ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    βιολι ή κιθαρα ?

    kostas14
    10.06.2005, 14:27
    Quote:

    Το μέλος iris-the-black στις 10-06-2005 στις 10:41 έγραψε:

    To απόλυτο όργανο:η κιθάρα.Παρεϊστικη, τέλειος ήχος μπορείς να παίξεις ότι θέλεις.Τη λατρεύω!,.........






    Κι εγώ αλλά και το βιολί δεν πάει πίσω...Ειδικά αν είναι ηλεκτρικό...
    DavidDT
    10.06.2005, 17:07
    ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ...ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΛΙΓΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ...ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΟΥ,ΠΙΣΤΕΥΩ,ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ...ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ!!ΕΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΗΧΟ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΙ ΜΑΓΝΗΤΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ,Η ΜΕ ΤΙ ΞΥΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ...ΟΜΩΣ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ, ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟ...(ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...)

    Υ.Γ.ΔΕΧΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ!!
    CasillasF
    10.06.2005, 19:23
    εμ..
    παρόλο του ότι εγώ παίζω κιθάρα... η αλήθεια είναι οτι το βιολί αγγίζει πιο πολύ τον άνθρωπο..
    ο ήχος που βγάζει είναι πιο κοντά στις ανθώπινες αισθήσεις...
    το βιολί μεταδίδει συναισθήματα που κανένα άλλο όργανο δεν μπορεί να μεταδώσει...

    άλλωστε... και για αυτό ονομάστηκε ο βασιλιάς των οργάνων...

    αχ..! μακάρι να ήξερα να παίζω... όταν το ακούω με παρασύρει σε μια άλλη διάσταση...

    είναι κάτι σαν την ανθρώπινη φωνή...
    Hastaroth
    10.06.2005, 23:49
    Εγώ πιστεύω οτι τελικά αυτό που έχει σημασία είναι πόσο είναι διατεθειμένος κάποιος νά αφιερώση χρόνο γιά να μάθη νά παίζη ΚΑΛΑ ένα όργανο,πράγμα που αποδεικνύει καί το πόσο τού αρέσει το όργανο αυτό.

    Ερωτήματα τού στύλ "νά μάθω αυτό ή εκείνο το όργανο;" μού φαίνονται κάπως σάν "ψευτοδιλήμματα"...

    Ασφαλώς τά όργανα εκείνα που δέν έχουν καθωρισμένες θέσεις όπου παράγεται ο φθόγγος είναι δυσκολώτερα στην εκμάθησή τους από αυτά όπου ο φθόγγος μπορεί να παραχθή πιό εύκολα επειδή υπάρχει μιά συγκεκριμένη θέση που την μαθαίνεις καί την αναγνωρίζεις μετά πάντοτε.

    Από εκεί καί πέρα όμως,φιλοδοξία τού οποιουδήποτε ασχοληθή μέ ένα όργανο πρέπει να είναι το νά γίνη όσο καλύτερος μπορεί σ'αυτό,γιά νά μπορεί νά το αξιοποιήση σάν μέσο έκφρασης τής μουσικής του ταυτότητας.

    Ασφαλώς καί είναι πιό εύκολο νά παίξης μιά απλή μελωδιούλα μέ το ένα χέρι στο πιάνο,από το να παίξης αυτή την ίδια απλή μελωδιούλα στο βιολί.Αλλά άν κάποιος σκέφτεται π.χ. "θά ασχοληθώ μέ το πιάνο (ή μέ την κιθάρα) επειδή μού έχουν πεί πως σέ πέντε-έξι μήνες θά μπορώ να παίζω τραγουδάκια στά πάρτυ μέ την παρέα",τότε μάλλον θά πρέπη νά πάη γιά...ψάρεμα.

