ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη

    O Jimmy Hendrix για τον Μανώλη Χιώτη

    delldal
    24.02.2011, 16:45

    Ρωτησαν καποτε τον hendrix ποιος κατα την γνωμη του ειναι ο καλυτερος κιθαριστας στον κοσμο και απαντησε ο hendrix :its manolis Hiotis the Greek one...!!

     

     


    -----------------
    i love cats and dogs.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-02-2011 22:01 ]


    inkve
    25.02.2011, 19:51

    κανεις δεν ξερει πως ακριβως απαντησε ο hendrix ειναι ομως γεγονος οτι ανεφερε τον χιωτη σαν δεξιοτεχνη στο οργανο του

    οπως επισης ειναι γεγονος οτι ο hendrix ηταν παρων και στην πρωτη γραμμη των θεατων στις συναυλιες που εδωσε ο χιωτης στην αμερικη και τελειωνοντας καθε συναυλια τον ρωτουσε διαφορα πραγματα που αφορουσαν το παιξιμο του


    delldal
    25.02.2011, 21:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 25-02-2011 στις 20:27 έγραψε...

    Υπάρχει ρε παιδιά κάποια ηχογράφηση του Μανώλη Χιώτη να παίζει κιθάρα...? Το έχω απορία δηλαδή το πόσο δεξιοτεχνικά μπορεί να έπαιζε την κιθάρα ώστε να εντυπωσιάσει τον Hendrix...



    Ναι υπαρχει σε ενα σολο μινορε του Τσιτσανη που παιζει βουζουκι ο τσιτσανης και κιθαρα....θανατος ο Μ. Χιωτης.


    mary_omikron
    25.02.2011, 22:45

    Αυτό είναι ή κάνω λάθος? Παρακαλώ θα ήθελα το λινκ σε περίπτωση λάθους μου.. Ευχαριστώ


    delldal
    25.02.2011, 22:58

     

    Αυτο ειναι και σε Ευχαριστω παρα πολυ για το κατεβασμα!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-02-2011 23:12 ]


    AlfaWolf
    26.02.2011, 10:51

    Λένε ότι  πέρναγε από κάπου και άκουσε τον Μανώλη Χιώτη.

    Ο Μανώλης Χιώτης ήταν σε τουρνέ στην Αμερική στο Σικάγο και ο Jimi τρελάθηκε από την κίνηση των χεριών του και το έιχε δηλώσει επίσημα και μάλιστα είχε ειπωθεί και στην εκπομπή του Alpha "Μηχανή του Χρόνου".

     

    Δείτε το κι ακούστε το ειναι στην αρχη της εκπομπής ...

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 26-02-2011 10:54 ]


    MikeGnR
    01.03.2011, 00:01
    Ποιος είναι ο Jimi Hendrix?
    rouli726
    01.03.2011, 21:18

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 25-02-2011 στις 19:51 έγραψε...

    κανεις δεν ξερει πως ακριβως απαντησε ο hendrix ειναι ομως γεγονος οτι ανεφερε τον χιωτη σαν δεξιοτεχνη στο οργανο του

    οπως επισης ειναι γεγονος οτι ο hendrix ηταν παρων και στην πρωτη γραμμη των θεατων στις συναυλιες που εδωσε ο χιωτης στην αμερικη και τελειωνοντας καθε συναυλια τον ρωτουσε διαφορα πραγματα που αφορουσαν το παιξιμο του



    Ακριβώς!

    Όσο για τα ηχογραφημένα αποσπάσματα των δηλώσεων,δυστυχώς τα είχε η Λαμπίρη αλλά κάηκαν!

    ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ


    delta66
    04.03.2011, 22:06

    ΜΥΘΟΣ

     

     


    cobal
    04.03.2011, 22:31
    Πρεπει να ειμαστε περηφανοι για τον Μανωλη Χιωτη
    Okocha
    05.03.2011, 20:01

    Θα απαντησω με αυτα που εγραψα στο youtube για την "Μηχανη του χρονου":

     

    "Ο τυπος λεει τουλαχιστον μαλακιες. Ο Hendrix ηταν εντελως αγνωστος το 1965. Μια δηλωση απο εναν ασημο μαυρο κιθαριστα δεν θα ειχε καμια αξια. Η Λιντα επισης λεει μαλακιες. Δεν καταλαβαινω τι εξυπηρετουν αυτες οι αρλουμπες που λενε."

