ελληνική μουσική
    526 online   ·  210.840 μέλη

    Πως συνδέονται οι τέχνες μεταξύ τους;

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ixthis
    04.03.2011, 07:41

    Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα με στόχο να μπορέσουμε να συζητήσουμε ευρύτερα για θέματα τέχνης και για να δούμε τελικά αν αυτές οι ταλαίπωρες τέχνες συνδέονται με κάποιο τρόπο μεταξύ τους και τι ακριβώς στοχεύουν να κάνουν και να μας προσφέρουν , και άν τελικά τα καταφέρνουμε και μείς σαν δέκτες και αυτές σαν πομπός. 'Αραγε τι κοινό μπορεί να έχει ενα χοροθέατρο με ένα θρακιώτικο τραγούδι της τάβλας . Θα τρελλαθούμε εντελώς? Επίσης  θα μπορούσε να  βρεθεί στο ίδιο τραπέζι ο χατζιδάκις , ο βανγκ κονγκ , η βαμβακάρης , και ο μόρισον? Εδω είναι που θα τρελλαθούμε.Ναι μπορεί και να σαλτάρουμε αλλα αφού την έχουμε γλυτώσει τόσα χρόνια απο τους κρατούντες , πολιτικούς , κυβερνώντες και ολα τα συναφη επαγγέλματα θα τα καταφέρει η τέχνη? Και άν ειναι να τα καταφέρει χαλάλι της. Όμως πιστεύω οτι όταν απομακρύνεσαι απο το συγκεκριμένο και ανοίξεις τη ματιά σου θα βρείς πολλα κοινα στο βαμβακάρη με τον νταλί και στόν καβάφη με το νουρέγιεφ γιατι απλά οτι ξεφεύγει απο το αυτοσκοπός και υπάρχει γιατι δεν γίνεται να ΄΄μην ΄΄ εχει λόγω υπάρξης αυτό και μόνο φτάνει . Είναι συγγενείς.....

    Θα βάλω μερικά μέρη απο διαφορετικα είδη τεχνών και ας  συζητήσουμε ότι και άν θέλουμε....Αν μαλώναμε και λίγο με την καλή ένοια και κρατώντας παντα ενα επίπεδο χαχαχαχαχα ωραια θα ήτανε ε?


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-03-2011 14:06 ]


    ixthis
    04.03.2011, 07:52

     

     

    Ο λυγμός του βέγγου αξίζει μόνο 156 επισκέψεις ?

    Εδώ δέν τρέχει θα μου πεις ουτε τρώει σφαλιάρες όπως τον έχουμε μάθει .

    Εδώ μας ρίχνει σφαλιάρες .........


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 04-03-2011 07:52 ]


    ixthis
    04.03.2011, 08:09

    τι θέλει να πει ο ποιητής ,,,,,,,,,


    ixthis
    04.03.2011, 08:14

    Διαφωνούν? Δε νομίζω απλώς ειναι οι δρόμοι τους διαφορετικοί θα έλεγε κάποιος . Εϊναι ?


    ixthis
    04.03.2011, 08:42

    Αυτός ο πομπός τι εκπέμπει?

     

    τοπε αλλο τραγουδιστής αλλο καλλιτέχνης  . Εδω νομίζω πως αυτός ο καλλιτεχνης δε θα χώραγε στο ιδιο τραπέζι με τους πιο πάνω τι λέτε?


    ixthis
    04.03.2011, 08:59

    Αυτά .......... αυτό θα πει επιτυχία.....


    ixthis
    04.03.2011, 09:14

    μια μικρή μπάντα απο Πάτρα νομίζω .Νέαροι μουσικοί και αυτοί. Με ποιούς να καθήσουν με τους διαβόητους ή με σους άσημους  με τους σιτάρ ή με τους κριθάρ ? τι είναι επιτυχία ? μπερδεύομαι . Βοηθάτε


    mixalis-kleanthis
    04.03.2011, 15:25

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 04-03-2011 στις 08:14 έγραψε...ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΖΑΜΠΕΤΑ

    ΠΕΣ ΤΑ ΔΑΣΚΑΛΕ !!!!!!

    ΑΚΟΥΜΕ!!!!!!!


