ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.826 μέλη

    O Mάνος Ελευθερίου γράφει τραγούδι και για τη Γαρμπή

    jorge
    28.02.2011, 14:22

    Μετά την Πέγκυ Ζήνα και τον Ψινάκη, ο ποιητής Μάνος Ελευθερίου εμπιστεύεται δουλειά του και στην Καίτη Γαρμπή, στο δίσκο που κυκλοφορεί online από το in.gr.

     

    Ακολουθεί το Δελτίο Τύπου:

    Σε μια εποχή που όλα έχουν το δικό τους «τίμημα» το in.gr,  το πρώτο portal του Ελληνικού Internet, έρχεται να δώσει μια μοναδική δυνατότητα στους αναγνώστες του, προσφέροντας μέσα από την πύλη  εντελώς δωρεάν το νέο μουσικό άλμπουμ της Καίτης Γαρμπή με τίτλο «Πάζλ» που περιλαμβάνει 11 τραγούδια σε μουσική Νίκου Αντύπα και στίχους των GML, Βίκης Γεροθόδωρου, καθώς και του ποιητή Μάνου Ελευθερίου.

    Το in.gr στα 12 χρόνια της πορείας του (από το 1999) πρωτοπορεί για μια ακόμη φορά και σε συνεργασία με Έλληνες καλλιτέχνες και τις δισκογραφικές εταιρίες τους (η αρχή έγινε με τον νέο δίσκο του Φ. Πλιάτσικα) συμβάλλει  στην καταπολέμηση της πειρατείας, καθώς και στην προώθηση της δουλειάς τους  στο ευρύτερο κοινό του διαδικτύου.

    Περισσότερες πληροφορίες για τον νέο δίσκο της Καίτης Γαρμπή, την παρουσία της και τα μελλοντικά της σχέδια, μπορείτε να έχετε από το link (http://entertainment.in.gr/music/downloads/garbi/)   με τη συνέντευξή της στο in.gr.





    επισυναπτόμενα: pazl.jpg 
    gikostas
    28.02.2011, 19:31
    Τουλάχιστον η Καίτη Γαρμπή και η Πέγκυ Ζήνα είναι τραγουδίστριες.Ο Ψινάκης τί είναι;Τί άλλο να πούμε πια.Θα μας τρελλάνει ο Κύριος Ελευθερίου.
    o-Zone
    01.03.2011, 15:54

    Και 'γώ νομίζω ότι ξεμωράθηκε ο κυρ-Μάνος και τώρα στα γεράματα κοιτά πώς να τα 'κονομίσει (έστω αυτό το κατι τις...) και να δοξαστεί. Παρόλα αυτά, δε με "χαλάει" ιδιαίτερα γιατί, εκτός του αστείου του πράγματος, δίνει και ένα γερό κτύπημα στη σοβαροφάνεια και τους "δήθεν" της Τέχνης.


    periigitis
    01.03.2011, 16:10

    Εγώ θα το θέσω λίγο διαφορετικά.

    Γιατί άραγε άνθρωποι απο το χώρο που υπηρετούν ο Ψινάκης κι η Γαρμπή (οι ίδιοι θες, οι παραγωγοί θες) αναζητούν στίχους του Μάνου Ελευθερίου;

     


    -----------------
    "Η αισθητική του παρόντος είναι η ηθική του μέλλοντος" - Φ.Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : periigitis στις 01-03-2011 16:12 ]


    ApostolisArmagos
    09.03.2011, 02:15
    καλά κάνει...όντως
    emmanuella
    11.03.2011, 12:18

    Σ' είχα χάσει πριν σε βρω
    Και γι' αυτό δεν απορώ
    Έτσι που γονάτισα
    Και τίποτα από εσένα δεν το κράτησα

    Τα δικά μου τα φτερά
    Ήταν για άλλους μια φορά
    Και όταν πια σε γνώρισα
    Στη λάσπη και στα αίματα προχώρησα

    Στη φωτιά ρίξε χρυσάφι
    Να καούν όλα τα πάθη
    Σκόνη όλα να γίνουν
    Τις αγάπες που πονούν
    Στη φωτιά ρίξε χρυσάφι
    Για να πάνε όλα στράφι
    Έτσι τ' αποτίμησες
    Και έτσι το προτίμησες

