ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιο τραγουδι θα θελατε να ειχατε γραψει ?

    kwstasagas
    27.03.2011, 20:27

    Το θέμα του τόπικ έχει ξεφύγει αλλά .... θέλω, όμως, πολύ να απαντήσω !!!

    Άκουσα το οργανικό θέμα των Spirit, το οποίο, ομολογώ, δεν το γνώριζα [όπως και την εν λόγω μπάντα δεν γνώριζα, παρόλο που το προγκρέσσιβ ροκ των 60ς και 70ς είναι από τα πλέον αγαπημένα μου είδη] !!!

    Η προσωπική εντύπωση που αποκόμισα είναι η εξής :

    Πράγματι, η Zeppelin "πάτησαν γερά" σε κάποια σημεία του εν λόγω ορχηστρικού θέματος  [τα οποία, όπως τα χρονομέτρησα, δεν διαρκούν πάνω από 10-12 δευτερόλεπτα] !!! Όμως, πάνω σε αυτά τα "σημεία" τι τραγούδι "οικοδόμησαν" !!! Πάνω σε αυτό που δανείστηκαν από τους Spirit, έβαλαν τη δική τους προσωπικότητα, τη δική τους "πινελιά" και τη δική τους ευρυμάθεια !!!!! Κι αν το Stairway To Heaven θυμίζει, κάπως, στην αρχή του το οργανικό θέμα των Spirit, όλο το υπόλοιπο τραγούδι είναι "100% έργο του Page" και της υπόλοιπης παρέας του[και τι έργο !!!] !!! Έτσι, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν υπάρχει αντιγραφή σε καμία περίπτωση !!!

    Το θέμα, λοιπόν, δεν είναι "αν δανειζόμαστε από άλλους" .... Διότι, όλοι όσοι γράφουμε τραγούδια, πριν γράψουμε τα δικά μας έχουμε οπωσδήποτε ακούσει τα τραγούδια των άλλων !!! Άλλωστε, η μουσική αυτό ακριβώς είναι από τότε ... που γεννήθηκε :Πιάνουμε "το νήμα" από εκεί που κάποιοι άλλοι το έχουνε αφήσει !!!

    Το θέμα, όμως, είναι "με ποιον τρόπο δανειζόμαστε" : Κάνοντας μια "στείρα" αντιγραφή και απομίμηση ή βάζοντας πάνω στο "δάνειο " ΚΑΙ την προσωπικότητά μας, και τη δική μας άποψη και τη δική μας "πινελιά" και το δικό μας ύφος ??? Φυσικά, οφείλουμε να πράττουμε το δεύτερο, το οποίο είναι και το πιο "επώδυνο" .....

     


    TheDarkSideOfTheMoon
    31.03.2011, 18:06

    Θα ήθελα πάρα μα πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ να είχα γράψει τα 3 παρακάτω τραγούδια!!!Και τους στίχους και τη μουσική!!!Και να τα είχα πρωτοτραγουδήσει θα ήθελα!Είναι υπέροχα!!

    We are just a moment in time,a blink of an eye,a dream for the blind.Visions from a dying brain.I hope you don't understand...

    Somehow I knew you would leave me this way/Somehow I knew you could never... never stay...

    And I still wonder,if you ever wonder the same.And I still wonder...


    metalkristi
    04.04.2011, 13:03
    >

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : metalkristi στις 04-04-2011 13:07 ]


    XeniaRodo
    04.04.2011, 19:37
    το ημερολόγιο του Θηβαίου
    -A-ston-kyklo-
    18.05.2011, 00:27
    Mad4U
    18.05.2011, 03:47

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 27-03-2011 στις 13:15 έγραψε...

    Κ δε το λεω μονο εγω... Αν ημουν εγω διαχειριστης, θα ειχε πεσει τσεκουρι κ σε σενα κ στο mad στα post σας. Αλλα απ τη στιγμη που δεν ειμαι εχουμε 2 επιλογες. Η θα ληξουμε εδω τι κουβεντα αυτη , κ θα μιλησουμε για τραγουδια που θα θελαμε να χαμε γραψει, η θα συνεχισουμε να τρολλαρουμε και θα κλειδωθει το θεμα.



