ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.849 μέλη

    Οι ακροατές δεν έχουνε ευθύνη ή μόνο οι εταιρείες εχουν?

    ixthis
    21.03.2011, 02:58

    Οι εταιρείες ειναι οικονομικοι οργανισμοί το μόνο που κοιτάνε ειναι η κονόμα το χρήμα και τα υπόλοιπα χαρούμενα και γνωστά σε όλους. Προωθούν σκουπίδια αβέρτα κουβέρτα για να τα αρπάξουν ,

    Σύμφωνοι .

    Οι ακροατές τι κάνουν? Αν αύριο παψούν να υπάρχουν θα υπάρχουν και οι εταιρείες?

    οχι βέβαια . Πώς να υπάρξουν.

    Μήπως πρέπει να ψαχτούμε λιγάκι σε προσωπικό επίπεδο. Μήπως πρέπει να κάνουμε αντίσταση έστω ένα αντάρτικο εναντίον ολης αυτης της κατάστασης .

    Γιατι μας έχουνε καπελώσει τα ντοπερμαν μια δεκαετία και βάλε....

    Και δέν είναι μόνο η μουσική ειναι η νοοτροπία απο το ντύσιμο μέχρι τις αξίες τους και τις επιλογές τους

    σκυλάδικη.

    Και εμείς οι υπόλοιποι  ?  εμείς οι φανταστικοί ακροατές?

    Λέμε: ε! μωρέ επιλογές ειναι αυτές δικαιωμά του κλπ Ε! φάτον στη μουρη

    'Εχουμε μεγάλη ευθύνη οι ακροατές κατα τη γνώμη μου


    djmetronomos
    21.03.2011, 03:49

    Ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις...
    Είμαι σίγουρος ότι την πονάς τη μουσική...
    Από την άλλη, βρίσκω αρκετά ετεροχρονισμένο το παράπονό σου...

    Υπάρχουν πλέον νέα δεδομένα στη (παγκόσμια) μουσική σκηνή...
    Κυρίως, το ότι πολλοί καλλιτέχνες έχουν πάψει να συνεργάζονται με δισκογραφικές και διαθέτουν τη μουσική τους είτε μέσω ταχυδρομείου ή στο ίντερνετ...
    Για παράδειγμα, ένας σπουδαίος Βρετανός τραγουδοποιός ονόματι Julian Cope. Το τελευταίο άλμπουμ που κυκλοφόρησε σε εταιρία ήταν το 1996 (!). Οι fans επιλέγουν τους δίσκους του από το website που διατηρεί ο ίδιος και τους λαμβάνουν ταχυδρομικά...

    Φυσικά, υπάρχει και το ίντερνετ... εδώ είμαστε αυτή τη στιγμή, γράφω και με διαβάζεις. Δεν χρειάζεται να σου πω ότι τα τραγούδια του δικού μου άλμπουμ διατίθενται διαδικτυακά... και χιλιάδων άλλων καλλιτεχνών. Καμιά φορά, υπάρχουν εταιρίες πίσω από την ηλεκτρονική διάθεση. Εγώ, ως μουσικός, θέλω να μπαίνω στο στούντιο, να γράφω τη μουσική μου και μετά να ασχοληθεί κάποιος άλλος με τη διακίνηση των τραγουδιών. Κάποιος που ξέρει να το κάνει καλύτερα από εμένα... Mea Culpa.

    Υπάρχει πάντως μια τεράστια σκηνή DIY (Do It Yourself) που πλέον αφορά όχι μόνο στο ύφος της μουσικής αλλά και στην ίδια την προώθηση/διανομή ενός δίσκου... Άπειρες μπάντες.

    Και δεν μπορώ να ρίξω όλες τις δισκογραφικές στο ίδιο τσουβάλι... Αν δεν είχε υπάρξει η Factory Records που το 1978 πίστεψε στους Joy Division, πιθανόν να μην τους είχαμε μάθει ποτέ... Αν δεν είχε ρισκάει η Virgin με τον Mike Oldfield στα 70's (τότε που στεγαζόταν σ'ένα μικρό δισκοπωλείο) πιθανόν να μην τον είχαμε μάθει ποτέ. Διότι όλες οι εταιρίες τότε, είχαν απορρίψει το Tubular Bells ("Τρελάθηκες? Όλος ο δίσκος θα έχει ένα μεγάλο ινστρουμένταλ? Και τι θα παίξουμε στο ράδιο?", του έλεγαν)...

