ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη

    Reso για B.D. με τρύπα ή άνευ

    cobal
    09.03.2011, 15:02

    Ο Ορφεας καποτε μας "απειλουσε" με το βιντεο του που θα γυριζε τους πολους της γης αναποδα και τωρα το κανει γαργαρα οποτε του μιλας γι' αυτο... Επισης κανει γαργαρα γενικως οτι δεν τον συμφερει. Γιατι να κατσεις να εξηγεις σε καποιον που ειναι ανεπιδεκτος μαθησεως και αλαζονας το τι δουλεια κανει ενα πραγμα οταν απλα και καθετα χωρις να συζηταει αποριπτει?? Και γιατι να μη πιστεψουμε τα αυτια μας αλλα και ολους τους ντραμερ του κοσμου που χρησιμοποιουν διαφορα αξεσουαρ για τη μειωση των ενοχλητικων τυμπανισμων???? (και στις ηχογραφησεις).... Και να πιστεψουμε καποιον μαγκα του πληκτρολογιου και της αερολογιας ο οποιος απλα αποριπτει τα παντα και ολους εκτος απο τον εαυτο του??... και στο κατω κατω ποιος ειναι???? Που εχει παιξει??? Τον εχει δει ποτε κανενας να μας πει??? Ακομη και ο ιδιος αδυνατει και αρνειται να δωσει αποδειξεις των λεγομενων του........

    Ειναι ετσι ρε μαγκες η δεν ειναι???

     

    Παρολα αυτα πειτε μου καλοριζικο μολις παρελαβα το καινουριο μου A Zildjian 16" thin crash (αγαπημενο). Επισης πηρα για δοκιμη μπαγκετες DW - 7Α  περιπου 10 ευρω οι τρεις!! μπαγκετες και οχι ζευγαρι (συμφερει). Αν και σαν τις Vic Firth δεν ειναι καμια (εκ πρωτης οψεως)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 09-03-2011 15:11 ]


    Hastaroth
    10.03.2011, 15:32

    Ετσι είναι,αλλά αφού δέν καταλαβαίνει ο ίδιος πόσο γελοιοποιείται...

     

    Και είναι και επιστήμονας άνθρωπος.

     

    ΥΓ.Καλορίζικο το κύμβαλον,εμένα δυστυχώς μού "ξέφυγε" ένα ζευγαράκι 10" hi-hat ιδίας προελεύσεως,το είχα δεί στον Νάκα και μάλιστα σε προσφορά 80 ευρώπουλα,αλλά δέν τα είχα μαζί μου εκείνη την ημέρα και όταν τα είχα,το πτηνό είχε πετάξει....

    Γιά τίς μπαγκέτες πάντως,συμφωνώ "εν μέρει",εκτός απ'τίς Vic Firth έχω βρεί και άλλες μάρκες που με βολεύουν-με προεξάρχουσα βέβαια την Regal Tip που ήταν και η πρώτη που δοκίμασα-μάλιστα είναι και η μόνη που είχε βγάλει πολύ λεπτές και ελαφριές μπαγκέτες,ονόματι Silhouette,τίς οποίες χρησιμοποιώ ειδικά στα ηλεκτρονικά τύμπανα.Επί τού παρόντος βέβαια παίζω με τίς 7A τής Stagg,που είναι επίσης ελαφριές,αλλά κυρίως φτηνές (καθ'ότι δεί δή χρημάτων και άνευ αυτών ουδέν δέον γενέσθαι-που θα'λεγε και ο Δημοσθένης ο ρήτωρ μασώντας τα βοτσαλάκια του...)


    cobal
    10.03.2011, 17:09

    10 " Hi hat???!!!! Και τι θα παιξεις με αυτα??? Μονο για εφε θα κανουν και για μουσικη υποκρουση σε παραμυθια(!!!!!)