    για να μην νομιζεις οτι εισαι καλυτερος..λεγοντας για διαχειριστες και ban και τσεκουρακια και φαλτσετες παραβαινεις τους ορους συμμετοχης στο forum. εγω δε χρησιμοποιησα απρεπη γλωσσα το "πανεπιστημονας" δεν ειναι βρισια απλα ηθελα με καυστικο τροπο να δειξω καποιους σαν εσενα που το παιζουν γνωστικοι πειθοντας και ανυποψιαστους. Δε συνεχισα γιατι με καποιους δε πρεπει να τα βαζεις ποτε...;) ουτε που με νοιαζει αν αντεγραψαν οι Led zeppelin μιας και το τραγουδι ειναι μαγικο.

    Ξερω οτι ειμαι offtopic. η απαντηση μου για το τοπικ ειναι στην αρχη αρχη!


    Foidel
    18.05.2011, 14:40

     

    Θα ήθελα πολύ να το έχω γράψει γιατί αν το είχα κάνει θα καταλάβαινα μια ώρα αρχίτερα τι μου γίνεται:)


    renabill
    18.06.2011, 01:25

    Της καλυνήχτας τα φιλιά!!!!!!!!


    kwstasagas
    18.06.2011, 12:00

    Μιας και ο συμφορουμίτης έγραψε παραπάνω για Φοίβο Δεληβοριά ....

    Ένα τραγούδι του Φ.Δ. που ζήλεψα και που, μόλις το άκουσα, είπα "αχ, πόσο θα ήθελα να το έχω γράψει εγώ" είναι από τα καινούρια του !!! "Η άλλη καρδιά", όπου ο Φ.Δ. προσαρμόζει με τον καλύτερο τρόπο στα ελληνικά δεδομένα τα "ξενόφερτα" ποπ ηχοχρώματα των 80ς, τα οποία .... πριν πολλάααα χρόνια, για εμάς που είμαστε στην ίδια περίπου ηλικία με τον Φ.Δ., αποτέλεσαν την αφορμή για να έρθουμε σε επαφή με τον "μαγικό κόσμο" της .... "δυτικότροπης" μουσικής !!! Ω ναι, μέσα σε ... τρεισήμισυ περίπου λεπτά θα έλεγες ότι ... "χώρεσαν" όλα τα 80ς : και οι Depeche Mode, και οι Eurythmics της εποχής που γράψανε τη μουσική της κινηματογραφικής μεταφοράς του βιβλίου Όργουελ "1984" [προβληθείσα - ναι, καλά το καταλάβατε - το 1984 !!!] κλπ κλπ ...


    Link

    ">

    Όσο για τους στίχους .... απλά ένα μεγάλο "μπράβο" στον Φοίβο !!!! Μέσα σε τρεισήμισυ λεπτά θα έλεγες ότι περιγράφει, με τον πλέον ουσιώδη και ευρηματικό τρόπο, ολόκληρη την πορεία "της γενιάς μας", ημών των "εκδρομέων των 80ς" : Το πώς, δηλαδή, αυτά που βλέπαμε κάααποτε στην ταινία "1984" [είπαμε, το "ηχόχρωμα" του τραγουδιού πιάνει το νήμα από τη μουσική των Eurythmics σε αυτήν την ταινία] φθάσαμε μετά από 25 χρόνια .... να τα βρούμε μπροστά μας : "Η καρδιά μας καίει για άλλη [ίσως ανύπαρκτη] καρδιά", "να αγαπάμε αόρατους ανθρώπους [κρυμμένους πίσω από τις οθόνες υπολογιστών, όπως δλδ συνέβαινε στην ταινία 1984 όπου τον "αγαπημένο ηγέτη τους" Big Brother τον έβλεπαν μόνο μέσα από γιγαντιαίες οθόνες]" κλπ κλπ κλπ ..... Γεια σου ρε Φοίβο !!!!

    Κι επαναλαμβάνω : Αυτό το τραγούδι -και μουσική και στίχοι - πολύ θα ήθελα να είναι δικό μου ....  

     


    Foidel
    18.06.2011, 14:15

    H καρδιά σου καίει για άλληκαρδιά μα όσο της το δείχνεις φεύγει μακριά...Φίλε μόλις σε συμπάθησα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Foidel στις 18-06-2011 14:19 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία