ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.844 μέλη

    Συγχορδιες και παιξιμο-κιθαρα

    AKILLA
    24.03.2011, 16:49

    κάνω 5 χρόνια κλασσική κιθάρα, είμαι 16, είμαι μπορώ να πω πολύ καλή, μελετάω και μ' αρέσει και δεν ξερω να παίζω με πένα κουνώντας ρυθμικά το δεξί χέρι. Μου φαίνεται γελοίο το να μην μπορώ να κάνω κάτι που ακόμα και αυτοί που δεν παίζουν καν κιθάρα μπορούν. Λίγη βοήθεια παρακαλώ!!Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-03-2011 11:50 ]


    Giorgossx
    25.03.2011, 14:30

    το παθαινουν πολλοι κλασικοι κιθαριστες αυτο,γιατι ειναι αλλο το στυλ με το οποιο ξεκινανε δλδ με δαχτυλα και αλλο το στυλ παιξιματος με πενα!κατ αρχην το πρωτο που θα κανεις ειναι να μαθεις να κρατας σωστα την πενα,και μετα να ακουσεις και να προσπαθησεις να καταλαβεις καλα τον ρυθμο του κοματιου που πρεπει να παιξεις ή προσπαθησε να κανεις πρωτα αρπισμους με την πενα (που λογικα θα πρεπει να σου ειναι πιο ευκολο)!

    Το οτι παιζεις καλα κλασικη δεν σημαινει οτι μπορεις να παιξεις και καλα ακουστικη ή ηλεκτρικη!ειναι δυο εντελως διαφορετικα οργανα και για να μπορεισεις να παιξεις τραγουδια πρεπει να ξεφυγεις λιγο απ το στερεοτυπα της κλασικης,γιατι στην ηλεκτρικη παιζει πιο πολυ ρολο ο αυτοσχεδιασμος!!!!!


    AKILLA
    25.03.2011, 18:15
    ευχαριστώ πολυ! γνωρίζεις αν υπάρχει σχετικό βίντεο εκμάθησης? και αν ναι, να το παραθέσεις?
    Giorgossx
    25.03.2011, 21:22

    >

    για δες αυτο,πιστευω οτι θα σε βοηθησει!να κρατας χαλαρα την πενα να μην σφιγγεις πολυ τα δαχτυλα!


    odis13
    26.03.2011, 23:18

    Καποτε ημουν και εγω 16 και ξεκινουσα ηλεκτρικη με 4-5 χρονια κλασσικης στο background μου Smile

     

    To προβλημα που εχεις το εχουν πολλοι αλλοι που βρισκονται στη θεση σου. Προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα στη μεταβαση, ισως επειδη ειχα εξαρχης καλο δασκαλο αλλα φανταζομαι εξαρταται και απο το ατομο - ξερω παρα πολυ κοσμο που ηταν στη θεση σου (μου) και που ειχαν προβλημα. Και μιλαμε για παικταραδες.

     

    Προκειται βλεπεις για 2 οργανα με πολυ διαφορετικη προσεγγιση σε θεματα δεξιου χεριου. Δεν ειναι απλα θεμα δαχτυλα vs πενα - μιλαμε γενικα για διαφορετικη τοποθετηση του χεριου. Για παραδειγμα, εγω παιζω ηλεκτρικη με πενα και δαχτυλα ταυτοχρονα το 90% του χρονου, καποιες φορες παιζω με σκετα δαχτυλα. Η τεχνικη μου με δαχτυλα στην ηλεκτρικη δεν εχει καμια σχεση με την τεχνικη δαχτυλων που χρησιμοποιω στην κλασσικη. Μια τρομερα μεγαλη διαφορα ειναι η τοποθετηση του χεριου και ο τροπος που "σπαει" ο καρπος. Οι κλασσικοι κιθαριστες συχνα εχουν τον καρπο τους προς τα εξω, οπως κανουν και ορισμενοι μπασιστες. Στην ηλεκτρικη κιθαρα, ειτε παιζεις με πενα ειτε με δαχτυλα, αυτου του ειδους η τποθετηση ειναι συχνα προβληματικη.

     

    Τωρα για να ξεκινησεις να μπαινεις στη φιλοσοφια της πενας, κανε τα εξης:

    Μαθε να κρατας σωστα την πενα. Σε πολλους αυτο φαινεται αστειο - Εγω νομιζα οτι ηξερα πως την κρατανε απλα βλεπωντας αλλους, και στο πρωτο μαθημα ηλεκτρικης ενα απο τα πρωτα πραγματα που μου ειπε ο καθηγητης μου ηταν "Κρατας την πενα τελειως λαθος". Αν εχεις καποιον φιλο/γνωστο που ΞΕΡΕΙ να παιζει (προσεχε, ΞΕΡΕΙ να παιζει, οχι λεε/νομιζει οτι ξερει) ζητησε του να σου δειξει. Πανε στο youtube και ψαξε ΠΟΛΛΑ βιντεο, μη μεινεις στο τι λενε/δειχνουν 2-3 instructors, αρκετοι ειναι οτι να ναι.

    Κρατα την πενα χαλαρα. Αν τα δαχτυλα σου κουραζονται μετα απο λιγη ωρα κρατηματος, βαζεις παρα πολυ δυναμη.

    Δοκιμασε διαφορες πενες, διαφορα μεγεθη και σκληροτητες. Πανε σε ενα μαγαζι με μουσικα ειδη και παρε καμια δεκαρια. Θα σου κοστισει κανα πενταευρο αλλα χαμενες δε θα πανε. Εγω οταν ξεκινησα βρηκα οτι με βολευαν σκληρες πενες μεσαιου-μεγαλου μεγεθους. Πλεον τα γουστα μου σε πενες εχουν αλλαξει δραματικα αλλα με βοηθησε το οτι τοτε, κρατουσα στα χερια μου μια πενα που μου φαινοταν βολικη σε σχεση με αλλες.

    Μαθε να κινεις την πενα και προς τα πανω, οχι μονο κατω - downstrokes & upstrokes. To πανω-κατω θα πρεπει να γινεται ρυθμικα - για παραδειγμα, ογδοα με alternate upstroke/downstroke. Το να παιζεις με την πενα μονο προς τα κατω ειναι σαν να παιζεις κλασσικη με ενα μονο δαχτυλο - μπορει να υπαρχουν σεναρια οπου αυτο εινα καλη ιδεα, σε γενικες γραμμες ομως ΔΕΝ ειναι.

    Επισης, ειδικα για αρχη, εχε τα δαχτυλα του δεξιου σου χεριου μαζεμενα προς τα μεσα, σαν γροθια (εκτος φυσικα απο το δεικτη που, μαζι με τον αντιχειρα, κραταει την πενα).

     

    Γενικες γραμμες - μαθε να τοποθετεις το χερι σου σωστα, να κρατας σωστα την πενα και να χτυπας σωστα τις χορδες. Το ιντερνετ ειναι γεματο πληροφοριες αν τις φιλτραρεις σωστα.

     

    Καλη τυχη Smile


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    27.03.2011, 21:50

    Παράθεση:

    Το μέλος AKILLA στις 25-03-2011 στις 18:15 έγραψε...

    ευχαριστώ πολυ! γνωρίζεις αν υπάρχει σχετικό βίντεο εκμάθησης? και αν ναι, να το παραθέσεις?

    Καλησπέρα,

    Έχεις μιλήσει με τον καθηγητή σου;;;;
    Μίλα μαζί του & ζήτα του να μάθεις με κάποια εύκολα τραγούδια.