    Οσον αφορα τις μπαγκετες.... 11 ευρω το ζευγαρι για δυο τρεις εβδομαδες ειναι πολλα ειδικα αν σκεφτεις τι σπαταλανε οι υπολοιποι παιχτες της μπαντας (πενες)  τρελενεσαι για αυτο πηρα αυτες των τριων τεμαχιων το δεμα, για δοκιμη αλλα δεν ειναι ασχημες.... Εχω κολημα με τις Vic firth και οτι αλλο πιασω στα χερια μου μου κακοφαινεται.

    Δοκιμασε αν θες τις Vic firth 8D.

    O Νακας ειχε προσφορες στα Zildjian μετα τις γιορτες... Δεν ξερω αν ισχυουν ακομη.

    Το συγκεκριμενο πιατο (A Zildjian 16" thin crash) ηταν το πρωτο που αποκτησα απο οταν ξεκινησα το χομπυ και το αγαπησα παρα πολυ οχι γι' αυτο το λογο αλλα επειδη εχει φοβερο crash και λιγο trashy ηχο. Το χρησιμοποιω πολυ στο παιξιμο μου κυριως για σκασιματα με το ταμπουρο αλλα και σαν crash μετρημα.

    Ειμαι περιεργος να δω σημερα που θα παμε στουντιο αν το καινουριο εχει την ιδια αποδοση με το παλιο το οποιο μου εσπασε (ειχε πεσει κατω και ραγισε και με τον καιρο ανοιγε περισοτερο).

    Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε ολους και θα με θυμηθειτε


    skordalis21
    10.03.2011, 17:11
    Κοιτα, ειναι πλεον μοδα να λεμε διαφορα εδω κ να μη παρουσιαζουμε τη δουλεια μας, το πως παιζουμε , το που εχουμε παιξει κ τι εχουμε κανει. Μας δινει την ιδιοτητα να κρινουμε χωρις να μας κρινουν, κ ειναι πανευκολο αυτο. Μουσικοι του καναπε κ κριτες υπαρχουν πολλοι, μουσικοι που παιζουν σε αλλους κ ζωντανα λιγοτεροι...
    cobal
    10.03.2011, 17:26

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 10-03-2011 στις 17:11 έγραψε...

    Κοιτα, ειναι πλεον μοδα να λεμε διαφορα εδω κ να μη παρουσιαζουμε τη δουλεια μας, το πως παιζουμε , το που εχουμε παιξει κ τι εχουμε κανει. Μας δινει την ιδιοτητα να κρινουμε χωρις να μας κρινουν, κ ειναι πανευκολο αυτο. Μουσικοι του καναπε κ κριτες υπαρχουν πολλοι, μουσικοι που παιζουν σε αλλους κ ζωντανα λιγοτεροι...

    Αν θελεις ανοιξε ενα τοπικ να γραφει ο καθενας τις εμπειριες του


    skordalis21
    10.03.2011, 17:39
    Υπαρχει, δες παρατραγουδα εν ωρα προβας ;p
    Hastaroth
    10.03.2011, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 10-03-2011 στις 17:09 έγραψε...

    10 " Hi hat???!!!! Και τι θα παιξεις με αυτα??? Μονο για εφε θα κανουν και για μουσικη υποκρουση σε παραμυθια(!!!!!)

    Mea culpa,κ.συνάδελφε,10cm ήθελα να πώ.

    Παράθεση:

    Οσον αφορα τις μπαγκετες.... 11 ευρω το ζευγαρι για δυο τρεις εβδομαδες ειναι πολλα ειδικα αν σκεφτεις τι σπαταλανε οι υπολοιποι παιχτες της μπαντας (πενες)  τρελενεσαι για αυτο πηρα αυτες των τριων τεμαχιων το δεμα, για δοκιμη αλλα δεν ειναι ασχημες.... Εχω κολημα με τις Vic firth και οτι αλλο πιασω στα χερια μου μου κακοφαινεται.

    Δοκιμασε αν θες τις Vic firth 8D.

