ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.828 μέλη

    Εισαγωγή σε μουσικό πανεπιστήμιο

    niceday1808
    27.02.2011, 19:28

    Καλησπέρα,

    Είμαι 32 χρονών και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τη διαδικασία που χρειάζεται να ακολουθήσω για να μπω σε κάποιο μουσικό πανεπιστήμιο.

    Όταν είχα δοκιμάσει να μπω (στην εποχή μου...λίγο πριν τη χούντα:P) είχα δώσει πανελλήνιες εξετάσεις με το σύστημα των δεσμών, (είχα διαλέξει 4η δέσμη για την ακριβεία) καθώς και τα 2 ειδικά μαθήματα (αρμονία, dicte ).

    Τώρα πια δεν είναι οι δέσμες φαντάζομαι:P

    Έχω απολυτήριο λυκείου αλλά:

    Πρέπει να δώσω εξετάσεις μόνο; (αν ναι, σε ποιά μαθήματα εκτός από τα 2 ειδικά)

    Ή θα πρέπει να κάνω πάλι την τελευταία χρονιά του λυκείου;

    Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας βοηθήσει.

    Ευχαριστώ

     


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    28.02.2011, 21:22

    Καλησπέρα,

    Η απάντηση από την γραμματεία της Σχολής Μουσικών Σπουδών της Αθήνας, τον Νοέμβρη του 2010 ήταν ότι: Η εισαγωγή γίνεται μόνο μέσω Πανελληνίων Εξετάσεων, αν δεν έχεις κάποιον άλλον τίτλο κάποιου Α.Ε.Ι. .
    Τώρα όσον αφορά τον τρόπο εισαγωγής (μιας που είμαστε της ίδιας ηλικίας, εγώ ήμουν πρωτοδεσμήτισσα), είναι να επιλέξεις κατεύθυνση (τα περισσότερα παιδιά επιλέγουν θετική, δεν ξέρω αν μπαίνεις & από τεχνολογική), & να στρωθείς στο διάβασμα, για όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης (πρέπει να είναι 5), συν τα δύο ειδικά (αρμονία & dictee').
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να πας στο Λύκειο της περιοχής σου & να μιλήσεις με κάποιον καθηγητή.


    caterina08
    02.03.2011, 21:02

    Εχεις επιλογη 3ων κατευθυνσεων

    α) Θεωρητικη με: Αρχαια, Λατινικα, Λογοτεχνια, Ιστορια, Εκθεση (γενικης παιδειας) και μαθημα επιλογης (γενικης παιδειας)

    β) Θετικη με: Μαθηματικα, Φυσικη, Χημεια, Βιολογια, Εκθεση (γενικης παιδειας) και μαθημα επιλογης (γενικης παιδειας)

    γ) Τεχνολογικη με: Μαθηματικα, Φυσικη, Προγραμματισμο, Διοικηση επιχειρησεων, Εκθεση (γενικης παιδειας) και μαθημα επιλογης (γενικης παιδειας)

    Υπαρχουν παρολα αυτα 5 πεδια στα οποια ανηκουν ολες οι σχολες Η μουσικολογια ανηκει στο 1ο και 2ο ταυτοχρονα, (απο τα 5 πεδια) που σημαινει Πεδιο ανθρωπιστικων και κοινωνικων σπουδων (φιλολογιες νομικες θεολογιες... κτλ) και πεδιο θετικων επιστημων (μαθηματικο, φυσικο, χημικο...).

    Θεωρητικα μπορεις να περασεις σε καθε πεδιο απο αποιαδηποτε κατευθυνση. Αλλα τα τονισμενα μαθηματα εχουν αυξημενο συντελεστη στην αναλογη κατευθυνση. Ετσι ευστοχη ειναι η επιλογη του 1ου πεδιου απο θεωρητικη και 2ου απο θετικη και τεχνολογικη.

    Συνολο 8 μαθηματα μαζι με αρμονια και ντικτε. (το μαθημα επιλογης μπορει να ειναι: μαθηματικα, η φυσικη, η βιολογια ή ιστορια, ΠΑΝΤΑ γενικης παιδειας....)

    Βεβαια υπαρχει και η επιλογη της Οικονομιας ως μαθημα ελευθερης επιλογης που συνυπολογιζεται στον μ.ο. και συνηθως τον ανεβαζει.

    Εγω δινω φετος για μουσικολογια και ειμαι τεχνολογικη.

    Πρεπει να δωσεις μονο εξετασεις, δε χρειαζεται να επαναλαβεις την ταξη


    bikos
    06.03.2011, 07:14
    caterina08 μήπως γνωρίζεις ποια διαφορά υπάρχει στον υπολογισμό των μορίων μεταξύ θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης; σε ευχαριστώ πολύ;
    caterina08
    06.03.2011, 15:41

    Ο υπολογισμος μοριων εξαρταται απο το πεδιο. Ετσι στο 2ο και 4ο πεδιο δεν υπαρχει καμια πρακτικη διαφορα μεταξυ θετικης και τεχνολογικης. Ειναι υπολογισμος μαθηματων πανελλαδικα εξεταζομενων και προφορικων με τη συμβολη των συντελεστων βαρυτητας στο βαθμο των πρωτων σε 2 μαθηματα. Η διαφορα των 2 αυτων κατευθυνσεων ειναι εκτος της χημειας και βιολογιας της θετικης,η προσβαση της θετικης ΚΑΙ στο 3ο πεδιο (ιατρικη, φαρμακευτικη, νοσηλευτικη...) χωρις απωλεια μοριων την οποια υφιστανται οσοι ειναι θεωρητικη η τεχνολογικη. 

