ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη
    diodenikos
    17.03.2011, 21:07

    Καλησπέρα δεν ξέρω αν έχετε ακουστά για τον κόκκυγα που είναι η ουρίτσα βρίσκεται στο τέλος της σπονδυλικής στύλης, ο δάσκαλος φωνητικής μου μου λέει πως πρέπει να τον κατεβάζω γιατί εκεί γίνεται το στίριγμα αλλά δεν έχω καταλάβει την σειρά που τα κάνουμε αυτά.

    Νομίζω πρώτα πέρνουμε αναπνοή μετά τραγουδάμε και μετά σιγά σιγά κατεβάζουμε τον κόκκυγα.

    Αλλά μετά τι κάνουμε τον βγάζουμε και τον ξανακατεβάζουμε η τον έχουμε κατεβασμένo;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : diodenikos στις 18-03-2011 12:09 ]


    BAGRATION
    17.03.2011, 23:15

    Ο κόκκυγας δεν ανεβοκατεβαίνει στον ανθρωπο. Αλλιώς θα κουναγαμε την ουρά μας και εμείς οπως οι σκύλοι.

    Αν ο δάσκαλος εννοεί τους ηβοκοκκυγικούς μυες, τους μυες δηλ που ξεκινάνε απο την ουρίτσα και καταλήγουν στο ηβικό οστό, τότε δεν μπορω να καταλάβω τι σχεση μπορεί να εχουν οι μυες αυτοί με το τραγούδι! Πιο πολύ σχέση εχουν με την ούρηση, την αφόδευση, το ανεβοκαταβασμα του πεους και αλλες βιολογικές λειτουργίες που δεν χρειάζεται να αναφερθούν.

    Αν βέβαια σου λένε ότι έχουν σχέση με το τραγούδι τι να πω κι εγω, αυτοί θα ξερουν καλύτερα...

     


    -----------------
    http://kritikiskepsi.wordpress.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 17-03-2011 23:57 ]


    freddieKrueger
    20.03.2011, 08:46

    Παράθεση:

    Το μέλος diodenikos στις 17-03-2011 στις 21:07 έγραψε...

    Καλησπέρα δεν ξέρω αν έχετε ακουστά για τον κόκκυγα που είναι η ουρίτσα βρίσκεται στο τέλος της σπονδυλικής στύλης, ο δάσκαλος φωνητικής μου μου λέει πως πρέπει να τον κατεβάζω γιατί εκεί γίνεται το στίριγμα αλλά δεν έχω καταλάβει την σειρά που τα κάνουμε αυτά.

    Νομίζω πρώτα πέρνουμε αναπνοή μετά τραγουδάμε και μετά σιγά σιγά κατεβάζουμε τον κόκκυγα.

    Αλλά μετά τι κάνουμε τον βγάζουμε και τον ξανακατεβάζουμε η τον έχουμε κατεβασμένo;

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : diodenikos στις 18-03-2011 12:09 ]



    Καλημερα φιλε μου...τιποτα απ ολα αυτα...ο κοκκυγας αρχιζει να συμμετεχει αργοτερα πολυ πλυ αργοτερα στη φωνητικη σου εκπαιδευση και οχι συνειδητα...αλλα στα πλαισια μιας αυθορμητης απλης ανασας νοιωθεις χωρις εσυ να το ελεγχεις μια διαταση του ηβοκοκκυγικου μυος οπως σωστα λεει και ο BAGRATION που γινεται αισθητη ως διαταση του κοκκυγα(εδαφους της λεκανης ακριβεστερα)


    XrysaOikonomaki
    01.05.2011, 11:28
    Εάν καταφέρεις να κουνήσεις τον κόκκυγά σου συνειδητά, στείλε μου προσωπικό μαιλ. Πρώτη φορά ακούω τέτοια οδηγία. Όταν τραγουδάμε σωστά, συμμετέχει βέβαια όλο το σώμα. Αλλά συνειδητά να μπορέσεις να κάνεις αυτή την κίνηση στην ουρά...! Η υπόθεση σηκώνει μπανάνα!
    freddieKrueger
    03.05.2011, 09:48

    Οχι συνειδητα,ασυνειδητα ομως νοιωθεις μια διαταση στον κοκκυγα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 03-05-2011 09:52 ]


    sakisarabatzis
    11.05.2011, 13:21

    Παιδια αυτα περι ουρίτσας  και κοκκυγος ...δεν ειναι σοβαρα πράγματα. Δεν στηρίζονται και σε υποκειμενικο αλλα και σε πραγματικό επιστημονικό επίπεδο σε καμία βαση. Για να τεκμηριωθει κάτι στη Φωνητική μουσική και τεχνη θέλει εφαρμογή και απόδειξη...και απο την μέχρι τώρα συζήτηση και εχοντας στο ενεργητικίο μου τόσα χρόνια διδασκαλίας...μου ειναι ανεφάρμοστη ως θεωρία και πράξη


    freddieKrueger
    11.05.2011, 17:06
    Κι ομως εχουν...σε καθε αυθορμητη ανασα το σωστο ειναι να νοιωθεις μια διαταση στο εδαφος της πυελικης κοιλοτητας...Τι να κανουμε δηλαδη τωρα που αυτη ειναι η αληθεια?Οχι η δικη μου,αλλα η αντικειμενικη?
    sakisarabatzis
    14.05.2011, 11:21

    Το ποσο αντικειμενικο ειναι δεν εχει αποδειχτει στην πράξη, αλλα πολυ θα το ηθελα να το μάθω. εφοσον ερθετε θεσσαλονίκη, θα σας κάνω μετα χαρας το τραπέζι και θα ηθελα να μου αιτιολογησετε αυτη σας τη θεωρία.και α θα ηθελα να μου πειτε αν δεν σας κάνει κοπο ποια η δική σας σχεση με τη φωνητική μουσικη, σπουδες,εμφανίσεις σας  και που ,γιατι οταν στηρίζετε κάποια θεωρία και την λετε δημόσια καλο ειναι να ξέρουμε ποιος ειναι αυτός που μας την λεει. ευχαριστω


    freddieKrueger
    14.05.2011, 14:13
    Θα ηταν χαρα μου Κε Σακη Αραμπατζη!!!
    VOICETEACHER
    15.05.2011, 17:34

    Ακου κοκυγαs...και αλλα παραμυθια........κανετε καποιοι εδω μεσα οπωs σωστα λεει ο συναδελφοs ,τον ειδημονα.........τι ναπω.......μπερδευετε τον κοσμο ,και δεν ξερει τι να κανει....{#emotions_dlg.rockon}


    BAGRATION
    16.05.2011, 00:25

    Εδώ είναι Φόρουμ και είναι φυσικό να υπάρχουν και απόψεις με τις οποίες θα διαφωνείτε.

    Εφόσον δεν υπάρχει πρόθεση κάποιου μέλους να παραπληροφορήσει τους αναγνώστες, άμα μπερδεύεται ο αναγνώστης  με αυτά που διαβάζει σε ένα φόρουμ είναι πρόβλημά ΔΙΚΟ ΤΟΥ και όχι του μέλους. Η αξιολογηση της πληροφορίας ειναι στο χέρι του αναγνωστη.

    Κι εγω διαφωνω με τις θεωρίες περί κοκκυγκα. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι η νοοτροπία του στυλ "Σταματήστε να γράφετε γιατί δεν ξέρετε και μπερδεύετε τον κόσμο" είναι πολύ χειρότερη από κάθε αστήρικτη και αυτοσχέδια θεωρία που έχει διατυπωθεί εδώ πέρα.

    Κι αν στο κάτω κάτω υπάρχουν εδώ αυτοί άσχετοι που παριστάνουν τους ειδικούς, Εσείς γιατί δε γράφετε ποτέ τις δικές σας απόψεις/συμβουλές και τις κρατάτε μυστικές?


    -----------------
    http://kritikiskepsi.wordpress.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 16-05-2011 00:40 ]


    VOICETEACHER
    16.05.2011, 11:08

    Αρκετεs φορεs εχω γραψει συμβουλεs φιλε,κανειs λαθοs.......αλλα δεν τα λεμε και ολα εδω..........25 χρονια στην πιστα και 12 δασκαλα φωνητικηs,εχω να πω παρα πολλα οπωs ισωs θα καταλαβαινειs........{#emotions_dlg.rockon}


    freddieKrueger
    16.05.2011, 14:40

    Κα Βασιλειαδου απο σας τουλαχιστο περιμενα ενα μεγαλυτερο σεβασμο στον τροπο διατυπωσης της αποψης σας...Ο κοκκυγας συμμετεχει στην ανασα ειτε το θελετε ειτε οχι.Ανατρεξτε σε οποιοδηποτε εγχειριδιο η αρθρο για τη σωστη ανασα και θα διαβασετε ουκ ολιγες αναφορες στη διαταση του πυελικου εδαφους κατα τη διαρκεια του αναπνευστικου κυκλου.Κι επιτρεψτε μου να γνωριζω πολυ περισσοτερα απο σας στο θεμα της φυσιολογιας της αναπνοης και της ανατομιας του ανθρωπινου σωματος.ΤΕΛΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 16-05-2011 14:42 ]


    VOICETEACHER
    16.05.2011, 15:30

    Μαλλον καποιοι δεν δειχνουν τον απαραιτητο σεβασμο σε δασκαλουs με χρονια και πειρα,οπωs εγω η ο κυριοs Αραμπατζηs.........και μηπωs εισαι γιατροs???γιατι εγω δεν χρησιμοποιησα τον κοκκυγα μου,τοσα χρονια για να τραγουδαω.......ΤΕΛΟΣ.{#emotions_dlg.rockon}


    freddieKrueger
    18.05.2011, 16:08
    Καποτε σε καποιους ηταν αδιανοητο το γεγονος πως η γη ειναι στρογγυλη και περιστρεφεται γυρω απο τον εαυτο της...ο τροπος τοσο ο δικος σας οσο και του κυριου Αραμπατζη εχει δοση ειρωνιας...το οτι τραγουδατε χρονια δεν σας κανει και παντογνωστη...ουτε εγω διεκδικω αυτο τον τιτλο...απλα καταθετω ενα μικρο λιθαρακι γνωσης...νομιζετε πως ειναι λαθος?Γιατι δεν το ψαχνετε η να το διασταυρωσετε ΜΗΠΩΣ κατα τυχη εχω δικιο? ΥΓ:Και που ξερετε εσεις Κα Βασιλειαδου οτι ΔΕΝ ειμαι γιατρος??
    n62
    31.05.2011, 14:20
    επιτρεψτε μου να γραψω για τον ...κοκυγα.λοιπον τραγουδω επαγγελματικα στην οπερα 23 χρονια και η φωνη υγειης.αρα δουλευω σωστα. η σταση-θεση του κοκυγα που πολλοι απο μας χρησημοποιουν ,ειναι οταν στεκομαστε με ελαφρα ανοιχτα τα ποδια,να τον φερνουμε λιγο μπροστα ,σαν να τον ''τραβαμε'' με ενα σχοινι .αυτη η κινηση βοηθα το διαφραγμα που ειναι ενας λειος μυς ,οπως η καρδια, να ''τεντωσει'' με αποτελεσμα να βοηθησουμε την αναπνοη μας.και μια που ειπα για το διαφραγμα το γυμναζουμε οπως την καρδια μας...δεν μπορουμε να του δινουμε εντολες να κανει οποια κινηση θελουμε.γιαυτο δουλευουμε και τον κοκυγα...σαν ...μεσο βοηθειας...ελπιζω να μην σας ζαλισα...καλη δυναμη.
    diodenikos
    05.08.2012, 01:15

    Καλησπερα δεν έγραψα άλλη απάντηση γιατί όταν δημοσίευσα το θέμα, μου είχε απαντήσει μόνο ο Bagration.

    Μετά από 2 μέρες απάντησε ο Freddie Krueger και αργότερα οι υπόλοιποι. Έτσι θεώρησα πως καποιος δεν είχε ακούσει κάτι για αυτό το θέμα η δεν είχε χρόνο να ασχοληθεί, και έπειδή τώρα είδα τις δημοσιεύσεις γιατί είχα σταματήσει να ασχολούμε με αυτό το site είπα να απαντήσω.

    Ευχαριστώ που απάντησατε και ασχοληθήκατε με το θέμα μου σέβομαι όλες τις απόψεις αλλά δεν ξέρω τι να πιστέψω. Εχει σχέση ο κόκκυγας με την φωνητική η δεν έχει? Δεν ήθελα να μπερδέψω κανέναν κυρία Βασιλειάδου ότι μου είπε ο δάσκαλός μου είπα και δεν μου αρεσε που ο Freddie Krueger μάλωσε μαζί σας γιατί εκείνος το άρχισε επέμενε για την απάντησή του. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την δική του άποψη αλλά πρέπει και να γνωρίζει ευχαριστώ.