ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    Reso για B.D. με τρύπα ή άνευ

    cobal
    05.03.2011, 17:17

    Μαλλον θα το εσκασε......... Σιγα μην αφηναν τετοιο ταλεντο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 05-03-2011 17:18 ]


    ORFEASMIRSINIS
    05.03.2011, 17:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-03-2011 στις 15:43 έγραψε...

    Πώς και δέν σε κράτησαν οι κάτοικοι τής άλλης άκρης;

     



    Είπα οτι είμαι γνωστός σου ...


    ORFEASMIRSINIS
    05.03.2011, 17:30

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 05-03-2011 στις 17:17 έγραψε...

    Μαλλον θα το εσκασε......... Σιγα μην αφηναν τετοιο ταλεντο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 05-03-2011 17:18 ]



      Εσύ κοίτα να αποκτήσεις ντραμιστική σκέψη και άσε τις βλακειούλες ...

       Και μην κοιτάς τον παππού,αυτός ό,τι έμαθε,έμαθε!


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 05-03-2011 17:33 ]


    cobal
    05.03.2011, 18:06

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 05-03-2011 στις 17:30 έγραψε...


    Εσύ κοίτα να αποκτήσεις ντραμιστική σκέψη και άσε τις βλακειούλες ...

    Και μην κοιτάς τον παππού,αυτός ό,τι έμαθε,έμαθε!


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 05-03-2011 17:33 ]



    Οταν (κι αμα) αποκτησεις (και μαθεις)  ΜΟΥΣΙΚΗ αντιληψη και οταν (κι αμα) θα κανεις την πρωτη σου συναυλια ελα να τα ξαναπουμε......

    Απο το καναπε μου κι εγω εχω παει στο διαστημα.....


    Hastaroth
    06.03.2011, 10:28

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 05-03-2011 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-03-2011 στις 15:43 έγραψε...

    Πώς και δέν σε κράτησαν οι κάτοικοι τής άλλης άκρης;

    Είπα οτι είμαι γνωστός σου ...



    Περίεργο,γιατί εγώ δέν ξέρω κανέναν από εκεί..

    Επίσης δέν είμαι παππούς.Θείος μόνο,λόγω τής κόρης τού αδελφού μου.

    Πάντως η τρύπα εκτός τών άλλων βοηθά και στην ηχογράφηση.

    Ωστόσο,δέν μάς διευκρίνισες αν πρέπη να είναι κεντρική ή έκκεντρη (η τρύπα).

    ΥΓ.Εσύ έχεις ντραμιστική σκέψη; (και πρώτα απ'όλα:έχεις ντράμς;)


    ORFEASMIRSINIS
    06.03.2011, 23:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 06-03-2011 στις 10:28 έγραψε...






     

    Παράθεση:
     δέν είμαι παππούς.Θείος μόνο,λόγω τής κόρης τού αδελφού μου.
    Α! Θείος είμαι κι εγώ,να που έχουμε και κάτι κοινό!Smile
    Παράθεση:

    Πάντως η τρύπα εκτός τών άλλων βοηθά και στην ηχογράφηση.

    Μπα! χωρίς τρύπα ηχογράφηση γιοκ?
    Παράθεση:

    Ωστόσο,δέν μάς διευκρίνισες αν πρέπη να είναι κεντρική ή έκκεντρη (η τρύπα).

    Οπωσδήποτε έκκεντρη,κοντά στην περίμετρο και με διάμετρο όχι πάνω απο 15 ποντάκια(ίσα,ίσα δηλ. να χωρά το μικρόφωνο).Μεγαλύτερο άνοιγμα καταργεί τελείως το reso.Εάν δε η τρύπα είναι κεντρική τότε βράσε όριζα ,που λέμε.Το σημείο που ταλαντώνεται περοσσότερο η μεμβράνη και μας δίνει μπάσσο ήχο είναι στο κέντρο.Επομένως το reso καθίσταται διακοσμητικό,μπουκώνουμε το τύμπανο και με μαξιλάρια(θεός φυλάξοι) και καταργούμε όλες τις αρμονικές και τη χροιά του ήχου τυμπάνου. Και αναρωτιέμαι, γιατί κάποιος να πάρει ένα Bass Drum που κοστίζει 1000 ευρώ,με τα ωραία τα ξύλα,με τα απίστευτα φινιρίσματα και να το μπουκώνει με την προίκα του όλη και δεν παίρνει ένα φθηνιάρικο να το στουπώσει και να κάνει τη δουλειά του, αφού το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.Ένα εκνευριστικό πλαστικό φλάπ-φλάπ! 

    Προσωπικά δεν διαννοούμαι να τρυπήσω το reso.Παίρνω ο,τι καλύτερο έχει να μου δώσει το τύμπανο και το αφήνω να κάνει τη δουλειά,την οποία γεννήθηκε να κάνει.Να δίνει έναν μεστό,ζεστό,γεμάτο,πλούσιο σε αρμονικές μπάσσο ήχο

    Παράθεση:

    ΥΓ.Εσύ έχεις ντραμιστική σκέψη;

    Ωω!  {#emotions_dlg.rolleyes}  ΝΑΙ! {#emotions_dlg.yes} 
    Παράθεση:
    (και πρώτα απ'όλα:έχεις ντράμς;)
    Τρεις κούκλες! {#emotions_dlg.inlove}


    Hastaroth
    07.03.2011, 12:45

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 06-03-2011 στις 23:43 έγραψε...
    Μπα! χωρίς τρύπα ηχογράφηση γιοκ?

    Είπα "βοηθάει",δέν είπα ότι χωρίς τρύπα δέν γίνεται ηχογράφηση.

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 06-03-2011 στις 23:43 έγραψε...
    Οπωσδήποτε έκκεντρη,κοντά στην περίμετρο και με διάμετρο όχι πάνω απο 15 ποντάκια(ίσα,ίσα δηλ. να χωρά το μικρόφωνο).Μεγαλύτερο άνοιγμα καταργεί τελείως το reso.Εάν δε η τρύπα είναι κεντρική τότε βράσε όριζα ,που λέμε.Το σημείο που ταλαντώνεται περοσσότερο η μεμβράνη και μας δίνει μπάσσο ήχο είναι στο κέντρο.Επομένως το reso καθίσταται διακοσμητικό,μπουκώνουμε το τύμπανο και με μαξιλάρια(θεός φυλάξοι) και καταργούμε όλες τις αρμονικές και τη χροιά του ήχου τυμπάνου. Και αναρωτιέμαι, γιατί κάποιος να πάρει ένα Bass Drum που κοστίζει 1000 ευρώ,με τα ωραία τα ξύλα,με τα απίστευτα φινιρίσματα και να το μπουκώνει με την προίκα του όλη και δεν παίρνει ένα φθηνιάρικο να το στουπώσει και να κάνει τη δουλειά του, αφού το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.Ένα εκνευριστικό πλαστικό φλάπ-φλάπ!

    Περίεργο πάντως,γιατί εγώ έχω δεί σε ούκ ολίγα στούντια και συναυλίες τα reso να είναι με κεντρική τρύπα-κάτι πρέπει να ξέρουν οι ηχολήπτες που τα χρησιμοποιούν,έτσι δέν είναι;

    Και όχι μόνο έχω δεί,έχω ακούσει και έχω παίξει κιόλας.Και ουδέποτε άκουσα "ένα εκνευριστικό πλαστικό φλάπ-φλάπ"-ειδικά όταν έπαιζα εγώ,γιατί τότε θα ήμουν ο πρώτος που θα μού την έσπαγε ο ήχος.

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 06-03-2011 στις 23:43 έγραψε...
    Προσωπικά δεν διαννοούμαι να τρυπήσω το reso.Παίρνω ο,τι καλύτερο έχει να μου δώσει το τύμπανο και το αφήνω να κάνει τη δουλειά,την οποία γεννήθηκε να κάνει.Να δίνει έναν μεστό,ζεστό,γεμάτο,πλούσιο σε αρμονικές μπάσσο ήχο

    Ούτε εγώ έχω τρυπήσει reso,αλλά άν χρειαστώ ποτέ-γιατί γούστα είναι αυτά-υπάρχουν έτοιμα στην αγορά,με κεντρικές και έκκεντρες τρύπες.Είναι καλύτερο από το να πειραματίζωμαι εγώ,αφού άλλοι σπούδασαν την τέχνη να φτιάχνουν αυτές τίς τρύπες.

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 06-03-2011 στις 23:43 έγραψε...

    Παράθεση:
    ΥΓ.Εσύ έχεις ντραμιστική σκέψη;

    Ωω!  {#emotions_dlg.rolleyes}  ΝΑΙ! {#emotions_dlg.yes} 

    Δηλαδή σκέφτεσαι ότι παίζεις ντράμς...χωρίς να παίζης

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 06-03-2011 στις 23:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    (και πρώτα απ'όλα:έχεις ντράμς;)

     

     

    Τρεις κούκλες! {#emotions_dlg.inlove}



    Δέν σού ζητάω να βάλης φωτογραφία,γιατί η αίτησή μου θα έχη την τύχη τής αίτησης γιά το βίντεο με τίς τυμπανωδίες σου...


    cobal
    07.03.2011, 13:04

    Δεν εχει νοημα να συζητας με τον Ορφεα γιατι πρωτα απο ολα δεν σεβεται και ο εγωισμος του δεν τον αφηνει να αντιληφθει την απεραντοσυνη της μουσικης (στο εχω ξαναπει αλλα δεν ενδιαφερθηκες να ρωτησεις τι εννοω γιατι πιστευεις οτι ξερεις τα παντα)..... Να πω οτι περα απο τα μαξιλαρια οι εταιριες (DW για παραδειγμα) εχουν βγαλει καποια προιοντα για τις κασες αντι μαξιλαριου....( Δεν χρειαζεται να πω 5τι δουλεια κανει το μαξιλαρι, ολοι ξερουν εκτος απο τον Ορφεα προφανως)  Τωρα αμα ο ορφεας βγαζει ολο τον κοσμο και τους τεχνικους, μουσικους και ηχοληπτες off..... Και μας παρουσιαζεται σαν ο Μεσιας των απανταχου ντραμερ..... Ε απο κει και περα δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να τον παρει στα σοβαρα και γι' αυτο η ολη πλακα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 07-03-2011 13:08 ]


    skordalis21
    07.03.2011, 13:51
    Ρε παιδια αμαν πια με τη τρυπα του οζοντος. :p
    ORFEASMIRSINIS
    07.03.2011, 17:59

     Φίλε μου Νικολάκη, όταν είσαι μέσα σε ένα forum εξειδικευμένο, δεν είναι ευγενικό να παραπέμπεις σε ένα άλλο αντίστοιχο.Δόξα τω θεω,είμαστε ουκ ολίγοι ντράμμερ στο M.H. για να αναπτύξουμε το θέμα.Είναι σα να  ακυρώνεις το M.H. ! Κατάλαβες?


    skordalis21
    07.03.2011, 19:10
    Αχ αυτη η τρυπα του οζοντος τι κανει.
    Hastaroth
    07.03.2011, 21:37

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 07-03-2011 στις 17:59 έγραψε...

     Φίλε μου Νικολάκη, όταν είσαι μέσα σε ένα forum εξειδικευμένο, δεν είναι ευγενικό να παραπέμπεις σε ένα άλλο αντίστοιχο.Δόξα τω θεω,είμαστε ουκ ολίγοι ντράμμερ στο M.H. για να αναπτύξουμε το θέμα.Είναι σα να  ακυρώνεις το M.H. ! Κατάλαβες?



    Δέν νομίζω ότι ακυρώνει το MH η παραπομπή σε ένα site πιό εξειδικευμένο σε κάποιο συγκεκριμένο θέμα.Αν πρόσεξες,το site στο οποίο παραπέμπει ο Νίκος είναι καθ'ολοκληρίαν αφιερωμένο στους drummers,ενώ το MH είναι πιό γενικό από μουσικής άποψης.

    Τώρα βέβαια,τί τα λέω αυτά σε σένα που θεωρείς ότι είσαι ο κορυφαίος τών κορυφαίων στους κορυφαίους drummers χωρίς να έχης παίξει ούτε κάν στην αυλή τού σπιτιού σου.......


    PsycheLovesDragonflies
    07.03.2011, 23:40

    Ουγκ.


    ORFEASMIRSINIS
    08.03.2011, 15:47

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 07-03-2011 στις 13:04 έγραψε...

    Δεν εχει νοημα να συζητας με τον Ορφεα γιατι πρωτα απο ολα δεν σεβεται και ο εγωισμος του δεν τον αφηνει να αντιληφθει την απεραντοσυνη της μουσικης (στο εχω ξαναπει αλλα δεν ενδιαφερθηκες να ρωτησεις τι εννοω γιατι πιστευεις οτι ξερεις τα παντα)..... Να πω οτι περα απο τα μαξιλαρια οι εταιριες (DW για παραδειγμα) εχουν βγαλει καποια προιοντα για τις κασες αντι μαξιλαριου....( Δεν χρειαζεται να πω 5τι δουλεια κανει το μαξιλαρι, ολοι ξερουν εκτος απο τον Ορφεα προφανως)  Τωρα αμα ο ορφεας βγαζει ολο τον κοσμο και τους τεχνικους, μουσικους και ηχοληπτες off..... Και μας παρουσιαζεται σαν ο Μεσιας των απανταχου ντραμερ..... Ε απο κει και περα δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να τον παρει στα σοβαρα και γι' αυτο η ολη πλακα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 07-03-2011 13:08 ]



    Οι εταιρίες είναι επιχειρήσεις με στόχο το κέρδος και δεν είναι ευαγή ιδρύματα που ως σκοπό έχουν μόνο να προάγουν την έρευνα και να βγάζουν στην παραγωγή  οτι πραγματικά βελτιώνει την ποιότητα παραγωγής ήχου του οργάνου.Αυτό σημαίνει οτι εάν εσύ ζητήσεις μαξιλάρια και μαφλομαραφέτια θα στα φτιάξουνε και θα στα πουλήσουνε.Πλουτίζουνε δηλ. στηριζόμενοι στην ανεπάρκεια κάποιων σε ότι αφορά το κούρδισμα του οργάνου.Οι ηχολήπτες δε,την ανεπάρκεια αυτή του παίκτη την αντιμετωπίζουνε με την μόνη γρήγορη και άμεσα δραστική λύση ΣΤΟΥΠΩΜΑ! 


    cobal
    08.03.2011, 21:25
    Στουπωμα ε??? Στα τυμπανα??
    ORFEASMIRSINIS
    08.03.2011, 23:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 07-03-2011 στις 21:37 έγραψε...





    Παράθεση:

    Δέν νομίζω ότι ακυρώνει το MH η παραπομπή σε ένα site πιό εξειδικευμένο σε κάποιο συγκεκριμένο θέμα.Αν πρόσεξες,το site στο οποίο παραπέμπει ο Νίκος είναι καθ'ολοκληρίαν αφιερωμένο στους drummers,ενώ το MH είναι πιό γενικό από μουσικής άποψης.

      Δηλ. θέμα οι κρουστοί?Παραπομπή σε συζήτηση πιο εξειδικευμένου site, θέμα οι έγχορδοι? εκεί και να δεις τί γίνεται! Οι πληκτράδες? Παραπομπή! , πνευστοί? Παρομοίως! ,επειδή λέει ο Θείος,το M.H. είναι γενικό site.Η ... υπέρλογη ... λογική,του... παραλόγου!{#emotions_dlg.laugh}
    Παράθεση:

    Τώρα βέβαια,τί τα λέω αυτά σε σένα που θεωρείς ότι είσαι ο κορυφαίος τών κορυφαίων στους κορυφαίους drummers χωρίς να έχης παίξει ούτε κάν στην αυλή τού σπιτιού σου.......

    Ποτέ δεν είπα οτι θεωρώ τον εαυτό μου οτιδήποτε,απλά απολαμβάνω το χόμπυ μου και ΝΑΙ έχω παίξει και στην αυλή του σπιτιού μου!{#emotions_dlg.biggrin}


    Hastaroth
    08.03.2011, 23:29

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 08-03-2011 στις 15:47 έγραψε...

    Οι εταιρίες είναι επιχειρήσεις με στόχο το κέρδος και δεν είναι ευαγή ιδρύματα που ως σκοπό έχουν μόνο να προάγουν την έρευνα και να βγάζουν στην παραγωγή  οτι πραγματικά βελτιώνει την ποιότητα παραγωγής ήχου του οργάνου.Αυτό σημαίνει οτι εάν εσύ ζητήσεις μαξιλάρια και μαφλομαραφέτια θα στα φτιάξουνε και θα στα πουλήσουνε.Πλουτίζουνε δηλ. στηριζόμενοι στην ανεπάρκεια κάποιων σε ότι αφορά το κούρδισμα του οργάνου.Οι ηχολήπτες δε,την ανεπάρκεια αυτή του παίκτη την αντιμετωπίζουνε με την μόνη γρήγορη και άμεσα δραστική λύση ΣΤΟΥΠΩΜΑ! 



    Βρέ οδοντίατρε,τί είν'αυτά που λές;

    Εχω περάσει από ούκ ολίγα στούντιο και σε ΚΑΝΕΝΑ,μα ΚΑΝΕΝΑ και ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχω δεί να είναι ΟΛΑ τα τύμπανα τού σέτ "στουμπωμένα" με πανιά και λοιπά είδη υφαντικής.Το πολύ-πολύ να βάζουν ένα μαξιλάρι να ακουμπά στη μεμβράνη τού bass drum-κάτι που το έκανα κι'εγώ από τα πρώτα χρόνια που ξεκίνησα να παίζω (το μαξιλάρι αυτό μάλιστα ήταν ένα που χρησιμοποιούσε ο πατέρας μου στην καρέκλα τού γραφείου του και το έπαιρνα κρυφίως όταν αυτός έλειπε...).

    Τώρα βέβαια εσύ ούτε απ'έξω δέν έχεις περάσει από στούντιο οπότε τί καθόμαστε και σού λέμε..Αλλά από την άλλη,με κάτι πρέπει να διασκεδάζουμε κι'εμείς τίς κρύες νύχτες τού χειμώνα που δέν μπορούμε να πάμε σινεμά.....

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 08-03-2011 στις 23:26 έγραψε...

    Δηλ. θέμα οι κρουστοί?Παραπομπή σε συζήτηση πιο εξειδικευμένου site, θέμα οι έγχορδοι? εκεί και να δεις τί γίνεται! Οι πληκτράδες? Παραπομπή! , πνευστοί? Παρομοίως! ,επειδή λέει ο Θείος,το M.H. είναι γενικό site.Η ... υπέρλογη ... λογική,του... παραλόγου!{#emotions_dlg.laugh}

    Ακριβώς.Δέν είναι ωφέλιμο να μαθαίνουμε τί λένε γιά το θέμα που συζητάμε και άλλοι,σε άλλα ανάλογα ή και πιό εξειδικευμένα sites;

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 08-03-2011 στις 23:26 έγραψε...

    Ποτέ δεν είπα οτι θεωρώ τον εαυτό μου οτιδήποτε,απλά απολαμβάνω το χόμπυ μου και ΝΑΙ έχω παίξει και στην αυλή του σπιτιού μου!{#emotions_dlg.biggrin}

    Α,μάλιστα.Και εκτός από την αυλή τού σπιτιού σου,πού αλλού έχεις παίξει;

     


    -----------------
    Αρχισαν τα όργανα,το μπουζούκι εργάζεται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 08-03-2011 23:31 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 08-03-2011 23:38 ]


    ORFEASMIRSINIS
    08.03.2011, 23:40

     Για το Bass Drum είπα κι εγώ,Θείο!Η αλήθεια είναι οτι διασκεδάζω κι εγώ πολύ μαζί σου.Κάτι,με εμπνέει η φάτσα σου? τί να πω!


    skordalis21
    08.03.2011, 23:52
    Tι προβλημα εχεις γιατρε με τους πληκτραδες?
    Hastaroth
    09.03.2011, 12:22

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 08-03-2011 στις 23:40 έγραψε...

     Για το Bass Drum είπα κι εγώ,Θείο!Η αλήθεια είναι οτι διασκεδάζω κι εγώ πολύ μαζί σου.Κάτι,με εμπνέει η φάτσα σου? τί να πω!



    Σε εμπνέει η φάτσα μου να λές αρλούμπες δηλαδή;

    Τότε η δική σου φάτσα τί θα έπρεπε να με εμπνέη να κάνω;

    Εν πάσει περιπτώσει,ένα μαξιλάρι που ακουμπά απλώς στην μέσα μεμβράνη τού BD δέν θεωρείται "στούπωμα",απλά περιορίζει τα overtones.

    ΥΓ.Απ'ό,τι κατάλαβα,βιντεάκι με την φάτσα σου να παίζη τυμπανομελωδίες δέν πρόκειται να δώ.Καμμιά φωτογραφία σου από συναυλία στην οποία έχεις παίξει,ίσως;Η μήπως και οι συναυλίες που έχεις παίξει είναι σάν τα λεφτά που μάς υποσχόταν ο πρωθυπουργός;