    Αυτές που πήρα εγώ έχουν 2 ευρώ το ζευγάρι.Vic Firth έχω κι'εγώ σε διάφορα μεγέθη-γενικά επιδιώκω να αλλάζω κατά καιρούς μάρκες και μεγέθη ώστε να μήν "συνηθίσουν" τα χέρια μου σε ένα μέγεθος μιάς μάρκας και μετά άν ο κατασκευαστής της κλείση το μαγαζί να μήν ξέρω πού να το βρώ.

    Παράθεση:

    O Νακας ειχε προσφορες στα Zildjian μετα τις γιορτες... Δεν ξερω αν ισχυουν ακομη.

    Ισχυαν όταν πήγα εγώ πρπίν 2-3 εβδομάδες-τότε είδα και τα μικρά hi-hat που προανέφερα.Αλλά όπως είπα,το πορτοφόλι μου εκείνη την ημέρα ήταν σε δίαιτα.

    Παράθεση:

    Το συγκεκριμενο πιατο (A Zildjian 16" thin crash) ηταν το πρωτο που αποκτησα απο οταν ξεκινησα το χομπυ και το αγαπησα παρα πολυ οχι γι' αυτο το λογο αλλα επειδη εχει φοβερο crash και λιγο trashy ηχο. Το χρησιμοποιω πολυ στο παιξιμο μου κυριως για σκασιματα με το ταμπουρο αλλα και σαν crash μετρημα.

    Ειμαι περιεργος να δω σημερα που θα παμε στουντιο αν το καινουριο εχει την ιδια αποδοση με το παλιο το οποιο μου εσπασε (ειχε πεσει κατω και ραγισε και με τον καιρο ανοιγε περισοτερο).

    Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε ολους και θα με θυμηθειτε

    Εγώ έχω ένα thin crash τής PAISTE.Δέν το πολυχρησιμοποιώ όμως,άν και έχει καλό ήχο.Γενικώς τα thin crash έχουν μέν ωραίο ήχο αλλά επειδή είναι thin είναι και εύκολο να σπάσουν/ραγίσουν/στραβώσουν κλπ.

    Τώρα βέβαια ξεφύγαμε από το θέμα αλλά σε λίγο θα ξανάρθη ο Ορφέας-πήγε να εμφανίση τίς φωτογραφίες που τον δείχνουν να παίζη την "Σονάτα υπό το σεληνόφως" στο B.D. του και μάλιστα μέ reso χωρίς τρύπα....


    ORFEASMIRSINIS
    10.03.2011, 23:25

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 09-03-2011 στις 15:02 έγραψε...

     και στο κατω κατω ποιος ειναι???? Που εχει παιξει??? Τον εχει δει ποτε κανενας να μας πει???Ειναι ετσι ρε μαγκες η δεν ειναι???

     

     

      ... δεν είναι!{#emotions_dlg.nono}

     Αυτόν εδώ τον έχεις δει ποτέ να παίζει? Μήπως κανα βιντεάκι του να σολάρει να το δω κι εγώ?Cool

               Κυρίες και κύριοι,ο Γκουρού,Freddiiiee Grubbeeeerr !!! Yeeaaa! {#emotions_dlg.thumbup}

           

              


    skordalis21
    10.03.2011, 23:32
    Ορφεα περιμενουμε κ κανα δικο σου βιντεακι με αγωνια κ λαχταρα
    ORFEASMIRSINIS
    10.03.2011, 23:35

     Πολλοί fan μαζευτήκανε! {#emotions_dlg.biggrin}


    cobal
    11.03.2011, 00:15

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 10-03-2011 στις 17:09

    Ειμαι περιεργος να δω σημερα που θα παμε στουντιο αν το καινουριο εχει την ιδια αποδοση με το παλιο το οποιο μου εσπασε (ειχε πεσει κατω και ραγισε και με τον καιρο ανοιγε περισοτερο).

    Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε ολους και θα με θυμηθειτε



    Λοιπον.... Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο παλιο και το καινουριο. Το παλιο εσκαγε καλυτερα... Ισως το καινουριο χρειαζεται να στρωσει αλλα και παλι θα εχει διαφορα.

    Hastaroth.....10cm hihat πιο πολυ με "ζηλια" θα μοιαζουνε