    -----------------
    Το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος, ...αλλά η απάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 04-03-2011 15:26 ]


    ixthis
    05.03.2011, 06:46

    Το΄θέμα δεν είναι αν η βίσσυ ή αν η βανδή εχει ωραία φωνή. Γιατι καμμιά φορά μιλώντας με φίλους ακούω αυτό το επιχείρημα.Το θέμα είναι τί επιλέγουν να πούν αυτές οι φωνές. Πράγμα που συνδέετε άμεσα με το κέρδος το χρήμα και τη δημοσιότητα. Να γίνω γνωστός με οποιοδήποτε τρόπο για να κονομήσουμε διασημοτητα και φράγκα. Οκ αλλά και μένα είναι δικαιώμα μου η κρίση και ο χαρακτηρισμός ΄΄τραγούδια χωρις νόημα αλλιώς σκουπίδια΄΄.Και να μήν υπήρχανέ δε θα χάναμε και τίποτα ουτως συ άλλως για μια παροδική εκτονώση ειναι φτιαγμενα ενος ή δύο μηνών άντε το πολύ έξι.Μετά...... άλλο αλλο και σε δουλειά να βρισκόμαστε . Καλύτερα ενας Σάκος του μποξ πιο ουσιαστιή εκτόνωση γυμνάζεσαι κι όλας. Και ονοματίζονται και ως καλλιτέχνες δηλαδή ολα στον ιδιο ντορβα? Μπάχαλο αλλιως. Τι σχέση εχει ο τσιτσάνης  ο χατζιδάκις ο ξαρχάκος με τον καρβέλα και τον κάθε καρβέλα ? 'Οση σχέση εχει η βούρτα με τον πολυέλαιο.

    θα βάλω να δούμε δύο βιντεακια με την κατερίνα στανίση . Σε πρώτη φάση φαίνεται η καλλιτέχνης να ερμηνευει δύο τραγούδια με ένα  θέμα  γνωστό σ ολους μας ¨¨ ο  συντρόφός μου με άπατησε ¨¨. Αρα δύο όμοια τραγούδια θα λέγαμε .

    Εχουν ομως μια μεγάλη διαφορά ,,,,, το δημιουργό ειναι δυο διαφορετικών δημιουργών και αυτό το διαφορετικό κανει μεγάλη διαφορά. Ετσι βλέπουμε και μεγάλη διαφορά και στην καλλιτέχνιδα μεταμορφώνετε απο λαικη σκυλοτραγουδίστρια σε μια εκφραστικη ερμηνεύτρια μια ώριμη γυναίκα που αφηγήτε. Πόσο κοντά και παράλληλα τραγικα μακριά μπορεί να είναι τα πράγματα.Πάμε να ακούσουμε...

    συνθέτης ν καρανικόλας

    σ κραουνάκης

    ειναι η ίδια? ναι είναι ,,,


    ixthis
    05.03.2011, 08:51

    Προτάσεις για ταινίες

    old boy για μενα η ταινια της 10 ετιας

    υπαρχει αγαπη χωρις εγωισμο? χωρις καμμια ιδιοκτησιακη διαθεση ? ελεγα οχι πριν λιγα χρονια καμμια αγαπη δεν μπορει να μην εχει λιγη κτητικοτητα εστω η μητρικη η γονεικη εστω . Υπάρχει αυτο εμαθα απο την ταινια αυτη...

    το πειραμα σπουδαια ταινια σε αμερικανικη βερσιον εγω προτιμω τη γερμανικη καλες και οι δυο εκδοχες

    K-PAX Me ton κειβιν σπεισυ σπουδαιος ομορφη ταινια

    περιμένω δικες σας προτασεις για ταινιουλες να εκμεταλευτουμε λίγο το τριημερο .....
    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 05-03-2011 08:52 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 05-03-2011 08:56 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 05-03-2011 09:37 ]


    mary_omikron
    05.03.2011, 09:16

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 04-03-2011 στις 08:42 έγραψε...

    Αυτός ο πομπός τι εκπέμπει?