     

    "Τελος, λεει: "ο Χιωτης δικαιωθηκε που εβαλε τεταρτη χορδη στο μπουζουκι". Απο που και ως που δικαιωθηκε; Με ποιον τροπο; Αναπαντητα ερωτηματα απο τον "ερευνητη"...

     

    Για μενα ο Χιωτης ηταν αυτος που πηρε το αυθεντικο ρεμπετικο και και το εκανε αρχοντο-ρεμπετικο και ελαφρολαϊκο."

     

    Ριξ'τε μια ματια  http://diskoryxeion.blogspot.com/2011/02/hendrix.html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Okocha στις 07-03-2011 02:09 ]


    caterina08
    06.03.2011, 18:38

    Ναι το '65 ηταν αγνωστος.... Παυει ομως σημερα η δηλωση του αυτη να εχει σημασια? Δηλαδη το να εγινε γνωστος αργοτερα αναιρει τοσο το κυρος του Τζιμ οσο και το μεχρι τοτε -αγνωστο μεν- δεξιοτεχνικο παιξιμο του?

    Εχω ψιλομπερδευτει για το ποιος αμπελοφιλοσοφει και ποιος λεει την αληθεια....


    Hastaroth
    06.03.2011, 19:38

    Εγραψε ο Okocha:"Μια δηλωση απο εναν ασημο μαυρο κιθαριστα δεν θα ειχε καμια αξια".Εκεί βρίσκεται το ζουμί τής υπόθεσης.Οτι δηλαδή την δήλωση δέν την έκανε όντας διάσημος,ώστε να έχη κάποιο κύρος.

    Είναι σάν να λέω εγώ π.χ.ότι ο μεγαλύτερος drummer όλων τών εποχών ήταν ο Gene Krupa.Ασφαλώς και ήταν σημαντικώτατος drummer,αλλά δέν προσθέτει κάτι στην αξία του η δική μου δήλωση-ενώ άν το πή π.χ. ο Billy Cobham,που είναι ο ίδιος εξίσου διάσημος και σημαντικός,αποκτά άλλη σημασία.

    Οσο γιά τά περί δικαίωσης τού Χιώτη επειδή έβαλε τέταρτη χορδή στο μπουζούκι,δέν καταλαβαίνω τί είδους "δικαίωση" ήταν αυτή.Υπήρξε άραγε κανείς που υποστήριζε ότι αποτελεί απαράβατο νόμο τής φύσης το μπουζούκι να είναι τρίχορδο και ότι όποιος βάλη τέταρτη χορδή είναι αιρετικός και πρέπει να καή "στην πυρά με τίς ξενέρωτες" (που λέει και η "απόλυτη"); 


    cobal
    06.03.2011, 20:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 06-03-2011 στις 19:38 έγραψε...

    Εγραψε ο Okocha:"Μια δηλωση απο εναν ασημο μαυρο κιθαριστα δεν θα ειχε καμια αξια".Εκεί βρίσκεται το ζουμί τής υπόθεσης.Οτι δηλαδή την δήλωση δέν την έκανε όντας διάσημος,ώστε να έχη κάποιο κύρος.

    Είναι σάν να λέω εγώ π.χ.ότι ο μεγαλύτερος drummer όλων τών εποχών ήταν ο Gene Krupa.Ασφαλώς και ήταν σημαντικώτατος drummer,αλλά δέν προσθέτει κάτι στην αξία του η δική μου δήλωση-ενώ άν το πή π.χ. ο Billy Cobham,που είναι ο ίδιος εξίσου διάσημος και σημαντικός,αποκτά άλλη σημασία.



    Τι να πει και ο Cobham........ Αν δε το πει ο μεγιστος ντραμερ οδοντιατρος


    Okocha
    07.03.2011, 02:58

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 06-03-2011 στις 18:38 έγραψε...