    Συμπέρασμα:Η επιλογή τού οργάνου που θέλει νά μάθη κάποιος πρέπει να βασίζεται πρώτα στο "ποιό όργανο μού αρέσει να παίζω/μέ εκφράζει περισσότερο" καί μετά στο "πόσο δύσκολο είναι νά μάθω αυτό το όργανο"
    Γιά έναν που το θέλει πολύ,που έχει διάθεση νά μελετήση,τίποτε δέν είναι δύσκολο....

    antonLOrd
    10.06.2005, 23:59
    Θα συμφωνήσω με τον Hastaroth απόλυτα....
    Και για να απαντήσω στον David ο στάνταρ ήχος είναι και αυτός που θα σε αναδείξει.. Ο Jon Lord για παράδειγμα ξέρεις πόσους ήχους θα μπορούσε να είχε στο όργανό του...? Κι όμως επέλεξε έναν. Τον καλύτερο. Το ίδιο γίνεται και με το ηλεκτρικό βιολί μόνο που ο ήχος είναι έτοιμος από την εταιρία.... Επίσης το τι βιολί θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται και από το είδος της μουσικής που παίζεις.. Αν σου αρέσουν τα νησιώτικα και τα κλασσικά κομμάτια σαφώς και θα παίξεις με κλασσικό βιολί... Όμως δεν μπορείς να παίξεις ροκ με αυτό.. Για αυτή την δουλειά υπάρχει το ηλεκτρικό. Συνεπώς δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε.. Είναι σαν να μιλάς για μια ομάδα ποδοσφαίρου και να συγκρίνεις τον τερματοφύλακα με τον επιθετικό... Πάντως σου εύχομαι να επιλέξεις αυτό που εσύ γουστάρεις πιο πολύ και μην ακούς κανένα....
    Καλή συνέχεια φίλε μου....
    Brokenchord
    23.08.2005, 21:36
    Παιδια συγνωμη που θα γινω πολυ κακος αλλα χριαζετε. Αλοστε αυτη ειναι η ταπηνη αποψη μου και μπορει ο καθενας να εκφερει την αντιπαράθεση του αλευθερα. Anyway το βιολι αν και εγω παιζω κιθαρα ειναι ενα πολυ ομορφο και συναρπαστικο οργανο αρκετα δυσκολο και ατσαλο θα ελεγα (γιατι για να βγαλης μια νοτα σου βγενει και η ψυχή μαζι). Αλα αν εχεις την φλογα που λεω εγω τοτε μια χαρα .Πολυ εμαθαν να χτηπουν σωστα 10 συνκχορδιες στην κιθαρα και να κανουν και κανα δακτιλισμο και νομιζουν οτι εμεθαν και οτι αυτο ειναι η κιθαρα κανουν τρομερο λάθος αν εχετε παει σε ρεσιταλ κλασικης κιθαρας (η σκηνη και μια κιθαρα) θα καταλαβετε τι ενοω ενιωσα μηδενικο του μηδενικου ασχετα αν <<παιζω>> (βλακιες κανω κοροιδεβω σιγα μην παιζω ) κλασικη κιθάρα 1 χρονο (σχεδον καθολου δηλαδη ασχετος στουρναρη). Ακομα και ο δασκαλος μου μπροστα σε αυτον τον κιθαριστα ενιοσε το ιδιο. Σειμιοτέον οτι πεζει κλασικη κιθαρα απο τα 5 του.
    Με λιγα λογια λιπον και με ποιο αναλαφρη διαθεση θελω να πω οτι το καθε οργανο εχει την δυσκολια του και την ιδιαιτεροτητα του και το βιολι ειναι κατι που δεν κατεχω για αυτο προσπαθω να μην το σχολιάσω περα απο τις ταπινες γνωσεις μου απλα σαν φιλος της κλασικης κιθαρας και της κιθαρας γενικοτερα ενιοσα την αναγκη να την υπερασπιστώ. Και τα δυο οργανα λιπον δεν μπορουν να συνκριθουν το καθε ενα εχει το υφος και την τεχνηκη του χορης το καθε ενα να ιστερει σε τιποτα απο το αλλο απλα στο οτι το ενα εχει ταστιερα ανω το αλο δεν εχει και στο οτι το βιολι ειναι συγουρα ποιο δυσκολο και οτι μπορεισ να κρατισεις τον υχο περισοτερει ορα και να του αλαζεις και το υφος κατι που δεν μπορεις να κανεις στη κιθαρα εκτός αν έχει Floyed rose tremolo.

