμημένη.Όπως και να'χει πλέον πορεύεται μόνη της στη σκηνή κι απ'ότι φαίνεται υπάρχει κόσμος που την ακολουθεί.Άλλωστε η σκηνή είναι το δυνατό σημείο της Αντωνοπούλου,που μη ξεχνάμε οτι ξεκίνησε με τη Σπείρα-Σπείρα.Γούστα είναι αυτά.Κι εσένα Jorge δε σου άρεσε που τραγουδάει ο συνθέτης,ενώ εμένα μου άρεσε.Απλά πράγματα.

    Όσο για το συγκεκριμένο δίσκο είναι μια φυσιολογική συνέχεια από έναν συνθέτη με πολλές ελπίδες για το μέλλον.Άλλη μια πολυ καλή και ιδιαίτερη δουλειά.


    gikostas
    05.03.2011, 20:36

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-03-2011 στις 00:39 έγραψε...

    Το παρέλαβα. Μου αρέσει πάρα πολύ ως concept. Ωραίες επιλογές κομματιών, ποικιλία ακουσμάτων και φωνών και 19 ολοκληρα τραγούδια.

    Βέβαια θα προτιμούσα να μην τραγουδούσε ο συνθέτης, αλλά η Νατάσσα και οι υπόλοιποι τραγουδιστές. Πολύ πολύ κουραστική στην ερμηνεία της η Ρίτα Αντωνοπούλου.

    Nα τo πάρετε όμως, αξίζει!

     

    Εγώ θα διαφωνήσω όσον αφορά την ερμηνεία της Ρίτα Αντωνοπούλου.Δεν κόβω και φλέβες,αλλά κουραστική δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω.Όσον αφορά τώρα το promo,πιστεύω πως οι περισσότεροι καλλιτέχνες έχουν κάποιον από πίσω.Δεν σημαίνει ότι δεν το αξίζουν.Παρ'όλα αυτά,ο δίσκος γενικά είναι εξαιρετικός.Επίσης μου αρέσει και η ερμηνεία του συνθέτη στο ''Αίμα''.Βέβαια ασυναίσθητα μου πέρασε από το μυαλό αν αυτό το κομμάτι το ερμήνευε η Νατάσα Μποφίλιου τι θα γινόνταν.Πολύ καλή δουλειά σε πολύ δύσκολες εποχές.