ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    Εκταση φωνης!

    blancanieves
    11.03.2011, 17:50

    καλησπερα σας.ειμαι 22 ετων και προσφατα ξεκινησα μαθηματα φωνητικης στο μοντερνο τραγουδι.εχω κανει μονο 3 μαθηματα και η δασκαλα μου μου ειπε οτι ηδη εχω 1,5 οκταβα,ισως και λιγο παραπανω.γι'αρχη ειναι καλα?σε ποσο καιρο θα ξερω ακριβως τι εκταση εχω?ξερω οτι ειναι μια χρονοβορα διαδικασια αλλα μ'αρεσει πολυ το τραγουδι και τραγουδαω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου και ο τυπος της φωνης μου ειναι σοπρανο γιατι πιανω ψηλες νοτες.βεβαια εχω μελλον μου λενε αλλα θελω ν'αποκτησω σωστη τεχνικη.ευχαριστω!


    freddieKrueger
    13.03.2011, 17:02
    Καλημέρα φίλη μου!Τα περί έκτασης φωνής είναι χιλιοειπωμένα στο φόρουμ της ΜΗ,με μια αναζήτηση θα βρεις ότι ζητάς... Να κάνω απλά ένα μικρό σχόλιο επέτρεψέ μου:Η έκταση της φωνής είναι μόνο μια από τις παραμέτρους που καθορίζουν την αξία της.Άλλοι είναι το ηχόχρωμα,η ελαστικότητα της φωνής,η ικανότητά της να υπρνικήσει σε ένταση και ποιότητα της ορχήστρα,κτλ... Για αρχή 1,5 οκτάβα είναι μια χαρά...είναι βέβαιο πως θα διυερυνθεί σιγά σιγά...απλά για να γίνει θα πρέπει να χεις υπομονή...Για αρχή τραγούδα σε 3/4 της οκτάβας έκταση(δηλ απλά κομματάκια με υποτυπώδη έκταση)η απλά στην περιοχή εκείνη που νοιώθεις πως τραγουδάς το ίδιο σχεδόν άνετα με την ομιλία και χωρίς να αλλάζεις ηχόχρωμα στη φωνή σου για να πιάσεις χαμηλές η ψηλές...
    blancanieves
    14.03.2011, 12:37

    ευχαριστω!ναι,ειδα καποια σχετικα θεματα.σιγουρα στη φωνη παιζουν ολα ρολο.απλα θελει δουλεια κι εξασκηση και πειθαρχια κατα τη γνωμη μου.ισως εγω να βιαζομαι λιγο αλλα σιγουρα θα προσπαθησω να βελτιωθω οσο μπορω.η δασκαλα μου μου εδωσε καποια ''ψηλα'' τραγουδια αλλα τα καταφερνω.σιγα σιγα ολα θα γινουν!


    VOICETEACHER
    14.03.2011, 16:34

    Μια χαρα εισαι για αρχαρια....η φωνητικη θελει χρονο,κανε υπομονη και μη βιαζεσαι να τραγουδησειs ψηλα τραγουδια ακομα.......μαθε πρωτα τοποθετησh και τεχνικη και σιγα σιγα ολα θα γινουν...επισηs ειμαι σιγουρη οτι η δασκαλα σου θα σου μαθει και προφυλαξη φωνηs.{#emotions_dlg.rockon}


    blancanieves
    14.03.2011, 23:54

    ναι,ξερω οτι βλαπτει η ασκοπη και κακη χρηση της φωνης και προσεχω οσο μπορω.ουτε καταχρησεις κανω.σιγουρα η σωστη τοποθετηση προεχει και ολα θα πανε καλα ελπιζω.


    blancanieves
    24.09.2011, 00:43

    καλησπερα και παλι!συνεχιζω και φετος τη φωνητικη,4,5 μηνες συνολικα κανω,κι ηδη μετα απο 3 μηνες χτυπησα νοτες 7ης οκταβας,τερματισα το πιανο, και μαλιστα ανετα και η δασκαλα δεν το πιστευε και μ'εβαλε να το κανω 4,5 φορες.σε επιπεδο ασκησεων εχω καλυψει 4 οκταβες.ενω λενε ολοι τ'οτι εχω φωνη κι ωραιο ''ζεστο'' ηχοχρωμα,παρολα αυτα δυσκολευομαι λιγο στην τονικοτητα οταν ειναι λεπτομερειες.το πιανω αλλα με τη 2η.δεν ηξερα καποιο οργανο κι αυτο δε με βοηθαει.γινεται να διορθωθει αυτο χωρις να μαθεις οργανο?επισης,οσα εγραψα για την εκταση ειναι ενδεικτικο που μπορω να φτασω η ειναι νωρις ακομα οπως μου λενε?


    freddieKrueger
    28.09.2011, 09:41
    Αν είχες την καλοσύνη να μας ανεβάσεις ενα ανεβοκατεβασμα κλιμάκων και ένα τραγούδι σου...τότε θα μπορούσαμε να πούμε πιο πολλά...
    blancanieves
    28.09.2011, 18:18

    δεν εχω ηχογραφησει καποιο κομματι σε στουντιο και δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν καλη η ηχογραφηση με αλλο μεσο.παρολα αυτα αν φτιαξω καποιο ερασιτεχνικο βιντεο,μπορω να το ανεβασω απευθειας εδω η πρεπει πρωτα σε καποιο αλλο μεσο οπως youtube η facebook και μετα εδω?αν ειναι θα το κοιταξω.παντως χτες που συγκεντρωθηκα,γιατι αλλαξα δασκαλα,μου ειπε οτι αν συνεχισω ετσι ως τα χριστουγεννα θα το εχουμε λυσει αυτο το τονικο θεματακι.δεν ειναι θεμα φωνης μου ειπε,ειναι θεμα αυτιου κι αυτο θα λυθει σιγα σιγα με την εξασκηση.απλα μερικες φορες ειμαι κατι τριχουλες πιο πανω η πιο κατω.δεν ειναι καμια τεραστια διαφορα.αυτο το ''λιγο'' ειναι που πρεπει να φτιαχτει.δεν το κανω παντα,μερικες φορες.


    freddieKrueger
    28.09.2011, 20:19
    Αυτο που σου συμβαινει ειναι φυσιολογικο και παρατηρειται ακομη και σε μεγαλες φωνες....παρατηρησε καποια Live και θα καταλαβεις τι εννοω... Ηχογραφηση σε στουντιο δεν θα συνιστουσα να μας ανεβασεις γιατι προβαλλει μια αισιοδοξη και πολυ καλη εκδοχη της φωνης μας(οχι παντα)...το youtube video ακουγεται μια χαρα και μαλιστα χωρις απαραιτητα να φαινεσαι αν δεν θες...μπορεις μονο να ακουγεσαι... Να σου πω τη θεωρητικη μου γνωμη ειναι ευκολο(δεν πρεπει να βιαζεσαι,να μην εμπιστευεσαι καθηγητες που σου επικροτουν μεγαλες εκτασεις φωνης τοσο γρηγορα,κοκ)αλλα αυτα θα τα ελεγα σε μενα που ειμαι μια μετρια φωνη και οχι εχοντας υποψη μια πιο χαρισματικη τετοια... Συνεπως πρωτα θα θελα να σε ακουσω και μετα θα μπορουσα να σου πω τι νομιζω...
    blancanieves
    28.09.2011, 23:49