    Σ' είχα χάσει πριν να 'ρθεις
    Και μαζί μου να δεθείς
    ο καθένας ψάχνοντας
    στα πάθη του να γίνει ένας άρχοντας

    Το καιρό φυλλομετρώ
    Για να βρω και εγώ γιατρό
    Για ό,τι με ορφάνεψε
    Εκείνο που για μια στιγμή με πλάνεψε

    Ε.. κάπου έπρεπε να τους δώσει αυτούς τους στίχους :)
    Σε Μητροπάνο? Μακεδόνα? Τσακνή?
    Στην Γαρμπή τους έδωσε! {#emotions_dlg.thumbup}

    ({#emotions_dlg.thumbdown})


    Hastaroth
    11.03.2011, 13:01

    Οι οποίοι στίχοι μού θυμίζουν μάλλον πρωτόλειο αρχάριου στιχουργού...

    Μήπως είναι τίποτε ξεχασμένοι σε κάποιο συρτάρι τού κ.Ελευθερίου από τίς απαρχές τής καριέρας του και είπε να τους εκμεταλλευτή κι'αυτούς;

     

     


    periigitis
    11.03.2011, 13:40

    Συμφωνώ με το Hastaroth. Ρε μπας και είναι συνωνυμία...

    Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι στίχοι όπως "Τον καιρό φυλλομετρώ" που λες ΄"μπας και είναι;". Αλλά το όλον στιχούργημα είναι άστα να παν στο διάολο.

    Εκτός αν ο Ελευθερίου αποφάσισε να υπογράφει στίχους αγνώστων έναντι αμοιβής! 


    -Sadahzinia-
    11.03.2011, 16:49

    Σ' είχα χάσει πριν να 'ρθεις
    Και μαζί μου να δεθείς
    ο καθένας ψάχνοντας
    στα πάθη του να γίνει ένας άρχοντας

    Εμένα γιατί μου αρέσει?? (εντάξει μόνο αυτή η στροφή)
    Όσο για το που δίνει στίχους ο κ. Ελευθερίου...Από πότε θεωρείται ντροπή να θέλεις εν μέσω δύσκολων καιρών να βγάλεις αυτό το κατιτις κάνοντας τη δουλειά που έτσι και αλλιώς έκανες?

    Hastaroth
    11.03.2011, 23:14

    Ντροπή θεωρείται να δίνης στίχους σε εκπροσώπους μιάς κουλτούρας την οποία μέχρι σήμερα θεωρούσες "υποδεέστερη" τής δικής σου.....

    Εν μέσω δύσκολων καιρών φαίνεται πόσο αντέχουν οι αξίες και αρχές μας.......


    sympetheros
    12.03.2011, 07:57

    Eγώ θα διαφωνήσω με τις απόψεις που διάβασα.

    Ακουσα το δίσκο και είπα να αφαιρέσω την προκατάληψη με την οποία υποδεχομαστε τέτοιες συνεργασίες.

    Και προσωπικά ο δίσκος μου άρεσε.

    Στην ερμηνεία της η Γαρμπή 'έχει βγάλει την πιστα' και ερμηνεύει σε κάποιες στιγμές μάλιστα βγάζει πως αυτό που κάνει το πιστευει.

    Η μουσική του Αντύπα είναι χαρακτηριστική και θα μπορούσε άνετα ο δίσκος να ηχογραφηθεί με μια απ τις γνωστές μας φωνές και να 'περάσει' χωρίς καμμία αντίρρηση από πουθενά.

    Απ την άλλη γιατί ν αρνηθούμε το διακαίωμα ενός καλλιτέχνη να ωριμάζει!

    Με δεδομένο ότι είναι ο 2ος δίσκος που υπογράφει ο Αντύπας για τη Γαρμπή θεωρώ πως δεν ήταν μια αρπαχτή όπως αυτή της Θεοδωριδου με τη Ρεμπούτσικα πριν μερικά χρόνια γιατί δείχνει να έχει συνέχεια και άρα να είναι επιλογή.

    Το κίνητρο δεν είναι τα λεφτά μια που όλοι ξέρουν πως τετοιες απόπειρες αλλαγής ρεπερτορίου πάντα έχουν αντιδράσεις

    Ισως αυτή την πλευρά της να είχε δει κι ο Φοιβος Δεληβοριάς όταν τραγούδησε μαζί της χρόνια πριν τον 'Αντρα της Ζωής μου' στο δίσκο 'Χάλια'.

