ελληνική μουσική
    233 online   ·  210.815 μέλη

    Ερωτηση για κιθαρα

    nikolis9
    27.02.2011, 13:25

    Ειμαι κιθαριστας 16 χρονων εχω μια Epiphone Special ll βυσινη.Θα ηθελα να παρω κατι καλυτερης ποιοτητας ξανα les paul απλα δεν ξερω τι μοντελο και κυριως τι χρωμα.

    Θα ηθελα να ακουσω τις προταεις σας για les paul και κυριως προτασεις για το χρωμα.(Δεν ξερω τι χρωμα ταιριαζει σε ενα 16αρη.)


    delta66
    28.02.2011, 15:55

    Γεια σου Νικολη.

    Προταση μπορει να γινει μονο αν πεις το ποσο που διαθετεις.

    Αν και οτι και να παρεις λιγοτερο απο μια Gibson Les paul παλι στα ιδια θα εισαι με την epiphone.

    Δλδ παλι μια απομημιση Gibson θα παρεις.

    Γιατι λοιπον?

    Μπορεις τα χρηματα που θα διεθετες για να παρεις μια απομιμηση ακομα να τα διαθεσεις για να αναβαθμισεις την epiphone.

    Με αρχη τα ηλεκτρικα (pot- υποδοχη βισματος και τριθεσιο) με καλα αμεριικανικα πχ CRL και μαγνητες αναλογα το ειδος που θελεις να παιξεις.

    Μετα μπορεις να δεις και καλυτερα κλειδια, nut κλπ.

     

    Χρωμα για μενα best ειναι η gold top και μετα το κλασικο sunburst.


    nikolis9
    28.02.2011, 17:10
    Κοιταξε Delta παιζω αρκετο καιρο και καποια χρηματα τα εχω βγαλει γι' αυτο και εχω στο μυαλο μου μια Gibson Studio η οποια κανει πανω κατω 900ευρω. Ειναι καλη επιλογή και τι χρωμα θα ταιριαζε?
    nikolis9
    28.02.2011, 17:39
    Ακομη θα ηθελα να ξερω αν πραγματι η studio αξιζει γιατι αν ειναι να μην αξιζει κοιταμε και αλλα μοντελα τηας εταιριας και ας ειναι και λιγο τσιμπιμενη η τιμη . Προτασεις δεχομαστε αρκει να ειναι les paul
    trelakias
    28.02.2011, 20:47

    Κι εγώ θα έλεγα να μην πάρεις κιθάρα, συμφωνώ με τον delta σε όλα...

    Αν όμως θες τόσο πολύ να χαλάσεις τόσα για άλλη κιθάρα κοίτα αυτές παρακάτω

    http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom.htm

    http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_ultra_ii_faded_cherry.htm

     

    (...και με τα λεφτά που περισσεύουν, αν θες να τα δώσεις, πάρε έναν ενισχυτή της προκοπής)

    Οι δύο κιθάρες είναι πολύ καλές για την τιμή τους.  Όσο για το χρώμα υπάρχουν διάφορα.  Πήγαινε να δεις απο κοντά σε ένα κατάστημα και ό,τι σου αρέσει πάρ'το.

     

    Πάντως πάλι σε απομίμηση πας, αν και αρκετά καλύτερης ποιτότητας από αυτή που έχεις.

    Και προσωπικά προτιμώ αναμφισβήτητα μία καλή epiphone από μια Gibson Studio.


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 28-02-2011 20:56 ]


    SimosKouskounis
    28.02.2011, 21:40

    Νικολή , γιατί θες να πάρεις άλλη κιθάρα ;

    Γιατί Gibson Les Paul ;

    Πόσο σημαντικό είναι το χρώμα της κιθάρας για σένα ;

    Μερικές προτάσεις από εμένα που αν τις ‘ψάξεις’  θα βρεις την τέλεια κιθάρα για σένα και θα την έχεις για πάρα πολλά χρόνια, χωρίς να χρειαστεί να την αλλάξεις η να την αντικαταστήσεις με άλλη .

    Αγαθά κόποις κτώνται

    Παν μέτρον άριστον

    Και δυο Αγγλικές

    Practice !  Practice  !   Practice !

    No pain no gain

     

    Σου εύχομαι ολόψυχα Καλή πρόοδο σε ό,τι κάνεις και με Γεια η νέα σου κιθάρα όταν και όποτε την πάρεις .

    Φιλικά

    Σίμος Κουσκούνης

     

     


    delta66
    01.03.2011, 16:26

    Αν θελεις μια gibson οπωσδηποτε και δεν μπορεις να πας σε les paul, η studio δεν ειναι ασχημη επιλογη.

    Υπαρχουν σε διαφορεες εκδοσεις.

    Δεν ειμαι σιγουρος για τη συγκεκριμενη που ρωτας (των 900Ε), αλλα μια που εχω εγω (πιο ακριβη απο οτι θυμαμαι) καλουλα ειναι.


    nikolis9
    01.03.2011, 19:38
    Παιδια η κιθαρα που εχω τωρα ειναι χαλια ειδικα για live. Μια αλλαγη χρειαζεται να παρω κατι καλυτερης ποιοτητας και ακομα εχω συβηθισει les paul εκτος του οτι οπτικα μου αρεσουν περισσοτερο.Τελος σε les paul νομιζω οτι το ονομα Gibson ειναι αγγυηση στο χωρο Θα παρω κατι που θα το εχω για καποια χρονια και ακομα το χρωμα θελω να ακουσω προτασεις που ταιριαζουν σε ενα νεαρο κιθαριστα μην παρω κατι σοβαρο απο τωρα π.χ. μια tele
    nikolis9
    01.03.2011, 19:40
    Θελω να παρω κατι καλο και να το εχω για καμποσα χρονια.Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου εξηγησεται για τις διαφορες και τα πλεονεκτηματα των μοντελων της Gibson
    nikolis9
    02.03.2011, 20:48
    Κατα την γνωμη σας η Gibson Alpine White αξιζει και ακομα το ασπρο χρωμα θα με περιορισει αν θελω να παιξω πιο μαζεμενα κουλτουριαρικα?