    Θεωρητικα ομως απο οποιαδηποτε κατευθυνση ειναι καποιος μπορει να δηλωσει σχολη οποιουδηποτε πεδιου.

    (Βεβαια τα "ασυμβατα" πεδια υποχρεωνουν τον υποψηφιο στην επιλογη σχετικου μαθηματος επιλογης (γενικης παιδειας), δηλ. ενας υποψηφιος θεωρητικης ή τεχνολογικης μπορει να επιλεξει σχολη του 3ου πεδιου (πχ νοσηλευτικη) μονο αν παρει βιολογια γενικης. Και ο υποψηφιος της θετικης ή τεχνολογικης μπορει να επιλεξει σχολη του 1ου πεδιου μονο αν παρει ιστορια γενικης. Οι παραπανω περιπτωσεις θεωρουνται 'παραστρατηματα' και γι αυτο τιμωρουνται με μερικη απωλεια μοριων στα μαθηματα βαρυτητας που προσαρμοζονται και αυτα αναλογα με το πεδιο. αυτα ετσι εγκυκλοπαιδικα)

    Τα μαθηματα βαρυτητας εξαρτονται απο το πεδιο.

    τα παρακατω σαιτ θα σε βοηθησουν και για τον υπολογισμο και για την κατανοηση του συστηματος

    http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/plhrofories-panellhnies/225-ypologismos-moriwn-panelladikwn-exetasewn.html

    http://www.edu4u.gr/moria.aspx 

    http://www.schoolife.110mb.com/final_exams.php?id=2 

    http://www.gitziris.gr/Trhopos-Ypologismohu-ton-Morhion (σχεδιαγραμμα)

     Ο υπολογισμος ειναι εξατομικευμενη διαδικασια γι αυτο οσα εγραψα παραπανω αφορουν στις διαφορες των κατευθυνσεων και οχι τοσο στις εκαστοτε επιλογες ενος υποψηφιου.

    Αν προκυψει κατι στην πορεια με ενημερωνεις

     


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    08.03.2011, 23:06

    Ευχαριστούμε πολύ Κατερίνα.


    VaggelitsaGiameou
    12.10.2011, 20:09

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΣΑΜΟ Κ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...ΑΠΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ,ΠΕΡΝΑς ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ,ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΕΝΙΚΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ!ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ?ΣΑΝ ΠΟΙΟ?Κ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ!ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΡΜΟΝΙΑ ΟΥΤΕ ΝΤΙΚΤΕ!!ΕΑΝ ΞΕΡΕΙς Κ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΩ,ΑΠΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΝΑΩ Κ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ??ΓΤ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΜΕΝΑ...ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Κ ΞΕΡΕΙΣ ΘΑ ΜΕ ΕΥΚΟΛΗΝΕΙΣ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΠΑΝΤΩΣ!


    caterina08
    16.10.2011, 16:01

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:18 ]


    VaggelitsaGiameou
    20.10.2011, 14:54
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ..ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑ...ΜΑΛΛΟΝ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ...ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ..!Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!
    caterina08
    21.10.2011, 15:07

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:20 ]


    VaggelitsaGiameou
    22.10.2011, 13:10
    ΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ..ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ..ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΛΥΚΕΙΟΥ Κ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΑΥΤΟ...ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΩΝ..ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ..ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΘΑ ΜΠΕΙ,ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΥΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ Κ ΑΛΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ...ΕΣΥ??ΠΕΡΑΣΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ??ΠΩς ΕΙΝΑΙ??ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΥ...ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Κ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΣΙΕΡΑ...!!
    caterina08
    23.10.2011, 00:31

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:18 ]


    VaggelitsaGiameou
    23.10.2011, 19:40
    Eκει τι κανετε??Ειναι σαν τησ Αθηνας κ της Θεσσ/κης?
    caterina08
    24.10.2011, 00:54

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:19 ]


    VaggelitsaGiameou
    24.10.2011, 19:50
    Xmm..θα μπω να δω..σε ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες!!Να σαι καλα και να περνασ καλα!Ευχαριστω!
    sotovich
    21.03.2014, 01:06

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sotovich, 21-03-2014 13:28 ]


    Stacy2
    02.03.2015, 15:24
    γεια σας πηγαινω σε γελ σχολειο τι πρεπει να κανω για να περασω σε μουσικο πανεπιστημιο? (αθηνας)
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    16.03.2015, 11:55

    Καλημέρα! Χρειάζεται να επιλέξεις κατεύθυνση & να δώσεις πανελλήνιες στα 5 μαθήματα της κατεύθυνσης + την έκθεση + τα 2 ειδικά (Αρμονία & Ειδίκευση Μουσικών Εικανοτήτων). Το 2ο ειδικό μάθημα έχει αλλάξει τρόπο εξέτασεις & δεν έχει καμία σχέση με το Dictee' που δίναμε κάποτε!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AIDONOGLOUNEKTARIA, 24-03-2015 15:34 ]


    Stacy2
    23.03.2015, 11:24
    πιστευετε εχω αργισει ? παω 1η λυκειου..και απλα κανω θεωρητικα στο ωδειο αλλα ειμαι στο 1ο χρονο...