    Εγώ ειμαι μ αυτούς που μεγαλώνοντας ωριμάζουν μουσικά και αλλάζουν....όπως όλοι μας άλλωστε!

    'Γεια σου' ,καθαριστήρες ,συννεφα ,σκέψεις,4 τραγούδια στα οποία επέστρεψα και μετά την πρώτη ακρόαση.

    Υ.Γ :Μην ξεχνάμε και η Ελενη Πέτα  με ποπ τραγουδάκια τύπου ''ανήθικες προτάσεις'' ξεκίνησε και έβγαλε ένα εξαιρετικό δίσκο αξιώσεων φέτος το 'Duede' και βέβαια το Μανωλη Λιδάκη που όσοι τον παρακολουθούν απ το ξεκίνημα του θα θυμηθούν  πως η 1η του καριέρα δεν είχε καμμία σχεση με αυτό που είναι σήμερα.


    NikosRoman
    12.03.2011, 10:25

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 11-03-2011 στις 23:14 έγραψε...

    Ντροπή θεωρείται να δίνης στίχους σε εκπροσώπους μιάς κουλτούρας την οποία μέχρι σήμερα θεωρούσες "υποδεέστερη" τής δικής σου.....

    Εν μέσω δύσκολων καιρών φαίνεται πόσο αντέχουν οι αξίες και αρχές μας.......



    Σε τρεις γραμμες ολα!!{#emotions_dlg.beer}


    rouli726
    12.03.2011, 14:12

    Εγώ θα πω μόνο μια φράση που είχα ακούσει από κάποιον "ευτελή" πανελίστα κι είναι τόσο μα τόσο αληθινή!

    Είχε πει λοιπόν,πως, αν το "Πάμε Χαβάη"  το είχε τραγουδήσει μια λαικοπόπ τραγουδίστρια θα την είχαν "κράξει" και οι πέτρες σε αυτή την..κουλτουριάρα χώρα που ζούμε!Από τη στιγμή όμως που το τραγούδησε η "ποιοτική" 'Αλκηστις,η στιχουργική αηδία έγινε αποδεκτή επιτυχία!

    Αυτοί είμαστε!

    Τουλάχιστον ας το παραδεχτούμε κάποια στιγμή μπας και πάμε παρακάτω..!

    Η Γαρμπή είναι φωνάρα και άξιζε,όπως κι η Πέγκυ Ζήνα πριν λίγο καιρό,να τραγουδήσει στίχους του Ελευθερίου.


    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 12-03-2011 14:13 ]


    emmanuella
    12.03.2011, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 12-03-2011 στις 14:12 έγραψε...

    Η Γαρμπή είναι φωνάρα και άξιζε,όπως κι η Πέγκυ Ζήνα πριν λίγο καιρό,να τραγουδήσει στίχους του Ελευθερίου.


    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com



    Αντιστοιχούν οι παραπάνω στίχοι στο κύρος της πορείας του Κ.Μάνου μέχρι τώρα?

    Όχι.. Αυτό είναιτο ερώτημα..


    rouli726
    13.03.2011, 12:03

    Όπως θα είδες όμως παραπάνω,εμμανουέλα,το θέμα είναι αν "επιτρέπεται" η Γαρμπή να τραγουδήσει τους στίχους του Ελευθερίου κι όχι αν οι συγκεκριμένοι στίχοι ήταν καλοί,εγώ επ'αυτού τοποθετήθηκα.Δε τα έχω ακούσει τα τραγούδια για να έχω άποψη.


    Hastaroth
    13.03.2011, 17:39

    Υποθέτω όμως πως οι φωνάρες κάνουν εξ αρχής μιά επιλογή στο υλικό που επιθυμούν να ερμηνεύουν.

    Οταν μιά φωνάρα ξεκινά την καριέρα της τραγουδώντας χαζοτράγουδα,ακυρώνει αυτομάτως και την μεγεθυντική κατάληξη "άρα" στην φωνή της.

