ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.847 μέλη

    Πως συνδέονται οι τέχνες μεταξύ τους;

    ixthis
    08.03.2011, 17:22

    Δέν θα έπρεπε να προηγηθεί ενα πμ πριν να αλλαχθεί ο τίτλος του θέματος?


    rouli726
    09.03.2011, 01:44

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 04-03-2011 στις 09:14 έγραψε...

    μια μικρή μπάντα απο Πάτρα νομίζω .Νέαροι μουσικοί και αυτοί. Με ποιούς να καθήσουν με τους διαβόητους ή με σους άσημους  με τους σιτάρ ή με τους κριθάρ ? τι είναι επιτυχία ? μπερδεύομαι . Βοηθάτε



    όχι μικρή μπάντα βρε!είναι πολύ καλοί και κάνουν καλή πορεία.

    Από Πάτρα είναι καλά έγραψες.


    ixthis
    09.03.2011, 04:10

    Οχι σε μεγέθος βρε πουλί μου ,,,,,,,, μαλλον εγώ φταίω ετσι που το έγραψα . Σε αριθμό ενοούσα οκ ευχαριστώ.


    ixthis
    09.03.2011, 04:23

    ΤΙΤΛΟΣ ΔΙΣΚΟΥ '' ΕΙΔΑ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ'' ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

    Υπόθεση αντρική ο δίσκος αυτός .

    Δέν πουλησε όπως αλλοι δίσκοι δε τον ξέρουν ακόμα και αυτοί που ακολουθούν τον Αγγελάκα και παρακολουθουν τις δουλειές του. Ε αν τον ακούσεις καταλαβαίνεις γιατί.

    αλλο ενα .........''ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΚΟΡΜΙ ΑΘΙΚΤΟ''

    ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΄΄ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΚΑΜΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ΄΄

    ΑΥΤΑ


    ApostolisArmagos
    10.03.2011, 00:47

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 08-03-2011 στις 17:22 έγραψε...

    Δέν θα έπρεπε να προηγηθεί ενα πμ πριν να αλλαχθεί ο τίτλος του θέματος?

    δηλ;


    ApostolisArmagos
    10.03.2011, 00:50

    μπλιαχ

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 04-03-2011 στις 08:59 έγραψε...

    Αυτά .......... αυτό θα πει επιτυχία.....




    ixthis
    10.03.2011, 06:53

    Αυτοί οι νέοι οι σημερινοί αίσχος . Εμείς μεγαλώσαμε με άλλες άρχες...Μπλα μπλα αρχές και τι άρχες οπως το.. νάνος μα τι νάνος .....Με αρχές λοιπόν , με παραδόσεις , ηθοι έθιμα και εκπαίδευση ε ναι και απ αυτή την τελευταία δε βαριέσαι καλό παιδί ναναι.

    Εχουμε δεί τούρκικη ταινία σε θερινό γειτονιάς σινεμά που έχουμε στενάξει απο οκτώ χρονων με τρέχανε φροντίζοντας για την εκπαιδευσή μου . Εχω δει ΧΟΥΛΙΑ ΚΟΤΣΙΝΓΚΙΤ ΚΑΙ ΧΟΥΛΙΟΥΣ ΕΝΑ ΚΑΡΟ .  Η ΧΟΥΛΙΑ ΟΡΦΑΝΗ , Η ΧΟΥΛΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ , Η ΧΟΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΨΑΡΑΓΟΡΑ, Ο ΧΟΥΛΙΟΣ Ο ΠΡΟΔΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑς .Στο τέλος η χούλια τα έπαιζε απο την αδικία, ενα πράγμα σαν τη δική μας την Αστέρω και μίλαγε στα πτηνα ,σε αηδόνια κυρίως ,αλλα και καναρινιά και μπεκάτσες και δένρα ανάλογα την ιδεολογική γραμμή του σκηνοθέτη. Ο δε Χούλιος σκοτωνε καμπόσους αλλα οταν εβγαινε απο τη φυλακή ολα νερο κι αλάτι και παλληκάρι τρέχανε ολοι να τον καλωσορίσουν .