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 30-08-2007 14:10 ]


    zw
    13.10.2005, 21:11
    κατα την γνωμη μου το πιο δυσκολο οργανο ειναι η κιθαρα γιατι η κιθαρα εχει συγχορδειες και παρα πολες τεχνικες παιξιματος.Απο την αλλη το βιολι δεν μου φαινετε και τοσο δυσκολο γιατι ειναι πιο πολυ μονοφονικο οργανο ενω η κιθαρα ειναι πολυφωνικο.Αλλα αν το παρουμε αλιος τιποτα δεν ειναι δυσκολο αν εχεις την θεληση και την δειαθεση να το μαθεις.οπως λεει και το παλικαρι απο πανω το βιολι δεν το κατεχω και δεν μπορω να πω πολα αλλα για την κιθαρα μπορω να μιλαω ωρες.

    zw


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zw στις 13-10-2005 21:13 ]
    DavidDT
    14.10.2005, 12:07
    Έχουμε πει χιλιάδες φορές οτι αυτά δεν συγκρίνονται.Οι περισσότεροι γνωρίζετε κιθάρα και όχι βιολί,γι'αυτο και απαντάτε έτσι.Έτσι για να απαντήσω στους 3 προηγούμενους φίλους,μείνετε στο γεγονός οτι:
    "το βιολί είναι κάτι που δεν κατέχετε"
    Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται.
    Soiram
    02.11.2005, 12:24
    Hi σε όλους! Διάβασα με ενδιαφέρον την συζήτηση μέχρι τώρα και είδα ότι υπάρχουν κάποια άτομα στο forum τα οποία παίζουν βιολι ( ) και έτσι παίρνω το θάρος να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το όργανο αυτό. Είμαι 22 χρονών και αποφάσισα πριν μερικές μέρες να μάθω βιολί...ασχολούμαι πολλά χρόνια με το πιάνο αλλά και το βιόλί ήταν πάντα ένα από τα αγαπημένα μου όργανα. Έτσι λοιπόν αποφάσισα και γράφτηκα στο δημοτικό ωδείο της περιοχής μου και αγόρασα και ένα βιολί (schoetter...ή κλαπως έτσι). Το πρώτο μου μάθημα είναι το Σαββατο που μας έρχεται και δεν μπορώ να περιμένω. Έτσι λοιπόν προσπάθησα να βγάλω κάποιον ήχο...έστω και παράφωνο από το βιολί...τίποτα όμως! Επειδή ήταν προφανώς ξεκούρδιστο από το μαγαζί, προσπάθησα με τη βοήθεια του πιάνου και κάποιων οδηγιών από το Internet να το κουρδίσω...όμως πάλι τίποτα. Όσο και να ανεβοκαταιβάζω το δοξάρι...δεν βγάινει κανένας ήχος (ξέρω ότι σίγουρα θα γελάτε...αλλά είμαι εντελώς άσχετος με το πως παίζεται το βιολί και ανησυχω μηπως το πρόβλημα είναι στο ίδιο το όργανο...)!!!!

    Οι ερωτήσεις είναι οι εξής :

    1)Χρειάζεται να ανησυχώ που δεν καταφέρνω να βγάλω κανέναν ήχο από το βιολί μου;
    2)Πέραν των βαλβίδων (δεν λέγονται έτσι είμαι σίγουρος) που σφίγκουν τις χορδές στο πάνω μέρος του βιολιού, υπάρχουν και κάτι μικρές βίδες στο κάτω μέρος του βιολιού, εκεί που τελειώνουν οι χορδές, ακριβώς πριν το στήριγμα. Τι ρόλο παίζουν; Μήπως κάνω κάτι και σε αυτές για να κουρδιστεί το βιολί;
    3)Γενικότερα, έχετε κάποια συμβουλή για έναν νεογέννητο βιολιστή;

    Ευχαριστώ...ελπίζω να με βοηθήσετε...αλλιώς θα πρέπει να περιμένω ως το Σάββατο
    Soulessome
    02.11.2005, 14:49
    Μην ανησυχεις Soiram!
    Oταν πρωτοαγοράζεις το βιολί, εκτός του ότι είναι ξεκουρδιστο το δοξάρι είναι αχρησιμοποίητο άρα λείο!