    σ'ευχαριστω για την απαντηση!αυτο λεω κι εγω..οτι αυτο συμβαινει και σε επαγγελματιες τραγουδιστες καποιες φορες..οντως στο στουντιο συνηθως τις ωραιοποιουν τις φωνες.θα κοιταξω να κανω καποιο βιντεο ακαπελα αν ειναι.δεν ειναι καθηγητρια που θα σε κοροιδεψει η θα σου πει τα ωραια λογια κι αυτο θελω.να διορθωσω το οποιο προβλημα εχω γιατι κανεις δε γεννηθηκε μαθημενος.αλλωστε βλεπω οταν κανουμε τις ασκησεις και παιζει στο πιανο οτι πιανω τις νοτες απο 3η και πανω οκταβα.για την ωρα κινουμαστε πιο πολυ σε ασκησεις 3ης-5ης οκταβας.αυτο που μας ενδιαφερει για την ωρα ειναι η σωστη τεχνικη,η τονικοτητα και δευτερευοντως η εκταση.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    OurFarewell
    07.02.2012, 00:54

    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, γιατί δεν μπόρεσα να αντισταθώ? {#emotions_dlg.blush}{#emotions_dlg.blush}

    Η φωνή μου έχει 2,5 οκτάβες έκταση από μόνη της. Θα μεγαλώσει με τα μαθήματα φωνητικής, που έχω αρχίσει εδώ και λίγους μήνες? (μάλλον είμαι ανασφαλής, αλλά υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να μείνει ''στάσιμη''? {#emotions_dlg.rolleyes})


    freddieKrueger
    08.02.2012, 20:28

    2,5 οκτάβες αλλά...ΤΙ οκτάβες είναι το ερώτημα?Με απόλυτη ομοιομορφία ηχοχρώματος της φωνής και με όγκο?Η στα άκρα ''πιεσμένες''?

    Στη θέση σου δε θα σκεφτόμουν να επεκτείνω την έκτασή μου...θα δούλευα πάνω στην ήδη υπάρχουσα τις αρετές του όγκου΄του ηχοχρώματος,της ευελιξίας και της άρθρωσης της φωνής...Αν το κάνεις αυτό θα διαπιστώσεις πως και η ίδια η έκταση της φωνής σου αυξήθηκε κατά λίγο...γενικά ένα ημιτόνιο προς τα πάνω και άλλο ένα προς τα κάτω στην άνετη εκταση της φωνής μπορείς να έχεις κάθε 3μηνο με 6 μηνο ανάλογα με το πόσο γρήγορα δουλεύεις...


    OurFarewell
    08.02.2012, 21:42
    Ναι έχεις δίκιο, δεν έχει ομοιομορφία στο ηχόχρωμα και μερικές φορές πονάει και ο λαιμός μου στις ψηλές.. Έχω και την εντύπωση πως αλλάζω συνέχεια θέση....
    drummerboy87
    08.02.2012, 22:08

    Για εκταση,ογκο,vocal belting,ακουστε τον Chris Cornell στα κομματια Say hello 2 Heaven απο Τemple of the dog και  Beyond the wheel απο Soundgarden.enjoy

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : drummerboy87 στις 08-02-2012 22:09 ]


    blancanieves
    11.03.2012, 13:32

    το πιο σημαντικο ειναι να πεσεις σε δασκαλο που θα αναγνωριζει την προσπαθεια σου και δε θα σε βλεπει ανταγωνιστικα γιατι υπαρχουν και τετοια.εγω εξαρχης ειπα πολυ δυσκολα κομματια,μου τα εδωσαν για την ακριβεια,ως και αποσπασμα απο αρια,χωρις δυσκολιες στα πανω κατω,ακαπελα που ειναι πολυ δυσκολο ειδικα στην αρχη,κι ομως εβρισκαν πατημα οτι δεν ημουν τονικα απολυτα σωστη στις ασκησεις πχ.οτι δεν ακουω καλα ενω εγω εβλεπα οταν εκανα κατι λαθος και το εφτιαχνα και ακουγα ποτε ημουν συγχρονισμενη με το πιανο.οποτε αρχισα ν'αμφιβαλω κατα ποσο ελεγαν αληθεια η απλα σε καθυστερουν για αλλους λογους....ετσι το εψαξα κι αλλου.τωρα τα περι εκτασης κι αυτο θελει ψαξιμο για τους λογους που σου ειπα αλλα σιγουρα με δουλεια κερδιζεις και η σωστη τεχνικη θελει δουλεια και υπομονη.τωρα για την ηχογραφηση που λεγαμε..εχω προσπαθησει στο κινητο πχ χωρις μουσικη και ακουω αλλιως τη φωνη μου μετα.πιο ''θαμπη'' και βαθεια ενω ζωντανα δεν ειναι ετσι.εχω καθαρη φωνη.λενε οτι αν κλεισεις τα αυτια σου,ετσι θα ακουστει.ισχυει?ειναι σαν ν'ακουω αλλον ανθρωπο.ισως ν'αλλαζω τονο αν και δε νομιζω.δε μπορω να το εξηγησω.


