ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Αγορά πρώτης ηλεκτρικής κιθάρας

    jimis69
    15.03.2011, 20:22

    Γεια σας, ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι καινούργιος στον χώρο της ηλεκτρικής κιθάρας και θα ήθελα να αγοράσω μια φτήνη αλλα σχετικά καλή κιθάρα. Βασικά είμαι αναμέσα σε δύο κιθάρες διαφορετικού είδους η μία είναι η epiphone lp special II http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&Category=97&Id=19201 και την squier affinity

    http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&category=97&id=18757

     

    To είδος μουσικής που θέλω να παίζω είναι κυρίως rock και blues, αλλα και κάποια πιο metal (απαλό).

    Ποια απο τις δύο πιστεύετε είναι η καλύτερη επιλογή? Ξερω πως γενικά οι strato είναι πιο "ευλίγιστες" αλλα απο ότι έχω ακούσει γενικά δεν είναι και οι πιο αξιοπιστές κιθάρες οι squier.

    H τιμή max να είναι 200 ευρώ.

    Επειτα για το είδος μουσικής που προανέφερα θα ήθελα και ένα ενισχυτη  είμαι ανάμεσα στον http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&Category=100&Id=17732 και στον

    http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&Category=100&Id=19274

     

    Το ξέρω οτι σχετικά με τον ενισχυτη έπρεπε να κάνω άλλο θέμα αλλα τα έκανα και τα δύο σε ένα μιας και μιλάμε για το "ιδιο" θέμα.

    Ευχαριστω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jimis69 στις 15-03-2011 20:42 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jimis69 στις 15-03-2011 21:05 ]


    trelakias
    15.03.2011, 21:27

    Γειά σου Δημήτρη!

     

    Άλλο ένα θέμα αγοράς κιθάρας {#emotions_dlg.biggrin}

    Φαίνεται το έχεις ψάξει λίγο το θέμα γιατί καμία από τις κιθάρες δεν είναι "κακή" για το ξεκίνημά σου.

    Από Epiphone όμως θα πρότεινα την les paul standard αλλά ξεφεύγουμε από τα λεφτά που διαθέτεις.

    Η σειρά affinity της Squier είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ και όχι μόνο για το ξεκίνημά σου.  Και καλή ποιότητα κατασκευής και καλοί μαγνήτες, γενικά θα έλεγα προσεγμένη (για μένα καλύτερη από την Epiphone Special).

     

     

    Ενισχυτή από τους 2 που αναφέρεις θα επέλεγα τον Line6 και αυτό γιατί έχει καλούτσικο ήχο για αρχή, συγκριτικά με άλλους της κατηγορίας του, είναι all-around (ευλίγιστος {#emotions_dlg.biggrin}) και έχει διάφορα εφφέ για να πειραματίζεσαι και να μαθαίνεις να "πειράζεις" τον ήχο σου.  Όχι ότι ο fender δεν έχει αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν μου αρέσουν οι fender ενισχυτές.

     

    Με αυτό το πακετάκι νομίζω θα είσαι πολύ ευχαριστημένος,

    καλές αγορές και καλή μελέτη!!

    {#emotions_dlg.rockon}


    jimis69
    15.03.2011, 22:26
    Φίλε μου ευχαριστώ πάρα πολυ για την αμεση απαντηση σου, προς affinity καταλήγω απ'οτι βλέπω. Σχετικά με τον ενισχυτή, είναι 15w, επειδή δεν ξέρω καθόλου απο ενισχυτες, πιστευεις ειναι αρκετος αν θέλω να παιξω με την παρέα(καμια 10αρια ατομα) μου για χαβαλέ? Δηλαδή θα ακούγομαι σχετικά δυνατά.
    jimis69
    15.03.2011, 22:29
    A επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι πέρασε απο το μυαλό μου, και η ibanez GRGR 121EX. http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7488 Τι λές για αυτή?
    trelakias
    15.03.2011, 22:35
    Eπιμένω στην affinity! Με 15watt μια χαρά θα ακούγεσαι στην παρέα. Αν θες όμως με τον ίδιο ενισχυτή να παίξεις σε μπάντα ή μαζί με drums τότε δεν αρκεί.
    Nikiforos94
    16.03.2011, 14:39
    Καλησπερα φιλε, πολυ καλη επιλογη ο ενισχυτης και η κιθαρα πολυ καλη... Εγω ομως θα σου προτεινα την YAMAHA ERG 121. Κιθαρα με καλα ξυλα και πολυ καλο ηχο για τα λεφτα της... Με μια αλλαγη των ηλεκτρικων στο μελλον οταν θα εχεις βελτιωθει ανεβαινει πολλα επιπεδα... Οποτε εγω προιτεινω line6 spider 15watt και Yamaha erg 121 , παντος σε αυτα τα λεφτα οι διαφορες δεν ειναι και πολυ μεγαλες, η affinity αξιολογη κιθαρα επισης για αρχη!
    jimis69
    16.03.2011, 16:19
    Φιλε trelakias θελω να παιζω μονος μου αλλα καμια φορα και με συνοδεία μιας ακουστικης και ενος αρμονίου, τι πιστεύεις, θα ακούγομαι? Φιλε Nikiforos94 ειχα σκεφτεί αυτή την κιθάρα αλλα πιστεύω οτι δεν θα με βολέψει επειδή παίζω με πένα και εχει τους μαγνητες hambucker και ενα διπλο και εχει λιγο περιθώριο να παίξψ πιστεύω δεν θα βολεύει ιδιαίτερα
    delta66
    16.03.2011, 16:22

    Μια μεση λυση για να παιξεις και ροκ-μπλουζ και λιγο μεταλ ειναι η epiphone.

    Η strat στερειται διπλου μαγνητη για distorted ηχο και η ibanez ειναι too much metal.

    Θα προτιμουσα να επελεγες μια πιο ποιοτικη epiphone αλλα αφου δεν φτανει το budget, it's ok.

     

    O line6 ειναι ΟΚ, αλλα μικρος κι αυτος. ισως σε λιγο καιρο δεν σε ικανοποιει ουτε για μελετη στο σπιτι.

    Πιο πολυ λογω της μικρης διαμετρου μεγαφωνου και οχι λογω λιγων βατ.

    Ο 30αρης με το 12αρι θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και σε βαθος χρονου.


    trelakias
    16.03.2011, 16:39

    delta σαν ποιότητα κατασκευής δεν θα έλεγα ότι αξίζουν οι Epiphone και Ibanez σε αυτά τα λεφτά. Ναι έχουν διπλούς αλλά όχι καλής ποιότητας, ενώ η squier έχει μια χαρά μαγνήτες κατά τη γνώμη μου.

    Μία μέση λύση για να έχει τον όγκο του διπλού είναι η affinity με τον διπλό στη bridge θέση.

     

    Για τον ενισχυτή θα έλεγα για μελέτη αρκεί ένας 15άρης αλλά σίγουρα μετά θα αναγκαστεί να πάρει τουλάχιστον 30άρη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 16-03-2011 16:40 ]


    jimis69
    16.03.2011, 16:58
    αν έπερνα αυτή εδω που έχει ένα hambucker στην bridge? http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4488
    delta66
    16.03.2011, 17:13

    Ο μαγνητης βολευει αλλα τα ξυλα ειναι κατωτερα


    delta66
    16.03.2011, 17:14
    Κοιτα και αυτη http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=1385
    jimis69
    16.03.2011, 17:25
    καλή φαίνεται κα αυτη αλλα την είχε ενας φίλος μου και δεν με βόλευε προσωπικά, σχετικά με την yamaha, αν πάω πχ στον νακα, μπορώ να την δοκιμάσω? να δω αν με βολευουν ή οχι οι μαγνήτες
    delta66
    16.03.2011, 18:28

    Φυσικα και μπορεις.


    Nikiforos94
    16.03.2011, 20:13
    Η yamaha ηταν η πρωτη μου κιθαρα.... γι αυτο και στην προτεινα εξ αρχης, γιατι με βολεψε αφανταστα και ειναι σιγουρο εργαλει, δεν αντιμετωπισα προβλημα στο παιξιμο με τους μαγνητες. Θ συμφωνησω απολυτα με τον delta. Κλοαυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις εναν 30αρη γιατι αμα παρεις τον 15αρη θα θελεις αλλον σε 2 χρονακια.... Its up to you!
    jimis69
    16.03.2011, 21:14
    λοιπόν θα πάω σε κανα νακα καμία μέρα να δοκιμάσω την yamaha και βλέπω. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οτι άλλη πρόταη έχει κάποιος καλοδεχούμενη
    Rocker95
    17.03.2011, 18:17

    δεν λεω καλές και οι yamaha, αλλα εγω θα σου πρότεινα να κοιτάς σε fender περισσότερο, squier κιόλας, να σου βγεί και πιο οικονομίκα..


    jimis69
    05.04.2011, 19:56
    Αφού δοκίμασα την yamaha και είδα οτι δεν με βολεύει ιδιαίτερα, θα καταλήξω στην squier affinity sss strat. Και για καλύτερο distortion στον ήχο θα συνδέσω κανένα οικονομικό πεταλάκι μιας και κατα κύριο λόγο θέλω clean ήχο (αν μπορείτε προτείνετε μου κανενα, μονο το BOSS DS-1 ξερω) Ενισχυτή θα πάρω τον line6 spider. Θα ήθελα λίγο ακόμα την βοήθειά σας. Υπαρχουν πολλα καταστήματα απο τα οποία μπορώ να τα αγοράσω αυτά, ποιο προτίνετε εσείς σαν καλύτερο σε εξηπηρέτηση εγγυηση κτλ Τέλος, η κιθάρα θα είναι ασετάριστη όταν τήν πάρω? Ευχαριστώ.
    delta66
    05.04.2011, 20:41

    Καλο αυτο το πεταλακι για τα λεφτα του αλλα αν παρεις τον line6  μη παρεις πεταλακι, αφου εχει προσομειοσεις.

    Να ζητησεις  να την σεταρουν την κιθαρα αν δεν ειναι ηδη.


    Rocker95
    05.04.2011, 22:00

    άμα θές πήγαινε στον Στόλλα, άριστη εξυπηρέτηση & ποιότητα;)