ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Music Summer school - Καλοκαιρινά σχολεία μουσικής;

    THORIS
    24.02.2011, 12:22

    Καταρχήν δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή κατηγορία του forum.

    Ασχολούμαι με τη μουσική συμμετέχοντας σε χορωδία, έχω κάνει παλαιότερα μαθήματα βυζαντινής και μαθαίνω να παίζω την κιθάρα (ένα χρόνο). Είμαι φοιτητής σε κάτι άσχετο με μουσική αλλά η μουσική είναι η μεγάλη μου αγάπη. Επειδή όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να σπουδάσω μουσική με το συντηρητικό τρόπο, ψάχνω για κάποιου είδους καλοκαιρινό σχολείο μουσικής.

    Ξέρω ότι υπαρχει ένα στον Αγιο Λαυρέντιο, μουσικό χωριό. Αλλά απ'ότι άκουσα είναι για πιο επαγγελματίες. Μήπως γνωρίζετε αν γίνεται οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα; Είτε στη βυζαντινή, είτε στη χορωδία, είτε κιθάρα ή μιούζικαλ. Θα ήθελα ΠΑΑΑΡΑ πολύ να αφιερώσω το καλοκαίρι μου στη μουσική. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

    Από τις αναζητήσεις που επιχείρησα διαδικτυακά βρήκα πολλά τέτοια στην Αγγλία όμως τα χρήματα είναι υπέρογκα και επίσης αβέβαιο το περιεχόμενο των παρακολουθήσεων. Επίσης υπάρχουν στην Ισπανία όσον αφορά το φλαμένκο αλλά και πάλι δεν ξέρουμε πόσο καλά είναι.

    Και γενικά πως νομίζετε πως θα μπορούσα να εξελίξω τις γνώσεις μου στη μουσική και τη φωνή μου πέραν από την προσωπική εξάσκηση; Θα ήθελα να έκανα κάτι ολοκληρωμένο.

     

    Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας!!!