    freddieKrueger
    13.03.2012, 11:40

    Καλημέρα!Βασικά η επιβράβευση από μεριάς δασκάλου δεν είναι και το υπ αριθμόν ένα κριτήριο εμπιστοσύνης η ποιόητάς του.'Αλλωστε ο ρόλος ενός τέτοιου δεν είναι να αναγνωρίζει ταλέντα.Είναι να παραλαμβάνει κατά βάση άτομα με μέτριες δυνατότητες και να τα βελτιώνει ώσπου μετά από καιρό να μπορούν να τραγουδούν πάρα πολύ καλά,αν όχι τέλεια.

    Συνεπώς αν εσύ βλέπεις πως ο δάσκαλός σου έχει κάνει δουλειά πάνω σου,τότε δεν νομίζω πως όταν σου λέει πως τονικά ''ξεφεύγεις'' το κάνει για άλλους λόγους,πέρα από την ειλικρινή του τοποθέτηση προς δική σου βελτίωση.

    Διακρίνω στα γραφόμενά σου πως θεωρείς τον εαυτό σου ταλαντούχο.Αυτό όμως θα ναι και το κυριότερό σου εμπόδιο για να πας παρακάτω.Αν οσυ αρκεί η φωνή που έχεις τώρα και θες απλά κάποιο δάσκαλο να σου τη συντηρεί ''σε φόρμα'' αυτή και την ψυχολογία σου,τότε απλά είσαι καταδικασμένη στη στασιμότητα.

    Αν τώρα είσαι μια μαθήτρια που δουλεύει πολύ με τη φωνη της και ακολουθεί τις μεθόδους του δασκάλου της,ενώ δεν βλέπει και ιδιαίτερη βελτίωση τότε είναι καιρός για συζήτηση με το δάσκαλό σου.Να του εμπιστευτείς τις αμφιβολίες σου και ίσως βρεθεί κάποια λύση στο πρόβλημά σου.Γιατί η φωνή δεν βελτιώνεται.Πως μπορείς να είσαι τονικά πιο σίγουρη στους φθόγγους της μελωδίας που τραγουδάς.Και αν  κι εκεί δεν βρεθεί άκρη,τότε είναι καιρός για αλλαγή δασκάλου.


    blancanieves
    13.03.2012, 13:45

    καλημερα!εγω δεχομαι την κριτικη αλλα οχι οταν γινεται με υποτιμητικο τροπο και δεν ειμαι η μονη που το παρατηρησα απο τους μαθητες.οι ιδιοι μου εχουν πει οτι εχω πολυ καλη φωνη αλλα κανω καποια τονικα λαθη.πως ομως να πεις τελεια 1τραγουδι οταν το λες 1η φορα,ακαπελα συνηθως,και με καποιο βαθμο δυσκολιας?εγω θελω να βελτιωθω οσο γινεται γιατι πραγματικα θελω να προσπαθησω και να φτασω ως εκει που μπορω.παρατηρησα οτι εκανα σχεδον συνεχεια τις ιδιες ασκησεις και οταν το ειπα δεν το δεχτηκε και πολυ καλα η κυρια.θεωρουσε τον εαυτο της τελειο προφανως.αρχισε το σπασιμο..στησιμο..πολυ λιγη ωρα κλπ..δε θελω καποιον να μου συντηρει την ψυχολογια,θελω καποιον που να μπορω να συνεργαστω και να μην λεει αλλα πισω απο την πλατη μου.με τη 2η κυρια,ναι ειδα,βελτιωση και τη θεωρω και καλυτερη φωνη απο την αλλη.παιζει ρολο και η χημεια και καποιες φορες δε βγαινει σε καποιους ανθρωπους.