    Ναι το '65 ηταν αγνωστος.... Παυει ομως σημερα η δηλωση του αυτη να εχει σημασια? Δηλαδη το να εγινε γνωστος αργοτερα αναιρει τοσο το κυρος του Τζιμ οσο και το μεχρι τοτε -αγνωστο μεν- δεξιοτεχνικο παιξιμο του?

    Εχω ψιλομπερδευτει για το ποιος αμπελοφιλοσοφει και ποιος λεει την αληθεια....



    Η ιστορια μπαζει απο ολες τις μεριες που δεν ξερω απο που να αρχισω. Λοιπον, εδω και χρονια κυκλοφορει αυτη η "ιστορια" που λεει οτι τη δεκαετια του 60 οι δυο τους γνωριστηκαν σε καποιο μαγαζι που επαιζε ο Χιωτης στη Ν. Υορκη (ή στο Σικαγο ή στην... Ελλαδα!) και ο Hendrix εκανε την "περιφημη" δηλωση οτι "ο Χιωτης ειναι ο μεγαλος κιθαριστας στον κοσμο" (οχι μπουζουκι, κιθαρα και μαλιστα ηλεκτρικη!).

    1) Δεν υπαρχει τετοια δηλωση, ουτε ντοκουμεντα, ουτε στοιχεια. Προκειται περι μυθου. 'Η κατασκευης, αν ειμαστε πιο καχυποπτοι. Εδω ειναι ενα αποσπασμα απο την Μηχανη του χρονου (
    https://www.youtube.com/watch?v=eNaOBlGAUu8Link

    >) οπου ο Βασιλοπουλος λεει τις αερολογιες του. Και εκτος απο αυτο τα λαθη που κανουν δεν μου επιτρεπουν να τους παρω στα σοβαρα.

    2) Το 1965 ο Hendrix ηταν -οπως ξαναειπα- ενας αγνωστος μαυρος κιθαριστας και συνεπως κανενας δημοσιογραφος δεν θα ρωταγε την αποψη του για τιποτα. Γιατι πολυ απλα η αποψη του δεν ειχε καμια αξια.

     

    Για καλυτερη εξηγηση διαβαστε το λινκ που εδωσα στο προηγουμενο σχολιο μου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Okocha στις 07-03-2011 02:59 ]


    Nikiforos94
    08.03.2011, 16:29
    πιστευω οτι ισχυει η δηλωση... Να κατασκευαστει δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος.... Δεν υπαρχει καπνος χωρισ φωτια σωστα?
    Hastaroth
    08.03.2011, 23:47

    Και με ποιό ακριβώς επιχείρημα τεκμηριώνεις την άποψή σου;

     


    blogarismenos-enge-falos
    26.01.2014, 04:01

    Το 1965 ο Hendrix ήταν όντως αρκετές φορές στην Νέα Υόρκη σε συνεχείς περιοδείες με
    την μπάντα του Little Richard "Upsetters" και σε εκπληρώσεις ηχογραφήσεων σαν session
    κιθαρίστας, και σε διάφορα κλαμπάκια κερδίζοντας κάποια λίγα λεφτά.




    Άποψή μου
    Η πιθανότητα να συναντήθηκαν το 65 στην Νέα Υόρκη είναι υπαρκτή βάσει των δεδομένων.
    Η πιθανότητα να είπε κάτι για τον Χιώτη - οτιδήποτε - παραμένει ατεκμηρίωτη.
    Αφού δεν αναφέρεται ο δημοσιογράφος, το περιοδικό, η χρονιά, μια απλή απομνημόνευση
    μπορεί να φέρνει σύγχηση ιδιαίτερα όταν ο Hendrix δεν ήταν ακόμα γνωστός πόσο μάλλον
    διάσημος.


    Orfeus
    26.01.2014, 07:35
    tallos
    26.01.2014, 09:14
    και ο Γκαρυ Μουρ ελεγε ότι εκανε παρεα με τον Ρορυ Γκαλαχερ και ο Ρορυ τον διεψευσε,συμβαινουν αυτά μεταξυ μουσικων.