ελληνική μουσική
450 online   ·  204.200 μέλη

Προτάσεις για τελικο ενισχυτή και ηχεία για πικαπ!!

guitarholic
Περαστική Νότα
Chat
22.02.2011, 14:05

Μολίς αγόρασα το πρώτο μου πικαπ(stanton T.62) αλλά το ηχοσύστημα (ενα παλιο hifi τίποτα ιδιάιτερο) που είχα μέχρι τώρα δεν έχει είσοδο phono. Με αφορμή αυτό λοιπόν αποφάσισα να κάνο άλλη μια αγορά, αυτή τη φορά ηχέια και ενισχυτή αλλά έχω πραγματικά πελαγώσει και δεν έχω ιδέα τι να πάρω.. Γιαυτό ζητάω την βοήθειά σας! το buget μου είναι αυστήρα μέχρι 300 ευρω. Ευχαριστω προκαταβολικά για τις συμβουλές!Smile

Spoiler
Σολίστ
Chat
23.02.2011, 02:40

Τελικό ενισχυτή;

Μάλλον ολοκληρωμένο (integrated) ενισχυτή εννοείς αφού θα χρειαστείς προενίσχυση.

Υπάρχει και άλλος τρόπος να συνδέσεις το πικάπ σου στο ήδη υπάρχον στερεοφωνικό. Με ένα εξωτερικό Phono stage. Συνδέεις το πικάπ στο Phono stage και αυτό μετατρέπει το σήμα σε line και το στέλνει σε οποιαδήποτε αντίστοιχη είσοδο στο στερεοφωνικό που έχεις.

Μια καλή και οικονομική (αλλά και δοκιμασμένη) λύση είναι αυτό.

Είναι για κεφαλή κινητού μαγνήτη (MM) θεωρώ ότι τέτοια έχεις στο stanton. Αλλιώς δες το μεγαλύτερο μοντέλο που κάνει και για κεφαλή κινητού πηνίου (MC).

Σε περίπτωση πάντως που θέλεις να αλλάξεις το στερεοφωνικό σου, ειδικά για τα ηχεία δες τις προσφορές για τα μέλη του MH σε ηχεία Tannoy.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 23-02-2011 02:41 ]

guitarholic
Περαστική Νότα
Chat
23.02.2011, 12:32
Ευχαριστώ πολύ για την λύση! Αλλα θα ήθελα και μια γνώμη για ηχεία γιατί το στερεοφωνικό δεν αξίζει καθόλου και είναι κρίμα να έχω δίσκους να ακούγονται απο τέτοια ηχεία..
Spoiler
Σολίστ
Chat
23.02.2011, 22:19

To budget σου είναι περιορισμένο. Καταλαβαίνω ασφαλώς ότι είναι οριακό. Στην πράξη γύρω στα 400 ευρώ ξεκινάνε οι συνδιασμοί H-Fi εισαγωγικών ενισχυτών και ηχείων οι οποίοι βέβαια είναι απείρως καλύτερες λύσεις σε σχέση με οποιοδήποτε σύστημα όλα-σε-ένα.

Οπότε αν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, θα πάει το βουνό στον Μωάμεθ. Cool

Σημαντικό είναι να γνωρίζουμε για τα ηχεία, τον χώρο που αυτά πρόκειται να καλύψουν. Είναι το πιο κρίσιμο κομμάτι της ηχητικής αλυσίδας. Μετά κοιτάμε αυτό που θα τα οδηγήσει, να είναι καλός "πιλότος" και όταν του ζητήθεί το ρεύμα να είναι σε θέση να το δώσει.

Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος που θα έχεις το στερεοφωνικό;

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 23-02-2011 22:20 ]

guitarholic
Περαστική Νότα
Chat
24.02.2011, 12:05

Ο χώρος μου αυτή τη στιγμή είναι μικρός γύρω στα 12 m^2 αλλά δεν θα είναι για πάντα:) Τελικά βρήκα μια λύση για τώρα. Χρισημοποίησα σαν προενίσχυση μια κονσόλα που είχα ηδη. Δεν είναι παράδειγμα προς μίμιση αλλά τουλάχιστον μπορώ να ακούω τους δίσκους μου μέχρι να βρώ λεφτά για ηχέια..

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : guitarholic στις 24-02-2011 12:06 ]

cobal
Σολίστ
Chat
24.02.2011, 18:23
Κοιτα αυτοενισχυομενα ηχεια
Spoiler
Σολίστ
Chat
24.02.2011, 22:49

Παράθεση:

Το μέλος guitarholic στις 24-02-2011 στις 12:05 έγραψε...

Ο χώρος μου αυτή τη στιγμή είναι μικρός γύρω στα 12 m^2 αλλά δεν θα είναι για πάντα:) Τελικά βρήκα μια λύση για τώρα. Χρισημοποίησα σαν προενίσχυση μια κονσόλα που είχα ηδη. Δεν είναι παράδειγμα προς μίμιση αλλά τουλάχιστον μπορώ να ακούω τους δίσκους μου μέχρι να βρώ λεφτά για ηχέια..

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : guitarholic στις 24-02-2011 12:06 ]

Ωραία, αυτό σημαίνει ότι μπορείς να πας σε ηχείο ραφιού ή βάσης με ένα το πολύ 6,5άρι μεγάφωνο χαμηλών ή και κάποιο με πεντάρι και να κάνεις κατ' αρχήν οικονομία.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αυτόν τον ενισχυτή. Δοκιμασμένη λύση και αυτός και πρόκειται για εισαγωγικό ενισχυτή που θα μπορέσει να οδηγήσει και στο μέλλον μεγαλύτερα ηχεία. Ακόμα και ηχεία δαπέδου (κολώνες)

Από ηχεία μπορείς να δεις πολλά. Θα σου πρότεινα να πας σε ηχείο βάσης με μεγάφωνο 6,5άρι (διάμετρος σε ίντσες είναι αυτό). Παραπάνω θα ήταν υπερβολή για το χώρο σου και επιπλέον δε θα μπορούσες να το εκμεταλευτείς γιατί ως γνωστόν ο χώρος παίζει το μεγαλύτερο ρόλο σε αυτό που ακούμε. Δεν ακούμε απ' ευθείας τον ήχο από τα ηχεία αλλά μέσω των αντανακλάσεων στο χώρο..

Υπάρχει και η περίπτωση να πας σε αυτοενισχυόμενα (ενεργά) ηχεία αλλά εκεί θα χρειαστεί πάλι να έχεις προενίσχυση (μπορείς και από την κονσόλα) και θα χάσεις την ευκολία του τηλεχειρισμού.

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 24-02-2011 22:49 ]

guitarholic
Περαστική Νότα
Chat
25.02.2011, 13:15
Αποφάσισα να πάρω τα gemini 6040 (στο μέλλον βέβαια) και μια καλή προενίσχυση όταν έρθει εκείνη η ώρα.. ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές και το ενδιαφέρον!
cobal
Σολίστ
Chat
25.02.2011, 16:19
Φιλε ακου και την δικη μου την γνωμη. Προκειμενου να αγοραζεις Gemini κτλ. Παρε ενα compact μηχανημα να ακους την μουσικουλα σου και οταν θα εχεις λεφτα παρε κατι να το χαρεις και να το ευχαριστιεσαι. Εγω ετσι εκανα