    Πως την γλυτωσαμεεεεεεεεε φτηνά τη γλυτώσαμε . Και μετά αυτα τα αριστουργήματα επειρέασαν και τους ντόπιους δημιουργούς και άρχισε η οδυσσεια μας μαζί με του ξανθόπουλου και συνεχίστηκε μεχρι πρόσφατα προσφατα οταν λέμε μη φανταστείς . Δαλιανίδης και τα συναφή επαγγελματα . Ταινιάρα ελεγε ο θείος μου και ειχε δει το καταραμενη νάσουνα οχι να ήσουνα οχι ...νάσουνα. Σημαντικοι δημιουργοί που συνέβαλαν καθοριστικα στην κουλτουρα του τοπου ...... Βαγγελίστρααααααααα μου

    πάμε  ο εν λόγω ΧΟΥΛΙΟΣ. εδω παει: ενα γεια θα πουμε στο παλουκάρι μη νοιωθει μόνο του.......

    φτάνει ,,,,,, και τώρα στο σόι μας

    και συνεχίζετε η επιτυχία

    ελα να καούν τα κάρβουνα..

    μαυρε κατίμαυρε τι θα πάθεις να ήξερες

    Αλλα τα πράγματα προχωρήσανε με την πάροδο του χρόνου στο καλύτερο και οι τέχνες το ίδιο βεβαίως ...

    ΒΑΓΓΕΛΙΣΤΡΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

    αυτα είναι

    τρέμε ΤΑΡΚΟΦΣΥ που βρίσκεται η αλήθεια εψαχνες και εκανες τη ΄΄θυσία ΄΄ οχι η αλήθεια βρίσκεται στου σεξ πίστολς αντε ετσι για να μαθαίνεις...ψευτοκουλτουριάρηδες.....

    καλτ τέλος...Αν έπρεπε να κάνω μια σούμα σ αυτο το καλλιτεχνικό έργο και να βγάλω ένα συμπέρασμα και να πρέπει να πω κάτι ....θα έλεγα

     

     

     

     

     


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 10-03-2011 07:15 ]


    sillia
    10.03.2011, 11:48

    Ακόμα γελάω {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol} με τον γκεγκε και τον αρκούδο{#emotions_dlg.lol}

    Ρε άσε κάτι και για μας{#emotions_dlg.rolleyes}

    Ποιά Χούλια{#emotions_dlg.whistling}

    τραγουδάει{#emotions_dlg.whistling}

    {#emotions_dlg.tt2}

    καλημερούδιαααααααααααSmile


    tas0s19
    10.03.2011, 14:25

    ΧΑΧΑΧΑ το ειπε και το εκανε τελικα απιστευτες ατακες...{#emotions_dlg.happycrazy}


    ixthis
    11.03.2011, 06:07

    Χορός με διαφορετικές οπτικές

    απο την ίδια ομάδα κι αυτό

    Και τώρα στα δικά μας . Παπαιωάννου ΄΄TWO ''  2  ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΩ

    Γνωρίζουμε νομίζω όλοι τον Παπαιωάννου τον δημιουργό αυτής της υπέροχης έναρξης των ολυμπιακών αγώνων στην Αθήνα τι να πρωτοθυμηθούμε απ αυτο το υπερθέαμα και τι να πρωτοθαυμάσουμε.

    Ανάλογης αισθητικής και οι παραστάσεις του . Τα βιντεάκια παρακάτω που θα δείτε ειναι απο την παράσταση ,, ΔΥΟ ,, . Οπου εκέι είδαμε και τον ηθοποιό Σερβετάλη και δέν πιστεύαμε στα μάτια μας . Γιατί τον γνωρίσαμε σε ένα απο τα πολλά σήριαλ του μέγα ΄΄εισαι το ταίρι μου ΄΄ . Ε καμμία σχεση ο ηθοποιός που ειδαμε μ αυτο που γνωρίσαμε .... Καί βέβαια πάλι βρέθηκαν καλοθελητες να σχολιάσουν και να βρούν ψεγάδια του στύλ γιατι δέν είχε γυναίκες ητανε λιγο φκεύ η παρασταση με αντρες μόνο και τέτοια χαρούμενα και ανόητα.

    Βλέποντας τα παραπάνω κάλτ ανόητα κατασκευάσματα εχω να πώ  να κάνουμε το σταυρό μας που η ελλάδα έχει και γεννάει ακόμη καλλιτέχνες τέτοιας ηθικής και αισθητικής . Που μας γεμίζουν ελπίδα ότι μπορεί να μήν ειμαστε εντελώς μπανανία οπως ειχα αναφέρει και καπου αλλου στο φορουμ. Στίς μέρες μας είναι η μοναδική αντίσταση στη νεα καλτ κατασταση που βιώνουμε . Ισως και να είναι έτσι τα αντάρτικα πια στις μέρες μας....Ας απολαύσουμε

    2 TWO SIDES O ΣΕΡΒΕΤΑΛΗΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΧΟΡΕΥΤΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

    Τη μουσική της παράστασης την έκανε ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΗΤΑ

    What's On My Mind" να και το προσφιλες μας σκυλάδικο αι ο σερβετάλης αναμεσα σε κούτες χαμένος να αντιστέκετε στη καθημερινή ζωη του νεοέλληνα . Σκληρό? δε νομιζω.....