     

    τοπε αλλο τραγουδιστής αλλο καλλιτέχνης  . Εδω νομίζω πως αυτός ο καλλιτεχνης δε θα χώραγε στο ιδιο τραπέζι με τους πιο πάνω τι λέτε?



    Ρωτάς τι εκπέμπει ο πομπός Σοφία? Γιατί, δεν ακούς? ξεκάθαρο είναι κοπέλλα μου..."κρά" λέει ο άνθρωπος.....


    mary_omikron
    05.03.2011, 10:07

    Καινούργια στο ΜΗ Σοφία, αλλά "ταρακουνάς" δυναμικά ....{#emotions_dlg.yes}


    tas0s19
    05.03.2011, 18:12

    Μετα απο προτροπη της δημιουργου αυτου το Post θα ποσταρω και εγω μερικα απο τα αγαπημενα μου και κατα την γνωμη μου "Αθανατα" κομματια....

    Ενταξει ειναι μια φωνη απο τις τρεις που δινει ρεστα μαντεψτε ποια...{#emotions_dlg.tt2}

     

     

     


    Link

    " target="_self">>


    -----------------
    Πού ξυπνάς και πού κοιμάσαι όλα ζουν αν τα θυμάσαι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tas0s19 στις 05-03-2011 18:15 ]


    ixthis
    05.03.2011, 18:31

    xaxaxaxaxa αλλοι κολημένοι με την μπάλα ο τάσος με τον μητσάρα ,,,,,,,,,,,,,,,και τωρα που είπα μπάλα για δείτε εναν περίεργο αγώνα ποδοσφαίρου χαχαχαχαχαχαχα


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 05-03-2011 18:50 ]


    ixthis
    05.03.2011, 20:02

    Πάμε να δούμε ομορφιές καλλιτεχνικές απίστευτες. Μου έπεσε το σαγόνι ειδα τα ραδίκια ανάποδα χαχαχα  γκραφιτι σε ριαλ ταιμ .Απίστευτοι οι τύποι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ .Μωρέ δε πανα λενε ΄΄καποιοι συναδελφοι ζωγράφοι ΄΄οτι δεν ειναι εικαστική τέχνη τι ειναι δηλαδή?

     

    Ευγε σας μάγκες ..........κι αλλα τέτοια


    ixthis
    06.03.2011, 08:30

    Eιχα βρεθεί στην μπιενάλε που ειχε γινει στην Ελλάδα στο παρκο τρίτση. Σένα απο τα πολλά ξέφωτα μουσικοί απ ολα τον κόσμο αφρικάνοι  ευρωπαίοι ασιάτες νοτιοαμερικάνοι ειχανε βρεθεί ολοι σ ενα τεράστιο κύκλο με κρουστα κουδουνακια ενχορδα άγνωστα για μένα αλλα και γνωστα να τζαμάρουν ολοι μαζί σε κοινούς ρυθμους.Παρατήρησα οτι με ενα βλέμμα ο ενας στον αλλον και εφτανε να αλλάξει ο ρυθμος και να μας σεριανάνε απο την πόρτα της ανατολής στο κατώφλι της δυσης και μετά ξαφνικα στα ηλιοβασιλέματα  της αφρικής , με ένα βλέμμα.Θαρρείς και μιλούσαν μια γλώσσα που μόνο αυτοί καταλάβαιναν μια γλώσσα που μολις είχαν δημιουργήσει μέσα απο νότες και ηχους. Μια πατρίδα διαφορετική απο τις αλλες δική τους χωρίς σύνορα , χωρις ταυτοτητες και ταμπέλες χωρίς καμμιά εξήγηση γιατί δεν χρειαζότανε.Το μόνο που χρειαζότανε ητανε να σιωπάς να κοιτάς να ακους και να νοιώθεις και αμέσως γινοσουν μελος αυτης της πατρίδας . Το ονομά της το ξεραμε ολοι ΤΕΧΝΗ.

    Στα βιντεάκια που θα δείτε πιο κατω είναι  μουσικοί απο διαφορες γειτονιές του κόσμου . Εχω την εντύπωση οτι μένουν στην ιδια γειτονιά και πίνουν μπύρες ολοι μαζί στις αλάνες του πλανήτη.

    iva bittova τσεχα μουσικός γνωστή στο χώρο των βαλκανίων και οχι μόνο.