    Ο ψαγμένος μουσικόφιλος θα χρησιμοποιήσει τα αυτιά του και την αισθητική που έχει διαμορφώσει μέσα από τα ακούσματά του και θα βρει αυτό που θα του αρέσει...

    Τώρα, εάν η κυρά Σούλα πηγαίνει στο κομμωτήριο για να βάψει τα μαλλιά της να μοιάζει με την Έλλη Κοκκίνου, καθ'οδόν σταμάτήσει στο Zara για ν' αγοράσει το χιλιοστό τζιν με σχισίσματα στα γόνατα που πουλήθηκε εκείνη τη μέρα και που το είδε να το φοράει η αοιδός της Eurovision, και μετά, το βράδυ, ακούει με τον αντρούλη της λαϊκοπόπ στην Ιερά Οδό... τι με νοιάζει εμένα? Ίσα-ίσα, με βολεύει διότι ξεχωρίζω πιο εύκολα τους εχθρούς μου - την κακογουστιά, το kitsch, την κινούμενη ρεκλάμα... Όταν τις πετυχαίνω στο κόκκινο φανάρι δίπλα από τ'αμάξι μου, βάζω τέρμα Frank Zappa... Λατρεύω να βλέπω τη σαστισμένη έκφραση τους καθώς σταυροκοπιούνται...!!!!
    Long Live The Kitsos and the Soula !!!  Σας χρειάζομαι, για να μου υπενθυμίζετε πόσο καλύτερα περνάω από εσάς... Ή, όπως είχε γράψει ο Lou Reed στο Metal Machine Music: MY WEEK BEATS YOUR YEAR !!!


    skordalis21
    21.03.2011, 09:54
    ΝΟμιζω οτι οι ακροατες ειχαν κ εχουν παντα ευθυνη για την εκαστοτε μουσικη μοδα που διαμορφωνεται. Αλλα το ερωτημα που πρεπει να μας απασχολησει καλυτερα ειναι γιατι οι ακροατες να δεχονται αβασανιστα οτι το star system τους πασαρει? Εαν κατι ειναι σκουπιδι, το καταλαβαινει ο ακροατης οτι ειναι σκουπιδι, γιατι συνεχιζει να το ακουει η να κανει πως του αρεσει κ στο τελος με μια μεθοδο αυθυποβολης οντως να του αρεσει, ενω ξερει οτι το τραγουδι ειναι μαπα? Οπως πχ με τους πιτσιρικαδες της γενιας μου (30ρης πλεον) οταν ειμασταν γυμνασιο κ λυκειο, ολοι για να δειξουμε μαγκες μουρες ακουγαμε heavy metal κ ας μη μας αρεσε, η τουλαχιστον λεγαμε οτι ακουμε κ γουσταρουμε. Οσον αφορα τις δισκογραφικες πλεον ελαχιστα διαμορφωνουν τη μοδα , αφου πλεoν εχουμε φτασει σε σημειο να βραβευουμε πωλησεις μεσω εφημεριδας. Αρα η σωστη διατυπωση του θεματος ειναι εαν εμεις σαν ακροατες πλεον εχουμε χασει τη κριση μας η την εχουμε θαψει στα ταρταρα προκειμενου να ακολουθουμε τυφλα το star system .
    ixthis
    21.03.2011, 11:06

    Συμφωνώ δε ξέρεις ποσο συμφωνώ γιατι λές οχι πες μου γιατι ?

    Απορώ ειλικρινά .{#emotions_dlg.yes}


    ApostolisArmagos
    23.03.2011, 22:20
    και οι 2 έχουν (συγνωμη αλλα με εκνευρίζει που ο Διεση 101,3 παιζει τα ιδια και τα ιδια.απο εκει που μ αρεσαν καποια,τα σιχαθηκα πια.επιτηδες το κανουν;αλλο ενα θεμα)
    ApostolisArmagos
    23.03.2011, 22:22

    Παράθεση:

    Το μέλος ApostolisArmagos στις 23-03-2011 στις 22:20 έγραψε...

    και οι 2 έχουν (συγνωμη αλλα με εκνευρίζει που ο Διεση 101,3 παιζει τα ιδια και τα ιδια.απο εκει που μ αρεσαν καποια,τα σιχαθηκα πια.επιτηδες το κανουν;αλλο ενα θεμα)

    δεν ειχε τοσο σχεση αυτο που εθιξα αλλα με επνιξε το δικιο μου(?)