    Για να κουρδίσεις το βιολί αρχικά μην το προσπαθήσεις μόνος σου!Περίμενε την/τον δάσκαλο σου να το κάνει αρχικά για σένα και να σου μάθει (εσυ με τη βοηθεια του πιανου μπορεις να το κουρδίσεις γιατί μπορεις να καταλάβεις τον ήχο). Τα κουμπια που προανεφερες χρησιμευουν για να το κουρδίσεις...

    Όσο για το δοξάρι, υπάρχει το ρετσίνι που πρέπει να το περάσεις έτσι ώστε να γίνει τραχύ και να μπορεί να εφαρμόζει στις χορδές του βιολιού! Χώρις να το δουλέψεις πριν....δεν προκειται να βγάλει κανέναν ήχο!

    Κι εγω πριν λίγο καιρό άρχισα!

    ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
    frufru
    02.11.2005, 15:43
    ...αχ....
    Βιολι!!!!!
    Μεγαλο απωθημενο!
    DavidDT
    16.11.2005, 17:29
    Quote:

    Το μέλος Soiram στις 02-11-2005 στις 12:24 έγραψε:

    Hi σε όλους! Διάβασα με ενδιαφέρον την συζήτηση μέχρι τώρα και είδα ότι υπάρχουν κάποια άτομα στο forum τα οποία παίζουν βιολι ( ) και έτσι παίρνω το θάρος να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το όργανο αυτό. Είμαι 22 χρονών και αποφάσισα πριν μερικές μέρες να μάθω βιολί...ασχολούμαι πολλά χρόνια με το πιάνο αλλά και το βιόλί ήταν πάντα ένα από τα αγαπημένα μου όργανα. Έτσι λοιπόν αποφάσισα και γράφτηκα στο δημοτικό ωδείο της περιοχής μου και αγόρασα και ένα βιολί (schoetter...ή κλαπως έτσι). Το πρώτο μου μάθημα είναι το Σαββατο που μας έρχεται και δεν μπορώ να περιμένω. Έτσι λοιπόν προσπάθησα να βγάλω κάποιον ήχο...έστω και παράφωνο από το βιολί...τίποτα όμως! Επειδή ήταν προφανώς ξεκούρδιστο από το μαγαζί, προσπάθησα με τη βοήθεια του πιάνου και κάποιων οδηγιών από το Internet να το κουρδίσω...όμως πάλι τίποτα. Όσο και να ανεβοκαταιβάζω το δοξάρι...δεν βγάινει κανένας ήχος (ξέρω ότι σίγουρα θα γελάτε...αλλά είμαι εντελώς άσχετος με το πως παίζεται το βιολί και ανησυχω μηπως το πρόβλημα είναι στο ίδιο το όργανο...)!!!!

    Οι ερωτήσεις είναι οι εξής :

    1)Χρειάζεται να ανησυχώ που δεν καταφέρνω να βγάλω κανέναν ήχο από το βιολί μου;
    2)Πέραν των βαλβίδων (δεν λέγονται έτσι είμαι σίγουρος) που σφίγκουν τις χορδές στο πάνω μέρος του βιολιού, υπάρχουν και κάτι μικρές βίδες στο κάτω μέρος του βιολιού, εκεί που τελειώνουν οι χορδές, ακριβώς πριν το στήριγμα. Τι ρόλο παίζουν; Μήπως κάνω κάτι και σε αυτές για να κουρδιστεί το βιολί;
    3)Γενικότερα, έχετε κάποια συμβουλή για έναν νεογέννητο βιολιστή;