    φλέρκ τους ανακαλύψαμε αρχες του ενενήντα απο ενα δίσκο που έπεσε στα χέρια μας. Ολλανδοί . Επικοινωνήσαμε μαζί τους για να τους πουμε πόσο μας μάγεψε η δουλειά τους. Και μας είπαν : Απο ελλάδα? που μας βρήκατε εμας δε μας ξέρουν ουτε στην πατρίδα μας(αριτολογημα ελπίζω πως ήταν). Μας κάλεσαν να  παμε να ακούσουν τη δουλειά μας και να παίξουμε. Χαχαχαχαχα  Εξαιρετικοι μουσικοί .

    ΠΛΑΝΙΤΙΩΤΕΣ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ{#emotions_dlg.clap}

    ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ πότε πήγε παλι εννια το πρωι ? Αμα εχεις καλη παρέα περναει γρηγορα η ώρα ......


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 06-03-2011 08:37 ]


    ixthis
    07.03.2011, 06:12

    Η φιλοσοφία έχει σχέση με την τέχνη?

    O Τζίντoυ Κρισναμoύρτι γεννήθηκε τo Μάιo τoυ 1895 στo Μαντάναπαλι, κoντά στo Μαντράς. Η μητέρα τoυ πέθανε τo 1905 και o πατέρας τoυ, την επόμενη χρονιά, πήγε μαζί με τoυς τέσσερεις γιoυς τoυ να ζήσει στo 'Αντιαρ, όπoυ ήταν τα κεντρικά γραφεία της Θεoσoφικής Εταιρείας. Λίγο αργότερα ο Κρισναμούρτι υιοθετήθηκε από την Αnnie Besant, πρόεδρo της Θεοσοφικής που είχε πειστεί ότι τo αγόρι ήταν ο Παγκόσμιος Διδάσκαλος που περίμεναν οι θεοσοφιστές. Τρία χρόνια αργότερα τον πήγαν στην Αγγλία για να μορφωθεί, ενώ ίδρυσαν στό όνομά του το Τάγμα τoυ Αστέρoς της Ανατoλής που αριθμούσε χιλιάδες οπαδούς. Το 1929, όμως, ύστερα από 18 χρόνια ο Κρισναμούρτι το διέλυσε και επέστρεψε όλη την περιουσία του πίσω στους δωρητές της. Η αναγγελία της διάλυσης, εκείνη την ημέρα, άρχισε έτσι:

    Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι μια χώρα χωρίς κανένα μονοπάτι προς αυτήν, και δεν μπορεί να πλησιαστεί μέσα από κανένα δρόμo, καμιά θρησκεία, καμιά οργάνωση...

     


    ixthis
    07.03.2011, 10:42

    Δύο βιντεάκια απο ένα καλλιτέχνη που εκτιμώ ιδιαίτερα........

    (Τα βιντεάκια ειναι δικά μου . (Ψώνιο οοοοοοοοοοοοοο θα πείτε δε βαριέσαι  γιατι να το κρύψομεν

    αλλωστε )

    μικρόκοσμος .Τραγούδι που ειχε συμμετοχή σε παλαιότερο διαγωνισμο του ΜΗ με οχι καλο αποτέλεσμα

    μετα απ αυτο ήρθαν οι γρίλιες στον προσφατο διαγωνισμο.

    ΄΄το χαρτακι ΄΄ απο τα πιο αγαπημενα τραγουδια μου και απο τους πιο αγαπημένους μου στιχους ....εγωκεντρισμός , ναρκισσισμος και ολα τα συναφη τελος χαχαχα φαση εχει


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 07-03-2011 11:20 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 07-03-2011 11:21 ]


    ixthis
    08.03.2011, 13:21

    Aλλο ένα αγαπημένο τραγούδι του ιδίου καλλιτέχνη απο παλαιότερη δουλειά . Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να το μοιραστώ μαζί σας ειδικά με κάποιους απο εσάς. Το τραγούδι μπήκε στο γιουτιούμπ απο κάποιον φίλο που δε γνωρίζουμε. Τον ευχαιστούμε. (στίχοι της ιδίας)