    Οπότε μετέπειτα,ακόμα και άριες τού Verdi να τραγουδήση,είναι δύσκολο να την πιστέψη κανείς....


    rouli726
    14.03.2011, 12:15

    Δηλαδή το ότι το πρώτο πχ τραγούδι της Πρωτοψάλτη ήταν καλό,ακυρώνει την αηδία που έκανε επιτυχία?Δε το καταλαβαίνω..Και τί σχέση έχει η φωνή με την ποιότητα των τραγουδιών.

    Το ότι σε κάποιους δεν αρέσει το λαικό τραγούδι δε σημαίνει πως η Γαρμπή ή η όποια Γαρμπή δεν έχει τραγουδήσει και καλά λαικά κομμάτια..

    Αυτό που έγραψα είναι ξεκάθαρο!Όπως η Πρωτοψάλτη μπορεί να τραγουδάει αηδίες έτσι και η Γαρμπή μπορεί να τραγουδά στίχους του Ελευθερίου,γιατί απλά είναι φωνάρα!


    Hastaroth
    14.03.2011, 22:19

    Να τα ισοπεδώσουμε λοιπόν όλα;

    Αφού η Γαρμπή είναι φωνάρα,γιατί επέλεξε να καθιερωθή με χαζοτράγουδα;Ας βάδιζε τον άλλο δρόμο,τον δύσκολο.Οι φωνάρες έτσι καθιερώνονται....

    Από την άλλη,δέν ακυρώνει η καλή πορεία τής Πρωτοψάλτη την χαβανέζικη αηδία-αντίθετα,η χαβανέζικη αηδία "σημαδεύει" αρνητικά την μέχρι τώρα καλή πορεία τής Πρωτοψάλτη.

    Αυτή είναι και η δυσκολία τού να είσαι καλλιτέχνης,ότι δηλαδή ο παραμικρός συμβιβασμός σε σημαδεύει αρνητικά όποια στιγμή κι'άν τον κάνης,ακόμα κι'άν έχης γίνει "ιερό τέρας" τής τέχνης σου...

     

     

      


    emmanuella
    15.03.2011, 12:34

    Παράθεση:

    Το ότι σε κάποιους δεν αρέσει το λαικό τραγούδι δε σημαίνει πως η Γαρμπή ή η όποια Γαρμπή δεν έχει τραγουδήσει και καλά λαικά κομμάτια..

    Δεν νομίζω να ισχυριστηκα ότι δεν ακούω λαϊκό τραγούδι.

     

    Παράθεση:

    Να τα ισοπεδώσουμε λοιπόν όλα;

    Αφού η Γαρμπή είναι φωνάρα,γιατί επέλεξε να καθιερωθή με χαζοτράγουδα;Ας βάδιζε τον άλλο δρόμο,τον δύσκολο.Οι φωνάρες έτσι καθιερώνονται....

    Από την άλλη,δέν ακυρώνει η καλή πορεία τής Πρωτοψάλτη την χαβανέζικη αηδία-αντίθετα,η χαβανέζικη αηδία "σημαδεύει" αρνητικά την μέχρι τώρα καλή πορεία τής Πρωτοψάλτη.

    Αυτή είναι και η δυσκολία τού να είσαι καλλιτέχνης,ότι δηλαδή ο παραμικρός συμβιβασμός σε σημαδεύει αρνητικά όποια στιγμή κι'άν τον κάνης,ακόμα κι'άν έχης γίνει "ιερό τέρας" τής τέχνης σου...

    Ακριβέστερα δεν θα μπορούσε να με καλύψω ούτε εγώ :)


    sven
    15.03.2011, 16:02

    Ο καθένας, επώνυμος ή ανώνυμος, έχει το δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του και να λειτουργεί κατά πως κρίνει σωστό.

    Ως επώνυμος, όμως, κάποιος κρίνεται αναπόφευκτα για τις όποιες επιλογές του, που θα επηρεάσουν ανάλογα και την υστεροφημία του.

    Ας μην  είμαστε τόσο αυστηροί με τους άλλους και κυρίως με αυτούς που θαυμάζουμε και αγαπάμε. Και αυτοί έχουν δικαίωμα στα λάθη!!!

    Ας εκτιμούμε το έργο κάποιου ΣΥΝΟΛΙΚΑ και όχι ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΙΚΑ...

    Κάποτε, ο Μ. Χατζιδάκις είπε πως ο...Φλωρινιώτης είναι από τους καλύτερους τραγουδιστές της Ελλάδας...