    υπάρχει σε dvd αξίζει να το δείτε αν δε το έχετε δεί.

    trailer


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 11-03-2011 06:10 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 11-03-2011 06:19 ]


    ixthis
    11.03.2011, 15:44

    ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΤΕΧΝΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΛΑΨΟΥΝΕ?

    Κατα τη γνώμη μου οχι οταν έχουν στόχο και δεν γίνεται κάτι  για να γίνει με το ζόρι ή για ένα δήθεν καλλιτεχνικό προκλητικό αποτέλεσμα.

    Πέρσυ στο γκάζι στα πλαίσια κάποιων καλλιτεχνικών εκδηλώσεων , έγινε ενα δρώμενο που προκάλεσε και τάραξε τους κύκλους . Σας το παραθέτω και θα ήθελα τη γνώμη σας .

    το σχόλιο ειναι απο καποιον δημοσιογραφο  που εγραψε..

    ART ATHINA: ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΜΑΣΤΙΓΩΜΑ span.fullpost { display: inline; }






    Παρακολούθησα χθες για λίγο την εκπομπή του Μάκη. Του Δημοσιογράφου ντε! Με έκπληξη διαπίστωσα ότι το θέμα της ήταν μια πολιτιστική έκθεση στην οποία ένας περφόμερ αυτομαστιγωνόταν και μετά γονάτιζε για να τον μαστιγώσουν άλλοι.32 μαστιγώματα έφαγε! Αληθινά! Με δύναμη! Η έκθεση σύμφωνα με τον καλλιτέχνη έδινε τη δυνατότητα στο κοινό να λάβει ενεργό μέρος μαστιγώνοντας και αυτό με τη σειρά του τον περφόρμερ. Όσο για τον περφόρμερ...το έκανε αφιλοκερδώς και με τη θέλησή του (φυσικά). Το θέμα της έκθεσης ήταν ο ανθρώπινος πόνος...και από αυτό είχε μπόλικο...Έχω σοβαρές αμφιβολίες για το αν αυτό είναι τέχνη με την κλασσική έννοια του όρου. Όμως είμαι της άποψης ότι η τέχνη δεν γνωρίζει όρια. Όχι τουλάχιστον οριοθετημένα από άτομα εκτός αυτής.Συνεπώς δεν πρόκειται να λογοκρίνω την έκθεση άσχετα με το αν θα πήγαινα να τη δω ή όχι.
    Οι εικόνες είναι σκληρές. Αν ο στόχος του δημιουργού ήταν να προκαλέσει τότε το πέτυχε!

     


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 11-03-2011 15:46 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 11-03-2011 17:08 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 11-03-2011 17:10 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 11-03-2011 17:11 ]


    ixthis
    12.03.2011, 07:15

    ΑΣΧΕΤΟΥΜΠΕς ? ΞΕΡΟΛΕΣ? ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ? Τι να πω.

    Η τέχνη δεν είναι κατά τη γνώμη μου για να χαϊδεύει  αυτιά και να νανουρίζει εγκεφάλους  , εύγευστη και εύπεπτη μεροκάματο να βγαίνει και δε βαριέσαι. Γιατί τότε θα είχαμε μείνει στο να ζωγραφίζουμε μαργαρίτες δέντρα και πορτραίτα που δε τα ξεχωρίζεις από την φωτογραφία. Αλλιώς κλασικός ρεαλισμός.

    Η τέχνη οφείλει να θίξει να αφυπνίσει να προτείνει να καταγγείλει να προκαλέσει( αλλά πρόκληση για συγκεκριμένο στόχο θετικό πάντα ) να διδάξει και να πάει ένα βήμα μπροστά τον άνθρωπο και την κοινωνία.

    Να μας βοηθήσει να δούμε αυτά που οι υπόλοιποι θνητοί  δεν προλαβαίνουμε τρέχοντας  σα τα ντοπερμάν καθημερινά.

    Και βέβαια σ αυτήν την προσπάθεια της κάποιες φορές πολύ συχνά χρησιμοποιεί συμβολισμούς.