    Ευχαριστώ...ελπίζω να με βοηθήσετε...αλλιώς θα πρέπει να περιμένω ως το Σάββατο




    Γεια σου καταρχήν!
    1)Φυσικά όχι.Και εγώ την πρώτη φορά,είχα μια παρόμοια εμπειρία...
    2)Στο πάνω μέρος οι <<βαλβίδες>> που λες,ονομάζονται κλειδιά.Αυτές κουρδίζουν στο περίπου τις χορδές.Οι μικρές βαλβίδες,είναι για τη λεπτομέρια.Συγκεκριμμένα,ρυθμίζουν αποστάσεις ενός ημιτονίου ή μικρότερες (αν υπήρχαν).
    3)Νομίζω δεν είμαι ο πιο κατάλληλος γί'αυτην την απάντηση.Όμως,(τα συνηθισμένα)να ξέρεις οτι το βιολί είναι ένα απο τα δυσκολότερα όργανα,οπότε μελέτη και υπομονή,για να έχεις καλά αποτελέσματα.Μην περιμένεις να παίξεις απο την δεύτερη-τρίτη εβδομάδα κομμάτια,όπως κάποιος άλλος που με την κιθάρα ίσως το πετύχει με ενα-δυο συγχορδίες.
    Ό,τι απορία έχεις μη διστάσεις.Ποστεύω να μπορώ να σε βοηθήσω.
    Καλή αρχή!!
    antonLOrd
    19.11.2005, 12:56
    Soiram, με αφορμή την φράση σου "Δεν βγαίνει κανένας ήχος", σε ρωτώ..
    Μήπως δεν είχες βάλει καθόλου ρετσίνι στο δοξάρι.???

    HAL9000
    14.11.2006, 01:46
    Εχει περασει πολυ καιρος απο τις τελευταιες απαντησεις, αλλα επειδη τις διαβασα θα ηθελα να προσθεσω τις αποψεις μου ελπιζωντας καποιος να τις δει, μετα απο τοσο καιρο.
    Παρ'ολο που ειμαι νεος στο βιολι, μπορω να πω επανω σε καποια πραγματα που αναφερθηκαν: 1) Ο λογος που το βιολι αποκτησε τον τιτλο "βασιλιας των οργανων" ειναι επειδη ειναι το μουσικο οργανο που παραγει τα περισσοτερα ηχοχρωματα (αρμονικες) απο ολα τα αλλα μουσικα οργανα, αυτο του δινει τη δυνατοτητα πληθωρας τεχνικων. 2). Επειδη αναφερθηκε οτι το βιολι ειναι μονοφωνικο οργανο, ετσι νομιζα κι εγω, αλλα αυτο δεν ειναι αληθεια. Βεβαιως και το βιολι παραγει συγχορδιες με τη συνηχηση 3 χορδων ακομη και τεσσαρων με ειδικη τεχνικη! 3) Οσον αφορα τη συγκριση μεταξυ των 2 οργανων για τη δυσκολια τους, το μονο που ξερω να πω, ειναι οτι το βιολι θελει χρονο. Δεν ειναι καθολου ατσαλο οπως καποιος φιλος ειπε, θα μπορουσαμε να πουμε πως ατσαλος ειναι ο παιχτης. Μπορουμε να παρομοιασουμε το βιολι σαν μια πολυ υπερευαισθητη γυναικα που για να νοιωσει ερωτικα, θελει τρυφεροτητα, χαδια φιλια και τοτε θα αναταποκριθει σαν μια χαδιαρα γατουλα, αλλιως μπορει να ψυχραθει και να γινει πολυ στριφνη... στη συμπεριφορα της.
    Οσο για το φιλο που δεν βγαζει ηχο το βιολι του, το μυαλο μου πηγε στη "ψυχη" του βιολιου. Ειναι ενα ξυλαρακι μεσα στο ηχειο του βιολιου που αν φυγει απο τη θεση του δεν ακουγεται τιποτε, επειδη αυτο ειναι υπευθυνο για τη μεταφορα των ταλαντωσεων σε ολο του το σωμα. Εχετε δει ποτε πως κατασκευαζεται ενα βιολι? Το ξερατε πως ενα στραντιβαριους ειναι το τελειο οργανο αναπαραγωγης ηχου? Αν του βαλεις ενα ηλεκτρικο ηχειο απο πανω του να παιξει ενα ηχο, το βιολι θα τον αναμεταδωσει τοσο πιστα οσο κανενα αλλο οργανο. Για την κιθαρα δεν μπορω να πω πολλα, επειδη δεν ξερω ουτε λιγα. Σιγουρα ειναι ενα αλλο μουσικο οργανο, οχι της ιδιας κατηγοριας. Το ενα ειναι εγχορδο, το αλλο ειναι νυκτο εγχορδο. Ειναι διαφορετικες κατασκευες, δεν παραγουν ηχο με τον ιδιο τροπο, εκτος απο το κοινο της ταλαντωσης των χορδων τους, ουτε και τον μεταφερουν με τον ιδιο τροπο. Αλλο πραγμα η δοξαρια και αλλο η ταλαντωση με το δακτυλο. Ειναι αλλες λειτουργιες.
    pluton
    24.12.2006, 16:13
    Στο θέμα της λύρας συμφωνώ με τον GL... Ανάμεσα σε αυτά τα δυο, πιστεύω οτι ποιό ωραία είναι η κλασσική γιατί μπόρει το βιολί να είναι ποιό δύσκολο στην εκμάθηση αλλά και στην κιθάρα υπάρχουν πολλά ΔΥΣΚΟΛΑ κομμάτια. Επίσης απότελεί τη βάση για την ηλεκτρική και το μπάσο που αποτελούν ουσιαστικά συστατικά της συνχρονης μουσικής
    prochatz
    24.12.2006, 18:55
    Ασυζητητί βιολί. Μιλάμε για εκπληκτικό όργανο. Ειδικά το ηλεκτρικό βιολί, βγάζει απίστευτο ήχο. Άσε που αν γνωρίζεις βιολί, είναι πιο εύκολο να μάθεις κιθάρα.
    vero
    24.12.2006, 23:45
    εμενα μ αρεσουν και τα δυο γιατι το καθενα εχει το δικο του χαρισμα
    Brokenchord
    30.08.2007, 14:19
    Παράθεση:

    Το μέλος DavidDT στις 14-10-2005 στις 12:07 έγραψε...

    Έχουμε πει χιλιάδες φορές οτι αυτά δεν συγκρίνονται.Οι περισσότεροι γνωρίζετε κιθάρα και όχι βιολί,γι'αυτο και απαντάτε έτσι.Έτσι για να απαντήσω στους 3 προηγούμενους φίλους,μείνετε στο γεγονός οτι:
    "το βιολί είναι κάτι που δεν κατέχετε"
    Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται.



    Και η κιθάρα είναι κάτι που εσύ δεν κατέχεις γι' αυτό και εσύ μείνε εκεί που είσαι !!!!

    Έλα τώρα μην μου τσαντιστής με ανάλαφρη διάθεση το είπα το σύγουρο πάντος είναι οτι το ενοούσα!!!!
    MyNameIsDo
    30.08.2007, 15:06
    Κιθάρα, κιθαρούλα, γλυκιά συντόφισα που δε με στραβολαιμιάζεις κι όλας!!!
    DavidDT
    31.08.2007, 11:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 30-08-2007 στις 14:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος DavidDT στις 14-10-2005 στις 12:07 έγραψε...

    Έχουμε πει χιλιάδες φορές οτι αυτά δεν συγκρίνονται.Οι περισσότεροι γνωρίζετε κιθάρα και όχι βιολί,γι'αυτο και απαντάτε έτσι.Έτσι για να απαντήσω στους 3 προηγούμενους φίλους,μείνετε στο γεγονός οτι:
    "το βιολί είναι κάτι που δεν κατέχετε"
    Τα υπόλοιπα δεν χρειάζονται.



    Και η κιθάρα είναι κάτι που εσύ δεν κατέχεις γι' αυτό και εσύ μείνε εκεί που είσαι !!!!

    Έλα τώρα μην μου τσαντιστής με ανάλαφρη διάθεση το είπα το σύγουρο πάντος είναι οτι το ενοούσα!!!!



    Η διαφορά μας όμως είναι ότι εγώ έχω συνειδητοποιήσει τις δυσκολίες της κιθάρας,γιατί ασχολούμαι.Εσύ στο βιολί;
    Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο,αλλά με ανάγκασε το ύφος σου.
    Ελπίζω να σταματήσει εδώ η αντιπαράθεση. Και τα δυο όργανα θέλουν δουλειά,αυτό είναι το σίγουρο.Αυτή είναι η γοητεία τους.