    freddieKrueger
    14.03.2012, 13:06

    Εντάξει.Είναι και θέμα χημείας μεταξύ δύο ανθρώπων.Αν η πρώτη δασκάλα σου έβγαζε κάτι κακό τότε καλά έκανες και άλλαξες. Φυσικά και δε μιλώ μόνο για συντήρηση της ψυχολογίας σου.Αλλά βλέπω πως ήδη έχεις υψηλές απαιτήσεις από τον εαυτό σου.Δηλαδή επιδιώκεις να πεις τέλεια ένα τραγούδι.Στόχος σου είναι λοιπόν η τελειοποίησή σου.Και όχι η βελτίωσή σου απλά.

     Δεύτερον.Σ αρέσει να ακούς καλά λόγια για τη φωνή σου.Περισότερο από το να μαθαίνεις για τα μειονεκτήματά της.Δίνεις βάση στα λόγια των συμμαθητών σου.Θα σου πω κάτι λοιπόν.Η γνώμη του χειρότερου δασκάλου έχει μεγαλύτερη αξία και βαρύτητα από αυτή του καλύτερου μαθητή. Για να γίνεις αστέρι πρέπει να μάθεις να 'γράφεις' τις 'καλές' κριτικές και να δίνεις βάση στις ειλικρινείς κριτικές.Μπορεί να είναι πολύ σκληρές για να τις δεχτείς.Κι επιπλεόν θα σου επισημανω και κάτι άλλο.Αν θες να γίνεις επαγγελματίας τραγουδίστρια θα χεις να αντιμετωπίσεις τον πιο άδικο και πιο σκληρό κριτή σπ όλους:Το κοινό σου. Καλή συνέχεια.

    ΥΓ:Αν θες να σου πούμε και εμείς αντικειμενικά και δίχως ίχνος αρνητικής προδιάθεσης τη γνώμη μας για τη φωνή σου μπορείς να ποστάρεις ένα Youtube Βιντεάκι η ένα αρχείο ηχογράφησης της φωνής σου.Τότε θα σου πούμε ενατικειμενικά όσο μπορούμε τη γνώμη μας.Αυτή σου η κίνηση είναι και μια πρώτη έκθεση σε αυτό που λέμε κοινό.Τότε ίσως καταλάβεις πολλά για τη φωνή σου και λάβεις άλλο ένα έναυσμα για τη βελτίωσή της.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 14-03-2012 13:08 ]


    blancanieves
    14.03.2012, 14:30

    εμενα μου ειπαν οτι δουλεια θελει το αυτι μου,οχι η φωνη μου.να ''ακουω'' καλυτερα αλλα δεν το κανω παντα αλλα εχω δει βελτιωση αρκετη.δε λεω για συμμαθητες αλλα για τους αλλους δασκαλους οτι μου ειπαν ετσι αλλα και οσοι μ'εχουν ακουσει δεν εχουν κατι ασχημο να πουν.εχω ψηλες απαιτησεις απο τον εαυτο μου αλλα ετσι μου το ζητουσαν κι οι ιδιοι..να μαι τελεια τονικα αλλα εκτος χρονου δεν ειμαι.με 2 λογια..να μαθω να παταω τελεια τις νοτες,να μην ξεφευγω ουτε εκατοστο.αυτο ηθελαν και οτι αν δεν τελειοποιησω αυτο παντα κατι θα λειπει.αρα μαλλον και οι ιδιοι ειχαν εξαρχης μεγαλες απαιτησεις απο μενα.τσπ..εγω προσπαθω γιατι πραγματικα μου αρεσει και θα προσπαθησω οτι ατελεια εχω να τη φτιαξω.