ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη

    Προσαρμοσμένα μαθήματα πιάνου και ελληνική μουσική (τραγούδι)

    Vhen
    13.03.2011, 16:12

    ..και με το ζόρι μπήκε ο τίτλος για να κάνω σαφές τί θέλω να πω,
    αν και είναι μάλλον κάτι εξαιρετικά απλό, που από πολύ κόσμου το μυαλό έχει περάσει και έχει πολυσυζητηθεί.

    Τόσες φορές είναι που έχω συνανστραφεί συνομηλίκους 20αρηδες
    που, όπως κι εγώ, δεν "έτυχε" να ξεκινήσουν πιάνο νέοι και όντας πια συνειδητοποιημένοι μουσικά
    θα ήθελαν πολύ να μάθουν να παίζουν, ο καθένας, τα αγαπημένα του ακούσματα.

     

    Φαντάζομαι, βέβαια, ότι αν τα αγαπημένα σου ακούσματα είναι κυρίως Ραχμάνινοφ, θα δυσκολευτείς ολίγο!
    Άρα, χρήσιμο θα ήταν να περιορίστεί κάπως η -φιλοδοξεί να γίνει- συζήτηση.. Για αρχή:

    Ερώτηση 1:
    Αδρά, ποιο είναι ένα ενδεικτικό επίπεδο που είναι δυνταόν να φτάσει κανείς ξεκινώντας πιάνο στα 19-20-21-22.. ;

     

    Ερχόμενος και σε πιο ..προσωπικό επίπεδο, αγαπώντας όσο λίγα άλλα ακούσματα, τη μουσική και τα τραγούδια του Μάνου Χατζιδάκι, αναρωτιέμαι:

    Ερώτηση 2:
    Το να παίξει κανείς στο πιάνο τα κομμάτια του, είναι "πανεύκολο" για έναν που ξέρει* πιάνο; Και για κάποιον που ξεκινά στην ηλικία ..υπο συζήτηση;

     

    Ερώτηση 3:
    Κι αν είναι "εύκολο" τεχνικά,
    πόσο εύκολο είναι να βρεις τον άνθρωπο να σε μάθει -αν δεν υπάρχει στην παρέα σου, δατ ιζ ;

    Πιστεύεται καμμιά φορά, ότι αυτό είναι πιθηκισμός;

    Ε, αυτή η ερώτηση, είναι χρήσιμη και για όλους εκείνους που τα ακούσματά τους είναι σχετικά εύκολα τεχνικά, και θα ήθελαν να παίξουν λίγο Tiersen, λίγο Philip Glass, λίγο Mertens κτλ.

     

    Ευχαριστώ όποιον ακόμη διαβάζει
    (πόσο μάλλον αυτούς που θα απαντήσουν !{#emotions_dlg.rolleyes})

     

    --------------

    *Με το "ξέρει" πάνω κάτω εννοώ κάποιον που έχει πτυχίο/δίπλωμα; Ενστάσεις και σχόλια παραπάνω από δεκτά.

     


    music4u
    13.03.2011, 20:58

    Ωραίο να ακούς ενήλικα άτομα να θέλουν να ασχοληθούν με τη μουσική! Η μουσική δεν έχει σύνορα και ηλικίες! Θες να μάθεις; Θα μάθεις αν ασχοληθείς. Τι χρειάζεσαι; Πεζά και καλλιτεχνικά πράγματα. ΠΕΖΑ:Λεφτά για μαθήματα + λεφτά για μουσικό όργανο. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ: Όρεξη, υ π ο μ ο ν ή και ε π ι μ ο ν ή.

    Έχω ξεκινήσει ΟΛΕΣ τις ηλικίες, και ακόμα και αυτές που έχουν όλες τις προυποθέσεις....σε όλες έχω αποτυχίες επειδή δεν είχαν κάτι από τα καλλιτεχνικά προσόντα.Επίσης έμαθα μουσική σε συνταξιούχο οικοδόμο με δάχτυλα σα φρατζόλες ΚΑΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ  επειδή απλά...ήθελε να μάθει!

    ΠΟΡΕΙΑ-ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ!

    Για να παίξεις λοιπόν έναν "Χατζιδάκη" με νότες και όχι με το αυτί θα πρέπει να ξεκινήσεις με μέθοδο και όχι με τραγούδια τον πρώτο χρόνο και αν έχεις πρόοδο φυσιολογική με τυπικό διάβασμα στο μέσο όρο της κατηγορίας (30-45 λεπτά τη μέρα) στα μέσα της δεύτερης χρονιάς θα μπορέσεις παράλληλα με τη μέθοδο να παίξεις κάποια από τα εύκολα τραγούδια και στη συνέχεια τα πράγματα θα είναι ποιο εύκολα διότι θα έχεις μπει σε μια σειρά και θα βλέπεις τους κόπους σου να αποδίδουν. ΑΡΑ ο πρώτος χρόνος είναι ο δύσκολος, αν τον ξεπεράσεις θα τα καταφέρεις. Το 80% των ενηλίκων που ξεκινούν από το 0 στην αρχή της σχολικής χρονιάς σταματάνε μετά τα Χριστούγεννα και λίγο πριν το Πάσχα.

    Μη αφήσεις το μεράκι να πάει χαμένο αν το σηκώνεις οικονομικά!


    Vhen
    14.03.2011, 01:15

    Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!!

    Σχόλια:

    Διαπιστώνω, στο βαθμό που έχω ψάξει, ότι δεν υπάρχουν παρά για ελάχιστα έργα του Χατζιδάκι παρτιτούρες.

    Ξέρω να διαβάζω νότες και έκανα 1 χρόνο ωδείο, πρόπερσι, οπότε και έμαθα μερικές σονατίνες, ασκήσεις, κλίμακες, czerny και μερικά ακόμη.

    Σταμάτησα, και για την πτυχιακή και μετά έφυγα στο εξωτερικό (όπου και είμαι τώρα!).



    Άρα.. για να κάνω ένα point:

    Δεν θα χρειαστεί τελικά τα περισσότερα κομμάτια να τα βγάλεις με το αυτί;
    Πώς θα γίνει δηλαδή να βγάλεις τον Νυχτερινό Περίπατο (Ερημιά) ή το Εγώ είμ' ένα σύννεφο με το Μούτσιο (που δεν υπάρχει στο youtube) τα οποία στο δικό μου αυτί φαίνονται

    ένα σκαλοπάτι πάνω απ' ότι μπορώ να διακρίνω
    αλλά υποψιάζομαι με μεγάλη βεβαιότητα ότι άνθρωποι ούτε καν με πτυχίο μπορούν να τα ακούσουν και να τα αναπαράγουν αυτούσια;

    >