ελληνική μουσική
    450 online   ·  210.833 μέλη

    Ερωτηση για ενισχυτες

    nikolis9
    05.03.2011, 12:22

    Καλησπερα σας παιζω κιθαρα καμποσο καιρο και μου εχει ζητηθει να παιξω σε ενα μπαρακι .Θα ηθελα να ακουσω προτασεις για το τι ενισχυτες και γενικα τι μηχανακια θα χρειατω θα χρειαστω.

    Εχει διαφορα ο ενισχυτης κιθαρας απο την κονολα αν εχω πεταλιερα?

    Μπορει να φαινεται γελοιο να μην ξερω τις διαφορες μεταξυ ενισχυτων αλλα δεν εχω ασχοληθει και πολυ με το τεχνικο κομματι.


    cobal
    05.03.2011, 18:21
    Σαφως και χρειζεσε ενισχυτη.....Εχει διαφορα μεγαλη ειδικα αν θες να παιξεις ροκ.........
    nikolis9
    05.03.2011, 20:15
    Συγκεκριμενα ποια η διαφορα της κεφαλης και της προενισσχυομενης κονσολας.Συγνωμη αν ρωταω πολλα αλλα εχω αποριες στο τεχνικο κομματι.
    cobal
    06.03.2011, 03:52
    Νικολη τι να απαντησω σε αυτη την ερωτηση???? Εχεις δει ποτε κεφαλη (για καμπινα εννοεις φανταζομαι) και κονσολα???? Η διαφορα ειναι πασιφανεστατη
    nikolis9
    06.03.2011, 11:02
    Η διαφορα εννοεις στην ποιοτητα του ηχου. Δηλαδη πρεπει να συνδεθει κεφαλη(για καμπινα) η ενισχυτης σε κονσολα και ας εχω πεταλιερα?
    cobal
    06.03.2011, 13:16
    Ρε φιλε αλλο τα καστανα και αλλο τα πορτοκαλια...... Τι, να κατσω να σου εξηγησω τι ειναι κεφαλη, κονσολα και ενισχυτης??? Εσυ παιζεις κιθαρα ετσι???? Ωραια.... χρειαζεσαι ενα ενισχυτη. Τωρα αν θες χωρια κεφαλη και καμπινα εξαρταται και απο το μπατζετ σου και το τι βλεψεις εχεις. Αν εχεις συγκροτημα και θες να παιζεται ολοι μαζι θα παρεις κονσολα με ηχεια οπου θα συνδεεις τον ενισχυτη σου επανω.......
    nikolis9
    06.03.2011, 20:59
    Εχω ακπμα δυο ερωτησεις α)Η κεφαλη δεν μπορει να παει απευθειας σε κονσολα χωρις καμπινα β)Τι διαφορα εχουν τα αυτοενισχυομενα ηχεια απο την κονσολα και τι σημαινει αυτο Σορρυ που ρωταω πολλα αλλα θα με βοηθησεις παρα πολυ.
    cobal
    06.03.2011, 21:36

    Παράθεση:

    Το μέλος nikolis9 στις 06-03-2011 στις 20:59 έγραψε...

    Εχω ακπμα δυο ερωτησεις α)Η κεφαλη δεν μπορει να παει απευθειας σε κονσολα χωρις καμπινα β)Τι διαφορα εχουν τα αυτοενισχυομενα ηχεια απο την κονσολα και τι σημαινει αυτο Σορρυ που ρωταω πολλα αλλα θα με βοηθησεις παρα πολυ.

    A) Νομιζω οτι γινεται αλλα δεν το κανεις..... Παιρνεις κεφαλη και την αναλογη καμπινα

    Β)Η διαφορα που εχουν τα αυτοενισχυομενα ηχεια απο την κονσολα ειναι οτι τα ηχεια ειναι ηχεια και η κονσολα κονσολα..... Τι δεν καταλαβαινεις???

    Τι Σημαινει ποιο??

    Ακου Νικολη....΄. Αφου ενδιαφερεσαι και θελεις να μαθεις τετοια πραματα, καλα θα κανεις να την ψαξεις λιγο και να μην κανεις ενα σωρο ασκοπες ερωτησεις εδω μεσα.... Διαβασε κανενα περιοδικο, ρωτα καποιο φιλο σου που ξερει δυο πραματα παραπανω απο εσενα και στην αναγκη πηγαινε σε ενα μαγαζι να λυθουν ολες οι αποριες σου... Να ξερεις τι ειναι, με τι μοιαζει και τι κανει το καθε τι.

    Μη με παρεξηγεις απλα οι ερωτησεις σου ειναι πολυ "πρωταρικες"

    Εχω ολη τη καλη διαθεση και εγω και πολλοι αλλοι πιστευω εδω μεσα να σε βοηθησουμε αλλα κανε και εσυ μια προσπαθεια