    Ένας τέτοιος συμβολισμός θεωρώ ότι είναι και το πιο πάνω θέμα.

    Δεν νομίζω πως η πρόθεση του καλλιτέχνη ηθοποιού που συμμετέχει ήτανε να τις φάει απλώς - αλλιώς μαζοχιστής. Αλλά ούτε και του δημιουργού να διδάξει την τεχνική του μαστίγιου.

    Και εν πάση περιπτώσει ας πάψουν να μας σοκάρουν μόνο όσα φαίνονται καιρός να αρχίσουν κάποιοι να βλέπουν και αυτά που δεν φαίνονται με γυμνό οφθαλμό και εκεί να δεις μαστίγωμα.

    Μαστίγωμα από τα  μέσα επικοινωνίας ,που ανοίγει σαμπάνιες και είναι η καλύτερη σου να σε τeμαχιάσει και να το μεταδίδει και ζωντανά αν γίνετε .

    Από το πολιτικό κατεστημένο που επιθυμεί να μας οδηγήσει στην τελική πτώση της μιζέριας του δήθεν και του ψέματος.

    Από τα κοινωνικά κατεστημένα εδώ να δεις …….δήθεν με το τσουβάλι.

    η ταμπέλα του επιτυχημένου είναι να έχεις αυτά τα αγαθα  να μπορείς να  πας εκεί  να ντύνεσαι έτσι και γιουβέτσι.

    Από τo θρησκευτικό κατεστημένο που καλλιεργεί πρόβατα ανα τους αιώνες δογματικούς και απροβλημάτιστους

    Έως το σταρ σύστεμ ας μην πιάσουμε τις αξίες του γιατί θα μυρίσει το σύμπαν.

    Οι αξίες νοσούν και χάνονται η σοβαροφάνεια του κω…......   άντε να μη πω........θα μας φάει . Πόσος πόνος ακόμα  για να νοιώσουμε κάποια πράγματα .

    Πόσο μαστίγωμα ακόμα ……..Τι θέλει να πεί ο καλλιτέχνης?

    Από μένα τέλος  ότι είχα να πω το είπα με διάφορους τρόπους . Πάμε γι άλλα πιο ενδιαφέροντα που θα προκαλέσουν και  το ενδιαφέρον του κοινού για ανταλλαγή πολιτιστικής γνώσης και άποψης χαχαχα.

    Το επόμενο θέμα

    Γιατί ο Χατζηγιάννης δεν παντρεύτηκε ακόμα την μακρυπούλια  λένε ότι ο Χατζηγιάννης είναι ………..μπλα μπλα  γι αυτό. Εσείς τι λέτε?

    Κάτι πιασιάρικο τελως πάντων αν οχι ο χατζηγιάννης κατι  να πουλάει μμμμμ σωστα

    Εκεί να δεις σουξέ και συμμετοχή πατριώτη……………τρέμε λαμπίρη{#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.biggrin}

     

     

    {#emotions_dlg.yes}


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 12-03-2011 07:22 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 12-03-2011 07:45 ]


    tas0s19
    13.03.2011, 20:22

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 04-03-2011 στις 08:09 έγραψε...

    τι θέλει να πει ο ποιητής ,,,,,,,,,



     

    Κατα την γνωμη μου αυτο που θελει να πει ο χατζιδακης ειναι οτι αυτος δεν ειναι καποιος ο οποιος "ξεφυτρωσε" απο το πουθενα ειχε αλλες επιρροες(οπως απο τον γκατσο) και γνωσεις φυσικα που τον βοηθησαν να γραψει ολα αυτα τα θαυμαστα κομματια.Κανενος δεν του προσφερεται απλοχερα κατι πρεπει να μοχθησει για να τα καταφερει ωστε να πει οτι εγινε καποιος..


    tas0s19
    13.03.2011, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 04-03-2011 στις 08:42 έγραψε...

    Αυτός ο πομπός τι εκπέμπει?

     

    τοπε αλλο τραγουδιστής αλλο καλλιτέχνης  . Εδω νομίζω πως αυτός ο καλλιτεχνης δε θα χώραγε στο ιδιο τραπέζι με τους πιο πάνω τι λέτε?



    Η ομορφια δεν κρυβεται παντα στην εξωτερικη εμφανιση ixthis οχι αλλα σκουπιδια παρακαλω xaxa


    ixthis
    13.03.2011, 21:54

    ερωφίλη Κλεάνθη {#emotions_dlg.clap}
    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 13-03-2011 21:56 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 13-03-2011 21:58 ]